TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Webdesign/PHP & MySQL Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
webdev
admin tehnic

Inregistat: 02/11/04
Pagini de web dinamice....

07/06/05 15:09

Site web  
dave4jc
membru

Inregistat: 24/03/05
am luat de pe net un guestbook gratuit si nu stiu cum pot afisa acel guestbook intr-o celula de tabel intr-un fisier html (celula este mare bineinteles)
...cine m-ar putea ajuta ? (eu sunt incepator in php si mysql )

15/06/05 23:13

ben
membru

Inregistat: 29/03/05
nu am inteles ceea ce vrei  - si nu stiu cum sa te ajut  - te rog - da un link de la acel script - sa vad ce ai nevoie - si iti voi explica ce trebuie sa faci...

16/06/05 01:06

Site web  
dave4jc
membru

lucrez la o pagina personala pe care vreau sa o pun pe net.numai ca inca nu e gata si nu am pus-o pe net

daci problema se pune in felul urmator: pagina este de forma unui tabel cu celule de diferita marimi. continutul principal al paginii se afla intr-o celula mare si in aceasta celula eu vreau sa-mi pun un guestbook. cum se face asta ?

16/06/05 15:14

dave4jc
membru

se intelege ce vreau sa zic ??? daca nu, mai repet cu alte cuvinte

16/06/05 16:27

ben
membru

eu am inteles ca vrei sa pui un guestbook - dar cel mai posibil, pt ca acesta sa ruleze ai nevoie de un server - depinde in ce limbaj e facut - php cred...

acuma nu stiu ce incetegi tu prin celule - noi ii spunem: table sau div...

intrebarea mea este daca ai deja guestbook-ul ? acesta nu o sa ruleze pe calculatorul tau - de accea nu pot sa-ti dau mai mult ajutor - uploadeaza pagina ta pe un server - si imi dai un link prin PM si te ajut...

16/06/05 22:37

Site web  
dave4jc
membru

am guestbook si am si sever(FoxServ)...ruleaza perfect
o sa o pun totusi pe un server cu toate ca nu e gata ca sa vezi mai bine despre ce este vorba si o sa-ti dau un link prin PM

16/06/05 23:37

m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
probabil te referi la un <td> dintr'un <table>
pai situatia se rezolva cam asa: ori copii acolo codul aflat pe pagina index
a guestbook'ului pe care il ai, or folosesti un cod de includere de forma
<?php include('index_guestbook.php')?>
desigur mai poti folosi si un frame in cadrul celulei in care ziceai ca vrei
sa'ti apara. sunt mai multe variante...
depinde ce guestbook folosesti si cum este aranjata partea de afisare a
mesajelor si alte informatii necesare. ar fi de mare ajutor daca ai putea
arata ce folosesti si cum vrei sa arate.. asta ca sa primesti un ajutor cat
mai potrivit.

17/06/05 01:23

webdev
admin tehnic

De obicei, script-urile vin cu DOCUMENTATIE. Pentru cea mai buna utilizare citeste documentatia cu care vine fiecare script. Dar uneori documentatia poate lipsi sau anumite aspecte nu sunt acoperite. Cat despre ceea ce vrei tu ... ar fi bine sa dai mai multe detalii despre script ... ca de obicei ca sa poti da un raspuns bun la o problema de genul asta trebuie sa cunosti "enuntul problemei", adica script-ul, adica documentatia sau chiar codul sursa al scriptului daca documentatia lipseste. Pentru a te putea ajuta am nevoie de mai multe detalii.

17/06/05 10:35

Site web  
dave4jc
membru

...m-am tot gandit si cred ca nu are rost sa va ocup timpul cu asta...asa ca o sa studiez scriptul guestbook-ului atent si o sa vad ca se poate face...oricum va multumesc tuturor pentru ca mi-ati dat atentie :)
am pus pe net ce am reusit sa fac pana acuma dar inca nu e gata
"http://www.davidg.as.ro"
daca vreti puteti sa-mi dati ceva sugestii cu previre la design, de exemplu ce sa pun ca background in celula mare ca asa cum ii acuma ii foarte sec...sau orice alte sugestii daca aveti
guestbook-ul l-am pus asa simplu pana vad ce pot face

...astept sugestiile voastre :D

Ultima modificare de dave4jc (24/06/05 10:36)

17/06/05 17:51

mates
membru

Aici se face munca patriotica? :) Bravo fratilor!

08/07/05 09:33

Site web  
webdev
admin tehnic

mates a scris:

Aici se face munca patriotica? :) Bravo fratilor!

mates, mersi de atentionare.... insa puteai sa pui si tu ceva legat de site-ul dave4jc.

dave4jc, e un inceput bun. Te sfatuiesc sa navighezi si mai mult pe net si sa studiezi site-uri bune. Mergi mai mult pe site-urile de premii sau pe cele cu colectii de site-uri. Iti spun asta ca sa iti poti imbunatatii "ochiul tau de designer". Apoi incearca se reproduci site-urile bune sau macar parti din ele. Iar dupa ce ochiul tau de designer va ajunge la nivelul acelor site-uri vei face si mai mult si vei creea tu design-uri noi de site-uri.

Apuca-te si citeste mult despre HTML, XHTML, CSS, Flash, PHP, MySQL si ce alte tehnologii mai vrei sa sti. Insa e neaparat necesar sa sti cel putin HTML si CSS (fara sa folosesti Frontpage sau Dreamweaver -  adica sa codezi in Notepad :)).

Sa sti ca tot asa am inceput si eu si pe parcurs dupa cativa ani vei avansa si vei fi mai bun. Tot ce trebuie sa faci e sa te informezi ca sa sti pana unde si ce poti face cu diferitele tehnologii.

Iti urez succes!

11/07/05 10:21

Site web  
dave4jc
membru

multumesc foarte mult pentru sugestii webdev :)
o sa tin cont de ceea ce mi-ai spus.

11/07/05 13:08

webdev
admin tehnic

cu placere... si daca mai intrebari... pune pe forum. ;)

12/07/05 11:26

Site web  
ungur_darius
membru

Inregistat: 02/05/06
Poate ati auzit si voi de pagina http://www.muzicacrestina.tk/ , eu sunt adminstratorul ei. Asi dori sa extind site`ul, sa pun mai multa muzica, sa pun un guest book in limbajul PHP s.a.m.d. Cine e dispus sa colaboreze vu mine?
Pentru mai multe informatii scrieti un email la ungur_darius@yahoo.com
Astept raspuns din partea doritorilor!

06/05/06 22:15

Site web  
T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06
Pai de ce nu pui un guest book gata facut, cu emoiconuri, si posibilitatea de control a continutului. Gasesti pe net, nu te mai complica. Eu am luat de aici: http://www.a-free-guestbook.com/ Daca nu iti place poti sa iei din alta parte, sau scrie-mi si te ajut cu cat ma pricep. transilvanpop@netzero.net sau yahoo.

p.s. Am incercat sa iti vad situl, dar nu reusesc sa intru. (502 Bad Gateway)

07/05/06 23:51

Site web  
ben
membru

T-pop - incearca http://muzicacrestina.uv.ro/ , domeniile *.tk fac doar un frame in care includ host-ul initial.

Ungur_darius - sfatul meu ar fi sa incepi sa promovezi site-ul ca si subdomeniu uv.ro sau sa-ti iei domeniu propriu. E cel mai sigur. Si daca chiar vrei sa faci din el un site mare, investeste ceva bani intr-un host cumparat. Macar sti ca ai o stabilitate in el.

In legatura cu quest book-ul, nu trebuie sa sti programare, de ex poti sa iei unu gata facut de pe hotscripts.com si sa ti-l instalezi pe server. Nu e greu.

Cu muzica low quality nu stiu ce sa zic, se incarca repede, dar nu stiu cati au rabdarea sa o asculte on-line. Ai incercat sa faci un sondaj sa vezi daca sunt useri care asculta muzica din actualul format?

Daca ai intrebari, putem ajuta.

08/05/06 23:03

Site web  
ungur_darius
membru

Multumesc de ajutor oameni buni.
BoInG nush daca te`ai uitat bine pe site, dar eu am instalat scriptul de la Trafic .ro , poti sa vezi si tu cati vizitatori am pe zi. Eu iti zis ca am in medie de 20 de vizitatori pe zi.
Astept parerea voastra cu privire la formatul in care sa public muzica Live! Eu am decis deocamdata sa o public in format Flash deoarece este si o oarecare siguranta in vederea copierii de muzica ilegala. Dar daca aveti alte idei sunt dispus sa va ascult!

11/05/06 01:00

Site web  
ben
membru

Am vazut cati vizitatori ai, dar acuma te intreb daca tu sti daca ei chiar asculta muzica sau doar daca intra din greseala si inchid.

As avea totusi un alt sfat pentru tine - nu-mi place width si height de 100% la flash. De ce nu pui un size exact? Webdesigneri nu mai lucreaza cu 800*600, deci un 1024 ar fi numai bine. Asa scapi si de prima pagina, de unde selectezi browser-ul.

Celor care le place sa asculte muzica online, deobicei intra pe un radio. Cea mai faina solutie in cazul tau ar fi crearea de conturi separate pt fiecare user, unde sa-si creeze un playlist pe care sa-l asculte, un fel de winamp online. Dar e mult de lucru. Cel mai bun format ramane tot flash-ul, dar bazanduse pe streaming.

14/05/06 00:25

Site web  
ungur_darius
membru

Ce sa zic  BoIng...eu trebue sa maresc traficul pentru ca nu`mi ajunge intr`o luna.. deci eu banuesc ca lumea mai si asculta muzica pt ca in guest book imi lasa multi mesaje care le poti citi si tu sa te convingi.
Sa sti ca si eu m`am gandit la chestia asta ca sa fac sa aiba fiecare un play list care se inregistreaza pe pagina mea. Insa asta presupune unele sacrifici destul de mari. O data trebuie sa imi cumpar un host unde pun ca nici card nu am, in fine..sa zicem  ca asi rezolva sa`mi cumpar un host. Apoi partea cea mai grea ii chestia de programare..iti dai seama ce o baza de date trebuie sa am, si chestia ii ca eu nu tare le am cu PHP`u, de asta am si cerut ajutorul vostru. Sunt dispus chiar sa colaborez cu orcine care ar fi capabil sa adminstreze baza de date sau chiar site`ul intreg, sa se ocupe de banere, de design s.a.m.d.
Chestia aia cu designu pagini, stiu ca nu`i tocmai asa buna (100% x 100%) dar la vremea cand am facut`o nu stiam eu asa multe despre web design. Uite eu am o macheta care am facut`o si care vreau sa o public pe viitor. Iti dau link`ul si spune`ti parerea despre ea: http://muzicacrestina.uv.ro/index3.html

14/05/06 23:26

Site web  
ben
membru

Vreau sa-mi cer scuze, se pare ca nu m-ai inteles corect. Vreau sa te felicit pentru ceea ce ai facut. Nu am zis ca nu ai vizitatori sau ca ei nu asculta muzica, ci vreau doar sa-ti arat cum sa faci site-ul in asa fel incat sa ai mai multi vizitatori.

1. Un prim pas ar fi sa incepi sa-ti promovezi site-ul. La o comanda simpla in google pentru a vedea cine are link spre tine vei vedea ca nu exista nici un site:

http://www.google.com/search?hl=ro& ... restina.tk

Sfatul meu ar fi sa incepi sa-l promovezi in felul urmator - exista multe directoare pe web unde poti sa-ti adaugi site-ul, dar sunt si alte site-uri crestine cu liste de site-uri. Poti sa trimiti mail-uri catre alti webdesigneri si sa ceri un schimb de link-uri cu ei. Ajuta foarte mult.

2. In general, majoritatea vizitatorilor vin din motoarele de cautare. Site-ul tau aicea sta prost si o sa-ti explic si de ce. E facut in flash, iar motoarele de cautare nu indexeaza bine un astfel de cod. Cred ca ar fi bine sa restructurezi site-ul pe un cod html, doar melodiile ramanand pe format swf.

Varianta noua de site este buna, dar incearca sa scoti flash-ul din meniu pentru a fi indexat. Daca vrei mai multe sfaturi de seo, intra pe topicul legat de acesta si vezi acolo cateva idei.

3.In legatura cu host-ul propriu - nu ai nevoie de card :P Poti sa platesti si de la posta sau de la orice banca.

4.Baza de date nu e greu de facut ( nu e chiar asa mare pe cat o crezi tu), dar ia ceva timp pana se integreaza intr-un script+design.

5. Sa sti ca si eu am inceput sa lucrez ca un nestiutor pe internet, dar incetu cu incetu inveti si eu zic ca este un inceput bun pentru tine.

Daca vrei, putem vb mai detaliat pe mess - id-ul meu il gasesti in profilul meu.

16/05/06 22:54

Site web  
RedboY
membru

Inregistat: 30/12/06
am studiat putin PHP & MySQL dar in viitorul apropiat o sa ma apuc sa invatz intens... :D

13/04/07 13:33

dani_morosan
membru

Inregistat: 20/06/07
am nevoie de o Biblie in sql pentru un site URGENT! cine ma poate ajuta?

12/10/07 13:54

dcupsao
membru

Inregistat: 13/01/08
eu

19/04/08 12:14

Site web  
danyel22t
membru

Inregistat: 08/12/08
Sal,
Poate, cineva, sa imi dea o inv pe TorrentCrestin (scuze, nu mai gasesc unde unde este sectiunea din forum care i se adreseza)
danyel22t@yahoo.com
Multumesc

Ultima modificare de danyel22t (09/12/08 00:14)

08/12/08 23:22

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la