TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Tabitha's place- o secta sau un mod de viata diferit? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
Comunitatea celor 12 triburi, Tabitha's Place, este o grupare religioasa care are comunitati in toata lumea.
Este o comunitate fidela Bibliei (asa sustin membrii ei), membrii traiesc in comun, muncesc pentru asigurarea unei vieti decente pentru intreaga comunitate. Ei detin magazine in care isi vand propriile produse artizanale.
Tabitha's Place din Sus, Franta este pentru europeni, ce sunt Amishii pentru americani, spunea odata un ziarist. Oare e chiar asa?
Activitatea acestei comunitati religioase ar fi trecut neobservata daca nu ar fi avut loc o vizita inopinanta a Comisiei franceze de ancheta parlamentara a sectelor in noiembrie 2006 pentru a verifica starea de sanatate fizica si mentala a copiilor din comunitate.
Membrii Comisiei au declarat ca au gasit 18 copii intre 6-16 ani care erau scolarizati in interiorul comunitatii intr-un sistem de invatamant propriu gruparii si nu aveau cunostiinte despre Internet, cinema, televiziune, Zidane sau Beatles.
Aveti informatii despre Tabitha's Place pe site-ul lor (http://www.douzetribus.com/FAQ/index.htm).
Informatii care acuza comunitatea de sectarism gasiti pe site-ul Prevensectes:
http://prevensectes.com/tabitha1.htm
Exista chiar un interviu cu membrii comunitatii pe care il puteti viziona pentru a va face o parere de ansamblu despre ei.
Scopul acestui subiect e de a afla parerile voastre despre astfel de grupari religioase.
Acest subiect este destul de amplu, n-am scris aici decat un scurt rezumat, toate aspectele pro si contra putand fi discutate pe parcurs.
In societatea in care traim, in care apar tot mai multe secte, tendinte, curente religioase, cred ca e bine sa ne informam si sa putem avea propriile noastre opinii despre astfel de subiecte si, de ce nu, sa fim capabili sa discernem adevarul de minciuna, manipularea si influenta sectara.


19/08/07 14:44

   
sytri
membru

Locatie: dincolo de zare...
Inregistat: 18/08/07

monica a scris:

In societatea in care traim, in care apar tot mai multe secte, tendinte, curente religioase, cred ca e bine sa ne informam si sa putem avea propriile noastre opinii despre astfel de subiecte si, de ce nu, sa fim capabili sa discernem adevarul de minciuna, manipularea si influenta sectara.

de acord cu tine, monica...
eu cred ca omul ar trebui sa vada care sunt de fapt adevaratii zei.


_______________________________________
Azi???  ...doar o poarta spre maine

20/08/07 13:47

   
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
Un exemplu de manipulare care ilustreaza foarte bine modul de operare al sectelor, film inspirat de fapte reale.
E in engleza, de data asta:
http://www.xenutv.com/cults/wave.htm
Merita vazut!

Ultima modificare de monica (21/08/07 16:14)


21/08/07 16:03

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
De cand ai probleme fizice sau mentale daca nu stii despre Internet, cinema, televiziune, Zidane sau Beatles? Astea sunt singurele nereguli pe care le-a gasit comisia celei mai anticristice natiuni europene?

Fiecare are dreptul sa-si traiasca viata in conformitate cu propriile-i principii si sa-si creasca copiii cum cred ca e cel mai bine!

Poate fi considerata o secta numai daca nu crede in dumnezeirea lui Isus si jertfa Lui mantuitoare!


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

06/09/07 22:26

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Acelasi lucru il sustine si Bin Laden. E principalul punct ( si singurul) pe care se sprijina fundamentalismul islamic.

07/09/07 07:54

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Banuiesc ca acelasi lucru il sustineti si voi!!!

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

07/09/07 22:22

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Care voi? Ah! Uitasem! Noi...satanistii...Nu stiu altii cum sunt (suna frumos Creanga, asta...) dar - poti verifica - pe "fundamentalisti" i-am aruncat peste bord. Ehei...curat telenovela...Se organizau in comando-uri si atacau site-ul acuzandu-ma ca am tradat "valorile satanismului" dar nu vedeau ca prin modul lor de comportament, ei erau...tradatorii. Ca sa ma amuz, as spune ca devenisem un fel de Luther al Satanismului.Nu...Imi doresc sa aiba mintea libera...Sa cunoasca si sa aleaga in cunostinta de cauza.In rest...vorbe.

07/09/07 22:47

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Eh... ce sa-i faci! Se pare ca nici voi nu sunteti prea uniti! Ceea ce ma bucura, de altfel! :D

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

07/09/07 23:23

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Pe mine nu. Sunt adeptul conceptului care prefigureaza viitorul: unitate in diversitate.

09/09/07 08:05

   
BADARAULAURA
membru

Locatie: hunedoara
Inregistat: 08/11/07
parerea mea ii ca daca urmezi o biserica care  il proclama pe ISUS CRISTOS ii ok  daca este o biserica cu principii biblice nu alceva....... mai pe scurt o biserica neoprotestanta atunci o puteti urma eu de ex fac parte din o biserica libera    daca vreti sa dicutam mai mult va dau adr mea de mess; man_4Jesus

08/11/07 16:58

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net