TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Dupa moarte... Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
consider ca Biblia nu a fost daata sa ne incurce. Isus nu se contrazice in cuvinte. Lazar dormea and era mort-adica martea era ca un somn; dupa invierea sa nu se spune a ar fi spus: de ce m-ai luat din Rai?" sau cum a fost acolo. Iar pilda cu saracul Lazar este o PILDA.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

03/10/08 14:32

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Corect, nu se spune. De fapt, nu spune nimic din ce zice Lazar. Pentru ca subiectul nu este Lazar ci Isus.

Hai sa zicem ca pilda cu Lazar e doar o pilda.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

03/10/08 14:58

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
Eh si daca e o pilda isus vorbeste SF in ea?...nu cred

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

03/10/08 15:01

Site web  
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
x

Ultima modificare de Magdy (07/11/17 16:46)


03/10/08 15:32

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
spunea Lazar, pt ca acesta reprezenta majoritatea poporului-situatia sociala a poporului, asa cum la confruntarea televizata dintre Biden si Palin, aceasta s-a identificat nu cu "americanii" ci cu "Joe six-packs si hockey moms".

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

03/10/08 15:57

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
frate ce comparatie :))

gandeste-te putin ca Isus in nicio pilda nu vorbeste fictiv, toate sunt intamplari care ar fi putut avea oricand o oglindire in realitate, dece ar face fictiune tocmai la pilda cu Lazar?...doar pentruca nu se potriveste cu ideologia multora dintre noi?


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

03/10/08 16:16

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
ia spune-mi unde se gaseste pilda lui Lazar in Biblie.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

03/10/08 16:45

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
am zis si mai sus ...Luca 16:19-31

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

03/10/08 16:46

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
cui se adresa mai exact aceasta pilda si in ce context?

Hai sa schimbam un pic traiectoria. isus, dupa ce a murit a fost in Cer si apoi s-a intors sa fie inviat? Hai sa o luam frumos si logic.

PS: doresc sa va spun ca acestsubiect sensibil inca ma roade si daca spun ceva sa nu o luati in nume de rau, nu voresc aici ironic ci sincer si foarte serios.


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

03/10/08 16:50

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
nu a plecat in cer...in ioan 20:17 spune clar

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

03/10/08 16:57

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
asa, deci nu a plecat in Cer. Isus a murit ca om sau ca Dumnezeu?

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

03/10/08 17:08

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
aici sti si tu raspunsul...nu o sa raspund.

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

03/10/08 17:10

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Ok. isus a murit ca om si nu a ajuns in cer inainte de a invia. Cu noi dupa moarte se va intampla diferit? El, cu atat mai mult ca a trait in neprihanire ar fi meritat sa ajunga in Cer. In Biblie sunt mentionate doar cateva persoane(Moise, Enoh si ilie) care au fost inaltat la Cer. Probabil la ei se referea acel verset din apocalipsa mentionat de arhanghel cu batranii din jurul tronului.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

03/10/08 17:14

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
aaa....stai asa...ce-i zice Isus talharului de pe cruce?...cred ca e cazut argumentul meu

Luca 23:43 ...deci s-a dus in rai...cred ca e destul de accentuat pe "astazi"

Ultima modificare de gabi_aron (03/10/08 17:19)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

03/10/08 17:18

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
da, ai dreptate. Doar ca in Biblia greceasca exista o virgula pe care Cornilescu a omis-o. Acolo scrie: "Adevarat iti spun azi, vei fi cu mine in rai".

Si chiar daca nu ar exista acest argument, doresc sa imi spui: pai daca Isus a murit dar nu a mers "astazi" in rai, atunci unde se afla cu talharul?

Ultima modificare de Norkis (03/10/08 17:31)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

03/10/08 17:24

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
dap...probabil...eu prefer sa ma retrag din subiectul acesta...nu-l stapanesc si mai bine citesc o carte in acest domeniu :) astept sa invat greaca sa pot lua bibila greceasca ca e foarte important sa fie originalul :)...e complicat pentruca trebuie s-o luam cu traduceri, contexte, extras din metafore, etc. prea complicat pentru teologia care o detin momentan :D

daca voi gasi ceva materiale consistente o sa postez.

Ultima modificare de gabi_aron (03/10/08 17:29)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

03/10/08 17:28

Site web  
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Norkis a scris:

.... daca Isus a murit dar nu a mers "astazi" in rai, atunci unde se afla cu talharul?


Interesantă întrebare, Norkis. Biblia ne spune la 1 Petru 3:18, 19 că: "Hristos, de asemenea, a suferit odată pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiţi, ca să ne aducă la Dumnezeu. El a fost omorât în trup, dar a fost înviat în duh, în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închisoare, care fuseseră răzvrătite odinioară, când îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în aşteptare, în zilele lui Noe, când se făcea corabia, în care au fost scăpate prin apă un mic număr de suflete, şi anume opt. "
Deci El a coborât în iad şi a predicat  unor persoane , care în timpurile străvechi, pe vremea lui Noe, fuseseră neascultatoare.

Tot din Biblie ştim că Isus şi Dumnezeu sunt una. (Ioan 10:30 Eu şi Tatăl una suntem. )

Eu cred că tâlharul care s-a pocăit pe cruce a ajuns în rai astăzi, cum i-a promis Domnul Isus.


03/10/08 20:48

   
Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

april a scris:


Klaudiu a scris:

April, mersi de invitatie :) Threadul are 5 pagini, te referi la un post anume?

Ma refer la tema ;) .

Mersi, o sa arunc o privire si acolo.


+Archangel+ a scris:

In ce priveste "somnul" mortului si eu am o conceptie asemanatoare cu Sword. Insa ma "sacaie" un verset din Apocalipsa unde zice despre niste martiri care cer razbunare si li se spune sa astepte pana se va implini numarul lor. Dupa mine acestia nu par deloc adormiti.


Inteleg de ce te "sacaie" :). Vezi aici o discutie pe marginea versetelor cu pricina: Sufletele de sub altar



Mai avem inca o problema: Locuinta mortilor (Seol). Daca sufletul moare o data cu trupul atunci Seolul pentru ce mai e?


Sheolul e pentru amandoua. Te rog vezi Sheol, Hadesul, sunt groapa, mormantul. Si articolul Suflet ar mai fi util.


+Archangel+ a scris:


De asemenea, cand a fost schimbarea la Fata au fost prezenti si Ilie si Moise. Si inca nu s-a rezolvat problema daca Saul a chemat din morti pe Samuel sau era "altcineva". Pentru ca Biblia spune ca era Samuel.

Vezi Moise, Ilie, Enoh.


gabi_aron a scris:


Interesant de citit si luca 16:19-31 pilda cu bogatul nemilostiv si saracul Lazar...bogatula fost dus in locuinta mortilor iar Lazar in sanul lui Avraam. Si asta in vreme ce fratii bogatului inca traiau pe pamant.


Te rog vezi Parabola bogatului si a lui Lazar.


Magdy a scris:


Nici eu nu cred că e doar o pildă, fiindcă dacă în celelalte pilde Isus spune "un om" sau ceva asemănător, aici Domnul i-a spus pe nume:Lazăr.

Dupa acest rationament, ar insemna ca este intr-adevar vorba de o pilda pentru ca numele bogatului nu e mentionat. Te rog vezi mai sus, si Bogatul si Lazar: O parabola sau o intamplare literala?.


gabi_aron a scris:


aaa....stai asa...ce-i zice Isus talharului de pe cruce?...cred ca e cazut argumentul meu

Luca 23:43 ...deci s-a dus in rai...cred ca e destul de accentuat pe "astazi"


Te rog vezi Talharul si Isus in Paradis, cand?.


Magdy a scris:


Norkis a scris:

.... daca Isus a murit dar nu a mers "astazi" in rai, atunci unde se afla cu talharul?


Interesantă întrebare, Norkis. Biblia ne spune la 1 Petru 3:18, 19 că: "Hristos, de asemenea, a suferit odată pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiţi, ca să ne aducă la Dumnezeu. El a fost omorât în trup, dar a fost înviat în duh, în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închisoare, care fuseseră răzvrătite odinioară, când îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în aşteptare, în zilele lui Noe, când se făcea corabia, în care au fost scăpate prin apă un mic număr de suflete, şi anume opt. "
Deci El a coborât în iad şi a predicat  unor persoane , care în timpurile străvechi, pe vremea lui Noe, fuseseră neascultatoare.


Vezi te rog Hades, paragraful care zice: "La moartea lui, Isus a mers ca toti oamenii in Sheol/Hades, in locuinta mortilor.". Observa te rog ordinea: Isus este inviat in duh, IN CARE merge si propovaduieste duhurilor. El merge in duh sa propovaduiasca dupa ce fusese inviat.

Ultima modificare de Klaudiu (04/10/08 08:07)


_______________________________________
http://ascultarearatiunii.wordpress.com/

04/10/08 07:09

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08

Magdy a scris:


Norkis a scris:

.... daca Isus a murit dar nu a mers "astazi" in rai, atunci unde se afla cu talharul?


Interesantă întrebare, Norkis. Biblia ne spune la 1 Petru 3:18, 19 că: "Hristos, de asemenea, a suferit odată pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiţi, ca să ne aducă la Dumnezeu. El a fost omorât în trup, dar a fost înviat în duh, în care S-a dus să propovăduiască duhurilor din închisoare, care fuseseră răzvrătite odinioară, când îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în aşteptare, în zilele lui Noe, când se făcea corabia, în care au fost scăpate prin apă un mic număr de suflete, şi anume opt. "
Deci El a coborât în iad şi a predicat  unor persoane , care în timpurile străvechi, pe vremea lui Noe, fuseseră neascultatoare.

Tot din Biblie ştim că Isus şi Dumnezeu sunt una. (Ioan 10:30 Eu şi Tatăl una suntem. )

Eu cred că tâlharul care s-a pocăit pe cruce a ajuns în rai astăzi, cum i-a promis Domnul Isus.


Draga Magdy.
1)de ce sa ajunga Domnul Isus sa propovaduiasca in Iad? Asta ar insemna ca exista si purgatoriu. Asta, daca originalul grecesc nu ar spune ce am scris, ar fi in contradictoriu cu ideea ca va fi cu talharul in rai.

Klaudiu, iarta-ma t ca ti-am reetat oarecum ideea, nu mi-am dat seama.

Ultima modificare de Norkis (04/10/08 09:35)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

04/10/08 09:31

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Klaudiu si Norkis tot n-am inteles punctul vostru de vedere. Ce se-ntampla dupa moarte? Eu am spus ca "astazi" toti care mor ajung fie in iad fie in rai ptr. ca acolo nu exista decat prezentul. Nu exista timp fiind eternitatea.Exista o moarte si exista o inviere. Dupa voi ce exista?

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

04/10/08 10:09

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08

Sword a scris:

Klaudiu si Norkis tot n-am inteles punctul vostru de vedere.


Pai tocmai ca nu mergem dupa punctul nostru de vedere ci dupa Biblie. Urmarim sa vedem ce s-a intamplat cu Isus dupa moarte pana la invierea Sa si ce sustine Dumnezeu despre moarte.



Sword a scris:

Eu am spus ca "astazi" toti care mor ajung fie in iad fie in rai ptr. ca acolo nu exista decat prezentul.


Bine spus: Tu ai spus, dar noi vorbim aici de ce spun Scripturile.Si cum sa ajunga sufletele in iad, cand mai trebuie sa fie o judecata si o inviere a lor, a tuturora? Nu stiu daca in Cer va exista doar prezent-nu are sens sa filosofam aici.Nici un suflet, de asemeni, nu ajunge direct in Cer. Asteapta venirea lui isus. Iar isus a murit vinerea seara pentru ca urma Sabatul cand se odihnea in Domnul.El a murit ca om si a purtat somnul/odihna mortii pentru ca a murit ca om.El ne-a fost exemplu in toate.

Ultima modificare de Norkis (04/10/08 10:19)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

04/10/08 10:18

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Judecata va fi instantanee...Intr-o clipa oamenii vor merge acolo unde au ales sa fie. Fara birocratie caci "ce seamana omul aceea va secera". Moartea judecata si tinta finala vor fi "intr-o clipita". Desi ptr. cei ce inca traiesc in trup poate dura inca multi ani si se poate masura in ani venirea lui Isus. Dar ptr. cei morti masuratoarea asta nu va exista. De-asta sunt de acord ca Isus se referea chiar la "Azi" cand zicea talharului ca va fi cu El.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

04/10/08 10:22

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
1) Poti fi oricat de acord, pt ca originalul nu spune asta
2) adu argumente te rog pentru judecata instantanee


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

04/10/08 10:42

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Sword a scris:

Judecata va fi instantanee...Intr-o clipa oamenii vor merge acolo unde au ales sa fie. Fara birocratie caci "ce seamana omul aceea va secera". ....


La fel cred şi eu.


Norkis a scris:


2) adu argumente te rog pentru judecata instantanee


Evrei 9:27 "....... oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata"

Ioan 5:24 "Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, şi crede în Cel ce M-a trimis, are viaţa veşnică, şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă."

Klaudiu, o întrebare- fără supărare, faci parte din Martorii lui Iehova? Dacă nu vrei să răspunzi, nu-i problemă.


04/10/08 12:16

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Norkis a scris:

....Draga Magdy.
1)de ce sa ajunga Domnul Isus sa propovaduiasca in Iad?


Nu ştiu. Încă studiez. Poate pentru a se arăta şi celor care nu L-au văzut. "A propovădui" are mai multe înţelesuri. Repet, un răspuns exact nu ştiu să dau la întrebarea ta.


Norkis a scris:

..Asta ar insemna ca exista si purgatoriu.....


Eu nu cred în existenţa purgatoriului.


04/10/08 13:28

   
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net