TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Homosexualitate / lesbianism Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 14
benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Cuvantul lui Dumnezeu e impotriva homosexualitatii, sau a lesbianismului.

Unii din ziua de azi zic, ca e o "defectiune" genetica, altii resping aceasta teorie, si sunt poate scrabiti de acesti indivizi, care au orientari sexuale diferite.

Un studiu canadian a demonstrat ca sansele unui barbat de a deveni homosexual sunt direct proportionale cu numarul de frati biologici ai acestuia

Profesoara mea de engleza ne povesteste amintiri de-ale ei din lumea larga... Ea a fost plecata din tara 6 ani, a umblat prin toata lumea, a cutreierat-o in lung si lat, lucrand pe un vas de croaziera.
Ne-a povestit odata despre homosexuali. Zicea ca se aduna cam 1500-2000 la numar, si pleaca toti in croaziera. Zicea ca sunt foarte frumosi fizic, si ingrijiti, si ca arata minunat toti. A mai zis ca sunt foarte prietenosi, si ca se stiu distra. Sunt unele tari, unde sunt acceptati si prin lege, si de oameni, dar sunt tari, de unde sunt alungati, li se ard casele, si sunt efectiv alungati. A mai zis ca sunt foarte bogati... ca au la bani, de te sperii.. Zicea ca organizau cate o petrecere, si isi aduceau cate o celebritate pe vas (venea cu elicopterul, isi facea show-ul si pleca).
Na, in fine i-a laudat mult si a zis ca are prieteni, cu care tine legatura, care sunt gay.

Mie mi se pare, ca traim din nou vremurile din vechime, cand
Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scârboase; căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor într-una care este împotriva firii;
tot astfel şi bărbaţii, au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alţii, au săvârşit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scârboase, şi au primit în ei înşişi plata cuvenită pentru rătăcirea lor.
                                                        Romani 1:26-27

Spuneti-va si voi parerea! Cred ca e un subiect actual, care poate fi discutat...

26/01/08 11:02

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Împreunarea cu altă persoană de acelaşi sex a fost considerată o urâciune,încă din vechime.
   În Sodoma,oamenii i-au cerut lui Lot să le dea pe cei doi bărbaţi,care-i erau oaspeţi,să se împreuneze cu ei!!!!(Geneza19:5"Au chemat pe Lot şi i-au zis:"Unde sunt oamenii car au intrat la tine în noaptea aceasta?Scoate-i afară la noi,ca să ne împreunăm cu ei."Urmarea???Atât Sodoma,cât şi Gomora au fost nimicite,de cei doi îngeri trimişi de Domnul!

În Levetic,iarăşi scrie:"Să nu te culci cu un bărbat cum se culcă cineva cu o femeie.Este o urâciune."capitolul 18:22.Iar în cap.20 cu versetul 13 scrie:"Dacă un om se culcă cu un om,cum se culcă cineva cu o femeie,amândoi au făcut un lucru scârbos;să fie pedepsiţi cu moartea,sângele lor să cadă asupra lor."

Şi-n Romani sunt condamnate aceste fapte:1:32"...cei ce fac asemenea lucruri sunt vrednici de moarte..."

26/01/08 12:37

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Orice păcat duce la moarte. Orice păcătos poate fi recuperat atâta timp cât Dumnezeu îi mai dă timp.

26/01/08 19:50

Site web  
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Filip. a scris:

Orice păcat duce la moarte. Orice păcătos poate fi recuperat atâta timp cât Dumnezeu îi mai dă timp.

Corect.

Versetele expuse de mine făceau referire strict la subiectul deschis de benny. :)

26/01/08 20:09

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
OK. Scriam şi eu, poate cineva are astfel de probleme, şi intrând aici să nu se descurajeze văzând numai consecinţe, ci să primească şi imbolduri pentru a se apropia de Domnul care, în fond şi la urma urmei, nu doreşte moartea păcătosului, ci mai degrabă recuperarea lui.

Până acum, la acest subiect, punctul acesta nu a fost subliniat, de aceea l-am adus în atenţie. Şi ce am scris eu, şi ce e scris mai sus, e din Cuvânt. E bine întotdeauna să amintim ambele lucruri când vorbim despre păcat: pedeapsă sau recuperare.

27/01/08 13:12

Site web  
monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
voi ce credeti? ca e o "defectiune" genetica sau aleg ei sa fie "pe invers" ?

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

28/01/08 18:20

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

monday_73 a scris:

In nici un caz nu cred ca este ceva ce tine de creatie.  Este alegerea lor. <Fiindca n-au cautat sa pastreze pe Dumnezeu in cunostinta lor, Dumnezeu i-a lasat in voia mintii lor blestemate...> (Romani cap.1 vers.28> Eu cred ca lucrul acesta nu se aplica la o natiune, sau familie, ci la individ.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (28/01/08 19:18)

28/01/08 19:16

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
mda... asa este... fiecare are dreptul de a alege ceea ce vrea sa fie si sa faca in viata... vreau sa va dau 2 exemple... primul: un prieten foarte bun, care era premiant atat la scoala generala cat si la liceu, a decazut foarte mult datorita faptului ca parintii lui il tineau foarte strans, prea mult restrictii... cum a scapat de liceu, cum a scapat de autoritatea parintilor lui s-a razbunat pe ei, patandu-le numele prin faptul ca se dadea la baieti... si asa el a devenit un homosexual... un alt exemplu este chiar cu un fost coleg de clasa... era foarte deprimat deoarece credea ca  fetele nu il plac... a incercat sa stea cu multe fete(adica sa aibe o relatie de prietenie), dar de fiecare data o dadea in bara... a inceput sa aibe complexe de inferioritate in legatura cu aspectul lui exterior, cu infatisarerea lui... dupa ce am terminat scoale generala, s-a inscris la o scoala profesionala(mecanic auto) si acolo a intalnit un baiat care era homosexual... pentru ca el ii tot facea avansuri...in cele din urma a acceptat... acum au trecut aproape 4 ani de atunci... dar, slava Domnului ca dupa scurt timp si-a revenit... a regretat amarnic ceea ce a facut... ma bucur ca am putut sa il ajut sa isi revina... acum el este intors la Domnul si Il slujeste intr-o biserica din judetul Brasov... :)

11/04/08 11:46

Site web  
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Woai ce dezvaluiri faci tu aici :D

11/04/08 16:09

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Cred ca e vorba si de altceva. De contextul in care au crescut. Cei mai multi homosexuali provin din familii destramate. Locuind cu unul din parinti, ajung sa il urasca pe celalalt, si de aici o aversiune fata de sexul respectiv.

Deci, da, nu e in totalitate vina lor pentru ceea ce au devenit. Dar e vina lor atunci cand se complac in situatie, pentru ca accepta o minciuna.

11/04/08 16:27

mototey
membru

aham... dar in cazul lor... amandoi locuiesc cu parintii... de fapt... locuiau :D:D:D

11/04/08 23:12

Site web  
simona
membru

exista, intr-adevar si exceptii:D

12/04/08 11:46

mototey
membru

da... asa este

12/04/08 22:04

Site web  
onfire
membru

Inregistat: 18/10/06
ok, o intrebare ptr voi adminii de pe situl asta "crestin" . care-i faza frate cu  "sex - mit si adevar" ?

14/04/08 11:29

Site web  
Fyn
membru

Inregistat: 16/03/05
onfire - cred ca aici se vorbeste despre altceva. Sau cum are legatura intrebarea ta cu topic-ul de aici? Pune-o intr-un context mai larg. Nu spun ca nu are, dar fii mai specific...

14/04/08 12:27

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

onfire a scris:

ok, o intrebare ptr voi adminii de pe situl asta "crestin" . care-i faza frate cu  "sex - mit si adevar" ?

Cum a zis si Fyn , aici se vorbeste despre altceva.

Daca te intereseaza subiectul , esti invitat la Mituri legate de relatiile sexuale .

Si poate explici tot acolo de ce te intereseaza tocmai parerea adminilor.

14/04/08 16:17

StefanAndrei
membru

Inregistat: 02/06/08

monday_73 a scris:

Pot exista "antecendete" de ordin biologic/social dar nici pe de parte asta nu le anuleaza liberul.

06/06/08 10:47

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Ceea ce se intampla in America in randul baietilor care abia isi incep adolescenta este urmatorul lucru: unii dintre baieti nu sunt interesati de fete si atunci incep sa se intrebe: "OARE ...?" si uite asa cu informatiile pe care le colecteaza din mass-media, scoala ajung sa creada ca sunt pe invers. La 14, 15 ani e ok sa nu-ti placa fetele. Poate ca esti implicat in alte sporturi, poate ca te refugiezi in studii, etc.

Mai nou o lege care s-a dat in Colorado este: de acum inainte barbatii au voie sa intre in toaleta femeilor, iar daca tu comentezi ceva poti primi un an de inchisoare sau cateva mii de dolari amenda. Poate ca problema nu e ca o sa intre in baie la fete ci oare vor fi doar travestiti care doar vor fi acolo pentru a molesta femeile?! Dumnezeu stie. Pana atunci se pare ca trebuie sa ne tinem pana acasa in cazul in care suntem in oras.

07/06/08 02:22

Site web  
Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Un articol foarte complex despre homosexualitate aici:
http://ro.altermedia.info/minoritati/ho ... _7711.html
http://ro.altermedia.info/minoritati/ho ... _7679.html
http://ro.altermedia.info/minoritati/ho ... _7629.html
http://ro.altermedia.info/minoritati/ho ... _7743.html
http://ro.altermedia.info/minoritati/ho ... _7897.html
http://ro.altermedia.info/?s=homosexualitatea

07/06/08 10:09

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Potrivit unor informatii, in aproximativ doua luni, Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei doreste sa ia in discutie o rezolutie prin care statele membre ar putea fi obligate sa legalizeze casatoriile intre homosexuali. Alianta Familiilor din Romania ( http://www.protejarea-familiei.com )a initiat o actiune civica de colectare de semnaturi impotriva acestei rezolutii. Semnaturile vor fi depuse la registratura Comisiei Europene, impreuna cu o Nota de Protest. Semnati aici http://www.petitieonline.ro/petitie/pet ... 70044.html
Nu stiu cat de util va fi, dar macar sa mai folosim libertatea asta cat o s-o mai avem.

24/06/08 15:17

Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
Este foarte greu sa te lasi de viata homosexuala; totul se petrece in creier; cred ca este un domeniu atat de profund incat doar multa rugaciune, atentie, dragoste si curaj poate sa te desparta de acest stil de a trai

10/09/08 14:09

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Din anumite patimi e extrem de greu de iesit, pentru ca ele presupun automat altele, si tooot asa..ca un cerc vicios! Nu e imposibil - insa poate fii din ce in ce mai greu...

11/09/08 11:22

simona
membru

Mai, nu stiu ...Mie asta nu mi se pare o patima. Oamenii care practica asta, nu considera un viciu, ci mai degraba ceva cu care s-au nascut. Or, cu betia, spre exemplu nu te nasti. Nu? Adica, nu stiu, cred ca e mai mult o stare in care unii se complac. Si cred ca starea asta vine de undeva din adolescenta. Cred ca nu e om sa nu se fi intrebat: bai, nu cumva ma atrage acelasi sex? Si daca nu isi dau seama ca e doar o problema de identitate, se transforma intr-o viata ...Asa cum stiti si voi. Cei ce sufera de aceasta boala nu cred ca e o boala, ei cred ca asa sunt facuti. Ideea e ca, daca aceasta se naste in jurul adolescentei, ce facem noi, cei care am trecut de acea perioada, sa ii ajutam pe cei care trec pe acolo. Se poate oferi ajutor?

Eu discutam cu un baiat, care din incredere mi-a incredintat secretul vietii lui: era homosexual. I-am spus ca Biblia zice ca e pacat, si l-am rugat sa priveasca in viitor. Va avea el o viata normala? Si tot ce am vazut la el, era ca se complacea in situatia lui. Imi era practic imposibil sa ii ofer ajutor. Poate fi uneori prea tarziu?... Sau altfel intrebat: poate fi ajutat un om cand el practic isi accepta starea, ba mai mult o considera normala?

Ultima modificare de anomis (11/09/08 12:56)

11/09/08 12:55

maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09
Homosexualitatea un pacat, multi cauta justificari genetice si de alta natura. Biblia condamna clar homosexualitatea totodata oferind celui dispus sa renunte la aceasta sansa de a deveni un om nou, nascut din nou.
Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului ci mantuirea lui.
Isaia 1:18  "Veniti totusi sã ne judecãm, zice Domnul. De vor fi pãcatele voastre cum e cârmâzul, se vor face albe ca zãpada; de vor fi rosii ca purpura, se vor face ca lâna.
Isa 43.26;Mic 6.2;Ps 51.7;Apoc 7.14;
Nu este gresit sa dezaprobam (uram) pacatul( homosexualitatea),
Apocalipsa 2:6  Ai însã lucrul acesta bun: cã urãsti faptele Nicolaitilor, pe care si Eu le urãsc.
Apoc 2.15
dar nu ne da libertatea de a uri pacatosii.

Ultima modificare de maria_t (30/01/09 20:59)

30/01/09 20:58

mototey
membru

Clujul va devini capitala lesbi - votati impotriva
Posted on ianuarie 29, 2009 de Vio Pop

nolesbiClujul va deveni pentru o saptamana, intre 9 si 15 februarie, capitala femeilor lesbi de pretutindeni, cu ocazia “Festivalului International Lesby” organizat de ONG-ul “Esti Unica”.

Sa ne rugam pentru acest eveniment, stim ca Dumnezeu este ofensat de astfel de atitudini si ca El va actiona impotriva acestor lucruri intr-un fel in care pe toti ne poate afecta.

Clujul - capitala Lesbienelor? Nicidecum! Haideti sa luptam impreuna pentru ca asa ceva sa nu aiba loc! Puteti vota:

http://www.petitieonline.ro/petitie/clu ... 72050.html

sursa: http://stiricrestine.ro/2009/01/29/cluj ... impotriva/

31/01/09 18:40

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la