TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/TANAR si CRESTIN ?/Cum se distreaza tinerii crestini in ziua de azi? Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 18
dianna
membru

Locatie: oradea
Inregistat: 15/04/08

daniel-l a scris:

eu as spune in loc de distractie "relaxare" (ceva ce te face sa te simti bine)...eu ma "distrez" cand citesc din biblie sau vorbesc cu altii despre Dumnezeu


ma bucur sa citesc asta, Dani!ii un lucru bun ;) Dzeu iti va rasplati, ai sa vezi ;)


_______________________________________
D-zeu este dragoste!

18/06/08 11:48

   
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07
în aceste 3 zile la Timişoara am avut ocazia să experimentez din plin "distracţia" tinerilor creştini.
după programul de pe stadion am ieşit în oraş (asta sâmbătă), şi ne-am dus să mâncăm ceva. singurul loc de unde puteam mânca era Mac. deci ne-am dus în centru şi am auzit că se cânta "O, Doamne mare când privesc eu lumea". ne-am dus şi noi mai aproape, şi ce să vezi? erau adunaţi pocăiţii (vreo 200 la număr) şi cântau cântau de numa. şi noi, ce să facem? ne-am alăturat lor, şi am cântat cu spor. seara s-a finalizat cu un superb foc de artificii :) a fost aşa de tare... :D


_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

07/07/08 01:02

   
biencutza
membru

Locatie: in the heart of others
Inregistat: 13/07/08

benny a scris:

de revelion am fost la schi :D vreo 20 de tineri intr-o casa pe langa Baia Mare.. :)


la Cavnic ati fost? ? [ ca si 2 dintre verisorii mei au fost la Cavnic de revelion cu mai multi tineri ] 

[ scuze pentru off-topic .]


_______________________________________
Unui om îi ia doi ani sa invete să vorbească şi o viaţă întreagă să înveţe de ce e mai bine să tacă !!!

16/07/08 11:56

   
mlivial
membru

Locatie: Bucuresti, Romania
Inregistat: 19/08/08
Eu nu inteleg care e problema in a te distra dansand? Muzica pe care majoritatea tinerilor o asculta azi nu e toata instigatoare la pacat! Eu ador sa dansez, la petreceri dansez pana dimineata, cand pleaca lumea. Cum imi afecteaza asta viata spirituala? Important e sa ai simtul masurii, sa stii cand sa te opresti. Nu e nimic rau in a rade, a glumi, a dansa, a fi nonconformist, atat timp cat legea scrisa in tine nu e incalcata. ;)

19/08/08 12:35

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Cred ca e bine sa te uiti si la ce exemplu dai. :)

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

19/08/08 15:14

   
mlivial
membru

Locatie: Bucuresti, Romania
Inregistat: 19/08/08
Nu inteleg...masura, in contextul asta, nu consta in faptul ca imi permit, din cand in cand, sa pierd o nopate dansand si distrandu-ma cu prietenii. Masura, aici, reprezinta felul in care dansez si cat de mult imping limita...Adu-ti aminte de prima minune - nunta din Canaan.

19/08/08 15:29

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Mai, eu nu sunt incuiata, si nici limitata in gandire. :) Vreau sa spun ca: daca va fi un frate de-al tau, mai slab, poate cadea, vazandu-te pe tine. Ceea ce pentru tine poate fi ok, pentru altul poate fi pacat. Si trebuie avut grija. Intelegi la ce am facut referire?

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

19/08/08 15:41

   
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06

mlivial a scris:

...Adu-ti aminte de prima minune - nunta din Canaan.

Ce vrei să spui?Că au dansat ăia şi Domnul Isus,bând vin până nu au mai putut,aşa ca să se simtă bine?Dacă asta crezi,atunci îmi pare rău de tine.
Citeşte mai bine pasajul de la acea nuntă (şi nunta era din Cana). ;)


_______________________________________
His grace is enough!

19/08/08 15:55

   
mlivial
membru

Locatie: Bucuresti, Romania
Inregistat: 19/08/08
E corect nunta din Canaan. Nu am insinuat ca Mantuitorul a baut vin pana nu a mai putut, ci ca a baut cu MASURA, la fel cum si noi ar trebui sa facem in viata de zi cu zi. Asta e important, masura lucrurilor. El nu a condamnat niciodata oamenii care beau vin, ci pe betivi, iar aici e o diferenta. Si da, de cand se stie despre lume, oamneii au dansat la nunti; ca la nunta din Canaan nu a dansat Mantuitorul, e ceva - dar au dansat invitatii, iar El si-a dat acordul asupra acestui obicei pur lumesc prin faptul ca a participat si nu i-a mustrat pe cei de acolo.
    Cred ca nu intelegeti ceva : noi avem o conditie, care poarta denumirea de conditie umana; in consecinta, avem nevoi biologice si nevoi emotionale (care le includ pe cele spirituale). Unii decid sa-si infraneze nevoile bilogice si sa se canalizeze pe cele emotionale, in special pe cele spirituale; acestia sunt calugarii. Insa noi, restul, trebuie sa gasim un echilibru intre cele doua.


19/08/08 16:20

   
mlivial
membru

Locatie: Bucuresti, Romania
Inregistat: 19/08/08
Inca ceva: dansul nu inseamna dezmat; ca se poate dezmat prin dans, e altceva.

19/08/08 16:21

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Canaan-ul e tara in care au intrat evreii. Adica Israel.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

19/08/08 17:04

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

anomis a scris:

Mai, eu nu sunt incuiata, si nici limitata in gandire. :) Vreau sa spun ca: daca va fi un frate de-al tau, mai slab, poate cadea, vazandu-te pe tine. Ceea ce pentru tine poate fi ok, pentru altul poate fi pacat. Si trebuie avut grija. Intelegi la ce am facut referire?

anomisucule, nu prea se mai tine cont daca il faci pe celalalt sa se poticneasca... nu contest valoarea de adevar a afirmatiei tale, dar in ziua de azi s-a cam pierdut din vedere problema asta :rolleyes:

mlivial incearca sa folosesti butonul 'modifica', care apare la fiecare mesaj al tau, ca sa eviti postarea multipla:)

Ultima modificare de shoricel (19/08/08 17:15)


_______________________________________
A passion lifestyle.

19/08/08 17:13

   
mlivial
membru

Locatie: Bucuresti, Romania
Inregistat: 19/08/08
ok. ms pt tip.

Intrebare: Localitatea Cana nu e in Israel? (nu o zic cu rautate, doar ca eu stiu de ambele variante)

Pentru anomis si shoricel:

Stiu ca e vai de cel prin care se arata smintirea, dar gura lumii e sloboda si gandirea fiecaruia la fel. Poti sa smintesti si prin faptul ca esti tu, pentru ca Dumnezeu te-a lasat frumos/frumoasa, desi te imbraci ca ceilalti, te comporti ca ceilalti, dar tu ai ceva-ul acela...Cred ca voi v-ati facut un grup al vostru si pe cei dinafara nu vreti sa-i primiti si nici sa-i ajutati decat daca gandesc exact ca voi; nu vreti sa-i si intelegeti.

Iar dansul e o arta, un sport, cu toate variatiile lui pe diferite genuri de muzica.

Daca dansezi ca sa atragi pe cineva, atunci exista riscul sa smintesti; dar daca dansezi de dragul muzicii si al dansului, e cu totul altceva.

Pana la urma, de unde ati tras voi concluzia ca dansul e un pacat? Pentru ca eu tot incerc sa justific ceva ce mi se pare ca nu are temei!!


19/08/08 18:19

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
de curand am fost la munte cu un grup de tineri... si vreau sa va spun ca ne-am distrat pe cinste... am vazut muntii, creatia lui Dumnezeu, ne-am bucura te tot... a fost super frumos...:)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

19/08/08 18:53

Site web  
OVIFORGOD
membru

Locatie: Sibiu , Romania
Inregistat: 19/08/08
Dar oare dece omul tinde spre distractie?Spre a se simti bine?De ce tineri sunt asaltati cu tot felul de oportunitati pentru a se distra?Poate fi distractia un mod prin care Satan sa ne atraga de partea lui?Am apreciat foarte mult mesajele care incearca sa ne aduca la Cuvantul Adevarului , pentru cei care inca se intreaba care este secretul fericiri vesnice pentru ca nu as vrea sa ma rezum la cele pamantesti as vrea sa ne amintim ca Domnul se gandeste la fericirea noastra , El stia ca avem nevoie de fericire si ca tindem spre a fi fericiti ,pentru mai multe detali predica de pe munte a Domnului Isus!:)

19/08/08 21:46

   
abelusca
membru

Locatie: don't worry,be happy!
Inregistat: 20/03/08
Benny,si eu am fost sambata ,seara innoras,si ghici,am participat si eu doua ore bune acolo in centrul,pin de tinerii laudand pe El ,am facut si filmare video :D ,nu stiu daca mai vazut acolo :D ,dar a fosr sooper, mai ales artifiiciile :)

_______________________________________
http://www.youtube.com/watch?v=eEZIVeE0xLY

19/08/08 21:55

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

OVIFORGOD a scris:

Dar oare dece omul tinde spre distractie?
Cred ca asa am fost creati sa ne dorim binele, sa tindem spre buna dispozitie. Poate fi si alt raspuns: depinde ce numesti distractie.

Spre a se simti bine?

Da! Sa nu cezi ca cineva tinde spre distractie sa se simta rau!

De ce tineri sunt asaltati cu tot felul de oportunitati pentru a se distra?

unele sunt oportunitati date de Dumnezeu, altele sunt din alta parte dirijate.

Poate fi distractia un mod prin care Satan sa ne atraga de partea lui?

Categoric da.

Am apreciat foarte mult mesajele care incearca sa ne aduca la Cuvantul Adevarului , pentru cei care inca se intreaba care este secretul fericiri vesnice pentru ca nu as vrea sa ma rezum la cele pamantesti as vrea sa ne amintim ca Domnul se gandeste la fericirea noastra , El stia ca avem nevoie de fericire si ca tindem spre a fi fericiti ,pentru mai multe detali predica de pe munte a Domnului Isus!:)
Ai apreciat bine; pentru ca si munca si repausul si inchinarea , toate trebuie sa fie oportunitati prin care ne apropiem de Cuvantul lui Dumnezeu, ca sa-l implinim.

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

19/08/08 22:06

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
nu mai m nimic de completat:D... sunt de acord cu voi:)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

20/08/08 06:54

Site web  
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Oamenii tind sa aibe parte de distractii fiindca au nevoie de, destindere. Tind sa caute implinirea sexuala fiindca au nevoie de, descarcarea nervoasa adusa de sex si multe altele. Diavolul stie de nevoile astea si calca apasat  pe ele. Exemplul: Televiziunea. Ai nevoie de distractie? Distractie sa fie, nonstop daca se poate, pana innebunim de cap. Asta face satan. Dar pe de alta parte oamenii prea religiosi incerca sa inhibe cu totul nevoile astea. Asa ca ajung sa fie niste oameni frustrati, ursuzi, inchistati, acuzatori, cartitori. Si pe ei tot diavolul ii impinge acolo. Fiindca se zice ca are doua maini: extrema dreapta si stanga.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

20/08/08 09:54

   
mlivial
membru

Locatie: Bucuresti, Romania
Inregistat: 19/08/08
Foarte tare, Sword! Imi place mult explicatia ta...cred ca rezuma tot topicul.

20/08/08 11:28

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

mlivial a scris:


Eu ador sa dansez, la petreceri dansez pana dimineata, cand pleaca lumea. Cum imi afecteaza asta viata spirituala?

Pai normal ca ti-o afecteaza ,in timpul asta puteai sa te rogi ,sa canti sa citesti biblia.
Dar cu ce  ti-o imbogateste?Te ajuta dansul asta pana dimineata sa fi mai bun(a)?

mlivial a scris:


Important e sa ai simtul masurii, sa stii cand sa te opresti. Nu e nimic rau in a rade, a glumi, a dansa, a fi nonconformist, atat timp cat legea scrisa in tine nu e incalcata.

Important este sa ne intre in cap,urmatorul lucru:
Noi,atata timp cat traim in trupurile acestea ,natura noastra pacatoasa ,firea pamanteasca,ne va indemna numai la pacat.Si cu cat ne gadilam firea mai mult cu atat simtul masurii il vom pierde.
Eu una ,nu am curajul sa ma bazez nici pe intelepciunea mea nici pe simtul masurii pe care il am mai mult sau mai putin.
Asa ca mai bine fug de orice mi se pare rau.
E foarte riscant sa ne incredem in simtul masurii pa care il avem noi,pentru ca nu stim cand sa ne oprim. Si de cele mai multe ori nici nu mai consideram ca este nevoie de o oprire ,ci ne impacam constiinta cu ideea ca, conditia noastra umana trebuie respectata ,chipurile.Asa ca, nimic nu mai este daunator ,nimic nu ne poate indeparta de Dumnezeu...Sa ne traim viata la maxim ca doar d-aia ne-a fost data nu?

Ultima modificare de irlanda (20/08/08 12:52)


20/08/08 12:49

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

irlanda a scris:

Pai normal ca ti-o afecteaza ,in timpul asta puteai sa te rogi ,sa canti sa citesti biblia.

Eu nu inteleg de ce esti asa rautacioasa. Acelasi lucru ti se poate reprosa si tie cu timpul pe care il petreci pe forum cu noi. Ai fi putut sa te rogi, sa canti, sa citesti Biblia.


irlanda a scris:

Sa ne traim viata la maxim ca doar d-aia ne-a fost data nu?

Ioan 10:10b
Eu am venit ca oile sa aiba viata, si s-o aiba din belsug.
;)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

20/08/08 13:04

   
mlivial
membru

Locatie: Bucuresti, Romania
Inregistat: 19/08/08
:)) Fugi de orice TI SE PARE rau? Si daca doar ti se pare? Cred ca esti extremista...In Evul Mediu, Biserica (din care ne tragem toti crestinii) spunea ca Pamantul e plat si orice alta opinie era considerata a fi erezie, adica era rea, gresita...dar uite ca cineva a indraznit sa gandeasca altfel, sa treaca peste adevarul "corect", sa se lase ispitit de inteligenta lui si a descoperit ca Pamantul e de fapt rotund...

Pe langa citit Biblia si rugat, omul are nevoie si de "deconectare" si eliberarea stresului zilnic.

Voi nu ati reusit sa ma lamuriti totusi cu un lucru...DE UNDE ATI TRAS VOI CONCLUZIA CA A DANSA E UN PACAT? UNDE SCRIE ASTA?

Mentionez: una este a dansa, alta e a face dezmat!


20/08/08 13:11

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

Archangel a scris:


Eu nu inteleg de ce esti asa rautacioasa.

Eu nu inteleg de imi spui ca sant rautacioasa

Archangel a scris:


Acelasi lucru ti se poate reprosa si tie cu timpul pe care il petreci pe forum cu noi. Ai fi putut sa te rogi, sa canti, sa citesti Biblia.

Aha,deci pentru tine a sta pe un forum crestin, sau a te distra la o petrcere este acelasi lucru.Pentru mine nu este,avand in vedere ca este un forum crestin.

Archangel a scris:


Eu am venit ca oile sa aiba viata, si s-o aiba din belsug.Ioan10:10b

Viata din belsug nu inseamna distractie la maxim.Mai avem si suflet.

mlivial a scris:


Fugi de orice TI SE PARE rau? Si daca doar ti se pare?

Daca doar mi se pare,n-am  nimic de pierdut.

mlivial a scris:


Pe langa citit Biblia si rugat, omul are nevoie si de "deconectare" si eliberarea stresului zilnic.

Pentru un crestin deconectarea ar trebui sa fie biblia si Dumnezeu.Nu dansul si distractia.

mlivial a scris:


Voi nu ati reusit sa ma lamuriti totusi cu un lucru...DE UNDE ATI TRAS VOI CONCLUZIA CA A DANSA E UN PACAT? UNDE SCRIE ASTA?

Pai si cine crezi ca vrea sa te lamureasca pe tine de lucrul asta?
Esti liber(a) sa crezi ce vrei asa cum si eu sant libera sa cred ca a dansa este o atitudine nepotrivita pentru mine ca si crestina.

Ultima modificare de irlanda (20/08/08 13:20)


20/08/08 13:13

   
mlivial
membru

Locatie: Bucuresti, Romania
Inregistat: 19/08/08
Te-ai exprimat : "Mai avem SI suflet". Ai pozitionat foarte bine conjunctia asta...pentru ca avem si suflet, si minte, si trup...suntem un tot. Nu poti trai numai pentru una dintre aceste lucruri; nici calugarii, care incearca, nu reusesc in totalitate, ci doar isi reduc la minimum nevoile trupului.

Daca ai ales sa traiesti in lumea asta, nu fi habotnica! Incearca sa-i intelegi si pe ceilalti...exista posibilitatea ca in fiecare dintre noi sa exista o particica din adevar.

Ultima modificare de mlivial (20/08/08 13:24)


20/08/08 13:23

   
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 18    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net