TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Rut Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
Mi se pare interesant acest pasaj din Rut 2:11,1213.
11.Boaz i-a răspuns: "Mi s'a spus tot ce ai făcut pentru soacră-ta, dela moartea bărbatului tău, şi cum ai părăsit pe tatăl tău şi pe mama ta şi ţara în care te-ai născut, ca să mergi la un popor pe care nu-l cunoşteai mai înainte.

12.Domnul să-ţi răsplătească ce ai făcut, şi plata să-ţi fie deplină din partea Domnului, Dumnezeului lui Israel, subt ale cărui aripi ai venit să te adăposteşti!"

13.Şi ea a zis: "O! să capăt trecere înaintea ta, domnul meu! Căci tu m'ai mîngîiat, şi vorbele tale au mers la inima slujnicei tale. Şi totuş eu nu sînt nici măcar ca una din slujnicele tale."

Aşa cum zicea şi mototey,Domnul a binecuvântat-o pe Rut deoarece a ales să slujească lui Naomi,dar mai ales Dumnezeului acesteia.Vedem reputaţia pe care o are acesta,în cadrul cetăţii.Ea este cunoscută ca fiind cinstită.

Rut 3 :10 "Şi el a zis: "Fii binecuvîntată de Domnul, fiică! Această faptă de pe urmă mărturiseşte şi mai mult pentru tine decît cea dintîi, că n'ai umblat după tineri, săraci sau bogaţi.

Apoi el vede singur anumite calităţi,care pobabil îl fac să o iubească pe aceasta(în afară de cele enumerate mai sus de mototey).

Dumnezeu a binecuvântat-o pe Rut deoarece a ales să fie o binecuvântare pentru ceilalţi.

Şi aş adăuga pe lista de rugăciune:
1.Nu întotdeuna suntem gata să împărţim cu alţii binevuvântările primite de la Dumnezeu.
2.Mărturia noastră lasă uneori de dorit.


_______________________________________
Haide sa zambim! Gata? 1,2,3 siiii....

23/07/08 08:19

Site web  
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
asa este... Domnul sa ne ajute sa avem o marturie nepatata si sa ne ajute sa impartim cu ceilalti binecuvantarile pe care El ni le da... Amin!

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

20/08/08 07:39

Site web  
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
M-a impresionat curajul ei sa mearga in arie,la Boaz,cand el treiera graul,si nu a stat sa analizeze,cum va fi privita apoi de Boaz,de cei din cetate,ci pur si simplu s-a dus,ascultand intocmai instructiunile Naomei. Si ce minunat s-a schimbat viata ei.Wow,ascultarea in ce e bine,ce roade bune aduce!!!!!

_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

12/09/08 15:26

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
In Rut vad o prietena care se sacrifica . Vede ca Naomi este intr-o perioada mai putin buna si decide sa nu o paraseasca la greu . Ea paraseste Moabul ,acceptand sa isi imparta saracia cu soacra ei ,intr-o tara straina ,cu alte obiceiuri . De asemenea accepta si ca sansele de a se recasatori sunt mici ,ramand fara copiii ,ceea ce in Israel era o rusine .
   E destul de curajoasa ca sa mearga sa se culce la picioarele lui Boaz [ce tare ,nu stiam ca in Biblie sunt exemple cand fata cere in casatorie barbatul :D ma voi inspira de aici :D :D] .
   Faza faina e ca dupa ce renunta la atatea ,Dumnezeu ii da totul inapoi ,chiar mult mai mult : un sot ,un fiu ,o casa ,o situatie financiara buna .
   Trist e ca prea putini oameni sunt ca Rut in relatiile de prietenie .


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

09/01/09 18:40

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
Eu cred ca Rut a vazut modul de viata al Naomei..si stia ca Dumnezeu e cu ea.Altfel nu ar fi fost asa de repede gata s-o urmeze oriunde si sa aibe aceiasi dumnezeu ca si soacra-sa.
Si ce imi mai place la Rut e faptul ca asculta de Naomi,chiar daca ea este doar soacra..multe femei din ziua de azi nu se inteleg bine cu soacrele.trist.


27/03/09 16:20

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
nu putea Rut sa o paraseasca foarte usor pe Naomi asa cum a facut Orpa?

nu am fi putut sa o invinuim pentru ca Naomi le-a cerut sa ramana in tara... si totusi.. in ciuda faptului ca nu stia unde merge, nu se temea de necunoscut,  nu se temea de ceva nou... a acceptat provocarea... chiar a insistat sa mearga impreuna cu Naomi... DE CE?


_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

05/05/09 10:54

Site web  
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
Aceasta era voia lui Dumnezeu, pentru ca Rut sa fie o mama a spitei mesianice....

_______________________________________
Semnat...

KJ.

05/05/09 10:59

Site web  
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
dar nu se putea opune?

doar omul are liberul arbitru... are puterea de a alege... ;)


_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

05/05/09 11:11

Site web  
Dorina
membru

Locatie: Calarasi
Inregistat: 10/05/09
Cred ca Rut era satula de idolatria poporului ei si , auzind de la Naomi ca exista un Dumnezeu adevarat , a dorit sa traiasca impreuna cu El, cu poporul Lui si in tara Lui. Putea sa se opuna acestei chemari, dar nu a facut-o. De ce ar face-o? Ea a avut aceasta viziune: sa isi schimbe viata aceea fara sens si gust pe una traita cu Dumnezeul care da sens vietii sale. Si nu s-a inselat, credinta i-a fost rasplatita.

_______________________________________
Lucrurile  dupa care alergi in viata nu te merita.

11/05/09 09:03

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Dorina a scris:

auzind de la Naomi ca exista un Dumnezeu adevarat , a dorit sa traiasca impreuna cu El.

Un Dumnezeu adevarat care pedepseste! E de remarcat si timpul in care Rut se alatura poporului Israel: "cand fiecare facea ce vroia". Nu era vreme de bunastare nici materiala si nici spirituala, dar ea nu a cautat un stil de viata care sa o avantajeze, ci un Dumnezeu Viu. Viu!Oare nu din acesta cauza ramasese ea vaduva?! ca Dumnezeu pedepsise?! Totusi Dumnezeu a privit cu placere la ea si a binecuvantat-o.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

19/05/09 18:05

   
Dorina
membru

Locatie: Calarasi
Inregistat: 10/05/09
Si dumnezeul lui Rut pedepsea, dar Dumnezeul lui Israel avea ceva deosebit: stia sa ierte dupa ce Ii trecea mania si puteai avea incredere in El, caci nu era ca ceilalti, cu apucaturi omenesti; era deosebit...

_______________________________________
Lucrurile  dupa care alergi in viata nu te merita.

19/05/09 21:40

   
CatalinD
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 02/03/07

Dorina a scris:

Si dumnezeul lui Rut pedepsea, dar Dumnezeul lui Israel avea ceva deosebit: stia sa ierte dupa ce Ii trecea mania si puteai avea incredere in El, caci nu era ca ceilalti, cu apucaturi omenesti; era deosebit...


Doar unul singur pedepseste si doar unul singur iarta, pentru ca este singurul Dumnezeu viu si adevarat.

Deuteronom 32:39  "Să ştiţi dar că Eu sunt Dumnezeu, şi că nu este alt dumnezeu afară de Mine; Eu dau viaţă şi Eu omor, Eu rănesc şi Eu tămăduiesc, şi nimeni nu poate scoate pe cineva din mâna Mea."


_______________________________________
"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc şi ele vin după Mine. Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea." Ioan 10:27-28

03/06/09 14:58

   
Dorina
membru

Locatie: Calarasi
Inregistat: 10/05/09
Stiu, dar Biblia ii numeste dumnezei cu "d" mic. In spatele acestor idoli era satan, care ii incuraja sa se inchine lui si si ii pedepsea uneori. Desigur ca facea numai rau, dar prin ceea ce facea manipula mintile oamenilor. Si nu ierta niciodata.
Deci, in spatele lui Chemos, dumnezeul moabitilor, se afla de fapt satan, iar Rut l-a ales pe Dumnezeul cel adevarat, al lui Israel.

Ultima modificare de Dorina (03/06/09 16:05)


_______________________________________
Lucrurile  dupa care alergi in viata nu te merita.

03/06/09 16:04

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net