TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/TANAR si CRESTIN ?/Atentie: Tineri (ne)implicati! Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
Cum va raportati in fata tinerilor din biserica care se implica si in fata celor care nu se prea implica? Cautati sa-i integrati sau... doar un salut scurt si .. pa, va vedeti de cercul vostru frumos si vesel? Desigur aici ii am in vedere si pe cei timizi, care nu se implica din cauza faptului ca nimeni nu le-a dat o sansa sau nimeni nu i-a bagat in seama.
Si daca ii implicati prin ce metode sau prin ce activitati incercati acest lucru?


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

29/08/08 01:18

   
the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
Într-adevăr.Cred că în fiecare biserică există astfel de tineri care pur şi simplu nu fac nimic.Spre exemplu,la mine în bisercă am mai rămas puţini tineri,dar aproape fiecare face câte ceva.Am un lider bun,care ştie să ne implice pe fiecare.Spre exemplu,trei din ei cântă la instrumente.Două fete se ocupă cu copii.Şi ceilalţi sunt implicaţi în diverse activităţi.(în evanghelizări cu tinerii,muncă fizică chiar,vizite la bătrâni..etc).
Eu încerc să îi încurajez pe tineri şi mă rog pentru ei,ca Dumnzeu să le descopere daruruile pe care le-a investit în ei şi să fie de folos.Stau de vorbă cu  fetele,ne încurajăm reciproc.Mai avem de lucrat la unitatea noastră.

Avem un grup de studiu biblic şi de rugăciune,la care participă aproape toţi.Vedem nevoile noastre,oferim sfaturi dacă este nevoie..şi cel mai important este că ne rugăm unii pentru alţii.

ps:imi pare bine ca ai revenit printre noi..mit4jc :)


_______________________________________
Haide sa zambim! Gata? 1,2,3 siiii....

29/08/08 11:38

Site web  
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
in primul rand vreau sa spun ca eu sunt un tip foarte timid si foarte emotiv(ma emotionez repede)... la inceputul implicarii mele in biserica imi era greu... din cauza timiditatii si emotiilor pe care le aveam... dar, treptat treptat aceste lucruri au cam trecut, adica pot sa le stapanesc(cat de cat)... dar acest lucru se datoreaza unor tineri care au stiut cum sa ma abordeze, care mi-au dat o multime de sfaturi, care m-au sustinut prin rugaciune... si acum... cum trebuie sa ne raportam noi la ceilalti?... aici imi permit sa spun ca trebuie sa furam ceva de la martorii lui Iehova... si anume, ospitalitatea lor... si dragostea pe care o au ei unii pentru altii...:)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

31/08/08 13:13

Site web  
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05

mototey a scris:

in primul rand vreau sa spun ca eu sunt un tip foarte timid si foarte emotiv(ma emotionez repede)... la inceputul implicarii mele in biserica imi era greu... din cauza timiditatii si emotiilor pe care le aveam... dar, treptat treptat aceste lucruri au cam trecut, adica pot sa le stapanesc(cat de cat)... dar acest lucru se datoreaza unor tineri care au stiut cum sa ma abordeze, care mi-au dat o multime de sfaturi, care m-au sustinut prin rugaciune... si acum... cum trebuie sa ne raportam noi la ceilalti?... aici imi permit sa spun ca trebuie sa furam ceva de la martorii lui Iehova... si anume, ospitalitatea lor... si dragostea pe care o au ei unii pentru altii...:)


Mototey te-as ruga sa ne prezinti cateva din metodele pe care le-au abordat tinerii cu tine ca sa te ajute sa te integrezi in biserica. Cum s-au raportat la tine, la personalitatea ta etc.


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

01/09/08 12:40

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
pai... faptul ca eram prea timid, prea tacut si prea cuminte... i-a determinat pe ceilalti tineri sa vorbeasca mai mult cu mine, sa ma bage in seama mai mult, sa imi dea importanta... un tanar care vrem sa il integram intr-un grup... trebuie sa  fim atenti cu el, sa il incurajam sa faca lucruri bune, sa il ajutam sa se integreze printre tineri... un tanar care nu s-a integrat intr-un grup ii este rusine sa faca ceva ca nu cumva sa fie o prostie si toti ceilalti sa rada de el... trebuie ca grupul de tineri unde el trebuie sa se integreze sa fie foarte seriosi cu el... si foarte important e sa il ajuti sa isi dea seama ca are daruri, talente... ca Dumnezeu l-a inzestrat si pe el cu daruri si ca vrea sa le puna in slujba Sa... si atunci cu siguranta acest tanar se va integra mai usor, implicandu-se...:)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

01/09/08 16:42

Site web  
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
Spre exemplu, eu de cand am venit aici,(chiar daca nu mai sunt tanara),mi-am tot cautat locul...si inca il caut. E greu cand esti strain intr-o biserica,ai nevoie de timp,sa-ti faci un grup de cunostinte,sa vb cu oamenii, sa iti faci prieteni,ca apoi sa poti sa vezi ce ai putea sa faci,sau ce e nevoie sa faci. Insa de prea multe ori,cei timizi sunt lasati de o parte,pentru ca in ziua de astazi,sau cel putin aici,daca tu nu incerci sa creezi relatii,nimeni nu vine sa le creeze.
Noi am incercat,un grup mai mic,de surori,care suntem venite mai recent din Rom,sa ne adunam pentru partasie,sa sutinem unele proiecte din biserica,sau din afara ei,dupa posibilatea noastra,si asta a adus un fel de liniste in inima fiecareia dintre noi,ca facem ceva.
E simplu sa punem etichete persoanelor de langa noi,dar e maret,daca ne facem timp sa vb cu ei,sa-i cunoastem,si sa ii incurajam,sa-i sprijinim in rugaciune,chiar daca uneori vom avea impresia ca profita de prietenia noastra,rasplata ne va fi imensa.
Va rog mult,nu priviti pe nimeni cu ochi reci,fiecare are calitatile lui,si uneori iti trebuie timp sa le cunosti. BInecuvantati vor fi toti cei ce au grija de fratii lor.


_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

06/09/08 06:36

   
hopeful
membru

Locatie: acasa la mine :)
Inregistat: 30/05/07
Si mie mi-a fost greu sa ma implic cand am ajuns din Romania. Dar probabil pentru ca eram frustrata si nici nu imi doream acest lucru. In viata mea, nu era in prim-plan relatia mea cu Domnul. Apoi a venit momentul in care am simtit ca lipsea ceva. Eu am avut noroc ca nu sunt prea timida, si m-am integrat intr-un grup ideal. Acuma cand ma gandesc din grupul acela a ramas putin pentru ca ne-am inmultin. A fost o binecuvantare de la Domnul. Suntem niste prieteni care avem partasie cu Domnul si pe deasupra iesim impreuna si stim sa ne distram. In fiecare sambata ne intalnim la rugaciune si cand ne permite bugetul mai mergem si in misiune la alte biserici.
Noi intodeauna incercam sa integram tinerii nou-veniti in biserica ca nu cumva sa se simta pe dinafara. Si atitudinea aceasta vine de la liderul nostru, cu toate ca el ii cam sperie cand se apropie de ei cu microfonul ca sa se prezinte :)


_______________________________________
Love Makes The World Go Round

06/09/08 09:50

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
La noi nu prea sunt tineri la biserica..si mai ales tineri noi..dar de obicei cand vine cineva de varsta mea la biserica binenteles ca il salut si fac cunostiinta cu el si dupaia il intreb mai multe despre el..eventual daca ma simt si eu ok vorbim mai mult timp..asta mai greu cu baietii da-n rest..i'm fine :D

27/09/08 21:35

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
La noi in biserica de obicei se organizeaza o iesire de 2-3 zile pt studentii-boboci si noi veniti, in luna noiembrie. Sunt in centrul atentiei, practic. Acolo ei pot sa se cunoasca unii pe altii, cat si pe cei de mai demult in CJ, afla cum pot sa se implice in lucrarile bisericii si sunt incurajati sa intre intr-un grup de studiu biblic.

Ultima modificare de UnderZero (22/10/08 16:18)


22/10/08 16:17

   
oanna
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 09/06/08
hmm...este greu sa te implici atunci cand esti nou in biserica, si nici ceilalti nu te prea baga in seama :D. dar ma intreb cum pot creea o atmosfera placuta ptr cel NOU  venit,din afara bisericii sau chiar din biserica,  facandu-l sa se simta bine, important?


am mers la diferite biserici, si tinerii erau facuti grupuri grupulete, incat te simteai exclus...sa-mi dea Domnul intelepciune sa nu fac asta nici o data!


_______________________________________
Dragostea...este decizia mea de a face din problemele tale, problemele mele.

24/10/08 21:20

   
nikku
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 26/11/08
Va spun din proprie experienta ca sunt biserici unde, daca esti mai timid si retras, nu ai sanse sa te integrezi niciodata. Acum nu zic ca nu depinde si de om si de personalitatea lui, dar fragmentarea asta in grupulete nu este intotdeauna benefica, cel nou in biserica nu are unde sa se integreze ca pe nimeni nu il intereseaza. Cel putin eu, care sunt mult prea timid, nu prea am sperante ca ma voi integra undeva...

26/11/08 19:29

   
Ovi I.
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 04/05/09
Inteleg perfect, si eu merg la o biserica noua si destul de mare. E clar ca e greu sa te integrezi si sa faci cunostinta cu oamenii..etc..de implicat nici vorba.
Cred ca fiecare trebuie sa isi caute biserica unde te simti bine, daca mergi la o biserica unde dupa program toata lumea se urca in masini si pleaca..atunci cred ca mergi in locul gresit :)

Cateodata merg la bunicamea la sat la biserica, si intotdeauna dupa program..toti tinerii se intalnesc la un fotbal, la o pizza..sau pur si simplu stau la discutii in biserica :)

Deci concluzia e ste ca daca nu esti multumit si te simti marginalizat intro biserica, cauta alta unde te simti bine. Ceea ce fac si eu acuma


04/05/09 02:47

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Ovi I. a scris:

...Deci concluzia e ste ca daca nu esti multumit si te simti marginalizat intro biserica, cauta alta unde te simti bine....

Nu exista padure fara uscaturi. Deci nici biserica menita sa te satisfaca perfect.
Daca iti cauti alta biserica de cate ori te nemultumeste ceva....

Sau poti face altceva. Fii tu cel care sa initieze o discutie, propune tu un meci de fotbal intre baieti sau o iesire la pizza. Nu astepta de la altii. Poate mai sunt nemultumiti ca tine si nu au curajul de'a se exprima. ;)

Fa tu primul pas spre inviorare. Nu parasi barca doar ca sunt valuri. ;)


04/05/09 08:19

   
bbebe
membru

Inregistat: 19/03/06
Tânăr implicat nu înseamnă doar acel cineva care cântă în faţă, care ţine ora de rugăciune. Tânăr creştin implicat este cel care face ce-i spune Dumnezeu prin Biblie. Puteţi avea mari surprize constatând că cineva care în biserică stă pe ultimul loc, face o lucrare mare de care nu ştiţi. Poate nu se implică în  biserica grupul vostru pentru că e dezamăgit de anumite aspecte din trăirea voastră. Din punctul ăsta de vedere el poate aduce un aer proaspăt.
Nu am nimic cu implicarea în activităţile din biserică. Consider că este un lucru bun, eu doar vreau ca implicarea să fie completă.

Metode pentru a-i implica pe tineri între tineri: urcatul pe munte, ieşitul la picnic, bowling, organizarea de concerte, teatru etc.
Metode pentru a-i implica pe tineri în lucrarea lui Dumnezeu: rugăciune împreună; ajutorarea periodică a celor săraci; vizite periodice la orfelinat / azil / închisoare / spital / centru social; organizarea de seri de studiu în care să se urmărească conştientizarea despre rolul şi importanţa unui credincios, şi depistarea greşelilor; şi desigur din când în când evanghelizarea organizată :) Am spus din când în când pentru că dacă fiecare realizează ce are de făcut, oriunde merge, va fi o evanghelie deschisă pentru oricine.

Ultima modificare de bbebe (04/05/09 19:40)


04/05/09 19:38

   
Ovi I.
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 04/05/09

Magdy a scris:


Ovi I. a scris:

...Deci concluzia e ste ca daca nu esti multumit si te simti marginalizat intro biserica, cauta alta unde te simti bine....

Nu exista padure fara uscaturi. Deci nici biserica menita sa te satisfaca perfect.
Daca iti cauti alta biserica de cate ori te nemultumeste ceva....

Sau poti face altceva. Fii tu cel care sa initieze o discutie, propune tu un meci de fotbal intre baieti sau o iesire la pizza. Nu astepta de la altii. Poate mai sunt nemultumiti ca tine si nu au curajul de'a se exprima. ;)

Fa tu primul pas spre inviorare. Nu parasi barca doar ca sunt valuri. ;)


In bisericile mari, cu sute sau mii de persoane, cea ce zici tu este aproape imposibil :)


04/05/09 21:30

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Mai eu merg in cj la o biserica de aprox 1000 persoane. Martea seara tine timpul de rugaciune un grup din zalau (cred ca unii ati auzit de un grup de baptisti din zalau care au primit vorbirea in limbi).  Am mai fost de 2-3 ori mai demult si anu asta dupa ce m-am mutat in chirie am mers iarasi, am mers singur si m-am intalnit cu vre-o 10 cunostinte ;))   In alt rand am mers mai repede cu o ora :D :D :D si erau cateva persoane pe care le vazusem in alte dati, am intrat in vorba cu ei si am mers la rugaciune (nu stiam ca se mai face ceva inainte de program). Inca nu merg la nici un grup ca nu stau tot timpul in cj si in rest am ore :D dar daca vreti sa faceti parte dintr-un grup trebuie sa faceti un pas, fie ca te cheama cineva fie ca tu faci primul pas ;)

Ultima modificare de daniel (04/05/09 21:49)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

04/05/09 21:48

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Ovi I. a scris:

...In bisericile mari, cu sute sau mii de persoane, cea ce zici tu este aproape imposibil :)

De acord cu tine, Ovi, dar banuiesc ca tineretul are program, repetitii, poate tinerii sunt grupati cumva pe varste sau alte criterii... In fine solutii exista. :) Roaga-te la Domnul sa-i deschida o portita de introducere intr-un anume grup implicat in vreo activitate, nu numai de distractie, ci si de lucrare. Ai sa fii uimit ce rezultate vor fi. ;)
Ai spus la alt subiect:
Ovi I. a scris:


Ne si rugam, mai vizitam si bolnavi, mergem si la biserica, jucam si fotbal, ascultam si muzica, ne uitam si la un film, mergem si la un suc si o gogoasa, etc

Deci banuiesc ca singur cuc nu esti. ;) Asa ca spor la integrare si ajuta-i si pe altii care sunt timizi, sa se integreze, sa fie implicati. Spor! :)

Ultima modificare de Magdy (05/05/09 07:44)


05/05/09 07:39

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Ovi I. a scris:


In bisericile mari, cu sute sau mii de persoane, cea ce zici tu este aproape imposibil :)


Ai zis bine: 'aproape...', dar nu este imposibil. S-ar putea ca intr-o biserica in care majoritatea sa isi gaseasca locul, tu sa te simti strain si singur. (Nu ma refer la tine, ci la un "tu" ipotetic.) Totusi e bine ca sunt bisericile mari, si nu cred ca trebuie fragmentare. Nu este mai ideal nici in bisericile foarte mici, unde sunt 2 babe si un tanar, si in care poti spune ca toti tinerii comunica intre ei. :D

Eu cred ca sunt multi tineri integrati, si altii neintegrati dar care asteapta sa le intinda cineva o mana a prieteniei. Poate esti tu acela. Am avut un coleg pe care la un moment dat il judecam. Aparea in sala, la cursuri si mereu gasea loc in fata. Niciodata nu se ascundea si nu cauta anonimatul. Mereu era observat, desi nu avea nimic iesit din comun. Acum comunica destul de bine cu foarte multi tineri. Poate iti spune ceva numele OLI!


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

05/05/09 09:20

   
Ovi I.
membru

Locatie: timisoara
Inregistat: 04/05/09

Magdy a scris:


Ovi I. a scris:

...In bisericile mari, cu sute sau mii de persoane, cea ce zici tu este aproape imposibil :)

De acord cu tine, Ovi, dar banuiesc ca tineretul are program, repetitii, poate tinerii sunt grupati cumva pe varste sau alte criterii... In fine solutii exista. :) Roaga-te la Domnul sa-i deschida o portita de introducere intr-un anume grup implicat in vreo activitate, nu numai de distractie, ci si de lucrare. Ai sa fii uimit ce rezultate vor fi. ;)
Ai spus la alt subiect:
Ovi I. a scris:


Ne si rugam, mai vizitam si bolnavi, mergem si la biserica, jucam si fotbal, ascultam si muzica, ne uitam si la un film, mergem si la un suc si o gogoasa, etc

Deci banuiesc ca singur cuc nu esti. ;) Asa ca spor la integrare si ajuta-i si pe altii care sunt timizi, sa se integreze, sa fie implicati. Spor! :)



ah nu..cand sunt in Timisoara sau imprejurimile ei...mai toata seara se iese ..cel putin duminica, dupa cum probabil sti..e plin centrul de noi; mai tot timpul prind cate o tabara..doua.. Iar la elim in fiecare vineri intalnire de tineri.

Vorbeam de biserica de unde merg acum (pe undeva in europa) unde din motive necunoscute mie, imi este aproape imposibil sa ma integrez. Trebe sa mentionez ca sunt foarte srtricti la unele lucruri :) Eu daca ar fi sa arat cu degetul , as arata cunducerea bisericii...De aceea ziceam caci daca simti ca nu iti ai locul, e mai bine sa cauti altceva.. :)

Cat despre succesul la integrare...Am incercat a propune o varianta online tinerilor din acea biserica...Care probabil ar fi facut conectia mai usoara  intre tineri..pe forumuri si altele..si probabil ca la un moment dat la biserica sar fi creat conversatii...etc 
Pentru ca vad cu ochii mei ca lumea vine la biserica , se urca in masini si pleaca...Sunt numai grupulete..ici si colo...Iar dupa 1 luna de munca am terminat un website facut profesional cu tot felul de lucruri interesante...
Promt, pastorii mi-au spus ca trebe verificat continutul de ei inainte de al face public... Si vreau sa iti spun ca au trecut 2 luni de atunci ..iar pastorii nici in ziua de azi nu s-au sinchisit sa ma sune sau sa vorbeasca cu mine in biserica, asta dupa ce eu personal i-am tras de maneca de  doua ori... 

Deci te las sa tragi concluziile :)

Ultima modificare de Ovi I. (07/05/09 00:37)


07/05/09 00:26

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Ovi I. a scris:

Deci te las sa tragi concluziile :)


concluzia este ca n-ai reusit sa atragi atentia, ... deocamdata. Poate va fi nevoie sa dai de pamant cu web-situl si sa gasesi o alta metoda, nu chiar asa de impersonala.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

07/05/09 23:35

   
TINA@
membru

Locatie: Moldova
Inregistat: 07/05/09
eu as crede ca un tinar crestin trebue sa fie activ in biserica si trebue sa faca tot ce poate face el p-u Domnul1un tinar crestin trebue sa fie cumpatat nu numai cind este in biserica dar si atunci cind se afla si in jurul altor tineri care nu-l cunosc pe domnul!de fatp cunosc multi tineri crestini care incearca sa nu se deosebeasca de cei necrestini dar noi p-u ei trebue sa fim un exemplu si nu in ultimul rind o lumina si astfel vom putea aduce roade Domnului nostru Isus!In fine asta e parerea mea!

_______________________________________
Salutare la toti din partea mea!
,,Zimbeste Isus te iubeste"

08/05/09 18:33

   
oanna_c'ta
membru

Locatie: pe plaja
Inregistat: 25/07/09
Daca este o biserica cu sute sau mii de persoane ai mai multe sanse sa te poti imprietenii cu cineva...bine, mai multi ;)) In biserica in care merg sunt foarte putini tineri...si cum la noi in oras sunt doar 3 biserici de bapti, toti tinerii "migreaza" la una dintre ele. Celelalte 2 au ramas....doar cu batranii...:)

Avantajul unei biserici mai mici: mult mai multa dragoste, partasie etc. :), dar din mult poti face putin...nu si invers ;)

Asa ca multumiti-va fratilor!!! Noi p'aici ducem lipsa de tineri :))


30/07/09 10:41

   
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
Fiecare biserica, mica sau mai mare are avantajele si dezavantajele ei, care pot fi adjustate prin Duhul lui Dumnezeu de un lider cu viziune. Consider ca bisericile mari nu ar trebui sa duca lipsa de grupe de studiu pe varste de tineri, iar in bisericile mici, cei care sunt trebuie sa se grupeze si sa formeze un grup unit si puternic, prin care sa fie o marturie pentru ceilalti.
Un tanar se integreaza in grupul de tineri atunci cand face impreuna cu acestia o activitate (studiu, munca patriotica la bise :D, misiune pe sate, iesiri in oras, sport etc).

Ce solutii ati avea voi pentru integrarea tinerilor in biserica sau pentru a face grupul de tineri din biserica mai uniti?

De ex. impreuna cu inca doua tinere am cooptat alti tineri din biserica (majoritatea neintegrati) si am pus bazele unui grup de tineri care sa mergem sa slujim pe sate si in biserica in serile de joi, ajutorare, rugaciune in biserica. Daca la inceput din nucleul grupului de 15-17 persoane doar 5-6 erau care nu aveau prob de integrare si slujire in biserica, dupa 2 ani fiecare din ei au avut o transformare in bine, astfel incat acestia au devenit unii din cei mai implicati tineri si au motivat si pe altii sa devina cel putin la fel de implicati. Cand am format grupul unul din lucrurile esentiale pentru noi a fost sa tinem legatura cu liderul de tineret, sa stie ce facem. O lucrare placuta lui Dumnezeu are acordul bisericii din care face parte.

Un alt ex. O tanarea din bucuresti, de la biserica internationala a vorbit cu liderul de tineret sa formeze un grup de fete de partasie. S-a dovedit ca acel grup a ajutat foarte multe fete sa se integreze si in relatia cu Dumnezeu.
De mentionat ca acestea nu erau grupuri inchise, ci se putea implica oricine.

Ultima modificare de mit4jc (30/07/09 16:04)


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

30/07/09 16:02

   
alex
membru

Inregistat: 02/03/09
intru si eu in discutie...:)..si eu sunt o persoana timida...si mie mi-a fost greu sa ma acomodez in biserica din care fac parte acum...chiar daca sunt mai timid asta nu m-a facut sa nu ma implic in biserica...dimpotriva..pot spune ca eu am facut primul pas spre tineri si mai apoi spre fratii din biserica...
asa a inceput mai apoi si slujirea mea in biserica...lucrurile s-au schimbat in asa fel incat acum simt ca aici mi-e locul:)...am trecut peste timiditate tretptat...
  referitor la intrebare mit4jc...solutia e destul de simpla si atarna de fiecare, de dorintele pe care le are...e adevarat cu unii e destul de greu si la incput trebuie impinsi de la spate(daca pot sa zic asa), ajutati sa se integreze in grup, insa orisicat am vrea noi sau liderul de tineret sa ii ajutam sa se integreze avem nevoie si de vointa lor, fara de care nu prea ai ce face....sa dau si un exemplu...la mine in biserica sunt astfel de tineri care nu se implica si cei drept maj dintre ei nu au probl cu timiditatea...nu se implica pt ca nu vor...acum vin si io cu o intreb...cum procedezi cu astfel de persoane, care nu vor efectiv sa se implice in nimic??


27/08/09 23:30

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net