TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Instrumente muzicale Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 5
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
La ce instrument cantati sau la ce v'ar place sa cantati? :)

04/09/08 19:35

   
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07
Ok, să începem cu începutul... :D
- În 2000 am început să învăţ la orgă/pian. În prezent sunt organistul bisericii.
- De câţiva ani (nu ştiu câţi, vreo 3-4) studiez şi chitara.
- Chitara bass o mai zdrăngăn când celelalte instrumente sunt ocupate, şi eu nu am ce face.. :D
- Anul trecut şi în anul acesta, cât timp am fost în tabăra asta muzicală am mai exersat şi la tobe.
- De 2 ani şi ceva cânt în fanfara bisericii maghiare din Gherla, la eufoniu (tenor)
- Un timp (prin 98-99) am cântat într-o orchestră de mandoline.


Nu am niciun instrument acasă, deci nu pot exersa acasă. Tot ce am putut evolua, am făcut-o la biserică.
Mă tot rog Domnului să-mi dea măcar o chitară, dacă un pian sau pianină nu se poate :D
Nu aş vrea să mă plafonez, atingând un nivel şi oprindu-mă acolo..


_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

04/09/08 21:13

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
stiu sa cant putin la pian... doar acordurile gamelor majore...


... la fluier stiu sa cant putin...


... la ce mi-ar placea sa cant?... la pian sa stiu sa cant si la chitara...:D


_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

04/09/08 21:31

Site web  
alina
membru

Locatie: Bistrita
Inregistat: 24/08/08
stiu sa cant.. la fluier  am invatat in clasele mai mici

dar as vrea sa cant la pian :)
aa...si  stiu sa cant mi la chitara :D


_______________________________________
Fumusetea e o podoaba ,e un dar, e un mister
Dar care nu e pe fata
Ci care e-n CARACTER

04/09/08 22:23

   
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06
Eu mă chinui să cânt la chitară.Mai greu e când trebuie să cânt fără "partitură".Şi îmi doresc să învăţ să cânt la pian,vioară şi flaut.Sau măcar la una dintre ele. ;)

_______________________________________
His grace is enough!

04/09/08 22:26

   
alina
membru

Locatie: Bistrita
Inregistat: 24/08/08
wow ca multe vrei
succes la invatat


_______________________________________
Fumusetea e o podoaba ,e un dar, e un mister
Dar care nu e pe fata
Ci care e-n CARACTER

04/09/08 22:27

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Eu cant la orga.Mai si compun :) Bairstow.Orga cu portative si manuale nu jucarii :)
A sti sa canti la pian inseamna a descifra orice partitura...


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

04/09/08 22:32

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
Ai dreptate bairstow..si eu am facut 1 an pian dar nu ma descurcam la partituri deloc.Toate melodiile le invatam dupa ureche(spre exasperarea profei :D)..apoi am incercat la chitara si am invatat gama RE.Acum fac orga..defapt acordurile mi le "preda" mama ca ea stie..sper sa termin macar orga..ma tem ca o sa vina scoala si n-o sa am timp..
mi-ar placea sa cant la chitara :)


05/09/08 12:03

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
la mine e fix invers.cant dupa partitura ca din pacate nu am fost printre fericitii pot canta dupa ureche :rolleyes: deh...

_______________________________________
never regret something that once made you smile...

05/09/08 12:04

   
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
Eu cant de 6 ani la blockflote [ fluier, cum vad ca i se spune pe aici :D ]

In prezent invat sa cant la chitara. Pe viitor mi-ar placea sa stiu sa cant si la pian.


05/09/08 14:34

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
sunt tobar in biserica din ludus dar imi voi intrerupe activitatea odata cu plecarea la faculta :|

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

05/09/08 21:55

Site web  
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
si..altcineva?
april? :D


11/09/08 21:23

   
abelusca
membru

Locatie: don't worry,be happy!
Inregistat: 20/03/08
Eu,incerc sa invat la orga si chitara,deocamdata imi cumpar chitara (daca este voia Lui ) ,am mai cantat la nai,si dupa un timp am renuntat din motive multe
Deocamdata ma iau dupa note si apoi incerc sa ma iau dupa ureche :D ,greu dar merita !
Pot totul in CRISTOS care ma intareste!


_______________________________________
http://www.youtube.com/watch?v=eEZIVeE0xLY

09/10/08 23:04

Site web  
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07

abelusca a scris:


Deocamdata ma iau dupa note si apoi incerc sa ma iau dupa ureche :D ,greu dar merita !

mai,eu stiam ca chestia cu urechea muzica te nasti,nu o formezi!ori o ai,ori nu!


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

10/10/08 14:26

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
mda..cam asa e..
da poate sunt si exceptii nu? :D


10/10/08 19:44

   
abelusca
membru

Locatie: don't worry,be happy!
Inregistat: 20/03/08
Fluflu,da de acord cu tine,insa eu o am pe jumatate urechea muzicala,si de aceea o formez,daca mai vedea ai intelege :D ,restul ceilalti inteleg :P
Lore,cred ca da,poate fii si exceptii,unii poate au talent si fara ureche muzicala din nastere si cu timpul "gasesc" ca au talent :P


_______________________________________
http://www.youtube.com/watch?v=eEZIVeE0xLY

10/10/08 20:05

Site web  
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
flu,un exemplu este bethoven. ca el era surd si a compus atatea melodii.se zice ca cele mai frumoase piese au fost compuse cat timp a fost surd.. ;)

10/10/08 20:09

   
abelusca
membru

Locatie: don't worry,be happy!
Inregistat: 20/03/08
Da lore,de acord cu tine,sunt melodii izvorate din strafundul inimii:D,am asculta multe melodii cu el,si altele,imi place si in mod specail cele cu richard clayderman,ballade pour adeline :D:D:D

_______________________________________
http://www.youtube.com/watch?v=eEZIVeE0xLY

10/10/08 20:14

Site web  
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07

lorre_diana a scris:

flu,un exemplu este bethoven. ca el era surd si a compus atatea melodii.se zice ca cele mai frumoase piese au fost compuse cat timp a fost surd.. ;)


nu m-ai inteles lorre.si in plus Beethoven, nu era surd,doar a devenit.si in anii lui iti dai seama ,la ce bun era ca avea deja in minte sunetul notelor muzicale si asa a reusit sa compuna si pe vremea cand a surzit.

in plus eu ma refeream la urechea muzicala in sensul ca de exemplu asculti o melodie la tv si stii sa o reproduci la instrument. tu nu asa ziceai abelusca?eu asa definesc 'a avea ureche muzicala' si nu ma refer la opusul verbului a fi afon :)


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

10/10/08 20:26

   
[anda]
membru

Locatie: campulung,romania
Inregistat: 09/09/08
de cand ma stiu am avut chitara in casa(canta tata) si nu m-a ataras niciodata pana acum ceva timp de cand am o pofta nebuna sa invat sa cant si sper sa imi fac timp anul asta sa iau ceva clase cu toate ca am si bacul si admiterea la facult...sper sa pot sa le fac pe toate...ajuta Tati :D

12/10/08 18:22

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
cant la chitara :) mandolina, si incep sa invat la vioara :)  ... deocamdata, cam atat.

Ultima modificare de anca4j (13/10/08 08:44)


13/10/08 08:43

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Eu cant la calculator in softuri audio. Pot compune piesele cu totul desi nu intr-un mod profi, fiindca nu prea cunosc teoria muzicala. Da-mi place sa le fac si asa, daca nu am avut posibilitatea sa invat vreun instrument. Mai ma joc cateodata si cu chitara si cu muzicuta. In rest mi-ar place sa le invat pe toate, fiindca toate mi se par faine la locul si timpul potrivit.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

13/10/08 09:59

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
sorry flu..si eu te-am inteles gresit atunci :D

13/10/08 21:27

   
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08
de cand ma stiu mi-a placut chitara...imi plac si celelalte instrumente dar chitara ma fascineaza :D

Ultima modificare de FiicaDeRege (09/08/10 15:34)


_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

09/11/08 15:47

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
care e faza cu invatatul la chitara ? Ca tot aud oamenii ca trebe sa invete acordurile intai . Si daca inveti chestiile alea poti dupaia sa canti orice melodie ,dupa ureche sau cum ? Iti trebuie ureche muzicala foarte buna ? Si e greu cu acordurile ? Si cam cat iti ia sa inveti bine acordurile ? merge si fara profesor ,cu niste lectii luate de pe net ,gratis ? si mai am o groaza de si-uri de intrebat :D :D

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

02/01/09 22:08

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net