TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/TANAR si CRESTIN ?/Tanar IMPLINIT Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Ce ii implineste pe tinerii de astzi? Ce te implineste pe tine personal,formand din tine o entitate?

Care este implicatia spiritualitatii in viata unui tanar?

Va doresc o "corespndenta" de plcere. :) Norkis,


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

06/09/08 16:21

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Din punctul meu de vedere exista doua tipuri de implinire: spirituala si materiala.
Aceste doua se completeaza reciproc si determina astfel satisfactia deplina a individului.
Pe plan material , tinerii(si nu numai) cauta implinirea prin diverse bunuri care nu intra neaparat in sfera necesitatii. 
Suntem fascinati de ideea suprematiei, de a detine ceva mai presus decat ceilalti.
Viziunea generala a omului este : casa, masina , vestimentatie.
Intr-un cuvant: bani.
Sunt lucruri de suprafata, vizibile, care , posibil, determina aprecierea sau invidia celor din jur.
Pe plan spiritual delimitez doua scopuri : familia si Divinitatea, care asigura echilibru nostru interior.
Intemeierea unei familii este o etapa spre implinire.
Se spune ca omul se naste cu 2 goluri in inima .. unul trebuie umplut de Dumnezeu, unul de persoana iubita.
Ca sa fi implinit, trebuie sa fi impacat cu tine insuti.
O viata condusa de principii morale sanatoase ,de origine divina, alunga zbuciumul si confera pace interioara.


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

10/09/08 14:55

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Frumos spus, mihaella.

Pentru mine implinire inseamna echlibru emotional(adica sa am parte de dragoste), echilibru financiar(sa nu ma bag in datorii etc), echilibru fizic. Nu pot vorbi despre echilibru spiritual pentru ca aici u vreau sa impac firea pamanteasca cu ea cereasca, ci doar ca ultima sa suprime.


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

10/09/08 15:34

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
mda........poi ce implinire o mai fi si aia in care eu am de toate si multi nu au nimic ... oare JESUS asta facea ... aduna pentru EL ... sau dadea si la altii??? oare daca as reusi sa ajut si eu macar un sarac o zi sa manance nu ar putea fi ceva ... hmmm... ne uitam in farfuria nostra ca e plina ... dar nu ne uitam ca langa noi sunt altii care nu ca nu au cu ce sa se sature dar nu au nici macar sa guste ....... atatea figuri pe noi ... sa mancam frumos la masa ... si altii nu pot sa manance nici urat ... pt ca nu au ce ... ei ... daca asta vrea DUMNEZEU ca eu sa am si sa ma uit la altul ca nu are ... nu pot sa inghit nik de genul asta ...

Ultima modificare de giany (10/09/08 15:42)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

10/09/08 15:41

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Nu consider ca Dumnezeu vrea sa fim neimpliniti iar implinirea omului pentru El nu inseamna sa stam cu capul in pamant si sa ne simtim nimic, facand NIMIC si culegand NIMIC.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

10/09/08 16:17

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
nu cred in implinirea pe plan maerial..e o prostie...pe plan material niciodata nu esti implinit...daca incerci sa atingi si implinirea acestui plan vei esua vazand ca cu cat ai mai mult ridici stafeta si lupti tot pentru mai mult...cred ca pentru un crestin dedicat acest plan nu ar trebui sa existe.

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

10/09/08 16:17

Site web  
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
dar oare putem noi oamenii sa implinim ceava??? ce sa implinim frate ... averi ??? consider ca singurul care poate implini este doar EL ... si EL a spus nu adunati averi pe pamant unde le mananca moliile si le fura hotii ci adunati-va averi in CER acolo unde moliile nu le mananca si hotii nu le fura ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

10/09/08 16:23

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08

gabi_aron a scris:

nu cred in implinirea pe plan maerial..e o prostie...pe plan material niciodata nu esti implinit...daca incerci sa atingi si implinirea acestui plan vei esua vazand ca cu cat ai mai mult ridici stafeta si lupti tot pentru mai mult...cred ca pentru un crestin dedicat acest plan nu ar trebui sa existe.


Daca integi implinirea materiala ca pe un produs, ai dreptate, dar daca privesti implinirea materiala ca pe un proces poti fii si implinit; adica, primesti un talant pentru a face mai multi talanti. Chiar Dzeu ne provoaca in Maleahi ca, prin daruire de zecime de exemplu, sa ne deschida zagazurile Cerurilor.Eu una ma rog zilnic sa ma descurc cu banii, sa ii administrez bine si sa muncesc pentru ei, sa ii produc


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

10/09/08 16:31

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
normal...nu am zis ca e gresit sa te rogi pentru a te descurca in viata si d.p.d.v. material dar luat ca o necesitate nu ca o implinire...inteleg prin implinire un tel care ti-l propui si cand ai ajuns acolo poti zice "sunt implinit"...ori cand te gandesti la bani...la cat ai putea castiga...la ce ti-ai putea achizitiona...la traiul care l-ai putea avea vei vedea ca acest tel e foarte sus.

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

10/09/08 16:36

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Daca as da in filosofie, as putea sa spun ca un om implinit este un om mort, si un om care nu se mai mira de nimic este un om batran.

Implinirea este ca si la mtematica cu + infinit si - infinit. Implinirea este mai degraba  conditie a continuitatii si nu a opririi.O conditie a cutezantei de a spune pozitiv:Why not?! :)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

10/09/08 16:40

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
dap...implinirea este varful de munte in care toata viata tanjesti sa implanti un stegulet dar nu-l vei pasi niciodata fiinca ori de cate ori mai urci o culme realizezi cat de inalta este urmatoarea si e o noua provocare...nu o sa ajungem niciodata la o stare de implinire....decat daca suntem superficiali.

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

10/09/08 16:44

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
chiar si in ceruri implinirea va reprezenta un proces; acolo vei gasi intotdeauna ce sa faci pentru a imbogati mai mult si mai frumos lumea; doar ca procesul va fi ttusi de alta dimensiune si in alt context

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

10/09/08 17:01

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
a...asta e deja o presupunere :)

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

10/09/08 17:02

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
cred ca implicatia spiritualului in implnire este inmultirea talantilor, fie ca e-n Cer fie ca e pe Pamant :D Ideea de a bea din apa vietii si din frunzele pomului vietii cum scrie in Apocalipsa, cred ca imi atesta cele spuse.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

10/09/08 17:14

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
mda..de asemenea o presupunere :P

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

10/09/08 17:15

Site web  
maria-carmina
membru

Locatie: brasov, romania
Inregistat: 04/09/08
pe partea spirituala pe mine ma implineste cel mai mult sa simt prezenta lui Dumnezeu .sa simt ca este cu mine .ce am patit intr-o zi cand am fost la rugaciune...toti se rugau, se bucurau si eu abia daca am zis 5 cuvinte...simteam ca rugacinea mea nu se ridica mai sus de capul meu.am plecat de acolo mai rau cum am venit si tot drumul pana acasa mi-am zis ca asa ceva nu vreau sa mai patesc niciodata. am simtit ca Dumnezeu plecase de langa mine.ma simteam asa de pustiita, si plangeam si doar atata vroiam... sa-l simt putin pe Dumnezeu.
si pe partea materiala........am fost invatata sa ma multumesc cu ce am, si sa-i multumesc lui Dumnezeu pt. ce am ..


_______________________________________
Adevarata libertate o are cel ce este inlantuit in Hristos!!

10/09/08 21:57

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
...si invatata sa lupti sa ai?...

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

10/09/08 22:03

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
daca te axezi pe planul spiritual nu va fi nevoie sa lupti sa ai;)

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

10/09/08 22:06

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
ups! nu inteleg.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

10/09/08 22:07

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
biblia spune "cautati mai intai imparatia cerurilor si celelalte lucruri vi se vo da pedeaspura"...sau mai zice undev a'Dumnezeu da copiilor lui painea ca prin somn" (poate am parafrazat putin ca nu stiu exact versetul...imi cer scuze). DUmnezeu va avea grija de planul material daca tu ai frija de cel spiritual

Ultima modificare de gabi_aron (10/09/08 22:10)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

10/09/08 22:10

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Sa inteleg ca pentru a deveni medic trebuie sa merg la biserica? Oare sa incep culista din Proverbe si alte carti in care lenea este condamnata? Oare era vorba despre lene spirituala?

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

10/09/08 22:12

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
aoleo...usurel cu lista nu vorbeam de lene...uite despre ce vorbesc...despre o dedicare totala Lui...sa renunti la cariera ta de medic(ca tot veni vorba) si sa faci totul pentru El...daca pasiunea ta e sa devi medic...fa-te medic si vezi ca africa e plina de bolavi care nu au un medic...centrele de misiune din diferite tari duc lipsa de medici...devino medic dar dedicati pasiunea Lui.

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

10/09/08 22:19

Site web  
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

Norkis a scris:


Ce te implineste pe tine personal,formand din tine o entitate?

Pe mine personal m-ar implinii urmatoarele in ordinea care urmeaza:

1.O relatie autentica cu Dumnezeu.
2.Sa iubesc si sa fiu iubita asa cum simt si am nevoie.
3.Sanatate in trup.
4.Fericirea si siguranta celor dragi.
5.Sa-mi pot exercita profesia cu responsabilitate si eficacitate.
6.Bunuri materiale care sa-mi asigure un trai decent.


11/09/08 19:22

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
wow, ce frumos!

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

11/09/08 20:19

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Pe mine ma implineste sa imi urmez chemarea.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

04/10/08 19:10

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net