TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Educatie si scoala/Importanta familiei in educatia copilului Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Familia este mediul în care copilul se naşte, trăieşte, se dezvoltă şi se formează pentru viaţă. Este principalul instrument de reglare a interacţiunilor dintre copil şi mediul social. De asemenea, în primii ani de viaţa, adica cei petrecuţi în familie se formează imaginea de sine a copilului care este esenţială pentru funcţionarea sa socială.

Din perspectiva dezvoltării individuale, familia ar trebui să îndeplinescă următoarele roluri :

1.Este primul grup social în care copilul învaţă comportamente sociale şi se descoperă pe
sine ;

2.Oferă securitate afectivă care este necesară pentru dezvoltarea armonioasă a personalităţii dar constituie şi un factor de echilibru şi compensare a problemelor ;

3.Este primul mediu de crestere şi dezvoltare din punct de vedere intelectual, motivaţional, afectiv, estetic şi
moral ;

4.Oferă primul model pentru comportamentele sociale viitoare prin imitaţie şi interacţiune ;

5.Oferă identitate copilului ;

6.Este cadrul de dezvoltare a individualităţii.

Părinţii sunt primii educatori ai copilului, iar pentru a avea succes este necesar ca ei sa fie conştienti de responsabilităţile pe care le au cu privire la copil şi de nevoile acestuia. 

Unii autori consideră că stilul educativ se poate identifica cu atmosfera familială, climatul familial şi tehnicile de influenţă ale familiei.
       E. Stanciulescu consideră că tipurile de stil educativ se pot clasifica în funcţie de doua axe  de analiză  :
1.relaţia autoritate – liberalism – se referă la constrângerile pe care le impun părinţii în activitatea copiilor, responsabilităţile pe care le dau copiilor;
2.relaţia ataşament – respingere – gradul de angajare al părinţilor în activităţile părinţilor, sprijinul acordat, timpul alocat, stările emoţionale raportate la nevoile copilului.
                   Controlul parental şi sprijinul parental se pot combina, după D. Baumrind, în trei stiluri educative :
->permisiv - caracterizat prin control slab, responsabilităţi şi norme de conduit puţine ;
->autoritar -contol puternic asociat cu o susţinere slabă a activităţii copilului ; regulile şi normele sunt foarte rigide ;
->autorizat – îmbină controlul cu sprijinul parental  părinţii stabilesc reguli şi controlează respectarea acestora dar fară a le impune ; regulile şi situaţiile în care se aplică sunt explicate copiilor, stimulând astfel gândirea acestora.

Din interacţiunea cu adulţii din familie, părinţii şi alte persoane de referinţă din familia extinsă, copilul se poate simţi valorizat şi poate dobândi încredere în forţele proprii. Acest lucru este esenţial pentru  integrarea lui socială şi şcolară.

Studiile au arătat că parintele bun este acel părinte care reuşeşte să înteleagă şi să răspundă adecvat nevoilor copilului său şi care încurajează autonomia copilului chiar de la o vârstă fragedă, arătând respect pentru individualitatea copilului. Analizându-se relaţia dintre stilul parental şi comportamentul social al copilului, s-a constatat că relaţiile
permisive determină comportamente imprecise, ascultare si neascultare, relaţiile autoritare se asociază cu obedienţa, lipsa de iniţiativă şi respect de sine,iar cele supraprotective tind să duca la comportamente pasive, dependenţă şi lipsa de reacţie.
           Un părinte pentru a  fi considerat bun / ideal trebuie să deţină un set de deprinderi sociale care ţin de dezvolatarea lui personală şi îi asigură o funcţionare socială corespunzătoare :
-asigură o autoritate optimă ;
-oferă dragoste şi acceptare copiilor, fiind sensibili la nevoile lor ;
-manifestă încredere în munca şi abilităţile copilului ;
-au aşteptări conforme cu potenţialul copilului ;
-îşi fac timp pentru a povesti copiilor din experienţa lor, pentru a petrece cu copii timpul liber, să se joace împreună ;
-comunică deschis cu copii şi îi ascultă ;
-stăpânesc situaţiile stresante ;
-evită pedepsele dure şi încurajează comportamentele pozitive ;
-încearcă să vadă lucrurile şi din punctul de vedere al copilului

[Bibliografie: E.A.Vrasmas, Consilierea şi educarea familiei .]

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (12/10/08 15:22)

12/10/08 14:10

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Familia este primul loc unde copilul invata ce inseamna inima de tata a lui Dumnezeu si cum sa se raporteze la aceasta prezentza omniscienta, omnipotenta si omniprezenta.

15/10/08 05:02

Site web  
simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Înainte de a citi orice carte despre cum se educă copiii, am auzit o frază într-o predică: aplică nuiaua cât e mic. Când începe să te intrebe de ce îl baţi, e semn că e timpul să îi fii prieten. E gata să te înţeleagă. Cu cât creşte, învaţă-l, lasă-l să ia singur decizii. Aşa va putea învăţa să zboare de unul singur. :)

10/04/09 20:38

harra
+

Inregistat: 21/04/09

anomis a scris:

Înainte de a citi orice carte despre cum se educă copiii, am auzit o frază într-o predică: aplică nuiaua cât e mic. Când începe să te intrebe de ce îl baţi, e semn că e timpul să îi fii prieten. E gata să te înţeleagă. Cu cât creşte, învaţă-l, lasă-l să ia singur decizii. Aşa va putea învăţa să zboare de unul singur. :)
sper ca ceea ce ai scris aici e o gluma,nu e serios

23/04/09 15:28

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
de ce sa nu fie serios? Nu scrie in Biblie ca:

Proverbele 23:13 Nu cruţa copilul de mustrare, căci dacă-l vei lovi cu nuiaua, nu va muri.

Proverbele 23:14 Lovindu-l cu nuiaua, îi scoţi sufletul din locuinţa morţilor.

Hm??...

23/04/09 16:36

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06
Îmi amintesc de vremea când eram mai mică(:D) şi ai mei foloseau câteodată o metodă nu tocmai plăcută de pedeapsă.Atunci plângeam şi acum îmi dau seama că nici părinţilor nu le era uşor.Totuşi fără acele momente,astăzi poate aş fi fost cine ştie pe unde,trăind cine ştie cum etc.

Familia are un rol foarte important în educarea copilului.Deşi prin lume există tot felul de legi stupide care interzic părinţilor ca măcar să le spună copiilor lor să meargă la biserică (deci nici nu se poate vorbi de bătaie),eu cred că părinţii sunt cei care te ajută să te formezi.Nu zic de acum că bietul copil trebuie să devină sac de box,dar câteodată aplicare metodei cu nuiaua chiar poate schimba destine. :)

23/04/09 19:05

adriana
membru

Eu sunt de acord cu pedepsele fizice decat in cazuri extreme.
Una dintre greselile parintilor este ca isi bat copii si nici nu le explica de ce!

23/04/09 20:04

harra
+

benny a scris:

de ce sa nu fie serios? Nu scrie in Biblie ca:

Proverbele 23:13 Nu cruţa copilul de mustrare, căci dacă-l vei lovi cu nuiaua, nu va muri.

Proverbele 23:14 Lovindu-l cu nuiaua, îi scoţi sufletul din locuinţa morţilor.

Hm??...
da,dar trebuie sa explici copilului ce a facut,de ce merita pedeapsa si care sunt consecintele comportamentului sau,un copil intelege totul,chiar din momentul conceptiei sale,asa ca nu sunt de acord ca sa aplici nuiaua pana te intreaba de ce,si cand intreaba sa devii prieten,ca intelege,deci sa mai citim si carti despre educatie...

28/04/09 09:56

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

harra a scris:

un copil intelege totul,chiar din momentul conceptiei sale

Daa? Poti sa detaliezi ?

28/04/09 12:46

harra
+

april a scris:

harra a scris:

un copil intelege totul,chiar din momentul conceptiei sale

Daa? Poti sa detaliezi ?
la ce te referi,la faptul ca intelege in viata intrauterina?e adevarat,fatul simte ceea ce se intampla cu el,iar cand vine pe lume simte si intelege tot ce se intampla in jurul lui,chiar daca nu se poate exprima prin cuvinte,si nu sunt de acord sa pedepsesti un copil,mai ales fizic sub influenta nervilor sau fara sa-i dai explicatii...

29/04/09 12:05

adriana
membru

Andreea a scris:

Familia are un rol foarte important în educarea copilului.[...]Nu zic de acum că bietul copil trebuie să devină sac de box,dar câteodată aplicare metodei cu nuiaua chiar poate schimba destine. :)

Totul trebuie facut cu masura si cu scop. De multe ori pedeapsa e aplicata la nervi, iar asta nu stiu cat de benefic este pentru copil.

Ultima modificare de MRU (08/06/09 12:32)

08/06/09 12:25

celine
membru

Inregistat: 26/05/08
Nu sunt de acord cu nuiaua de nici o culoare ;) mă tem de riscul la care te expui ca şi om (părinte)atunci când decizi să aplici o corecţie fizică, pruncului tău: când ştii că o faci pentru al îndrepta şi de unde începe eliberarea de propria ta frustrare? e o graniţă prea fină pe care o poţi depăşi fără să-ţi dai seama. Eu am fost bătută o singură dată, de mama mea, pe la 8 ani. Nu am să uit niciodată momentul ăla, e momentul care avea să marcheze mult din mine; am fost bătută pentru că am uitat pe foc laptele. Nu era păcatul capital, dar mama şi-a vărsat toată frustrarea acumulată de evenimentele triste din vremea aia: moartea tatălui meu, lipsuri materiale. Am zăcut mult şi eram plină de vânătăi şi teamă...

Nu sunt părinte,  ştiu sigur că e o provocare, am să fiu primul (deşi nu cred) care face din copilul său un om, fără bătaie ;)

baftă şi vouă!

08/06/09 12:42

maryus
membru

Inregistat: 19/02/09
celine as fii curios :) ...pe bune .Sora mea a zis acelasi lucru si pot spune ca are o fire rabdatoare de invidiat...si acuma nu reuseste nicidecum sa-i stapaneasca...la un momentdat a fost nevoita sa ia si nuiaua (care zic eu,daca e folosita cu intelepciune,foloseste). Insa de multe ori depinde si de copil...Unul dintre fratii mei a luat mai multa bataie ca era pur si simplu un fenomen in privinta boacanelor dar nu ii pasa niciodata asa ca a trebuit mama sa renunte si la ideea asta... :)

08/06/09 17:46

celine
membru

Inregistat: 26/05/08
Ai fi curios ce am de gând să fac?
Sper să reuşesc să-mi definesc bine rolul înaintea lui (sau lor), cel de autoritate, dar autoritate prin respect, nu prin abuz, fizic sau psihic. Să stea în faţa unei decizii şi să se gândească dacă într-un fel sau altul mă va dezamăgi, dacă ceea ce face îl va face să scadă în ochii mei. Ştiu că sună un pic "milităresc" dar de fapt nu e aşa. E un echilibru, un pact: eu ofer şi tu oferi la rândul tău. Ca în orice relaţie de altfel... sincer, nu pun la socoteală accidente şi lucruri de genul. E absurd să-ţi baţi copilul pentru că a spart un tablou, poate să fie şi al lui Van Gogh!! Mai degrabă m-aş lovi singură ca să-mi eliberez frustrările decât să fiu un simplu moment cu mâna ridicată deasupra lui. Sunt multe de discutat, cred că atunci când voi fi mamă am să scot din piatră seacă metode de a-mi creşte copilul onorabil :)

08/06/09 18:31

adriana
membru

Sa fiu sincera eu am fost putin socata cand am vazut un copil de 10 luni pedepsit fizic. Nu abuzat, dar totusi pedepsit.

Daca e vorba de lucruri care-i pun viata in pericol, cum ar fi focul, curentul electric, gazul, cred ca e ok pedeapsa fizica in scop educativ pentru formarea reflexelor conditionate.

Biblia este plina de exemple negative despre copii care au fost lasati de capul lor si n-au ajuns departe: fii lui Eli, lui Samuel, fii lui David, etc.

1 Imparati 1:5 
Adonia, fiul Haghitei, s'a sumeţit pînă acolo în cît a zis: ,,Eu voi fi împărat!`` Şi şi -a pregătit care şi călăreţi, şi cincizeci de oameni cari alergau înaintea lui.

1 Imparati 1:6 
Tatăl său nu -l mustrase niciodată în viaţa lui, zicînd: ,,Pentru ce faci aşa?`` Adonia, de altfel, era foarte frumos la chip, şi se născuse după Absalom.

Rezultatul faptelor sale a fost... moartea.

Ultima modificare de MRU (08/06/09 19:09)

08/06/09 19:02

april
admin forum

discutia voastra mergea mai bine la http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=1673 :P

08/06/09 20:03

adriana
membru

Da, dar subiectul a fost deschis inaintea aceluia.

08/06/09 20:07

april
admin forum

este vorba ca v-ati axat pe disciplinare ;) .

08/06/09 20:12

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
“Eu sunt copilul. Tu ţii în mâinile tale destinul meu
Tu determini în cea mai mare măsură , dacă voi reuşi sau voi eşua în viaţă
Dă-mi, te rog, acele lucruri care mă vor îndrepta spre fericire,
Educă-mă, te rog, ca să pot fi o binecuvântare pentru lume.”

Din Child’s appeal, Mamie Gene Cole

Familia exercită o influenţă destul de adâncă asupra copiilor.De aceea este foarte important ca un copil să crească într-o familie sănătoasă, în care să primească afecţiune de la ambii părinţi. Chiar dacă aceştia sunt divorţaţi trebuie sa conştientizeze faptul că, copilul lor are nevoie de amândoi pentru a se dezvolta normal şi pentru a deveni un adaptat din punct de vedere social.

Nu intodeauna se intampla asa. Ce influenta credeti ca are familia monoparentala asupra formarii constiintei de sine a copilului?

13/08/09 21:30

flaviaD
membru

Inregistat: 08/10/10
eu una cred ca e destul de greu sa fii parinte.iti trebuie multa rabdare si intelepciune in a creste un copil dupa voia lui Dumnezeu si inainte de orice trebuie sa fii tu insuti dupa voia lui Dumnezeu.La fel cred ca intr-o familie un copil are nevoie de liniste, nu de certuri si permanenta agitatie,de armonie si mai presus de toate de dragoste:)si ar trebui sa fie implicati ambii parinti in cresterea si educarea copilasului:).

11/10/10 21:07

flaviaD
membru

Inregistat: 08/10/10
in ceea ce privesc pedepsele eu ma rog de acuma Domnului sa imi dea intelepciune sa stiu cum sa imi cresc copiii atunci cand va veni momentul.Una stiu:ca nu vreau ca acel copilas pe care il voi avea sa creasca in stres sau sa il bat.deasemenea vreau sa imi invat copilasul in biserica de mic:)ca atunci cand va creste mai marisor si va intelege sa putem avea partasie si in familie:)

11/10/10 21:13

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Proverbele 13:24   
Cine cruta nuiaua, uraste pe fiul sau, dar cine-l iubeste, il pedepseste indata.

12/10/10 09:11

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Nu am fost ed acord niciodata cu bataia.Eu nu am luat niciodata bataie de la parintii mei, chiar si atunci cand am gresit rau, intotdeauna mi-au vorbit foarte calm, nici macar nu au tipat vreodata la mine.Asta m-a facut sa-i respect enorm de mult, la fiecare cearta pe acel ton calm, ma rugam sa primesc bataie, decat sa mi se vorbeasca astfel.Intotdeauna mi-a fost rusine de ei din respectul ce le-am purtat si am facut totul ca sa nu gresesc sau sa-mi indrept vreo eventuala greseala.Din pacate nu pot spune ca am aplicat aceeasi regula cu copilul meu.Desi are doar 3 ani reusesc destul de des sa ma faca sa-mi pierd cumpatul, rabdarea si blandetea.Nimeni nu reuseste acest lucru ca el. Am vrut sa fiu un parinte perfect, nu pot sa ma fac ca nu vad anumite greseli si sa plece cu un pas gresit in viata, asta ar insemna sa dau dovada de superficialitate.De mic l-am crescut independent, tocmai ca sunt mama si m-am ocupat singura de el de mic, am vrut sa nu fie sub fusta mea.Am vrut sa-l invete sa se descurce singur in viata, viitor barbat fiind, viitor sot si tata, sa plece de acasa cu intelepciunea necesara de a face fata cu bine tuturor situatiilor in care va fi pus.M-am gandit mereu ca daca maine nu voi mai fi, el trebuie sa stie incotro sa o iau.Nu stiu daca am gresit sau unde am gresit, ideea e ca, comportamentul lui libertin se intoarce impotriva mea.Vrea sa faca totul singur si sa-l las in pace, se impune foarte autoritar in fata mea.Nu este absolut deloc catusi de putin flexibil sau usor de pacalit ca alti copii.De multe ori mi s-a intamplat sa ii mai aplic cate o palma la fundulet cand independenta lui devine nesimtire si nu imi pare rau.Trebuie sa-l controlez si trebuie sa fiu deasupra lui.Nu sunt pro bataie, dar in cazuri execptionale mai trebuie si aplicata, decat mai tarziu sa fie prea tarziu.

12/10/10 14:09

adriana
membru

Roxana a scris:

.Nu stiu daca am gresit sau unde am gresit, ideea e ca, comportamentul lui libertin se intoarce impotriva mea.Vrea sa faca totul singur si sa-l las in pace, se impune foarte autoritar in fata mea.Nu este absolut deloc catusi de putin flexibil sau usor de pacalit ca alti copii.De multe ori mi s-a intamplat sa ii mai aplic cate o palma la fundulet cand independenta lui devine nesimtire si nu imi pare rau.Trebuie sa-l controlez si trebuie sa fiu deasupra lui.Nu sunt pro bataie, dar in cazuri execptionale mai trebuie si aplicata, decat mai tarziu sa fie prea tarziu.

Imi recunosc si eu bebele in descrierea ta.

Nu cred ca e vorba de vreo greseala a ta. Cred ca e inscris in genele lui. Si eu imi tot bat capul cum ar trebui sa-l educ. Macar ca am pregatire in domeniul social si chiar un pic de practica, nu ma ajuta prea tare. De fapt, deloc.

Ma gandesc ca solutia e in rugaciune. Sper ca Dumnezeu sa-mi dea intelepciune sa-i inteleg nevoile. Si puterea sa le satisfac.

29/03/11 15:12

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Tot in rugaciuni am gasit si eu ajutor :) mai nou ne rugam impreuna sa fim cuminti,ascultatori si rabdatori ;)

29/03/11 20:59

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou 2014, Urari sarbatori 2013
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la