TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Oamenii mantuiti sunt oamenii sfinti? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Este o dilema care imparte bisericile in doua grupe. Prima grupa este cea a credinciosilor care cred ca mantuitii sunt oameni care vor fi permanent supusi greselii, care nu vor ajunge niciodata sa duca o viata sfanta in permanenta sau in totalitate, dar care, pentru ca "de sase ori cad, si de sapte ori se ridica", prin atitudinea si disponibilitatea lor spre Cer, vor ajunge sa fie mantuiti, cerandu-si mereu iertare prin sangele Mielului.

O alta grupa este a celor care cred ca mantuitii vor fi oamenii care vor ajunge sa duca o viata cu adevarat sfanta, Hristos traind prin ei.Ei vor fi "ramasita...care pazeste poruncile lui Dumnezeu, si tine marturia lui Hristos"-Apoc. 12, 17.

Oamenii mantuiti sunt oamenii sfinti?


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

24/10/08 22:40

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
sfinti sau sfintiti...odata cu iertarea pacatelor devi sfant...si noi toti copiii Lui suntem mantuiti

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

24/10/08 22:44

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
eu intreb: daca ti se iarta pacatele, vei putea ajunge la starea de a nu mai pacatui?

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

24/10/08 22:49

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
categoric nu

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

24/10/08 22:54

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Ce astepti de la subiectul acesta, Norkis ?

Si cred ca puteai scurta titlul.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/10/08 23:05

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Imi poti aduce argumente din Scriptura, gabi? :)

april, te rog sa scrii la comentarii, asa cum spune regulamentul.multumesc


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

24/10/08 23:06

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

Norkis a scris:

Imi poti aduce argumente din Scriptura, gabi? :)


nu pot...ca nu sunt acasa si nu am biblia la indemana :)....dar sunt chestii evidente din biblie :)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

24/10/08 23:10

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
voi astepta sa ajungi acasa si sa dai curs evidentelor.

Ultima modificare de Norkis (24/10/08 23:11)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

24/10/08 23:11

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Norkis a scris:

april, te rog sa scrii la comentarii, asa cum spune regulamentul.multumesc

raspunde si nu ma trimite la comentarii.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/10/08 23:12

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
pai...numai in 3 zile merg acasa.

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

24/10/08 23:13

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Nu disturba un subiect sensibil, doctrinar si biblic, april,  cu lucruri pe care tocmai regulamentul dumitale imi spune sa le abordez la sectiunea de "Comentarii". Fii fata cuminte, si nu te agita :) Cand ma inviti acolo, vom vorbi linistite :)

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

24/10/08 23:16

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08

gabi_aron a scris:

pai...numai in 3 zile merg acasa.


Sa inteleg ca in trei zile nu citesti Biblia deloc? Ai Biblia on-line. Ce spui?
Pai daca oamenii nu pot duce o viata sfanta fara sa mai pacatuiasca, atunci de ce a mai murit Hristos? El nu a venit sa restaureeze ce a fost pierdut si sa fim din nou Adami si Eve?


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

24/10/08 23:17

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Faptul ca am vrut o lamurire asupra subiectului nu mi s-a parut deplasat.

Si nu ma lua cu "fata cuminte" etc, ok?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/10/08 23:22

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
2 Petru 3,11: Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiţi voi, printr-o purtare sfântă şi evlavioasă...?


Apocalipsa 22,11: Cine este nedrept, să fie nedrept şi mai departe; cine este întinat, să se întineze şi mai departe; cine este fără prihană să trăiască şi mai departe fără prihană. Şi cine este sfânt, să se sfinţească şi mai departe!

(ok, april. Nu esti fata cuminte.  )

Ultima modificare de Norkis (24/10/08 23:33)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

24/10/08 23:32

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Draga Norkis, poate vrei sa discutam despre mantuire : cum se primeste, cine o primeste etc

Poate vrei sa discutam despre sfintire : ce inseamna, cine e "sfant" etc

Poate vrei sa discutam despre viata fara sau cu pacat .

Ce ti se pare asa greu sa explici concret ce astepti ? Ca titlul tau pe mine una mai rau ma incurca, decat sa ma lamureasca despre ce trebuie sa fie vorba.

Daca raspundeai de la inceput cum era?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/10/08 23:40

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
1) Scopul topicului este ultima propozitie din primul meu mesaj.
2) Daca voiai titluri scurte impuneai doar vreo 20 de caractere pentru titlu. Da-mi voie sa fiu libera sa aleg ce titlu doresc. Daca nu, spune-mi daca acest forum este sovietic, ca sa stiu si eu daca am sau nu am voie sa fiu diferita de altii sau de tine.Poate ca unii suntem mai complicati.
Fa bine sa fii un pic mai decenta, serioasa si atenta.

Ultima modificare de Norkis (24/10/08 23:50)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

24/10/08 23:47

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Norkis, eu scriu, eu citesc.

Tu tot ce vrei faci si te superi daca nu esti lasata sa faci ce vrei.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/10/08 23:49

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Ii bun subiectul asta. Eu cred, si din ceea ce cunosc, ca oamenii vor fi mantuiti prin perseverenta lor in crediinta, prin increderea in Domnul, dupa ce bineinteles si-au reinceput viata noua in Hristos. Ei vor fi supusi ispitelor si nu putini pica. Chiar si Petru avea greseli desi prin cuvantarea lui s-au intors mii. Ei sunt cei mari care au gresit. Noi...ce sa mai zicem? :) Ptr. subiectul asta as putea aduce un cuvant pe care l-am primit mai demult: Ioan 13:10  Isus i-a zis: „Cine s-a scăldat n-are trebuinţă să-şi spele decât picioarele, ca să fie curat de tot; şi voi sunteţi curaţi, dar nu toţi.”
11  Căci ştia pe cel ce avea să-l vândă; de aceea a zis: „Nu sunteţi toţi curaţi.”
12  După ce le-a spălat picioarele, Şi-a luat hainele, s-a aşezat iarăşi la masă şi le-a zis: „Înţelegeţi voi ce v-am făcut Eu?"
si
Ioan 15:3  Acum voi sunteţi curaţi, din pricina cuvântului pe care vi l-am spus.
4  Rămâneţi în Mine şi Eu voi rămânea în voi
Cred ca exact la asta se refera aici. Ca fiind mantuiti si spalati vom mai fi totusi "murdariti", datorita umblarii noastre pe pamant. Dar fiind "curati" pe tot trupul nu mai este necesar decat "spalarea picioarelor", adica spalarea umblarilor noastre zilnice, sau a greselilor de zi cu zi.

Ultima modificare de Sword (25/10/08 14:10)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

25/10/08 14:10

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Trebuie sa recunosc ca si eu am considerat corect acest aspect pana deunazi. Anume, ca oamenii sfinti sunt cei care tiind spre Cer. Insa problema se ridica in zilele din urma cand harul lui Dumneeu se ridica de pe pamant si nu va mai exista mijlocire intre Dumnezeu si om, cartile fiind inchise, si numele fiecaruia fiind scris fie in cartea viteii, fie in cartea aducerilor aminte.

Deci, in decursul acestor evenimente, cei care vor sta drepti pentru credinta sunt oameni sfinti care nu mai gresesc?


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

25/10/08 16:12

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

Norkis a scris:

O alta grupa este a celor care cred ca mantuitii vor fi oamenii care vor ajunge sa duca o viata cu adevarat sfanta, Hristos traind prin ei.Ei vor fi "ramasita...care pazeste poruncile lui Dumnezeu, si tine marturia lui Hristos"-Apoc. 12, 17.

Oamenii mantuiti sunt oamenii sfinti?

Si cine sunt acei oameni sfinti ? in referinta (Apocalipsa 12,17) nu spune ca ar fii cineva perfect (ca Isus).

Ultima modificare de daniel-l (25/10/08 16:41)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

25/10/08 16:28

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Imi pare rau, dar nu voi mai putea comenta la acest subiect. April a modificat trecand peste voia mea titlul acestui topic, ceea ce inseamna ca nu ma simt libera sa ma manifest pe acest forum prin ideile si cuvintele mele. Nu voi mai posta pe forum pana in momentul in care titlul nu va fi re-editat in faza sa initiala si mi se vor respecta drepturile.

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

25/10/08 17:06

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Gresit, te manifesti exact cum vrei, ca nu ramane asa e alta poveste :D

_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

25/10/08 17:08

   
danyo
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 19/10/08
una dintre definitiile cuvantului sfintenie=fara pacat...

25/10/08 17:48

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

Norkis a scris:

Deci, in decursul acestor evenimente, cei care vor sta drepti pentru credinta sunt oameni sfinti care nu mai gresesc?

Eu cred că oamenii sfinţi sunt cei care îl iubesc în primul rând pe Cel Prea Înalt. Dar oamenii sunt oameni, ei sunt supuşi greşelii. Acest lucru nu înseamnă că ei greşesc în mod intenţionat. Astfel, oamenii sfinţi sunt oamenii care nu mai greşesc deliberat. Şi da, ei sunt oamenii care "tind spre cer", aşa cum plastic i-ai caracterizat. :D


25/10/08 17:53

   
danyo
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 19/10/08
a tinde spre "ceva"(cer) nu e tot una cu a fi "ceva"

25/10/08 17:56

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net