TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Internetul - binecuvantare/blestem? Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
m3diator
admin

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 08/12/04
deschid aceasta discutie pentru ca vreau sa aflu care este parerea voastra despre internet, poate fi privit ca o binecuvantare sau ca un blestem.

va invit sa ascultati predica pastorului Vladimir Pustan - internetul intre binecuvantare si blestem, pe care o puteti gasi pe site la resurse/predici


18/03/05 19:04

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Pai, titlul spune totul:

              INTERNETUL[este] BINECUVANTARE SAU BLESTEM!
punct:D


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

08/04/05 00:12

Site web  
Roxanaa
membru

Locatie: Piatra-Neamt,Romania
Inregistat: 08/04/05
Slavit sa fie Domnul!
Avand in vedere ca prin intermediul internetului am descoperit acest site si am avut bucuria de a vedea ca mai sunt tineri care Il cauta pe Dumnezeu, pentru mine pot spune fara ezitare ca este o BINECUVANTARE. Sunt insa intru totul de acord cu Petru, ca internetul ca orice alt lucru care exista in lume cu voia lui Dumnezeu poate fi binecuvantare si blestem in acelasi timp, depinde numai de felul in care alegem sa il folosim.


08/04/05 02:03

Site web  
scalcom
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 13/04/05
Ca orice lucru in aceasta viata ce este facut cu masura poate fi tinut in control. Cred ca ar trebui sa avem discernamant si disciplina si la acest capitol. Altfel vom da de BAI.
Oricum eu cred ca este o alta modalitate de a descoperi cum suntem in interiorul nostru.


13/04/05 11:14

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
Dupa cum ai si spus m3diator ... internetul este binecuvantare si blestem ! Fiecare stie cum este pt el... iar daca nu atunci sa isi dea seama cand ii zice maicasa la 4 dimineata sa inchida calculatorul sau cand sta deja de 20 ore la pc, sa citeasca o carte sau sa faca o pauza :))
Dar eu am gasit fff multe lucruri utile, bine si sa nu mai zic de cat de multe prostii gasesc!

Cert este ca daca il folosesti ca si crestin (adevarat)e super bine!


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

22/04/05 02:35

Site web  
thais
membru

Locatie: Tulcea, Romania
Inregistat: 28/03/05
nu cred ca ar trebui sa mai adaug ceva... itra-devar, internetul poate fi binecuvintare sau blestem... este alegerea fiecaruia... daca il folosesti pentru cresterea spiritulala sau pentru alte lucruri utile poate fi o mare binecuvinantare... dar poate fi si un mare blestem... depinde pentru ce il folosesti :)

_______________________________________
esentele tari se gasesc in sticlute mici ;)

21/05/05 10:56

   
mirella
membru

Locatie: Knoxville- TN
Inregistat: 18/03/05
si una si alta..depinde cum si la ce il folosim

_______________________________________
"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

21/05/05 13:02

   
m3diator
admin

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 08/12/04
depinde.. depinde.. pai dati cateva exemple.. poate unii nu stiu cum sa'l
foloseasca intr'un mod benefic. poate unii care'l folosesc nu stiu ca ceea
ce fac duce la blestem.. poate unii pierd pur si simplu vremea nefacand
defap nimic util
asadar asteptam exemple concrete :)


21/05/05 14:21

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
pentru mine netu' poate fi considerat o binecuvantare......ca tot ce ma intereseaza gasesc.....multa, multa informatie. si uneori, pentru mine ii mult mai usor sa caut pe google decat in carti......

_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

21/05/05 20:05

Site web  
Fyn
membru

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 16/03/05
da cred ca ar fi mult mai fain si mai interesant sa stii din carti. Vedeti voi, azi de ai nevoie de un referat nu se mai ia un brat de carti sa faci un referat ci se merge pe referate.....ro s.a.m.d. si se ia de acolo. E adevarat ca nu ai acces la orice biblioteca in mod direct, dar pe net poti sa ai acces la fel de fel de biblioteci si in acest sens poate sa fie o binecuvantare.
  Poate sa fie un blestem atunci cand cauti informati in domenii care nu sunt pentru tine. Si astfel, pentru adolescenti poate sa fie un pericol. Pe net ai informatii despre tot ce vrei si ce nu-ti trebuie......
  Spor la filtrat informatia


_______________________________________
Verbum Domini Manet In Aeternum...
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...

22/05/05 15:26

   
cosminro
membru

Locatie: Brasov
Inregistat: 25/05/05
Internetul, intre binecuvantare si blestem? Hmmmmm,

Buna predica, dar nu sunt sigur daca asi fi de acord cu aceasta intrebare... Mai degraba asi spune ca internetul este unul dintre cel mai folositoar si binecuvantat mijloc de informatie pe care omul il poate folosi. De exemplu: daca internetul este sau devine un blestem, atunci de ce il folosim? Daca internetul este undeva la mijloc, de ce este folosit de intreaga lume? Internetul in sine nu creaza nici o problema, deoarece pe noi nu ne intereseaza ceea ce este rau, ci mai degraba ceea ce este bun. Pavel spunea sa folosim ceea ce este bun, iar de ceea ce este rau, sa ne ferim. Nu internetul este problema, ci omul, care acceseaza informatia de pe paginile de web care sunt in spatele acestei resurse. Cred ca ar trebuie sa-I multumim Domnului pentru acest lucru, caci fare internet, nu am putea sa stam in contact unul cu celalalt. Obstacolul fiecarui persoane este sa pironeasca internetul, dar nu omul. Pe de alta parte, daca vorbim despre informatiile alocate pe aceste servere, atunci titlul si intrebarea adresata in predica ar trebui modificata!

" Din tot ce este injurul tau, foloseste-te de ceea ce este folositor, iar daca crezi ca informatia pe care o primesti  - nu este folositoare, nu-ti pierde timpul cu ea"   

Daca esti intelept, intelept vei ramane; dar daca nu esti intelept, vei invata!
Domnul sa ne ajute, Cosmin

Ultima modificare de cosminro (26/05/05 21:08)


25/05/05 20:27

   
piry-liviu
membru

Locatie: timisoara, romania
Inregistat: 15/06/05
o chestie faina cu internetul este spre exemplu ceea ce se intampla aici, adica discutiile astea. pt mine e f important sa aud si parerile altora, comunicarea eu cred ca e foarte importanta. ca si crestini trebuie sa comunicam si sa incercam sa intelegem impreuna Cuvantul si sa gasim aplicatii in vietile noastre. deci asta ar fi o binecuvantare pt mine. blestem poate fi atunci cand pierd vremea pe  net si nu ma aleg cu nimic....

15/06/05 23:38

   
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
si Binecuvantare si Blestem, cum ziceti voi!...Depinde....de intentia celui care foloseste internetu....cu ce scop....!
a .....da...sa nu uitam totusi ca mai sunt si carti pe lumea asta....caci unele persoane uita :D.....sa nu fim exclusivisti si sa mai si citim o carte din cand in cand macar....:)


_______________________________________
joy

10/08/05 00:57

   
black angel
membru

Locatie: K-pitala
Inregistat: 25/09/05
Treaba cu internetul este relativa. Mie personal internet-ul s-a dovedit a-mi fi extrem de util de multe ori si sunt convins ca si multora dintre voi. Si hai sa fim seriosi , imaginati-va o lume IT in secolul 21 in care internet-ul pur si simplu sa nu mai existe. Eu konsider ca disparitia net-ului in domeniul IT-ului ar fi echivalenta cu "moartea" Dumnezeului in planul spiritual. E adevarat ca aici in sectiunea asta a forum-ului problema nu se pune daca e bine sau nu ca internetul exista ci daka este o binecuvantare sau un blestem. Eu cred ca pt. a raspunde la aceasta intrebare intr-un mod cat se poate de pertinent problema trebuie privita din punct de vedere biblik pt. ca in biblie se vorbeste de binekuvantari shi blesteme. Treaba e ka acum sunt super , mega , giga obosit shi nu sunt kapabil sa ofer exemple concrete dar voi reveni.

_______________________________________
Life and Death are two beautiful ladies but first of them is too short to live with it so LIVE YOUR DEATH

25/09/05 23:27

   
jla3_6alj90
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc
Inregistat: 18/03/05
depinde ce cauti ....:D...cauti prosti gasesti ...cauti ceva folositor gasesti ..

_______________________________________
FRIENDSHIPS
  Are possible only when we open the window of our heart and allow the sunshine of someone`s life in...

26/09/05 15:44

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Pentru mine internetul este o binecuvantare pentru ca pot sa aflu asa de multe lucruri noi pe care sa le adaug la incultura mea generala si ma ajuta sa pastrez legatura cu tot ce se intampla in jurul meu si cu cei dragi ai mei.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

30/09/05 00:00

Site web  
Link^^
membru

Locatie: Dream World
Inregistat: 29/06/05
pentru mine e un pic din amandoua, imi rapeste o gramada din timpul meu si ma transformat intr-un "geek", imi place este interactivi, gasesc informatii si mai ales ma ajuta sa imi desfasor munca de zi cu zi :P

_______________________________________
There is more to life than i can imagine in a lifetime, i am human after all !

15/10/05 13:40

Site web  
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05
e ca si cum ai intreba daca un cutit e binecuvantare sau blestem. Cutitul e foarte util in bucatarie spre exemplu si poate fi folosit drept arma. La fel automobilul poate fi folosit pentru transportul unui accidentat si tot automobilul poate accidenta daca este utilizat necorespunzator.

_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

21/10/05 23:15

Site web  
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
1CORINT.6;12si10;23.Shalom.

_______________________________________
SHALOM

13/01/06 18:31

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Fineas, depinde la care parte a paharului te uiti cand zici ca nu toate lucrurile ne sunt de folos. Daca stiu ca un lucru nu-mi foloseste la nimic atunci nu-l mai intrebuintez. Eu cred ca daca cauti sa vezi partea buna a internetului o sa o gasesti, iar daca o sa-l folosesti in alte scopuri Duhul Sfant o sa-ti traga un semnal de alarma. Dar de acolo va fi alegerea ta. Poti sa folosesti un lucru care sa-ti aduca implinire sau dimpotriva. Totul depinde de alegerea noastra!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

16/01/06 01:24

Site web  
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
exact.shalom!

_______________________________________
SHALOM

16/01/06 15:56

   
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
eu cred k internetul este o binecuvantare pentru crestinii care Il cauta pe Domnul!dar din pacate are shi urmari rele!

13/04/06 13:30

   
Adyshoor
membru

Locatie: Bistrita,Romania
Inregistat: 07/03/07
Ce parere aveti despre internet(inclusiv si messengerul)?
In ce context este bun sau nu..?
Astept raspunsurile si deciziile voastre..pace:)


_______________________________________
Am tinut multe lucruri in mana si le-am pierdut ,dar ce am incredintat in mainile lui Dumnezeu este al meu si astazi..

20/03/07 16:20

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Tot ceea ce pune stapanire pe mine este un pacat.Deci,daca internetul ajunge sa ma stapaneasca,adica sa-mi fure timpul pe care altatada il petreceam in prezenta Domnului, cu siguranta este pacat pentru ca acest lucru este echivalentul cu inchinarea la idoli in vechime.In ziua de azi idolii au mai multe forme,iar internetul este una dintre ele.

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

20/03/07 16:28

   
RALLU
membru

Locatie: PLOIESTI,ROMANIA
Inregistat: 21/03/07
Si pt mine e o dilema.Simt ca-mi mananca timpul atat de pretios si de asemeni are o atractie ciudata,la care renunti cu greu dk.ai inceput,si nu-mi place senzatia k desi spun k pot sa renunt oricand totusi intru aproape zilnic!Azi imi promisesem ca n-o sa-l accesez si iata...........ce bine reusesc!!!!Oare n-ar cu mult mai folositor pt.mine dk. in timpul asta as citi Biblia?!?Simt k da,asa k ma opresc aici,pe curand?!!!?!!!!!!!!!!!!:):):):)

_______________________________________
Bucuria Domnuluilui va fi taria voastra!":)

22/03/07 10:28

   
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net