TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Este voie frate langa sora in biserica? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 9
mariposa4dios
membru

Locatie: Timisoara,Romania
Inregistat: 24/11/08
Eu una am crescut intr-o biserica mai libertina, si ne era permis sa ne asezam oriunde si langa oricine.De o perioada, merg la o biserica mai traditionalista in care fratii stau in dreapta si surorile in stanga.Zilele trecute a venit la biserica un pastor din Bucuresti, care a spus asa...¨Nu sunt de acord cu separarea asta, pentru ca si in Biblie scrie -ce a unit Dumnezeu, omul sa nu desparta- si nici biserica.¨Mi-a placut ce a zis, si intr-adevar ma gandesc oare ce ar fi gresit sa stau langa sotul meu in biserica, sa ne rugam impreuna unul pentru celalalt, sa ne incurajam.Adeseori vad surori sau frati, tineri care stau separati si care in timpul programului nu fac altceva decat sa se uite unul dupa celalalt, sa isi trimita mesaje, zambete, semne.

_______________________________________
www.lifestoryes.webs.com

24/11/08 13:20

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
mda ... si gainile le putem pune in grajd cu boii ... ma gandesc eu ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

24/11/08 13:26

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Eu zic ca nu.
De ce? Pentru ca la biserica te faci una cu Isus, relatie ta cu Dumnezeu e personal doar fata de El nu o sa vada unu cand va rugati si va judeca. Asa ca scuza aia nu prea merge  uniti.
Cand vad eu persoane sa fie impreuna femeie si barbat ma simt foar jalnic cand la biserica vi sa te apropi de Dumnezeu si nu de femeia ta sau prietena ta, nu este rusine fata de Dumnezeu sa va ingrupusati si sa stati impreuna cand singur gand care trebuie sa fie cand vi la biserica sa te uniti cu Dumnezeu la inchinare.
Nu te gandesti daca nu deranjezi pe tine sau pe partneru tau, o sa faci la alt cineva pentru ca o sa fi o piatra de poticnire.
Cand mergi spre in VT era zile ca sa se sfanteasca si ca sa faca asa nu trebuie sa se atinga de o femeie deloc ca fata de Dumnezeu acest lucru e spurcat, sper ca intelegi.

Offtopic: Bine ai venit, Domnul sa te binecuvinteze si sa avem conversati interesante in care ne putem ajuta apropea de Domnul :D


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

24/11/08 13:35

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

livu2day a scris:

Cand mergi spre in VT era zile ca sa se sfanteasca si ca sa faca asa nu trebuie sa se atinga de o femeie deloc ca fata de Dumnezeu acest lucru e spurcat, sper ca intelegi.

Sper ca intelegi si tu ca multe din Vechiul Testament nu au fost spuse pentru ca lucrurile acelea au fost in sine spurcate ci pentru a evidentia niste principii. Ca altfel, afirmi ca femeia e spurcata.

Daca ar fi sa luam exemplul sinagogilor din VT femeile nici nu prea ar avea ce sa caute in biserica.

Revenind la subiect, personal nu cred ca e vreo problema ca un cuplu sa stea impreuna in biserica atat timp cat se poarta cuviincios.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

24/11/08 14:13

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Am dat un exemplu din VT despre sfantire si cred cand mergi la biserica sau fata de Domnul, mergi cat mai mult spre sfantire. Cand ar fi o femeie sau o fata linga tine nu ar fi prea sfant?
Apropo dejeaba stati convincious cand ochiul barbatului e spurcat, adica barbatul are ochi mai pacatosi, e firea noastra. Pe tine nu te deranjeaza dar pe unii da ca si pe mine. Exemplu am mers la biserica si era fff ingramadit, pe partea de barbati era niste fete si n-am avut de ales sa stau linga ele. Cand stau ingramadit cu o fata mai ales in biserica mie jena si ma simt foarte prost.
E vorba de judecat ce formula e mai buna doar sa te gandesti la Domnul si sa te dedici totul la El nu la si prietena linga tine. Am stat si eu linga prietena mea dar atunci translatam pentru ea.
Eu sunt tipu care cred ca anumite reguli care a fost inainte in crestinitatea noastra a fost correcte, nu prea imi place tot feluri de reguli care le fac dupa placul nostru.
Tu poti sa fi cat de cuviincios dar ce crezi ca alti o sa fie ca tine, mai bine sa fie o regula sa nu dam posibilitatea. Era 2 persoane odata care sa hugging (nustiu cum sa scriu cuvint in romina) si sa sarutau, poate zici ca tu o sa faci asa de regula aia afecteaza pe toti.
Doamne iarta-ma dar uni nu au respect si daca tu ai restu 80% o sa aibe? Daca simti nevoie sa stai linga dragostea ta la biserica inseamna ca nu ai avut timp cu ea in afara biserici sau nu va puteti dislipiti sau numai puteti de dor, in fine. Aici e vorba nu de doar tu sau eu ci e vorba de toata biserica, daca vine cupluri care nu cunosc pe Domnul in biserica (vin destule) si vad ca asa e biserica si ei o sa faca parca e la cinema... nustiu mi sa pare foarte gresit.

Edit: Imi cer scuza daca sa pare ca te atac sau ceva contra tine Arch, eu doar exprim opinia care e diferit contra a ta. Sa fiu precis ca nu te superi sau sa para asa ceva, sper sa avem o discutie frumoasa :D

Ultima modificare de livu2day (24/11/08 14:42)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

24/11/08 14:37

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

livu2day a scris:

Cand ar fi o femeie sau o fata linga tine nu ar fi prea sfant?

Tu vrei sa zici ca nu te poti apropia de Dumnezeu daca e sotia ta langa tine? :O


livu2day a scris:

pe partea de barbati era niste fete si n-am avut de ales sa stau linga ele.

Intotdeauna ai de ales. ;)


livu2day a scris:

Eu sunt tipu care cred ca anumite reguli care a fost inainte in crestinitatea noastra a fost correcte, nu prea imi place tot feluri de reguli care le fac dupa placul nostru.

Sa-nteleg ca nu mananci carne de porc.


livu2day a scris:

Tu poti sa fi cat de cuviincios dar ce crezi ca alti o sa fie ca tine, mai bine sa fie o regula sa nu dam posibilitatea.

Uite o regula ce nu poate da gres: fiecare sa-si faca biserica acasa.


livu2day a scris:

Doamne iarta-ma dar uni nu au respect si daca tu ai restu 80% o sa aibe?

Nu au respect le atragi atentia.


livu2day a scris:

daca vine cupluri care nu cunosc pe Domnul in biserica (vin destule) si vad ca asa e biserica si ei o sa faca parca e la cinema... nustiu mi sa pare foarte gresit.

Adica cum? O sa manance floricele si o sa bea cola?


livu2day a scris:

Edit: Imi cer scuza daca sa pare ca te atac sau ceva contra tine Arch, eu doar exprim opinia care e diferit contra a ta. Sa fiu precis ca nu te superi sau sa para asa ceva, sper sa avem o discutie frumoasa :D

Stai linistit. Te asigur de tot respectul. Dar ideile trebuie sa intre in arena. :)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

24/11/08 15:15

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08

Tu vrei sa zici ca nu te poti apropia de Dumnezeu daca e sotia ta langa tine? :O

Daca sta la anumita distanta da, pentru cand predica sau sa canti ai dragoste pentru sotia ta... si la momentu acela mintea nu o sa fie 100% la Dumnezeu. Sunt convis ca cand te rogi fara ingrijorari sau "piedice" cum zice Pavel, o sa ai o connectie mult mai frumoasa cu EL ;)


Intotdeauna ai de ales. ;)

Alegeam sa stau afara? Cred ca am ales bine, mai ales cand in ingramadeala aia fata te atingea cand ma rugam ma gandeam daca vrea sa mearga la WC, asa m-am oprit din rugaciune. Sa nu fac pe fata sa sufere :(


Sa-nteleg ca nu mananci carne de porc.

Eu vorbesc ca la inainte adica citiva 10 sau 100 de ani nu erau fete si barbati impreuna, doar crezi cand vine judecata o sa fi impreuna cu sotia? O sa fie o judecata personala :)


Uite o regula ce nu poate da gres: fiecare sa-si faca biserica acasa.

Aia deja este in Biblie si sunt de accord :D
Dar cand sa strange mai multi si sa rog cu foc, cant in slava Domnului e ceva mai frumos.


Nu au respect le atragi atentia.

Stiu ca trebuie sa imi vad de treaba si de relatia mea cu Domnul dar nu te deranjeaza ca sa intimpla acest lucru in casa Lui, unde trebuie sa fie sfanta? :)


Adica cum? O sa manance floricele si o sa bea cola?

Haha n-am auzit floricele de mult timp, suna fff comik.
Infine vorbesc de hot make-out sesions, daca cu timpu sa schima anumite reguli atunci o sa facem un Dumnezeu dupa placul nostru si dupa relaxarea noastra nu? Pentru ca daca acuma sa schimba anumite lucruri cum o sa fie pentru copii tai, o sa fie pentru uni cum merg la cinema si fac dupa placul lor. E vorba de o schimbare care afecteaza pe alti acuma si in viitor.
Ca barbat sti ca barbati sunt foarte materiale, ochi lor vad lucruri plin spurcate si chiar ca o femeie linga, in fata sau etc o sa i ajute sa tina ochii aceea sa fie mai curati mai ales in casa Domnului? :)



Stai linistit. Te asigur de tot respectul. Dar ideile trebuie sa intre in arena. :)
Arena, ma faci sa ma simt ca ma sunt un gladiator. :D
Oricum vorbim cu pace in inima noastra si daca trecem peste limita, eu ma las si doar ce pot sa fac sa ma rog ca El sa ne lumineaza :D
Asa daca trecem avem air-bags, dar acuma suntem la speed limit :)

Ultima modificare de livu2day (24/11/08 15:37)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

24/11/08 15:31

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Ce-ar fi atunci sa facem gardut ca la evrei si femeile sa nu intre decat de cateva ori in biserica pe an!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

25/11/08 00:55

Site web  
lara
membru

Inregistat: 03/12/06

livu2day a scris:


Ca barbat sti ca barbati sunt foarte materiale, ochi lor vad lucruri plin spurcate si chiar ca o femeie linga, in fata sau etc o sa i ajute sa tina ochii aceea sa fie mai curati mai ales in casa Domnului? :)




Eu nu sunt casatorita si sunt cativa "frati" la noi carora nu le stau ochii in cap.
Cat timp sunt singura, necasatorita, ma simt neajutorata si chiar si pe jos evit sa merg pt ca a nu ma intalni cu tot felul de comentarii si priviri libidinoase.
Apai, daca mi-a da Domnul un ajutor eu sa stau tot singura? Sa fiu tinta privirilor acelor "frati". Nu stiu cum e pentru voi barbatii, dar femelie se simt in singuranta si protejate cand au alaturi de ele pe sotul lor (asa cred). Mie una chiar imi place cand vad cupluri (casatoriti) stand laolalta in biserica. Nu vad cu ce te poate distrage asta de la cuvantul Domnului.
Liviu2day, inchinarea si intalnirea cu Domnul trebuie sa aiba loc zilnic, nu doar cand esti in biserica. Dorinta mea este sa aduca Dumnezeu o vreme cand sa nu mai merg singura la intalnirea cu El de seara ci cu perechea mea. Casatoria dintre un barbat si o femeie, dragostea dintre acestia, a fost lasata de Dumnezeu pentru a exprima dragostea care trebuie sa fie intre noi si El. Din punctul meu de vedere ca fata, nu vad nimic gresit in a sta impreuna in biserica cei doi.
Nu mi se pare insa potrivit sa stea impreuna doi care nu sunt casatoriti sau macar logoditi.


_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

25/11/08 09:48

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Foarte frumos, lara. :)

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

25/11/08 10:20

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

Larisa a scris:


Ce-ar fi atunci sa facem gardut ca la evrei si femeile sa nu intre decat de cateva ori in biserica pe an!

N-ar strica un gradut intre tinerii care frecventeaza bisericile noastre.
Nu de alta ,dar bisericile,in vremea aceasta, servesc ca loc de intalniri,flirtari si numai de partasia cu Domnul nu mai poate fi vorba.

Dar nu gasesc rezonabil ,util,logic si cu vreun rost,daca se "pune" u gardut intre cei casatoriti.
In ceea ce-i priveste pe cei casatoriti,nu-i nici un pericol ca le-ar sta ochii si gandul in alta parte,pentru ca pot face asta fara vreo opreliste cand sant acasa sau oriunde altundeva ,si in biserica,eu cred ca-i chiar indicat sa stai langa sot/sotie.


25/11/08 10:58

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
si prin gardut sa se vada sau sa nu se poata vedea nik ??? ca mno ... io recomand sa fie opac ... fara posibilitatea de a se vedea unul cu celalalt ... :D ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

25/11/08 11:24

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Poate ar trebui sa se faca biserici de baieti, de fete si de casatoriti. :D

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

25/11/08 11:26

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
si cei divortzati ???  ... unde ??? :D

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

25/11/08 11:27

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
sunt multe biserici unde nu exista 2 parti de scaune/banci ,ci sunt mai multe culoare si atunci nu poti zice partea barbatilor si partea femeilor . Si in cele pe care le stiu eu de genul asta ,stau amestecati ,e ok ,de ce nu ? Doar ca acolo tinerii vorbesc ,si rad ,si vorbesc si asteapta aminul .:D
Eu la bise merg la balcon pe partea barbatilor [unde de altfel stau mai multe fete ,sau cupluri mai tinere] .
Dar mi se pare extrem de naspa sa se tina de mana [fie si cuplu] ,pentru asta ai tot bulevardul .

Ultima modificare de RainSong (25/11/08 15:35)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

25/11/08 15:34

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
la noi in biserica exista delimitarea dar nu o mai respecta nimeni...familiile stau adesea impreuna si nu se mai tine cont de aranjarea aceasta...dece?...pentruca biserica a adoptat ideea ca nu e o problema sa stea femeie langa barbat in biserica...si normal ca facand parte din acea biserica am aceeasi parere..si in plus aceasta regula o incadrez intre acele reguli strict religioase.

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

25/11/08 15:42

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
cea mai buna regula e cea de la noi.
Noi mergem la biserica mai mult la sarbatori, si atunci intra numa 'ai mai in varsta. Tinerii raman pe afara ca sa nu pacatuiasca in biserica nici macar cu gandul. ca si asa noi mergem foarte multi la biserica incat nu am incapea toti inauntru(la sarbatori), ca de nu-i sarbatoare putem sa stam aproape toti in strana.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

25/11/08 17:30

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Mda, eu, una,  nu m-aş simţi bine. Fiindcă te mai atingi cu pulpa piciorului fără să vrei, mai se strânge fusta ...eu m-aş simţi incomod. Şi probabil că şi fratele care ar sta lângă mine. E imposibil să nu te stânjenească o atingere involuntară.
Asta, binenţeles, dacă e biserica plină. Că dacă vin numa' juma' de membrii şi se aşează unu'n stânga, unu'n dreapta, atunci e loc berechet! ;)


25/11/08 17:43

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Magdy a scris:

Mda, eu, una,  nu m-aş simţi bine.


Unde nu te-ai simti bine? La voi sau la noi. Ca si la noi daca ai veni tu ai fi inauntru, :D, ca afara-s tinerii. :D:D


Fiindcă te mai atingi cu pulpa piciorului fără să vrei, ...

nu mai da atata din picioare. macar in biserica stai cuminte,si...
mai se strânge fusta ...
pune si tu pe tine o fusta mai comoda.

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

25/11/08 18:06

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

OLD TRAIAN a scris:

Ca si la noi daca ai veni tu ai fi inauntru, :D, ca afara-s tinerii. :D:D

Să mă ierte părul tău cărunt, Traiane, dar eşti la fel de nebun ca un anumit frate al tău! :D:D:D:D:D


25/11/08 18:11

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

Magdy a scris:

Mda, eu, una,  nu m-aş simţi bine. Fiindcă te mai atingi cu pulpa piciorului fără să vrei, mai se strânge fusta ...eu m-aş simţi incomod. Şi probabil că şi fratele care ar sta lângă mine. E imposibil să nu te stânjenească o atingere involuntară.
Asta, binenţeles, dacă e biserica plină. Că dacă vin numa' juma' de membrii şi se aşează unu'n stânga, unu'n dreapta, atunci e loc berechet! ;)


la noi scaunele sunt destul de mari incat sa nu fie cazul sa apara atingeri involuntare..oricum de cele mai multe ori cei care stau unul langa altul sunt sot si sotie


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

25/11/08 18:26

Site web  
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Mai, Magdy mai... Era vorba de sot si sotie. Te pui si tu, intre doua sotii. Repede tu, intre doi soti. :rolleyes: :D:D:D

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

25/11/08 18:27

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

gabi_aron a scris:

la noi scaunele sunt destul de mari incat sa nu fie cazul sa apara atingeri involuntare..

Aşa da, numai că în unele biserici sunt bănci lungi şi atunci o atingere există şi dacă nu vrei.


25/11/08 18:29

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Intrebarea este, insa, Este voie...? Are si o istorie asezarea asta, barbatii de o parte, si femeile de alta? Macar pentru cultura mea generala. :)

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

25/11/08 18:30

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Umila mea părere, care nu are rădăcini în Biblie, este aceasta: cel mai bine ar fi ca surorile şi fraţii să stea separaţi. Că nu crapă de dor soţul sau soţia dacă nu stau unul lângă altul 2 ore! :p

25/11/08 18:35

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net