TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Doctrine Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
Va rog sa ma iertati ca tot deschid topicuri asta fiind al doilea.
Sincer am cautat subiectul "doctrine" in lista de subiecte si nu l-am gasit. Nu ma voi supara daca mutati problema mea unde este deja un subiect deschis pe tema asta.

Sunt foarte interesat de istoria puritanilor, dar mai ales de cea a penticostalilor. Indeosebi ma intereseaza tot ce inseamna doctrina cultului penticostal. Mare bucurie as avea daca as gasi ceva materiale despre rugaciune. Ceva care sa mearga cat mai la baza acestei miscari.

Seminarii, conferinte, documente istorice, crezuri(e corect?),.. etc


17/12/08 21:12

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
daca te intereseaza cultul penticostal : http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=591 .

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

17/12/08 22:16

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
Oricum april e un topic general pentru tot ce inseamna doctrina. Plus de asta oamenii acolo vorbesc tare offtopic. Pe mine ma intereseaza ceva ce nu am gasit atunci cand am dat search cu google.

18/12/08 10:31

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

saved a scris:

...Sunt foarte interesat de istoria puritanilor, dar mai ales de cea a penticostalilor. Indeosebi ma intereseaza tot ce inseamna doctrina cultului penticostal....

Uite ce am găsit eu pe google: http://www.crestinul.ro/biserica.htm

saved a scris:

... Pe mine ma intereseaza ceva ce nu am gasit atunci cand am dat search cu google.

Te-aş ruga să exemplifici un pic mai exact ce anume ai vrea să ştii din ce nu găseşti în linkul acela.


18/12/08 11:54

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
Am specificat acolo ca vreau ceva mai mult despre rugaciunea penticostala. Pentru ca am auzit ca la inceputuri in crezul penticostal aceasta se facea in "murmur". Modul specific in care ei isi desfasurau rugaciunea. Si vreau ceva care sa dezvolte mai mult subiectul rugaciunii la penticostali.

Am gasit si eu site-ul asta. Multumesc oricum..


18/12/08 12:03

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

saved a scris:

...am auzit ca la inceputuri in crezul penticostal aceasta se facea in "murmur". Modul specific in care ei isi desfasurau rugaciunea...

Sincer, habar n-am dacă cei de la începuturile mişcării penticostale murmurau. Dar mă gândesc şi eu că dacă aveau ce să-I spună Domnului, cred că totuşi o făceau pe şleau, nu murmurând, ca oricare dintre noi, de altfel. Te pui pe genunchi şi-ţi spui oful.


18/12/08 12:29

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
As vrea istorie nu pareri..

18/12/08 12:31

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
ia un caiet de la un elev care studiaza la liceu penti ,ei fac doctrine ,dau si bacul din asta .Banuiesc ca au toata istoria cultului .

Ultima modificare de RainSong (18/12/08 12:32)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

18/12/08 12:32

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
Buna idee. Am niste frati penticostali dintre care unul sigur a facut teologie pastorala intr-o facultate penticostala.

Totusi am asteptari si din partea dumneavoastra..

Multumesc


18/12/08 12:34

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

saved a scris:

... Pentru ca am auzit ca la inceputuri in crezul penticostal aceasta se facea in "murmur". Modul specific in care ei isi desfasurau rugaciunea. ..

Eu cred că dacă era o chestie sigură faza cu mumuratul, o găseai pe net la doctrina penticostală. Ce se aude aşa din vorbă în vorbă sunt tot păreri. Plus că "murmuratul" este un cuvânt dat probabil de cei care i-au văzut atunci cum se roagă şi le-au catalogat aşa rugăciune. Exemplu ar fi şi rugăciunea Anei din Vechiul Testament. Şi preotul acela o crezut că este beată.

saved a scris:

As vrea istorie nu pareri..

Aici las pe alţii mai dotaţi intelectual la capitolul ăsta să te lămurească.


18/12/08 12:39

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
Inteleg Magdy si iti multumesc ca iti pasa.

Chestia cu murmuratul mi-a zis-o un pastor penticostal care mi-a vorbit despre inceputurile penticostalismului.. Nu pot vorbi cu el tot timpul pentru ca el e in Wiena si eu in romania..

Si tot cer asta pentru ca sunt niste lucruri care le cercetez din ceva mai mult decat curiozitate. Am impresia ca o sa descoper ceva(ceva care o sa ma ajute). Atata tot.


18/12/08 12:48

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
Sa subliniez ca ma intereseaza rugaciunea comuna cu tot ce tine de ea(practici).

18/12/08 12:49

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

saved a scris:

Sa subliniez ca ma intereseaza rugaciunea comuna cu tot ce tine de ea...

Ai încercat s-o practici? ;) S-ar putea ca din practică să înţelegi mai multe decât din teorie.


18/12/08 12:56

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

saved a scris:

Inteleg Magdy si iti multumesc ca iti pasa.

Chestia cu murmuratul mi-a zis-o un pastor penticostal care mi-a vorbit despre inceputurile penticostalismului.. Nu pot vorbi cu el tot timpul pentru ca el e in Wiena si eu in romania..

Si tot cer asta pentru ca sunt niste lucruri care le cercetez din ceva mai mult decat curiozitate. Am impresia ca o sa descoper ceva(ceva care o sa ma ajute). Atata tot.


Daca sti sensurile cuvantului, cred ca nu te astepti ca toate sa fie folosite in rugaciune. Pentru ca a murmura inseamna a rosti incet, uneori nedeslusit, si zicea Magda de rugaciunea Anei, dar mai inseamna si a protesta sau a bombani.
Daca pastorul ti-a spus despre rugaciunea potolita, doar murmurata, cred ca se referea la baptisti, sau la noi(ortodocsii), ca penticostalii in general sunt mult mai dinamici in rugaciune.

Daca vrei ceva despre istoria penticostalilor, poti gasi in cartea "biserica Penticostala in Istoria Crestinismului" scrisa de Dr.Trandafir Sandru. Nu stiu daca o gasesti pe nt gratuit sau o cauti undeva la biblioteca.

Daca ai fi mai aproape ti-as imprumuta eu cartea. Mai este si cartea Pneumatologie scrisa de acelasi autor, care completeaza problema privind rugaciunea si interferenta ei cu supranaturalul, apoi despre doctrine este cartea care se numeste chiar asa: Doctrinele Biblice ale Bisericii, si de asemenea Dogmatica Bisericii Penticostale.

Istoria recenta a bisericii Penticostale o fac sa existe putine scrieri in limba romana, dar sunt mult mai numeroase scrierile in engleza daca ai acces la aceasta limba.

De asemenea poti cauta pe google folosind expresia 'strada azusa'

Ultima modificare de OLD TRAIAN (19/12/08 09:16)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

18/12/08 13:23

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Si despre puritani ce te intereseaza mai exact? Sper sa nu ii bagi in aceeasi oala cu penticostalii ca sunt altceva. :)

Aici ai o colectie de link-uri referitoare la istoria penticostalilor (in engleza). Unele link-uri nu merg.
http://ex-pentecostals.org/history.htm


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

19/12/08 09:32

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
Multumesc foarte mult frate Traian. Chiar m-au ajutat indicatiile tale.
Deja am mai luat legatura si cu un pastor de la penticostali si a zis ca imi cauta si el niste carti..

Archangel tocmai ca nu stiu nimic despre puritani. Nici nu ma gandesc sa ii leg de penticostali.

Ultima modificare de saved (19/12/08 09:51)


19/12/08 09:51

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
A început sã se audã un [bold]zumzãit de rugãciune[bold/] prin salã.
Atunci au apãrut dintr-o datã niste limbi ca de foc pe capul unora, iar un negru cu fata strãlucitoare a sãrit în picioare. Din gura lui au curs cuvinte
într-o limbã pe care nu o mai auzisem niciodatã. Am început sã tremur chiar mai tare ca înainte.Când a terminat, un alt negru s-a ridicat si ne-a spus în englezã ce spusese cealaltã persoanã.
Era o rugãciune adresatã lui Isus!

Deci am gasit totusi ceva intr-un articolo. In loc de murmur cred ca merge si zumzait. Chiar imi aduc aminte ca pastorul acela penticostal a zis ca rugaciunea aceea era ca zgomotul pe care il face un stup de albine cand esti aproape de el.


19/12/08 11:59

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Interesanta comparatia cu stupul de albine. Cand am fost prima data la o biserica penticostala impreuna cu varul meu i-am zis ca am venit la biserica si am nimerit la hala. :D

Pai am acasa o carte "Cine sunt puritanii?" pe care n-am apucat sa o citesc. Cred ca e un bun moment sa ma apuc de ea. :)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

19/12/08 13:29

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
Si eu una care se numeste Puterea rugaciunii de Torrey. Si ar fi timpul sa ma apuc de ea.

Cat despre ce am intrebat, va multumesc mult, am gasit destul material.. Doar daca cineva are ceva suplimentar, ceva ce nu se gaseste pe net.


19/12/08 13:53

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Nu cred ca ceea ce cauti e asa de secret incat sa nu gasesti ce ai nevoie pe net. :D

P.S. Vezi ca ti-am scris ceva la Comentarii. ;)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

19/12/08 16:05

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
"Saved" ce vrei sa zici cu murmurat? Vrei sa sti despre vorbirea in limbi sau daca murmurat acela?
Poate murmuratul acela e cum penticostali a fost condamnati in ani de communisti si a trebuit sa tina totul pe ascuns si secret, asa ca sa rugau mai incetu sau in fine.
Alt motiv poate cand sa roaga mai multi sa rog dupa tonul dat de toti, adica tonul dat prin Duhul Sfant.
Alt murmurat e poate vorbirea in limbi, sa murmureaza caci daca vine un necredincious si vede limbi crede ca are draci (zice in Biblie clar ca vorbirea in limbi in public nu sa face, adica in biserica caci poate crede lumea ca esti nebun), doar de proroci poate fi date in public in biserica caci cand aude un necredincious si vorbeste Domnul la el in taine care doar el poate intelege o sa creada ca Domnul i vorbeste si numa realizeaza el.

De articolu acela e vorba de vorbirea in limbi si persoana care a scris aia a fost cercetata de Duhul Sfant.

Te rog sa imi spui mai exact ce vrei sa afli, despre doctrina ce sa zic. Parca in romania prima penticostala a fost o femeie baptista care a fost botezata cu Duhul Sfant si a vorbit in limbi, dupa aceea a fost o familie sau familia ei care a inceput sa fie botezati. Mai a zis cineva care a facut tot feluri de lecti si stinta in istoria si doctrine (mie nu imi place si nu prea ma intereseaza doctrine, mai bine citesc Biblia...), el a zis ca penticostali a inceput de la "oastele Domnului" sau "ostirele Domnului" care sa rugau si dintro data citeva din ei au fost botezati cu Duhul Sfant, au fost dati afara caci a crezut ca au draci sau asa ceva.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

19/12/08 18:21

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
Aha.. Arhanghel se pare ca penticostalismul are radacini puritane, si adaog si moraviene :)

Ultima modificare de saved (20/12/08 10:38)


20/12/08 10:34

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Istoria miscarii penticostale

Despre Oastea Domnului

Penticostalismul cu Oastea Domnului nu are nimic in comun. Penticostalismul romanesc a aparut in randul baptistilor.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

22/12/08 09:25

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08

saved a scris:

Aha.. Arhanghel se pare ca penticostalismul are radacini puritane, si adaog si moraviene :)

Habar n-am ce ai zis acolo iti marturisesc... oricum penticostalism sa folosea de Duhul Sfant de aia a fost infintat in primu rand, dar acuma sa schimba vremurile... a fost dar acuma mai rar gaseste oameni plini de Duhul Sfant.

Archangel dar baptists vine de la oastea cred, asa mia spus nustiu ceva teolog care studiaza doctrina si toate astea... nustiu exact si adevarul nu ma prea intereseaza eu sunt penticostal din cauza Duhul Sfant.

La alti care ia fost frica de Duhul Sfant zice
Apocalipsa 21:8 Dar cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli, şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul, care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."
Nu trebuie sa va fie frica sa faceti pasi dupa Calea Lui, staruiti dupa Duhul Sfant si dupa daruri ca proslavim Numele Lui Isus.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

23/12/08 15:11

   
saved
membru

Locatie: Barlad
Inregistat: 11/07/08
Cred(nu presupun) ca toti care sunt crestini autentici(biblici) sunt crestini "din cauza" Duhului Sfant.

23/12/08 15:40

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net