TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Studiu biblic/Un Dumnezeu gelos... Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Dumnezeu Insusi se caracterizeza ca "Un Dumnezeu gelos".
Ce inseamna acest lucru?
Oare face vreo diferenta, acesta realitate in viata noastra?

Ultima modificare de MRU (08/01/09 16:46)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 16:41

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07
Cred că gelozia nu poate sta sub nici un chip alături de indiferenţă.
Ce înseamnă un Dumnezeu indiferent faţă de om? Un om fără speranţă, fără vise, fără viaţă.


08/01/09 17:06

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
de unde ai scos-o si pe asta zambezi ... bai frate ... numa experimente noi am parte ... deci mai zambezi ... inchipuieste-ti tu ca ai fost cu o fata ... fata o iubesti ... dupa care ea te paraseste ... ea il iubeste pe altul ... tu vei fi gelos pe treaba asta ... dar tre sa o tratezi macar cu o mica doza de indiferenta cand o vezi cu acel personaj ... deci ordonanta de urgentza ... :) se poate si asa ... se poate si mai rau ... nu mai spui cum ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

08/01/09 17:14

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
cel mai crunt exemplu de gelozie dat de DUmnezeu a fost cand i-a vorbit lui Osea si l-a pus de 2 ori sa-si ia o nevasta prostituata pentruca israelul curvise cu alti dumnezei...fara indoiala e un Dumnezeu dar cred ca gelozia lui era mai evidenta in VT fata de poporul lui Israel, in NT nu se mai vede atat de mult pentruca ne-a dat posibilitatea sa alegem intre viata si moarte, rai si iad...in NT mai intalnim gelozia doar cand vine vorba de jertfele aduse idolilor....ba mai mult, in Matei, Isus spune ca nimeni nu paote sluji la 2 stapani, fie lui DUmnezeu fie lui Satan, aceasta nu este atitudine de gelozie.

Ultima modificare de gabi_aron (08/01/09 17:38)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 17:24

Site web  
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07
A fost vreodată gelozia Lui Dumnezeu distructivă pentru om, aşa cum este cea a omului pentru om? Adică le putem măsura cu aceeaşi unitate de măsură, ca şi când ar fi din acelaşi aluat?

08/01/09 17:46

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
nu putem spune ca a fost distructiva pentru om..la modull general...gelozia nu este un termen solitar ci are nevoie de completare...gelozia Lui DUmnezeu era pentru poporul ales in VT si mereu au patit-o cand El era gelos...in zilele noastre nu cunosc exemple de gelozie a Lui Dumnezeu.

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 17:54

Site web  
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
cred ca gelozia lui DUMNEZEu este daunatoare doar din cauza ca EL te trece prin situatii dificile si suferi dar ea e constructiva ... rezultatul va fi sigur unul bun ... asta se vede doar mai spre sfarsitul incercarilor ... dupa ce deja ti-ai dat seama ca om ca El este cu tin si nu impotriva ta ... asa cum scrie si la BIBLIE ...
si de ce gelozia unui om este neaparat destructiva ... nu ... asta nu cred ... e o cantitate insemnata de gelozie la om care face rau dar ea totodata dovedeste ca omul te iubeste ...


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

08/01/09 17:57

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07
Ok. Mi-ai răspuns deja la următoarea întrebare: Care sunt urmările geloziei Lui Dumnezeu în viaţa omului?
Gelozia unui om depinde de om. Eu mă bazam pe faptul că e greu să răspunzi la indiferenţă sau ură cu iubire.


08/01/09 18:02

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
nu stiu daca e greu sau nu ... eu unul incerc sa vorbesc cu omul in cauza ... sa zicem ca ma uraste cineva ... bun ... dar incerc sa ma apropii de el si daca nu reactioneaza violent fizic raman pana cand imi spune pleaca ... poate nu plec din prima ... dar la a doua ma cam simt si plec ... iubire cu sila nu se poate ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

08/01/09 18:05

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Gelozia implica o relatie de dragoste altfel nu putem vorbi de gelozie.
Eu ma gandeam cum ar trebui sa ne purtam, noi cei care declaram ca il iubim, stiind ca avem de-a face cu un Dumnezeu gelos?

Ultima modificare de MRU (08/01/09 18:19)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 18:19

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
iubirea de DUMNEZEU e una si iubirea partenerului de viatza e alta ... daca o pui pe a doua in fatza iubirii de DUMNEZEU ... ai cam pierdut ... poate si pe prima ... poate si pe a doua ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

08/01/09 18:25

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gabi_aron a scris:

nu putem spune ca a fost distructiva pentru om..la modull general...gelozia nu este un termen solitar ci are nevoie de completare...gelozia Lui DUmnezeu era pentru poporul ales in VT si mereu au patit-o

Sincer si eu am fost curioasa sa caut referinte...sa fac o statistica dar am observat acelasi lucru. Totusi...se schimba Dumnezeu?

gabi_aron a scris:

cand El era gelos....

Vrei sa spui cand a fost provocat la gelozie.

Ultima modificare de MRU (08/01/09 18:49)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 18:44

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
MRU ----> Semnatura mea iti da Hint.

_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/01/09 19:45

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

livu2day a scris:

MRU ----> Semnatura mea iti da Hint.

Pai liviu...raspunsurile eu le caut in Biblie. :)
Iacov 4:4 Suflete preacurvare! Nu ştiţi că prietenia lumii este vrăjmăşie cu Dumnezeu? Aşa că cine vrea să fie prieten cu lumea se face vrăjmaş cu Dumnezeu.
Iacov 4:5 Credeţi că degeaba vorbeşte Scriptura? Duhul, pe care L-a pus Dumnezeu să locuiască în noi, ne vrea cu gelozie pentru Sine.

Iata si referinta. Se pare singura din Noul Testament. :)

Ultima modificare de MRU (08/01/09 20:22)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 20:21

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

MRU a scris:


Sincer si eu am fost curioasa sa caut referinte...sa fac o statistica dar am observat acelasi lucru. Totusi...se schimba Dumnezeu?

categoric nu se schimba El...dar uite..in trecut fiecare cum incalca legea murea...tot Dumnezeu a dat si legea ochi pentru ochi...si apoi in NT s-a schimbat...nu se schimba D-zeu dar cred ca se modeleaza dupa nivelul oamenilor...in trecut totul era lege si pedepse pentruca atat puteau percepe oamenii..apoi dupa mult timp cand a venit Isus a aparut porunca cu iubirea aproapelui..totul a devnit mai spiritual...oamenii erau mai intelectuali percepeau mai multe si astfel D-zeu s-a modelat. Faptul ca se modeleaza nu-i diminueaza puterea ci Il face mai mare.

MRU a scris:


Vrei sa spui cand a fost provocat la gelozie.

Absolut...citeste 1 Cor. 10:22 "Sau vrem sa intaratam pe Domnul la gelozie?" ...gelozia apare doar provocata.

MRU in Iacov e vorba de gelozia Duhului :)

Ultima modificare de gabi_aron (08/01/09 20:29)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 20:27

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gabi_aron a scris:

MRU in Iacov e vorba de gelozia Duhului :)

Pai...vorbim despre unitate in trinitate, nu?


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 20:33

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
nu neaparat :)...Isus ti se parea gelos? :)

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 20:36

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gabi_aron a scris:

nu neaparat :)...Isus ti se parea gelos? :)

Pai,tu scena cu alungarea vanzatorilor din Templu cum o etichetezi?
Totusi, El avea alta misiune pe pamant. Luca 4:18,19 ;)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/01/09 20:39

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

giany a scris:

inchipuieste-ti tu ca ai fost cu o fata ... fata o iubesti ... dupa care ea te paraseste ... ea il iubeste pe altul ...


Dacă analizez cuvintele tale observ că noi putem alege dacă să fim geloşi sau nu, dar Dumnezeu nu poate alege acest lucru.
Altfel spus, eu pot alege dacă să fiu gelos sau nu şi din moment ce o iubesc ar trebui să aleg să nu dau curs sentimentului de gelozie deoarece ea a ales ceea ce este mai bun pentru ea. Adică ea a ales pe cineva care este mai bun decât mine. Atunci ar trebui să mă bucur pentru ea, deoarece o iubesc. Nu?
Nu acelaşi lucru îl poate face El, deoarece cine este mai bun decât Dumnezeu? Din cauza asta cred că El este întotdeuna gelos pe cei pe care-i iubeşte. După despărţirea de Dumnezeu nu urmează altceva decât degradarea până la distrugere. Cu ce ochi crezi că priveşte El decăderea celor pentru care Şi-a dat viaţa?


08/01/09 20:41

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
nu e vorba de alegere omule ... daca iubesti sau nu e chestia ... si daca ceea ce iubesti e cu tine sau nu ... DUMNEZEU iubeste toti oamenii nu cum spui tu "pe cei care II iubeste " ... iar daca nu o mai iubesti pe persoana aceea nu e neaparat si necesar sa dispara gelozia ... cazuri rare cred eu ... cand un om vede ca pers cu care a fost are succes la ceva anume ... poate fi gelos si cred ca nu e gelozie ... poate invidie ... cum ca nu a putut sa se lipeasca de acea persoana ca poate i-ar fi mers si lui sau si bine cel gelos sau invidios ... `telegi ???
cu ce ochi ? cu ochii cui vrea EL poate sa priveasca ... chiar si cu ai tai sau ai mei ... dar nu cred ca face asa ceva ... doar are si L ochi ... nu mai stiu unde si catzi de i sa pun asa ca am facut economie ... cred ca am scris bine ... ma rog ... aaaaaa... ca in ce fel priveste este altceva ... poi EL ne-a predat lectiile pe care le vom face ... prostiile ... greselile ... si altele rele in BIBLIE ... stie deci care e faza ... a mai scris acolo si ca ar fi bine sa facem fapte bune ... dar asta nu pria ne intereseaza pe multi dintre noi ... nu cei de aici ... noi oamenii ... opki???


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

08/01/09 20:58

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

MRU a scris:


Pai,tu scena cu alungarea vanzatorilor din Templu cum o etichetezi?
Totusi, El avea alta misiune pe pamant. Luca 4:18,19 ;)

Scena din Temlu nu o vad ca o gelozie...e o maniere...tine de "casa Lui" nu de oameni.
Si Duhul avea o alta misiune pe Pamant...Tatal, Fiul si DS au diferente.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 21:02

Site web  
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08

MRU a scris:


livu2day a scris:

MRU ----> Semnatura mea iti da Hint.

Pai liviu...raspunsurile eu le caut in Biblie. :)
Iacov 4:4 Suflete preacurvare! Nu ştiţi că prietenia lumii este vrăjmăşie cu Dumnezeu? Aşa că cine vrea să fie prieten cu lumea se face vrăjmaş cu Dumnezeu.
Iacov 4:5 Credeţi că degeaba vorbeşte Scriptura? Duhul, pe care L-a pus Dumnezeu să locuiască în noi, ne vrea cu gelozie pentru Sine.

Iata si referinta. Se pare singura din Noul Testament. :)

Ce ai zis, ti se pare singura in Noul Testament? Ai gresit? :)
E un Dumnezeu gelos ca sa nu gasesti placere in alte lucruri de cat in El, toate sun ingaduite dar nu toate de folos.
In fine daca Domnul zice asa in Vechiul Testement ca e un Dumnezeu gelos, oare sa schimba? Isus nu a venit sa darama poruncile si Cuvantul ci sa Il intareasca.
Pot sa pun destule versete totul depinde daca vrea cineva sa asculte.

Edit: @Gabi - Cum Duhul Sfant, Isus si Dumnezeu are diferete scopuri, man..... nustiu ce zici dar serious, poate inteleg diferit.

Ultima modificare de livu2day (08/01/09 21:10)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/01/09 21:08

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

gabi_aron a scris:


Scena din Temlu nu o vad ca o gelozie...e o maniere...tine de "casa Lui" nu de oameni.

Vrei să spui că scena din Templu ţinea de bunele maniere?


08/01/09 21:23

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

livu2day a scris:


Edit: @Gabi - Cum Duhul Sfant, Isus si Dumnezeu are diferete scopuri, man..... nustiu ce zici dar serious, poate inteleg diferit.


Dap...e exact cum ai citit, au diferite scopuri...sau actioneaza pe diferite laturi.


zambezi a scris:


gabi_aron a scris:


Scena din Temlu nu o vad ca o gelozie...e o maniere...tine de "casa Lui" nu de oameni.

Vrei să spui că scena din Templu ţinea de bunele maniere?


Hai sa-ti creez un scenariu nu poti fi gelos pe nevasta ta ca ti-a deranjat toat biroul cand ai fsot plecat la cumparaturi :) ...nu e gelozie, eventual te enervezi, te manii dar nu se numeste gelozie...
"maniere" are pe al doilea "a" o caciulita...inchipuieti asta :)

Ultima modificare de gabi_aron (08/01/09 21:35)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

08/01/09 21:32

Site web  
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08

gabi_aron a scris:



Dap...e exact cum ai citit, au diferite scopuri...sau actioneaza pe diferite laturi.

actioneaza pe laturi diferite dar au un singur scop ...


_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

08/01/09 21:36

   
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net