TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Iona Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Iona imi pare unul dintre cei mai indaratnice personaje...De ce oare Dumnezeu l-a chemat pe el sa trimita mesajul catre locuitorii din Ninive? Oare trimiterea lui avea si un scop educativ?

Cu tot caracterul sau dificil,el este numit in Biblie robul Sau Iona, proorocul, fiul lui Amitai, din Gat-Hefer. (2Reg.14:25).


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

31/01/09 14:18

   
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
nu stiu exact sa iti dau raspuns la intrebari ... dar din cartea lui Iona ... s-au deschis multe discutii cum ca Dumnezeu ar minti ... despre facptul ca va nimici Ninive ... si atunci Iona s-a suparat pe El ... dar de fapt Mila si Indurarea lui Dumnezeu ... sunt nelimitate ... ;)

_______________________________________
Semnat...

KJ.

01/02/09 13:09

Site web  
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
Iona... intr-adevar un personaj indaratnic... Dumnezeu avea de gand sa distruga cetatea Ninive, dar avea de gand sa o salveze... El stia ce va face Iona... hmmm... de multe ori ma intreb... nu cumva sunt si eu ca Iona?... e o poveste pe care o stiu inca de la scoala duminicala... dar cred ca are un scop mult mai mare decat atat... sa ne invete ca Dumnezeu tine totul in mana Sa si ca implinirea voii Sale e cel mai important lucru... :)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

01/02/09 13:49

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

mototey a scris:

Iona... intr-adevar un personaj indaratnic...

Iona este considerat robul Domnului. Dar ce atributii aveau robii? Indeplineau dorintele stapanului lor, fara sa comenteze. Inca de la inceputul cartii Iona, vedem ca el face exact pe dos. Domnul il trimite la Ninive, iar el isi cumpara bilet spre Tars. Aproape ca ma bufneste rasul cand mi-l inchipui. Si totusi, comportamentul lui Iona m-a caracterizat si pe mine de multe ori... Si poate te-a caracterizat si pe tine. De fapt, nu e chiar deloc amuzant, ci chiar e foarte trist sa ne numim copii al Lui Dumnezeu si sa nu ne purtam intr-un chip  vrednic de Numele Lui...

Ultima modificare de MRU (02/02/09 16:39)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

02/02/09 16:38

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Iona era ca un copil madarit, uite la conversatile intre el si Dumnezeu.
Vorbeste Dumnezeu cu El ca un copil micut.
Mai ales cand il intreaba, "faci bine sa te mahni?" si el ca un copil bosumflat(sau cum sa zice) zice: "da".
Il invata si sfatuia ca un copil micut.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

02/02/09 16:41

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Ma bucur ca cineva s-a gandit si la Iona. :)
Proorocul Iona imi este drag mie.

Cand se vorbeste de Iona ,imediat i se atribuie o descriere nu tocmai crestineasca. Iona - un neascultator ,un indaratnic ,un nemilos ,un manios etc ,dar era totusi proorocul Domnului

Ninive ,capitala imperiului asirian era  “o cetate foarte mare, cat o calatorie de trei zile” (Ioan 3,3).  Ninive era un loc al crimei si al nelegiuirii :"cetate varsatoare de sange,plina de minciuna si de silnicie".
Asirienii erau socotiti un popor crud ,care din pricina salbaticiei si cruzimii si-a atras ura tuturor neamurilor inclusiv pe cea evreilor care si ei au avut de suferit de pe urma cruzimii asirienilor.

Iona nu fuge la Tars si refuza sa se duca unde l-a trimis Domnul din comoditate sau  orice alt motiv minor.
Resentimentul pe care il are fata de rautatea acestui popor, si incapacitatea de a intelege si de a accepta, de ce Domnul vrea sa crute pe un popor asa de rau si stricat, il determina pe Iona sa fuga de misiunea divina incredintata, si sa se amarasca de moarte cand Domnul a crutat cetatea Ninive.

Lui Iona i se incredintase o grea misiune ,o grea raspundere , fata de care daca nu uita pentru un moment Cine l-a trimis era scutit de unele experiente amare.

Dar asa cum spunea MRU in primul mesaj, Domnul a vrut sa-l educe, sa-l maturizeze ,sa-l slefuiasca.

Pe mine m-a impresionat foarte mult atitudinea Domnului fata de comportarea lui Iona.
M-a impresionat ca Domnul se poate folosi pentru implinirea lucrarii Sale si de un om asa de capricios ca Iona.
Felul cum a reactionat Domnul la mania lui Iona, mie imi spune ca avem un Dumnezeu care ne intelege slabiciunile, care are mila si rabdare cu noi
Imi place la Iona sinceritatea  cu care sta inaintea Domnului si-si spune nemultumirile.
Putea sa dea dovada de o falsa  multumire fata de hotararile Domnului si astfel nu mai era considerat un indaratnic.
Asa cum de multe ori am vazut credinciosi peste care a venit necazul si vor sa para extrem de fericiti si increzatori,cand de fapt ei abia se mai tarasc spiritual si inima le este cuprinsa de teama si poate si manie.

In toata relatare despre Iona ,pe langa nemarginita mila si indurare a Domnului ,imi place sa vad un real tablou a ingaduintei si intelegerii pe care Domnul o are pentru niste oameni asa de limitati in intelegerea Lui, cum santem noi.

Mie ,cartea Iona,de cate ori o citesc imi da curaj si indrazneala sa vin inaintea Domnului ,chiar daca m-am maniat si n-am ascultat de Domnul ,stiu ca daca ma pocaiesc gasesc la El intelegere ,iertare si acceptare.

Ultima modificare de irlanda (04/02/09 03:16)


04/02/09 03:14

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

+Archangel+ a scris:

Dovada liberului arbitru este chiar Iona. Dar el avea oarecum alta problema.

Arch, la ce problema te referi?


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

11/02/09 20:38

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
ca nu a acceptat voia Domnului, nu?

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

11/02/09 21:05

Site web  
valeriu
membru

Locatie: romania, maramures
Inregistat: 02/01/11
S-a împlinit proorocia lui Iona împotriva cetăţii Ninive? Sigur, nu.
Atunci, era Iona un prooroc mincinos?


22/05/12 22:28

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

valeriu a scris:

S-a împlinit proorocia lui Iona împotriva cetăţii Ninive? Sigur, nu.
Atunci, era Iona un prooroc mincinos?

Tu ce stii? Era prooroc mincinos, sau adevarat?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

24/05/12 00:56

   
valeriu
membru

Locatie: romania, maramures
Inregistat: 02/01/11

Old a scris:


Tu ce stii? Era prooroc mincinos, sau adevarat?

Asta întrebam  eu.


24/05/12 14:28

   
march
membru

Locatie: Resita, Romania
Inregistat: 27/02/12

Vale a scris:

S-a împlinit proorocia lui Iona împotriva cetăţii Ninive? Sigur, nu.

Iona 3:
"3. Si Iona s-a sculat si s-a dus la Ninive, dupa cuvantul Domnului. Si Ninive era o cetate foarte mare, cat o calatorie de trei zile.
4. Iona a inceput sa patrunda in oras, cale de o zi, strigand si zicand: "Inca patruzeci de zile, si Ninive va fi nimicita!"
5. Oamenii din Ninive au crezut in Dumnezeu, au vestit un post si s-au imbracat cu saci, de la cei mai mari pana la cei mai mici.
6. Lucrul a ajuns la urechea imparatului din Ninive; el s-a sculat de pe scaunul lui de domnie, si-a scos mantia de pe el, s-a acoperit cu un sac si a sezut in cenusa.
7. Si a trimis sa se dea de stire in Ninive, din porunca imparatului si mai marilor lui, urmatoarele: "Oamenii si vitele, boii si oile sa nu guste nimic, sa nu pasca si nici sa nu bea apa deloc!
8. Ci oamenii si vitele sa se acopere cu saci, sa strige cu putere catre Dumnezeu si sa se intoarca de la calea lor cea rea si de la faptele de asuprire de care le sunt pline mainile!
9. Cine stie daca nu Se va intoarce Dumnezeu si Se va cai, si daca nu-Si va opri mania Lui aprinsa, ca sa nu pierim!"
10. Dumnezeu a vazut ce faceau ei si ca se intorceau de la calea lor cea rea. Atunci Dumnezeu S-a cait de raul pe care Se hotarase sa li-l faca si nu l-a facut."

Proorocia lui Iona nu s-a implinit, nu pentru ca el era prooroc mincinos, ci pentru ca Dumnezeu "S-a cait de raul pe care-L facuse", adica, din moment ce oamenii din Ninive s-au intors la El, nu i-a mai nimicit.


Vale a scris:

Atunci, era Iona un prooroc mincinos?

Nu era mincinos, din moment ce era trimis de Dumnezeu.

Ultima modificare de march (24/05/12 15:04)


_______________________________________
"Care este, în adevăr, neamul acela aşa de mare încât să fi avut pe dumnezeii lui aşa de aproape cum avem noi pe Domnul Dumnezeul nostru, ori de câte ori Îl chemăm?"
                    Deuteronom 4:7

24/05/12 15:02

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Decizia lui Dumnezeu de a nu nimici cetatea se leaga de

"Poate că vor asculta şi se vor întoarce fiecare de la calea lui cea rea; atunci Mă voi căi de răul pe care Mă gândisem să li-l fac din pricina răutăţii faptelor lor.Să le spui: „Aşa vorbeşte Domnul: „Dacă nu Mă ascultaţi când vă poruncesc să urmaţi Legea Mea pe care v-am pus-o înainte,dacă nu ascultaţi cuvintele robilor Mei proroci, pe care vi-i trimit, pe care vi i-am trimis dis-de-dimineaţă, şi pe care nu i-aţi ascultat,atunci voi face Casei acesteia ca lui Silo şi voi face din cetatea aceasta o pricină de blestem pentru toate neamurile pământului.” [ieremia 26]

"Avraam a zis: „Să nu Te mânii, Doamne, dacă voi mai vorbi numai de data aceasta. Poate că se vor găsi în ea numai zece oameni buni.” Şi Domnul a zis: „N-o voi nimici, pentru cei zece oameni buni.”" [geneza 18]

Iona nu a mintit, doar ca Dumnezeu are o mare bunatate fata de noi.

Ultima modificare de edi.theraven (24/05/12 15:14)


24/05/12 15:09

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

valeriu a scris:

Asta întrebam  eu.


A, si nu stii de intrebai?


edi.theraven a scris:

...Iona nu a mintit, doar ca Dumnezeu are o mare bunatate fata de noi.

Pai, daca a zis ce i-a spus Dumnezeu sa zica inseamna ca a mintit?(Domnul ii zisese: "...si vesteste acolo strigarea pe care ti-o voi da" )


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

24/05/12 18:28

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Da, uite, vezi, perspectiva asta e mai reala. A mintit Dumnezeu? Voi raspunde de la scoala, am cateva idei in cap dar nu am timp acum.


Credinta este socotita neprihanire. Cand ninivienii au crezut in ceea ce spunea Dumnezeu prin Iona, Dumnezeu care e drept, cum putea sa ii nimiceasca?

"Atunci şi Domnul a zis: „Ţie îţi este milă de curcubetele acesta, care nu te-a costat nicio trudă şi pe care nu tu l-ai făcut să crească, ci într-o noapte s-a născut şi într-o noapte a pierit. Şi Mie să nu-Mi fie milă de Ninive, cetatea cea mare, în care se află mai mult de o sută douăzeci de mii de oameni care nu ştiu să deosebească dreapta de stânga lor, afară de o mulţime de vite!


25/05/12 06:38

Site web  
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Dumnezeu ştia negreşit că ninivenii aveau inima slabă dar nu şi impietrită. Chiar şi noi romanii avem obiceiul să ne amintim că avem un Dumnezeu cand vine un cutremur, o inundaţie, etc.

Cand a trebuit să ia măsuri cu Sodoma şi Gomora nu a mai considerat că se va rezolva ceva cu avertismente.

Nu văd de ce s-ar pune problema că Iona sau Dumnezeu a minţit cand scopul urmărit a fost să întoarcă de la pierzare pe niniveni?


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

25/05/12 13:18

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
nu eu am pus problema asa. am zis char de la inceput ca Dumnezeu din mila a renuntat sa implineasca profetia. nu a mintit nimeni.

le : old a intrebat asta

Ultima modificare de edi.theraven (25/05/12 14:49)


25/05/12 14:24

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Mai, era o intrebare retorica. Valeriu punea in discutie daca Iona a mintit sau nu. Si cred ca si el stia raspunsul, doar ca voia un subiect de discutie.

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

25/05/12 18:44

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Tocmai voiam sa spun ca Valeriu era cel care a intrebat, iar Old, ca de obicei, cauta sa scoata la lumina intentiile userilor :).

La prima vedere pare suspecta intrebarea lui Valeriu. Nu acelasi lucru ar fi fost daca venea de la un novice.

Dumnezeu stia ca Iona, propovaduind pedepsirea, va intoarce inimile lor la pocainta. Iar Dumnezeu doar ascunde lui Iona planul Sau nu-l minte pentru ca si el (Iona) era parte din plan. Finalul acestuia, dupa cum am vazut vizeaza despietrirea inimii lui.

Cred ca Dumnezeu urmarea nu doar salvarea ninivenilor ci si sa ne descopere cum reactioneaza El in fata pocaintei. O lectie despre cum functioneaza Dreptatea Divina. Si in plus, o lectie pentru Iona si pentru multi dintre noi care asemeni lui ne impietrim inimile. Avem ocazia sa invatam de la Tatal cum se aplica mila si iertarea in fata caintei.

Asa ca, Valeriule! Te rog si eu sa lamuresti unde intentionezi sa ajungi cu aceasta intrebare?

Ultima modificare de Oblio (25/05/12 19:45)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

25/05/12 19:40

   
valeriu
membru

Locatie: romania, maramures
Inregistat: 02/01/11
Nu doream nimic în mod deosebit. Doar să văd părerile voastre. Mulţumesc pt. răspunsuri. Desigur, ştiam răspunsul. Numai bine la toţi!

27/05/12 11:14

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Anumiti teologi pun in discutie identificarea lui Iona cel ce scrie cartea Iona cu Iona din timpul lui Ieroboam al 2-lea. Ce credeti despre asta?

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

15/01/15 22:40

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Pai e putin probabil sa fi fost doi profeti cu acelasi nume care sa fi avut si tati cu acelasi nume.

Din care motive se indoiesc, si despre cine ar fi vorba Old?


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

16/01/15 10:54

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Matematic există probabilitatea. Eu mă gândesc că este unul și același.
Cei care spun ca ar fi doi se referă la caracterul ce transpare despre ei: unul, profet docil, celălalt profet rebel.
Desigur cei care incearcă această diferențiere vor prin aceasta să schimbe și datarea, dar, cu asta și acuratețea Scripturii.
Daca schimbi datarea cartii Iona si o pui mai tarziu, capitala asiriei nu mai este Ninive ci este Assur.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

01/02/15 21:55

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net