TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Diferente confesionale intre el si ea Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 11
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Ce parere aveti despre diferentele confesionale intre 2 (posibili) soti ?

Peste ce ati putea trece si peste ce nu ? De ce da si de ce nu ?

Conteaza ce crez/confesiune are celalalt sau ajunge daca este credincios ?

Si intrebarile ar putea continua ... sper ca si raspunsurile :) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

09/02/09 20:03

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Daca o persoana este credincioasa  îi este lui Dumnezeu si nu unui crez. Nu un crez identic îi uneste pe cei doi, ci dragostea de Dumnezeu si respectul pentru partener.

Ultima modificare de MRU (09/02/09 20:27)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

09/02/09 20:21

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

MRU a scris:

Nu un crez identic îi uneste pe cei doi, ci dragostea de Dumnezeu si respectul pentru partener.

Si ii si tine impreuna ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

09/02/09 20:28

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

april a scris:

Si ii si tine impreuna ?

Pe unii, nu, pe altii da. Depinde de om. Nu exista retete universal valabile.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

09/02/09 21:04

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Exemple concrete :

- unul crede ca mantuirea nu se pierde, altul ca se pierde .
- pt unul botezul are alta semnificatie decat are pt celalalt
- unul vrea sa boteze copiii, celalalt nu
- unul crede ca daca nu vb in limbi nu ai DS celalalt ca poti avea DS si fara a vb in limbi

si exemplele pot continua

Cum poate fi o casatorie intre aceste persoane ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

09/02/09 21:08

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
hmmm.. prefer sa nu fiu unul din cei cu pricina... ;)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

09/02/09 21:29

Site web  
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05

april a scris:

...
Cum poate fi o casatorie intre aceste persoane ?


Depinde de persoane. Daca sunt capabile sa gestioneze situatiile conflictuale ce decurg din aceste diferente(si cred ca se poate generaliza) in mod matur, cu respect pentru celalalt si cu flexibilitate, eu cred ca nu e nici o problema.


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

09/02/09 22:59

Site web  
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

april a scris:

Conteaza ce crez/confesiune are celalalt sau ajunge daca este credincios ?

conteaza ,pentru ca duminica nu puteti iesi pe usa si unul merge in dreapta ,altul in stanga ,fiecare cu biserica lui + ora la care e programul nu coincide la toate bisericile + duminica seara [unde e cazul sa nu se tina biserica] tipa sta de face mancare si el merge la bise ,sau tipul la meci cu prietenii si tipa la bise .

  Trebe sa se cada de comun acord la ce biserica sa se duca ,amandoi ; si e aiurea cand tu esti obisnuit de o viata la catolici si celalalt la bapti [sau orice alt exemplu]. Ca sa treci la alta confesiune iti trebe ceva putere de adaptare.
De obicei fata se duce dupa baiat [inca nu-mi exlic de ce ,ca e mai greu ca fetele sa renunte].


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

10/02/09 10:52

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
o duminica la el o duminica la ea ... ei na ... care ii problema ... un singur DUMNEZEU si atatea feluri de case ... atunci intreb cate crezuri ???

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

10/02/09 11:03

   
cami
membru

Locatie: here and there :)
Inregistat: 17/07/07

april a scris:

Conteaza ce crez/confesiune are celalalt sau ajunge daca este credincios ?
Pot spune ca da, conteaza. De exemplu, in cazul parintilor mei, mama era penti, iar tata bapti si au ramas amandoi in final la baptisti. Acum, de cateva luni, suntem la penti.

Intervin o groaza de probleme daca nu renunta unul din ei. Faza cu botezul copiilor e doar unul dintre multele exemple [ daca vreunul e neoprotestanat ], sau certuri .. daca nu merg amandoi in acelasi loc, intervin multe.

Daca nu poate sa cedeze unul dintre ei in privinta alegerii unei Biserici comune, stau si ma gandesc, la ce Bise se vor casatori ?:D o sa se certe probabil :P

Ultima modificare de flory (10/02/09 11:04)


_______________________________________
"If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world." - C. S. Lewis

10/02/09 11:03

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

RainSong a scris:

  Trebe sa se cada de comun acord la ce biserica sa se duca ,amandoi ; si e aiurea cand tu esti obisnuit de o viata la catolici si celalalt la bapti [sau orice alt exemplu]. Ca sa treci la alta confesiune iti trebe ceva putere de adaptare.
De obicei fata se duce dupa baiat [inca nu-mi exlic de ce ,ca e mai greu ca fetele sa renunte].

Mai bine nu te casatoresti cu o persoana care nu e dispusa sa mearga pe acelasi drum. Nu diferentele consider ca sunt cele care despart, ci modul in care ne raportam noi la ele. Dragostea trece peste multe. Dar..decat sa stea langa tine si sa priveasca dupa umar... Nu cred ca e placut sa traiesti cu "daca" si cu "parca".
Fetele intr-adevar au putere de adaptare mai mare pentru ca asa suntem create sa ne urmam sotii.

Ultima modificare de MRU (10/02/09 11:12)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/02/09 11:08

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

april a scris:

Ce parere aveti despre diferentele confesionale intre 2 (posibili) soti ?.


    categoric nu sunt de acord cu soti din confesiuni diferite..cel putin in cazul meu  .. bine, exista si exceptii in cazul confesiunilor asemanatoare si fara diferente prea mari, insa in ce ma priveste nu ma voi arunca asa legata la ochi... pentru ca vreau sa am o familie fericita si sa nu-mi creez singura anumite probleme...


april a scris:

Peste ce ati putea trece si peste ce nu ? De ce da si de ce nu ?


    am prieteni din multe confesiuni si asta mi-a dat posibilitatea sa stiu cam despre ce e vorba in fiecare... cu unele chiar am tangente pentru ca diferentele nu sunt mari, insa sunt si confesiuni cu care nu as putea sa ma impac, in sensul de a avea un sot de acolo, din simplu fapt ca vor aparea probleme mai devreme sau mai tarziu.... daca sunt 2 confesiuni va exista multa tensiune si copiii vor fi asa derutati incat nu o vor alege pe niciuna si se vor duce in lume...


april a scris:

Conteaza ce crez/confesiune are celalalt sau ajunge daca este credincios ?


   pentru mine nu ajunge sa fie doar credincios, pentru ca exista diferente care ne vor aduce multa frustrare... daca nu vor fi de acord amandoi pe o cale, unul din ei va fi nefericit sau poate chiar amandoi.... poate ca nu mi-ar spunea in fata insa , in mintea lui,  m-ar acuza ca nu cred cutare lucru cum il crede el sau poate ca eu voi face asa... nu spun la ce diferente ma refer pt ca suntem aici fiecare din alta confesiune si nu as vrea sa ranesc pe cineva.. este suficient sa spun ca e bine sa stii dinainte ce vei face cand te vei confrunta cu o astfel de alegere...  asta spre fericirea si binele ambilor parteneri...

  ...si ca sa intaresc ce am argumentat pana acum, pot spune ca am avut ceva ocazii de a avea un prieten ( viitor sot ) din confesiunea pe care mi-am propus sa o evit pentru casatorie si mi-a fost de un real folos ca imi fixasem initial niste principii care m-au ajutat sa refuz persoana intr-un mod elegant si pe cat posibil fara sa ranesc...


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

10/02/09 12:29

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Tanara crestina a scris:


[...]din confesiunea pe care mi-am propus sa o evit pentru casatorie

Da, da cunosc...:D:D
Asa ziceam si eu...nu am preferinte mai putin confesiunea x...
Dupa o vreme am zis...doar confesiunea x...
Acum...imi fac planuri de nunta...:D:D

Ultima modificare de MRU (10/02/09 13:57)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/02/09 13:55

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
Ce parere aveti despre diferentele confesionale intre 2 (posibili) soti ?
Daca ei cred cu adevarat in Dumnezeu se vor sprijini in taote si vor ajunge la o intelegere pe toate planurile :) altfel divortul este sigur :D

daca confesiunile ar fi baptisti si pendicostali aici nu prea sunt mari  diferente intre ele si nu am nimic impotriva cu asta :)

Ultima modificare de crisstina (10/02/09 16:05)


_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

10/02/09 16:05

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

crisstina a scris:

altfel divortul este sigur :D

Tinand cont ca Dumnezeu uraste separarea in casatorie, iar cei doi sunt credinciosi[Lui Dumnezeu!!!] nu vad de ce ar trebui sa ploua cu divorturi!


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/02/09 16:08

   
nikku
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 26/11/08
Mai dar va accepta la cununie daca respectivul nu e membru al cultului tau? Ati vazut asa ceva in biserica voastra?

10/02/09 16:10

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08

nikku a scris:

Mai dar va accepta la cununie daca respectivul nu e membru al cultului tau? Ati vazut asa ceva in biserica voastra?

la noi in biserica se accepta se sa casatoreasca penticostali si baptisti sau invers :)

Ultima modificare de crisstina (10/02/09 16:13)


_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

10/02/09 16:11

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Asa e MRU, ce a unit Dumnezeu omul sa nu desparta (parafrazez), dar nu sunt sigura ca acolo unde s-a terminat cu un divort chiar a unit Domnul.

10/02/09 16:12

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

UnderZero a scris:

Asa e MRU, ce a unit Dumnezeu omul sa nu desparta (parafrazez), dar nu sunt sigura ca acolo unde s-a terminat cu un divort chiar a unit Domnul.

Poate a unit, dar a dezbinat Satan.
Trebuie sa fim constienti ca nu exista alta reteta de succes in orice decat sa pasesti in viata in pas de vals cu Dumnezeu...Intelegeti voi ce spun...Am vazut multe pareri pe aici care suna ca niste retete infailibile de fericire:"daca fac aia, voi avea o casnicie mirifica daca nu fac aia, imi va merge din bine in mai bine". Haideti sa nu ne expunem singuri la dezamagiri. Singura reteta e sa ramai aproape de Domnul, nu sa te tii abia de mana dupa ce ai spus "da" in fata ofiterului Starii Civile.

Ultima modificare de MRU (10/02/09 16:27)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/02/09 16:14

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
foarte bine spus mru .. si sunt deacord ..:) acum in lumea asta tot mai multe despartiri in randuri crestinilor..si trebuie  sa constienti de ceea ce facem cand ne casatorim si spunem DA

Ultima modificare de crisstina (10/02/09 16:23)


_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

10/02/09 16:23

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

nikku a scris:

Mai dar va accepta la cununie daca respectivul nu e membru al cultului tau? Ati vazut asa ceva in biserica voastra?


      oho ..cate cazuri... ma refer la casatorii intre crestini totusi dar de confesiuni diferite.. :D


MRU a scris:

nu sa te tii abia de mana dupa ce ai spus "da" in fata ofiterului Starii Civile.


   asa e ...poti sa te tii de mana din timpul logodnei ... :D

Ultima modificare de Tanara crestina (10/02/09 16:26)


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

10/02/09 16:23

   
nikku
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 26/11/08

Tanara crestina a scris:

oho ..cate cazuri... ma refer la casatorii intre crestini totusi dar de confesiuni diferite.. :D

Depinde foarte mult de cult si doctrina :) Si chiar de biserica locala.

Ultima modificare de nikku (10/02/09 16:32)


10/02/09 16:30

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

nikku a scris:

Depinde foarte mult de cult si doctrina :) Si chiar de biserica locala.

Parintii mei sunt de confesiuni diferite, si pe 1 mai fac 32 de ani de casnicie.
E drept, merg la aceiasi Biserica...chiar daca au incredintari diferite despre botez.
Da, cu siguranta, conteaza mult si atitudinea Bisericii locale.

Ultima modificare de MRU (10/02/09 16:39)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/02/09 16:35

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Okies am inteles si eu despre discutia acesta ceva.

Ce eu cred despre acest lucru?
Hmm in primul rand nu conteaza daca are ea sau el religie diferita ci cred ca cel mai mult conteaza credinta de baza care ti-a daruit'o Dumnezeu.
Adica anumite principi care nu trebuie si nu le poti schimba, daca acestea lucruri sunt diferite ar fi nebunie sa fim uniti.
Dar daca avem aceeas credinta de baza dar detalile sunt diferete, atunci poate lucra, ca omul sa schimba si acelea detali sa schimba sau developez mai mult. De aceea detalile nu conteaza ci baza ca sa fie o relatie sanatoasa in Domnul.

Ultima modificare de livu2day (10/02/09 16:59)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

10/02/09 16:58

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

livu2day a scris:

cred ca cel mai mult conteaza credinta de baza care ti-a daruit'o Dumnezeu.
........
Dar daca avem aceeas credinta de baza dar detalile sunt diferete, atunci poate lucra, ca omul sa schimba si acelea detali sa schimba sau developez mai mult. De aceea detalile nu conteaza ci baza ca sa fie o relatie sanatoasa in Domnul.

Enumera lucrurile pe care le consideri de baza :).


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

10/02/09 17:01

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 11    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net