TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Donarea sangelui / organelor Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 11
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
M-am tot uitat prin subiecte si nu am gasit discutie pe aceasta tema, si anume, nu stiu daca voi ati intalnit crestini care numesc donarea sangelui sau donarea de organe un pacat, nu le stiu exact bazele (sangele e viata sau alte motive) si as vrea sa discutam. Voi ce parere aveti despre asta?

Eu unul nu cred ca e vreun pacat, am donat o singura data sange pentru un prieten care avuse un accident si urma sa fie operat, dar ma tenteaza sa merg si acum mai ales ca sunt campanii pentru asa ceva si e mare nevoie. Cat despre organe, as dona probabil doar membrilor foarte apropiati din familie sau as lasa un testamaent ca daca sufar vreun accident sa mi se doneze tot ce se poate :) ...nu consider pacat.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

25/02/09 22:51

Site web  
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

gabi a scris:

...Cat despre organe, as dona probabil doar membrilor foarte apropiati din familie sau as lasa un testamaent ca daca sufar vreun accident sa mi se doneze tot ce se poate :) ...nu consider pacat.

Nici eu nu cred ca e pacat. De fapt sunt sigura da asta.

Daca scrie in Biblie ca e ok sa-ti dai viata pentru un prieten, nu inteleg conceptia unora cum ca ar fi pacat sa donezi un organ.


26/02/09 13:05

   
celine
membru

Locatie: Midlands
Inregistat: 26/05/08
nu stiu sigur daca sunt crestini cei care sustin asta. de curand am inceput un studiu despre religii, adevarul este ca nici nu as fi conceput atata diversitate in gandire si felul cum oamenii insusesc principii si sunt in stare sa moara pentru ele.

cred ca si eu as dona sange, dar nu am voie :)


26/02/09 20:33

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

gabi a scris:

M-am tot uitat prin subiecte si nu am gasit discutie pe aceasta tema, si anume, nu stiu daca voi ati intalnit crestini care numesc donarea sangelui sau donarea de organe un pacat, nu le stiu exact bazele (sangele e viata sau alte motive) si as vrea sa discutam.

martorii lui Iehova considera transfuzia de sange ca fiind pacat mai grav decat adulterul si sunt pedepsiti foarte rau de cei de la Turnul de Veghe .Nici atunci cand sangele donat e singura modalitate de a le scapa viata nu il accepta ,prefera [teoretic] moartea .
Baza lor e Geneza 9:4 "Numai carne cu viata ei, adica sangele ei, sa nu mancati" ,ei cred ca daca accepti sange e ca si cum l-ai bea .Ei au un document semnat de ei si de 2 martori care zice ca refuza acceptarea transfuziei chiar si cand isi pierd constiinta .la un moment dat nici organe nu puteau accepta ,insa s-a modificat ,la fel si cu vaccinurile .

  Mi se pare naspa sa nu donezi sange atunci cand sanatatea iti permite .. sau cand de exemplu esti parinte si copilul iti intra in coma si dupa multe lupte nu mai are sanse ,atunci ce te impiedica sa ii donezi organele ? Adica numai sa te gandesti la suferinta ta de parinte si sa realizezi ca alti copii ca al tau [sau oamnei mai in varsta] sufera si le poti alina durerea si chinul de o viata donand organele copilului tau .
   Cred ca in Romania se doneaza cele mai putine organe si chestia asta e super seaca ,persoanele sub o anumita varsta ,cu sanatete cat de cat buna ,ar trebui obligate prin lege sa isi doneze organele dupa moarte [bun ,asta in cazul in care se mai pot lua organele alea ,ca exista niste conditii ,trebe intervenit rapid ,in cateva ore banuiesc] . Poate ca o cauza e repulsia de a vedea cadavrul spintecat ,dar banuiesc ca nu il ciopartesc asa de rau si le dai la aia o haina sa il imbrace daca tie ti scarba .Numai gandul ca prin fapta asta un om vede ,altul nu mai are probleme cu rinichii ,altul poate respira normal ,un altul are o inima noua si sanatoasa ,ar trebui sa iti insenineze durerea cauzata de pierdere . Poate tind sper extreme ,dar mi se pare total biblica faza ,de ce sa nu faci un bine cand ai ocazia ,de ce sa nu-i arati aproapelui ca il iubesti chiar si dupa moarte? [prin asta nu zic ca vreau sa murim de tineri]

Ultima modificare de RainSong (26/02/09 21:07)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

26/02/09 21:05

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
Multumesc rain pentru informatiile privitoare la parerea martorilor despre donarea sangelui, mai stiam si cativa crestini evanghelici extremisti care fac acest lucru. :)
Eu cred ca noi, ca si crestini ar trebui sa fim cei care infiintam campanii de donare a sangelui...cred ca acolo trebuie sa intervenim unde e mare nevoie...degeaba facem concerte si evanghelizari daca nu intervenim in societate cu asemenea actiuni.

Ultima modificare de gabi (26/02/09 21:15)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

26/02/09 21:14

Site web  
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca donarea sangelui ar fi pacat...Cum zicea si Magdy, este acel verset care ne invata sa ne dam chiar viata pentru aproapele nostru. Eu donez sange si o fac cu foarte mare placere.Prima data cand am donat a fost pt cumnatul meu a carui viata depindea de acel sange. Pana atunci nu donasem de teama acului. De atunci insa donez cu mare placere; ai parte de o satisfactie deosebita cand donezi sange.

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

27/02/09 09:21

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

celine a scris:

cred ca si eu as dona sange, dar nu am voie :)

ai ceva probleme de sanatate sau nu ai 50 de kilograme ?

  Pentru cei care nu stiu ,conditii : pot dona persoanele cu vârsta cuprinsă între 18-65 ani ,cu greutate corporală minimă de 50kg ,cu stare bună de sănătate. "La donare se recoltează 450 ml de sânge, cantitate ce nu presupune nici un risc pentru donator (sângele donat se reface într-o oră sau două -n.t:eu nu cred asta ,dureaza mai mult). Donatorii sunt recompensaţi pentru gestul lor cu un bon valoric pentru alimente în valoare de 50 de lei, analize medicale gratuite, transport liber în ziua donării, ziua de donare liberă de la locul de muncă, abonament redus cu 50% timp de o lună pe mijloacele de transport în comun."
[stiu niste baieti care s-au dus sa doneze din cauza ca le trebuiau niste bani ,macar au dat sange . E destul de buna recompensa ,macar pentru asta sa o faca oamenii] .

Ziua internationala a donatorilor de sange e 14 iunie [nici anul asta nu o prind majora ,ca m-as duce ,desi nu cred ca e recomandat ,am ceva probleme si nu cred ca mi se reface asa repede].

Niste linkuri de unde puteti afla mai multe :
http://blog.ddumi.com/diverse/2008/05/2 ... sange.html
http://blog.ddumi.com/diverse/2008/05/2 ... sange.html

Ma bucur pentru tine lara ,foarte fain ceea ce faci .


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

27/02/09 14:52

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

RainSong a scris:


martorii lui Iehova considera transfuzia de sange ca fiind pacat mai grav decat adulterul si sunt pedepsiti foarte rau de cei de la Turnul de Veghe .Nici atunci cand sangele donat e singura modalitate de a le scapa viata nu il accepta ,prefera [teoretic] moartea .


Dacă un pacient refuză transfuzia de sânge, există terapii alternative. În unele cazuri, pentru mărirea volumului plasmatic se pot folosi soluţia salină, soluţia Ringer şi dextranul, disponibile în aproape toate spitalele moderne.
Martorii lui Jehova folosesc aceasta oportunitate, si considera ca transfuziile comporta anumite riscuri pe care ei le evita.


In legatura cu donarea de organe se dorea o lege in care fiecare persoana sa-si poata da  acordul in legatura cu prelevarea de organe in cazul in care ar ajunge intr-o situatie fara sansa de supravietuire.

Personal nu mi-as da acordul, ci as considera lucrul acesta sa ramana de drept apanajul familiei ramase. Ei sa decida in legatura cu asta.

Despre transfuzie de sange nu stiu prea multe, dar m-ar interesa sa pot dona sange. Nu pentru transportul in comul gratuit ca nu merg cu transportul in comun(eventual daca mi-ar da o masina mai buna :D )
Daca am avut hepatita alimentara pe la 11 ani nu stiu daca mai este bun sangele, sau e virusat.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

27/02/09 15:15

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

OLD TRAIAN a scris:

Dacă un pacient refuză transfuzia de sânge, există terapii alternative. În unele cazuri, pentru mărirea volumului plasmatic se pot folosi soluţia salină, soluţia Ringer şi dextranul, disponibile în aproape toate spitalele moderne.
Martorii lui Jehova folosesc aceasta oportunitate, si considera ca transfuziile comporta anumite riscuri pe care ei le evita.

Ei cred altceva despre transfuzii.

Nu ajunge uneori sa fie doar plasma substituita.

OLD TRAIAN a scris:

Daca am avut hepatita alimentara pe la 11 ani nu stiu daca mai este bun sangele, sau e virusat.

Are anticorpi probabil, un castig pt primitor ;). Presupun ca te referi la hepatita tip A ( cea alimentara) , care se vindeca .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

27/02/09 17:15

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Eu n-am donat niciodata si sincer ar fi nevoie de un motiv 'intemeiat' sa o fac (mai bun decat 50 lei etc ). :)

Sunt oameni care mananca 'sange' (cred ca practic manaca cu sange) si in cazul asta cred ca pacatuiesc insa nu stiam ca sunt care sustin ca e pacat sa accepti (implicit sa donezi) sange.

gabi a scris:

Eu cred ca noi, ca si crestini ar trebui sa fim cei care infiintam campanii de donare a sangelui...cred ca acolo trebuie sa intervenim unde e mare nevoie...degeaba facem concerte si evanghelizari daca nu intervenim in societate cu asemenea actiuni.
Eu cred ca suntem trimisi sa spunem lumii despre Isus, nu cred ca donand sange la vorbesti oamenilor despre D-zeu. ;) (ca oameni cred ca ar trebui sa le facem pe amandoua )

Eu nu as fi de acord sa-mi donez organele :) dar cand treci printr-un necaz sau simti pe propia piele ce inseamna pentru un suflet bolnav cred ca ne schimbam cu totii modul de gandire.

Ultima modificare de daniel (27/02/09 20:29)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

27/02/09 20:28

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
si daca ai avea tu nevoie daniel??? ... cum ar fi sa nu iti doneze nimeni ???

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/02/09 20:43

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

giany a scris:

si daca ai avea tu nevoie daniel??? ... cum ar fi sa nu iti doneze nimeni ???
N-am idee, eu am avut doar dureri de dinti, cap si raceala :D :D

La asta m-am referit: daca ar avea nevoie un frate/prieten nu as ezita :)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

27/02/09 20:52

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
ce fel de oameni sunteti voi daca iubiti numai pe fratele vostru ??? trebuie sa iubesti si pe dusman ... dech am impresia ca io nu am terminat BIBLIA de citit si atii o citesc degeaba ... imi pare rau de tine daniel ... si de toti cei ce gandesc ca tine ... si intr-un fel imi e si mila de tine ... pacat ... si ploaia este si pentru cei buni si pentru cei rai asemnea ...

Ultima modificare de giany (27/02/09 21:12)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/02/09 21:02

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

daniel a scris:

Eu n-am donat niciodata si sincer ar fi nevoie de un motiv 'intemeiat' sa o fac (mai bun decat 50 lei etc ). :)

[initial ,dupa ce ti-am citit mesajul credeam ca esti nou pe forum ,am uitat ca ti-ai schimbat numele si ma gandeam sa te iau usor sa nu te speri ,dar acum imi permit :D]
Tie nu ti suficient faptul ca oamenii ,pe masa de operatie ,mor din cauza ca nu au sange ? Ca vin persoane accidentate ,mai mult in bucati decat intregi ,carora le trebuie urgent sange ? Ca unii traiesc numai prin sangele altora ? Ca merg la centrele de donare ca sa primeasca o data la o anumita perioada sangele atat de necesar si isi dau intaietate unii altora cand nu sunt rezerve suficiente ?

daniel a scris:

daca ar avea nevoie un frate/prieten nu as ezita

Pentru Domnul aproapele era si nu necunoscut de pe strada si unul din capatul opus lumii ,daca pentru tine e numai ruda ta de sange ,nu ai o conceptie tocmai ca a Lui .

daniel a scris:

Eu nu as fi de acord sa-mi donez organele :) dar cand treci printr-un necaz sau simti pe propia piele ce inseamna pentru un suflet bolnav cred ca ne schimbam cu totii modul de gandire.

Sa dea Domnul sa nici nu treci pe acolo si sa iti schimbi gandirea inainte ca El sa trebuiasca sa intervina .

Suna putin ciudat replicile ,poate acuzator ,e atac la modul de gandire ,nu la persoana. In unele chestii "fii intunericului" sunt mai urmasi ai Domnului decat noi .

Ultima modificare de RainSong (27/02/09 21:15)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

27/02/09 21:13

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
giany  Nu m-as duce sa donez sange doar de dragu de a merge sau sa am cu ce ma lauda din cauza ca nu am fost niciodata, nu stiu cum e, nu ma atrage nimic. Daca mi-ar zice maine un prieten mai nene hai sa mergem si noi prima data m-as gandi ca glumeste si daca e pe bune m-as duce. :)

Lara a mai zis si cu alte ocazii ca doneaza (regulat) sange, presupun ca prima data a fost pentru cumnatul ei. Gabi a zis ca a donat si el pentru un prieten.

E cineva care pur si simplu a donat ca sa ajute pe un necunoscut ?

RainSong poate din comoditate nu am donat dar nici nu am avut ocazia sa merg (adica sa merg cu cineva). Mesajul tau (si nu numai) e convingator, ;) nu m-am/ma supar mai ales ca stiu ca esti sincera :).

Ultima modificare de daniel (27/02/09 21:22)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

27/02/09 21:17

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
mare grija ... daca donezi de prea multe ori nu e iarasi bine ... poti ajunge la doctor pentru ca organismul cere si te simti rau daca nu se scoate sange din tine ... dupa care il arunca la ghiveta ... sau la gonoi ... deci ce e prea mult strica ... cunosc caz de genul ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/02/09 21:24

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

giany a scris:

daca donezi de prea multe ori nu e iarasi bine

cica e voie la minim 72 de zile .Oricum ,mi se pare putin cam des ,de 2-3 ori pe an eu cred ca e ok ,nu neaparat suficient ,dar trebuie sa te gandesti si la tine .

daniel a scris:

E cineva care pur si simplu a donat ca sa ajute pe un necunoscut ?

sper sa pot raspunde ca eu sunt una din acele persoane ,dupa ce fac 18 ani.

daniel a scris:

dar nici nu am avut ocazia sa merg (adica sa merg cu cineva).

nu cred ca vei avea ocazia sa primesti invitatii din astea personale ,dar te invita afisele din timpul campaniilor.

daniel a scris:

Nu m-as duce sa donez sange doar de dragu de a merge sau sa am cu ce ma lauda din cauza ca nu am fost niciodata, nu stiu cum e, nu ma atrage nimic.

pai asta e faza ,nu mergi doar pentru ca ti's dragi privelistea de spital si acul seringii ,ci pentru ca prin asta salvezi viata unui om sau cel putin o imbunatatesti .Iti dai seama ca nici pe bolnavi nu ii atrage spitalul .
Dar normal ca nimeni nu e obligat sa o faca ,dar stii cum ii - "nu opri un bine cand poti sa il faci" - parafrazare din Proverbe .

daniel a scris:

nu m-am/ma supar mai ales ca stiu ca esti sincera :).

apreciez .


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

27/02/09 21:31

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
daca donezi mai des se obisnuieste organismul si apoi va trebui sa donezi iar, altfel poti avea probleme ( sange prea concentrat -> dureri de cap etc ) .

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

27/02/09 21:31

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

daniel a scris:

Eu cred ca suntem trimisi sa spunem lumii despre Isus, nu cred ca donand sange la vorbesti oamenilor despre D-zeu. ;) (ca oameni cred ca ar trebui sa le facem pe amandoua )

esti chemat la mult mai mult decat sa vorbesti ;) ...si donand sange poti "vorbi" mai multe lucruri despre Isus decat in 100 de predici ;) ...ai auzit de exemplu personal? ...de implicare sociala pozitiva?...de munca pentru schimbarea mediului social? :)


daniel a scris:

Eu n-am donat niciodata si sincer ar fi nevoie de un motiv 'intemeiat' sa o fac (mai bun decat 50 lei etc ). :)

ce motiv mai intemeiat astepti decat unul foarte mediatizat in perioada aceasta de massmedia, si deasemenea e crunt "o operatie din trei este amanata din lisa de sange"...sunt oameni care au murit in spitale pentruca acestea nu aveau rezerve de sange pentru operatie...ce motiv mai intemeiat decat moartea unor oameni nevinovati astepti? :D


daniel a scris:

Eu nu as fi de acord sa-mi donez organele :)

crezi ca sunt mai utile in pamant mancate de descompunatori decat prin salvarea unei vieti sau imbunatatirea acesteia? :)


april a scris:

daca donezi mai des se obisnuieste organismul si apoi va trebui sa donezi iar, altfel poti avea probleme ( sange prea concentrat -> dureri de cap etc ) .

asta nu e o problema :)...donam cat putem, iar daca ne imbolnavim si nu mai putem dona ne facem taieturi sa mai scada presiunea sangvina :)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

27/02/09 22:36

Site web  
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

gabi a scris:

esti chemat la mult mai mult decat sa vorbesti ;) ...si donand sange poti "vorbi" mai multe lucruri despre Isus decat in 100 de predici ;) ...ai auzit de exemplu personal? ...de implicare sociala pozitiva?...de munca pentru schimbarea mediului social? :)
Da, si (din pacate) nu e punctul meu forte :D

ce motiv mai intemeiat astepti decat unul foarte mediatizat in perioada aceasta de massmedia, si deasemenea e crunt "o operatie din trei este amanata din lisa de sange"...sunt oameni care au murit in spitale pentruca acestea nu aveau rezerve de sange pentru operatie...ce motiv mai intemeiat decat moartea unor oameni nevinovati astepti? :D
Mai eu credeam ca e lucru bun sa nu pierd timpul la TV (pe net nici atat nu urmaresc 'subiectele fierbinti''), sincer nu stiam asta ;)

crezi ca sunt mai utile in pamant mancate de descompunatori decat prin salvarea unei vieti sau imbunatatirea acesteia? :)
Pentru mine inseamna zero dar pentru familia indurerata nu e tot una sa vada un mort sau un om impaiat ;). Nu incerc sa duc discutia in cealalta extrema. :)

asta nu e o problema :)...donam cat putem, iar daca ne imbolnavim si nu mai putem dona ne facem taieturi sa mai scada presiunea sangvina :)
Mah trebuia sa fi serios pana la sfarsit :P...eu nu vreau sa ajung acolo ;)...cand ma gandesc ca aproape m-ai convins :rolleyes:  :P

gabi donezi sange ? (fie ca o faci regulat fie ca iti zici "saptamana viitoare merg sa donez si eu sange ca cineva are nevoie")


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

28/02/09 23:55

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

daniel a scris:

Da, si (din pacate) nu e punctul meu forte :D

nu e punctul forte pentruca nu are antrenament :)

daniel a scris:

[
Mai eu credeam ca e lucru bun sa nu pierd timpul la TV (pe net nici atat nu urmaresc 'subiectele fierbinti''), sincer nu stiam asta ;)

nu e nevoie sa te uiti la TV, e un sondaj facut destul de recent si-l intalnesti in toata mass-media (TV, presa, internet), e destuld e serioasa situatia.

daniel a scris:

Pentru mine inseamna zero dar pentru familia indurerata nu e tot una sa vada un mort sau un om impaiat ;). Nu incerc sa duc discutia in cealalta extrema. :)

da, aici trebuie sa lucram, la mentalitatea aia veche romaneasca "baiatu meu, cum sa las sa ii ia organele la baiatu meu pe care io l-am crescut si hranit"...da cum nu? ce are? pote vei vedea la inmormantare un cadavru "impaiat" dar zilele urmatoare ai ocazia sa vezi oameni salvati prin niste organe care altfel erau in pamant, satisfactia e mai mare, dar ma rog, spiritul acela mioritic romanesc nu moare usor :)

daniel a scris:

Mah trebuia sa fi serios pana la sfarsit :P...eu nu vreau sa ajung acolo ;)...cand ma gandesc ca aproape m-ai convins :rolleyes:  :P

era o gluma mai :P , sunt multe metode de a scapa de "incarcatura" prea amre de sange.

daniel a scris:

gabi donezi sange ? (fie ca o faci regulat fie ca iti zici "saptamana viitoare merg sa donez si eu sange ca cineva are nevoie")

au trecut cateva luni de cand am donat ultima data, si se apropie timpuls a donez iar, nu stiu de ce ma simt responsabil s-o fac, in pare parte pentruca nu am nicio problema (frica, rau, durere) am donat razand si "flirtand"(nu chiar in sensul propriu) cu asistentele :D


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

01/03/09 14:37

Site web  
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
da' la ludus donezi ? Ii si acolo nevoie de sange ? ma gandeam zilele astea ca poate la mine in oras nu e nevoie ,dar daca astia fac campanie inseamna ca e [adica nu e mare centru medical pe aici sa zici ca vin multi sa se opereze etc si de asta imi puneam intrebarea] .Mie imi place sa ma uit la seringa cum trage sange ,o pasiune sadica .
   Asa exemplu ii dai tu la daniel ,sa mearga acolo pentru asistente .. :D


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

01/03/09 14:42

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
nu donez la Ludus, nu cred ca este aici centru de colectare, dar oricum, exista o banca de sange pe tara, si cand donezi nu o faci pentru orasul tau ci pentru toata tara luata per ansamblu...fiecare spital (banuiesc ca doar sectiile de chirurgie) are o rezerva de sange, si in majoritatea oraselor rezerva este incompleta, deci e foarte probabil ca si orasul tau sa aiba nevoie de mai mult :D

pai, cumva trebuie sa trimiti omul :))


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

01/03/09 14:46

Site web  
lara
membru

Inregistat: 03/12/06

gabi a scris:


au trecut cateva luni de cand am donat ultima data, si se apropie timpuls a donez iar, nu stiu de ce ma simt responsabil s-o fac, in pare parte pentruca nu am nicio problema (frica, rau, durere) am donat razand si "flirtand"(nu chiar in sensul propriu) cu asistentele :D


Si eu ma simt datoare sa donez sange si donez razand ;)) dar nu si flirtand :P


_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

02/03/09 09:52

   
cami
membru

Locatie: here and there :)
Inregistat: 17/07/07
N-am citi chiar tot , doar asa printre randuri :P . dar sa revenim :)
RainSong a scris:

Pentru cei care nu stiu ,conditii : pot dona persoanele cu vârsta cuprinsă între 18-65 ani ,cu greutate corporală minimă de 50kg ,cu stare bună de sănătate. "
Referitor la greutate .. La mine in liceu , s-a facut anul trecut ceva campanie contra violentei etc. si cine vroia putea sa doneze sange chiar aici, in oras, dar trebuia sa aiba persoana respectiva, o greutate corporala minima de 60 de kg . Poate daca era de 50 , ma incumetam si eu, dar asa .. nu aveam voie.

Eu nu m-am gandit niciodata ca faza asta ar fi pacat. Cand te gandesti ca poti contribui la salvarea uneo vieti, prin a dona sange sau prin donarea organelor tale , dupa moarte .. e ceva cat se poate de pozitiv ;) . Vad chestia asta ca pe un ajutor pe care , daca il poti acorda cuiva, nu cred ca trebuie sa stai pe ganduri, ci sa actionezi. La o adica, nu se stie niciodata cand vei fi chiar tu cel care va avea nevoie de o mana intinsa si nu va fi nimeni sa ti-o ofere ..
Daca e asa cum ziceti voi, ca trebuie sa ai minim 50 de kg ca sa donezi, si eu as vrea sa donez cand o sa am ocazia :) .[ habar nu am ce grupa sangvina am , poate e 0 si pot dona la oricine :d]

Ultima modificare de flory (03/03/09 09:51)


_______________________________________
"If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world." - C. S. Lewis

03/03/09 09:47

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 11    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net