TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Donarea sangelui / organelor Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 11
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
Reynard daca citesti mai sus ai sa gesesti si explicatia la aceea ce inseamna "a iubi pe aproapele tau".
ai scris:.Stau si ma intreb oare ce ai face daca ai avea un copil...cu grava problema de sanatate si i-ar trebuie neaparat sange...l-ai lasa sa moara? de dragul Bibliei gresit intelese?
Daca tu intelegi ca "a te feri de sange" inseamna numai a nul bea atunci tu esti egoist pentru ca incerci sa interpretezi Cuvantul lui Dumnezeu in folosul tau personal.
ai scris: Ia gandeste-te Marele Medic Isus Hristos cam cat sange a tinut pentru El si cat a dat pentru noi prin jertfa Sa pentru ca noi sa putem fi mantuiti? Si aia tot o "transfuzie" a fost. Fara ea, noi am fi morti dar El ne-a dat Viata.
NU vad legatura intre jertfa lui Isus si transfuzie.am mai scris si repet:legea lui Dumnezeu cerea "viata pentru viata" tocmai de accea viata perfecta pe care a pierdut-o Adam in gradina Edenului a trebuit inlocuita cu viata perfecta a lui Isus.Noi de mici suntem pacatosi dar prin credinta in jertfa lui Isus acoperim acel pacat a lui Adam.


_______________________________________
Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

08/03/09 09:47

   
Reynard
membru

Locatie: Frad
Inregistat: 16/02/09

daniel.drehluta a scris:

Reynard daca citesti mai sus ai sa gesesti si explicatia la aceea ce inseamna "a iubi pe aproapele tau".
ai scris:.Stau si ma intreb oare ce ai face daca ai avea un copil...cu grava problema de sanatate si i-ar trebuie neaparat sange...l-ai lasa sa moara? de dragul Bibliei gresit intelese?
Daca tu intelegi ca "a te feri de sange" inseamna numai a nul bea atunci tu esti egoist pentru ca incerci sa interpretezi Cuvantul lui Dumnezeu in folosul tau personal..


Aici nu e vorba de folosul meu personal..pentru nu pe mine ma salvez. Si nu-l interpretez, il iau asa cum l-a dat Dumnezeu iar in Biblie spune clar: "Aceasta este o lege veºnicã pentru urmaºii voºtri, în toate locurile unde veþi locui: cu nici un chip sã nu mîncaþi nici grãsime, nici sînge."  Nu-ti trebuie doctorat in teologie ca sa intelegi ca se refera la "a manca" si atat.


daniel.drehluta a scris:


ai scris: Ia gandeste-te Marele Medic Isus Hristos cam cat sange a tinut pentru El si cat a dat pentru noi prin jertfa Sa pentru ca noi sa putem fi mantuiti? Si aia tot o "transfuzie" a fost. Fara ea, noi am fi morti dar El ne-a dat Viata.
NU vad legatura intre jertfa lui Isus si transfuzie.am mai scris si repet:legea lui Dumnezeu cerea "viata pentru viata" tocmai de accea viata perfecta pe care a pierdut-o Adam in gradina Edenului a trebuit inlocuita cu viata perfecta a lui Isus.Noi de mici suntem pacatosi dar prin credinta in jertfa lui Isus acoperim acel pacat a lui Adam.


Legatura e urmatoarea: Prin sangele Lui jertfit pe cruce noi am primit Viata. Toate ritualurile din Vechiul Testament legate de jertfe si sange aratau spre jerta lui Isus Hristos.
Nu mai incerca sa scoti din Biblie ce nu e.


08/03/09 10:03

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Reynard a scris:

"Aceasta este o lege vesnicã pentru urmasii vostrii, în toate locurile unde veti locui: cu nici un chip sã nu mîncati nici grãsime, nici sînge." 

Apropos daniel.drehluta, grasime mananci ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

08/03/09 11:43

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

daniel.drehluta a scris:

Daniel ceea ce am scris lui Gabi exemplele cu cana si drogurile sunt doar niste paralele.Este foarte adevarat ca ceea ce iese din gura spurca pe om dar asta este cu totul alt subiect neavand legatura su "Sangele sau "viata".
Parerea ta e ca fie ca intra fie ca iese sangele din om e pacat si in versetele citate de mine exact la asta face Isus referire doar ca are cauza mainile nespalate.

Daca de dragostea ce o pune Dumnezeu in noi nu beneficiaza cei din jur "suntem mormante varuite", Pavel de multe ori a riscat sa-si piarda viata si nu numai pentru viata vesnica alaturi de Isus ci si pentru dragostea fata de oamenii ce aveau sa creada.


De ce nu are legatura ? Pentru ca iti da teoria peste cap ? :)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

08/03/09 13:16

   
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
Reynard a scris:
Aici nu e vorba de folosul meu personal..pentru nu pe mine ma salvez. Si nu-l interpretez, il iau asa cum l-a dat Dumnezeu iar in Biblie spune clar: "Aceasta este o lege veºnicã pentru urmaºii voºtri, în toate locurile unde veþi locui: cu nici un chip sã nu mîncaþi nici grãsime, nici sînge."  Nu-ti trebuie doctorat in teologie ca sa intelegi ca se refera la "a manca" si atat.
Ap.Pavel in fapte 15:20 tot la mancatul sangelui se referea.dar totusi a spus"sa se fereasca de... si de sange".Prin "a te feri" nu se include si transfuzia?sau transfuzia nu are legatura cu sangele.:|
Reynard a scris:
Legatura e urmatoarea: Prin sangele Lui jertfit pe cruce noi am primit Viata. Toate ritualurile din Vechiul Testament legate de jertfe si sange aratau spre jerta lui Isus Hristos.
Bineinteles ca asa este.
Reynard a scris:
Nu mai incerca sa scoti din Biblie ce nu e.
Prin faptul ca"ma feresc de sange" neacceptand transfuzia nu scot nici nu adaug ceva.Ma feresc de el pt ca fie prin mancare fie prin transfuzie tot in corpul meu ajung.

April a scris:
Apropos daniel.drehluta, grasime mananci ?
Aici vorbeam de sange.suntem intr-un nou legamant,legamant in care in acel consiliu de la Ierusalim nu sa precizat"sa te feresti" de grasime.


_______________________________________
Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

08/03/09 13:35

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Mai daniel.drehluta daca scrii la un interval scurt de timp (10 min de exemplu) este in dreapta sub mesajut tau optiunea "modificati" si completezi in mesajul acela alte idei. Aceeasi problema si cand citezi, iti dau in link unde scrie cum sa citezi  http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... id=1330...

_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

08/03/09 13:46

   
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
daniel a scris:
Parerea ta e ca fie ca intra fie ca iese sangele din om e pacat si in versetele citate de mine exact la asta face Isus referire doar ca are cauza mainile nespalate.
Nu prin faptul ca iese din om este pacat ci prin faptul ca intra in om este pacat fie prin mancare fie prin orice alt mod incalcand astfel porunca "a te feri".
daniel a scris:
Daca de dragostea ce o pune Dumnezeu in noi nu beneficiaza cei din jur "suntem mormante varuite", Pavel de multe ori a riscat sa-si piarda viata si nu numai pentru viata vesnica alaturi de Isus ci si pentru dragostea fata de oamenii ce aveau sa creada.
nu numai Pavel si-a riscat viata ci mai multi oameni credinciosi.Intocmai ca acea dragoste pe care a aratato Pavel trebuie sa o aratam si noi ca facem de cunoscut adevarul lui Dumnezeu lumii(Matei 24:14).
daniel a scris:
De ce nu are legatura ? Pentru ca iti da teoria peste cap ? :)
Nu inteleg la ce te referi.Si ceea ce spun eu  nu spun de la mine sau parerea unui om.Asta arata Sfanta Scriptura.

Mersi pt idee.sunt destul de "nou" pe forum si nu cunosc multe amanunte.dar nici nu m-am interesat:-"


_______________________________________
Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

08/03/09 13:46

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
te rog sa-ti corectezi mesajele , acum ca ai aflat cum ;)

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

08/03/09 14:37

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
daniel.drehluta ,de curiozitate ,esti martor al lui Iehova ?

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

08/03/09 14:47

   
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
Martori ai lui Iehova as crede ca sunt foarte putini.doar urmasi ai lor mai sunt si acestia foarte putini.
Nu sunt botezat in nici o religie,cult,secta sau credinta am stiudiat majoritatea religiilor si deocamdata studiez cu martorii lui Iehova.
Ai ceva de obiectat?

RainSong a scris:

daniel.drehluta ,de curiozitate ,esti martor al lui Iehova ?


De precizat ca martorii sunt de mai multe feluri.
Atata timp cat intr-o religie se gasesc infiltratii exterioare sau invataturi omenesti sau traditii nu accept acea religie sau credinta ce e ea.
Daca insa invataturile ei sunt pe temei biblic totul e ok.


_______________________________________
Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

08/03/09 14:57

   
Reynard
membru

Locatie: Frad
Inregistat: 16/02/09
daniel.drehluta, sunt curios cum reactionezi tu daca te tai mai rau. Pui mana pe rana ? Dupa cum intelegi tu textul din F.A. rezulta cu necesitate ca o sa-l lasi sa curga, pana se termina..si mori.

08/03/09 15:08

   
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
Doamne ce concluzie ai tras.Ti-a luat mult sa te gandesti la asta?
Nu inteleg cum ai ajuns la concluzia asta.


_______________________________________
Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

08/03/09 15:21

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
daca studiezi cu martorii lui Iehova ar trebui sa stii ca ei accepta transplantul de organe ;)

si te-am rugat sa-ti corectezi mesajele ( sa citezi corect) si ti s-a spus si sa nu mai postezi asa de repede consecutiv, ci sa-ti completezi mesajul deja postat.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

08/03/09 15:36

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

daniel.drehluta a scris:

Ai ceva de obiectat?

e democratie si fiecare face ce vrea ,nu ? E libertatea ta sa studiezi cu orice cult/secta vrei.
Nu am intrebat asta ca sa arat dupa tine cu degetul ,ceva de genu : "uuu ,e martor ,ereticul", nu trebuie sa te simti ofensat in nici un fel .

  Am o carte scrisa de un fost martor ,"Martorii lui Iehova" de David Reed este ,de aici preiau niste idei :
In primul rand ,nu cred ca stii faptul ca in anul 1967 Turnul de Veghe a interzis tranplatul de organe ,iar in 1980 l-au permis din nou. Intre 1931-1952 au interzis vaccinurile. Cred ca numai schimbarile astea ar trebui sa-ti dea de gandit ca ceva nu e in regula .

  Se folosesc versetele din Geneza 9:4 ,Levitic 7:26,27 si Faptele Apostolilor 15:28,29 .
Leviticul se refera la mancatul de sange animal ,nu e profetie pentru transfuzia de sange din vremurile moderne .De exemplu ,iudeii ortodocsi din ziua de azi respecta strict toate regulile referitoare la taiarea carnii si uzul ei ,insa accepta transfuzia .

   Faza din Fapte "sa va feriti de lucrurile jertfite idolilor, de sange, de dobitoace zugrumate, si de curvie, lucruri de care, daca va veti pazi, va fi bine de voi" iar cred ca se refera la sange animal .Despre carnea jertfita idolilor Pavel zice "dar nu carnea ne face pe noi placuti lui Dumnezeu: nu castigam nimic daca mancam din ea, si nu perdem nimic daca nu mancam" [1 Corinteni 8:8] si tot in Corinteni ,dar la capitolul 10 spune de carnea asta ,ca numai daca unul se poticneste de tine sa nu o mananci ,deci da dezlegare.
   Si la faza cu transfuzia de sange nu ai fundament biblic ca e interzisa ,tot ce zice in Biblie de asta e strict la mancare ,doar ca unii au viziune mai larga ..

   Te-ai gandit vreodata ca in ziua sabatului nu aveai voie sa faci lucrari? .. Si Domnul facea minuni iar fariseii il judecau . Asa-i ca se aplica faza si azi la noi ? Ffariseii condamna .. 
   Iti dai seama ca daca tu ,Doamne fereste ,ai o boala si iti trebe urgent sange ,astia nici nu o sa te mai bage in seama ,te lasa sa mori? Daca ai fi la ei in mod oficial ,te-ar judeca si te-ar da afara ,si te-ar renega ,nici pe strada nu te vor mai saluta vechii oameni cu care ai avut partasie la studiu ,numai familia are voie sa iti pastreze relatiile necesare cu tine .

   Sunt curioasa ,in afara de chestiile care tin strict de secta voastra ,cum ar veni crezul intern ,faceti si studii din Biblie in general ,legat de orice subiect ?

Ultima modificare de RainSong (08/03/09 15:42)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

08/03/09 15:41

   
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09

april a scris:

daca studiezi cu martorii lui Iehova ar trebui sa stii ca ei accepta transplantul de organe ;)

si te-am rugat sa-ti corectezi mesajele ( sa citezi corect) si ti s-a spus si sa nu mai postezi asa de repede consecutiv, ci sa-ti completezi mesajul deja postat.


Martorii sunt de multe feluri.Unii accepta multe lucruri condamnate de Biblie ba chiar au si o traducere (nwt)cu care eu unul nu sunt deacord.
Poporul Domnului trebuie sa fie incercat si curatit(Maleahi 3:3) si mai si arata ca intre ei vor fi partide ca sa iasa la lumina cei gasiti buni.(1 cor.11:18,19).


_______________________________________
Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

08/03/09 15:49

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

daniel.drehluta a scris:


Cu privire la transfuzia sangelui sa ne amintim ca Dumnezeu ne cere sa ne abtinem de la sânge. Aceasta înseamna ca nu trebuie sa introducem pe absolut nici o cale în organismul nostru sânge de la alte persoane sau chiar propriul nostru sânge care a fost depozitat

Pasajul din Fpte 15:29, gresit interpretat de catre cei impotriva transfuziilor de sange,vorbeste despre interdictia V.T impotriva mancatului sau bautului de sange provenit de la animale sacrificate idolilor.

O transfuzie de sange nu-i totuna cu a manca sau a bea sange.
Chiar daca se face intravenos ,ca si alte tratamente intravenoase, care hranesc coprul ,sangele prin transfuzie nu este asimilat de organism ca si hrana .
N-o sa auzi, si n-o sa vezi vreodata pe cineva ca s-a dus la doctor din motive de inanitie sau deshidratare, si i-a facut un tratament intravenos cu sange ,adica l-a hranit si i-a dat sa bea sange .

Sa ne ferim de sange- sa il introducem prin gura in sistemul digestiv .Asta-i sigurul mod de a intelege cuvantul "mancare" atat in V.T cat si in N.T din moment ce pe vremea aceea nu exista tehnologia injectiilor intravenoase.


08/03/09 15:50

   
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09

RainSong a scris:


daniel.drehluta a scris:

Ai ceva de obiectat?

e democratie si fiecare face ce vrea ,nu ? E libertatea ta sa studiezi cu orice cult/secta vrei.
Nu am intrebat asta ca sa arat dupa tine cu degetul ,ceva de genu : "uuu ,e martor ,ereticul", nu trebuie sa te simti ofensat in nici un fel .

  Am o carte scrisa de un fost martor ,"Martorii lui Iehova" de David Reed este ,de aici preiau niste idei :
In primul rand ,nu cred ca stii faptul ca in anul 1967 Turnul de Veghe a interzis tranplatul de organe ,iar in 1980 l-au permis din nou. Intre 1931-1952 au interzis vaccinurile. Cred ca numai schimbarile astea ar trebui sa-ti dea de gandit ca ceva nu e in regula .

Literatura care o studiez eu impreuna cu martorii este pana in anul 1948.tot ce a aparut dupa nu ma mai intereseaza ca multe din ele sunt"erezii".Iar cu privire la vaccinuri nu am gasit asa ceva de cand studiez cu ei.si am citit cam 90%din literatura lor.

  Se folosesc versetele din Geneza 9:4 ,Levitic 7:26,27 si Faptele Apostolilor 15:28,29 .
Leviticul se refera la mancatul de sange animal ,nu e profetie pentru transfuzia de sange din vremurile moderne .De exemplu ,iudeii ortodocsi din ziua de azi respecta strict toate regulile referitoare la taiarea carnii si uzul ei ,insa accepta transfuzia .

Nu se folosesc ei.Sunt cuvintele Bibliei.

   Faza din Fapte "sa va feriti de lucrurile jertfite idolilor, de sange, de dobitoace zugrumate, si de curvie, lucruri de care, daca va veti pazi, va fi bine de voi" iar cred ca se refera la sange animal .Despre carnea jertfita idolilor Pavel zice "dar nu carnea ne face pe noi placuti lui Dumnezeu: nu castigam nimic daca mancam din ea, si nu perdem nimic daca nu mancam" [1 Corinteni 8:8] si tot in Corinteni ,dar la capitolul 10 spune de carnea asta ,ca numai daca unul se poticneste de tine sa nu o mananci ,deci da dezlegare.

Normal ca la sange animalic se referea ca nu se faceau transplanturi pe vremea aceea.
Insa "a te feri de sange" nu numai prin faptul ca nul mananci ca nu e bine ca intra in corpul tau ci si a nul accepta pe nici o cale sa intre in corpul tau.Una din ele e transfuzia.

   Si la faza cu transfuzia de sange nu ai fundament biblic ca e interzisa ,tot ce zice in Biblie de asta e strict la mancare ,doar ca unii au viziune mai larga ..

Nu e fundamet ca nu gasesti cuvantul transfuzie dar e indeajuns sa ti se spuna"sa te feresti de sange".

   Te-ai gandit vreodata ca in ziua sabatului nu aveai voie sa faci lucrari? .. Si Domnul facea minuni iar fariseii il judecau . Asa-i ca se aplica faza si azi la noi ? Ffariseii condamna ..

discutam si despre Sabat daca doresti.

   Iti dai seama ca daca tu ,Doamne fereste ,ai o boala si iti trebe urgent sange ,astia nici nu o sa te mai bage in seama ,te lasa sa mori? Daca ai fi la ei in mod oficial ,te-ar judeca si te-ar da afara ,si te-ar renega ,nici pe strada nu te vor mai saluta vechii oameni cu care ai avut partasie la studiu ,numai familia are voie sa iti pastreze relatiile necesare cu tine .

Prefer sa pierd viata asta pamanteasca decat viata vesnica.Pentru mine nu conteaza ceea ce sunt ci ceea ce voi fi.(sa nu crezi ca sunt deprimat ca am lipsuri materiale si spun lucrurile astea).Parerea lumii nu ma intereseaza ceea ce crede ea ca ma arata cu degetul ...Isus a fost ucis cu toate ca,chiar a inviat morti.Citeste ioan 15:18,19.

   Sunt curioasa ,in afara de chestiile care tin strict de secta voastra ,cum ar veni crezul intern ,faceti si studii din Biblie in general ,legat de orice subiect ?

  Nu stiu la ce fel de chestii te referi si se fac studiii din Biblie si din explicatiile acesteia.(2 Petru 1:21)

Scuze April inca nu stiu cum sa fac sa scriu "bine "
SORRYYYYYYYYY


_______________________________________
Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

08/03/09 16:16

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08

RainSong a scris:


   Sunt curioasa ,in afara de chestiile care tin strict de secta voastra ,cum ar veni crezul intern ,faceti si studii din Biblie in general ,legat de orice subiect ?

Cred ca au alte cartii secrete.... cum au si Mormoni.
Mormoni au o carte secrete in care traduce Biblia pentru ei si zice ca Isus e frate cu satana.... si cand zice in Biblie singurul Fiu a-Lui Dumnezeu...
Alte multe chesti... asta e singura explicatie pentru mine.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/03/09 16:41

   
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
livu daca stii ca nu esti sigur pe ceea ce spui (chiar tu spui"cred") de ce acuzi martorii?nu ar fi mai bine sa te documentezi intai si dupa sa tragi concluziile?
Mie unu mi-ar face un bine daca cineva mi-ar demonstra ca o invatatura a martorilor este gresita.


_______________________________________
Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

08/03/09 16:50

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Nustiu daniel.drehluta... am avut multi Martori care a venit la mine si a incercat sa imi vorbeasca despre religa lor.
Insa a folosit niste carti si alte chestii, mi-a dat niste cartii si etc. Dar de Biblie nu a pus asa mare accent.
Plus nu am atacat religia ta, daca as face... as zice pe fata. Nu ma intereseaza ce religie e cineva ci mai degraba ma intereseaza daca ei urmeresc Biblia, daca ei urmaresc pasii Lui Isus.
Insa unile chestii care am auzit si am vazut ma lasat...

Ultima modificare de livu2day (08/03/09 17:12)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/03/09 17:00

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
revenind la donarea de organe sau sange..
eu nu vad nici o problema in asta.practic faci un bine.si mi se pare si biblic..iti ajuti aproapele.nu are legatura cu bautul de sange sau chestii din astea.


08/03/09 17:18

   
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
lorri citeste te rog cele ce am spus mai sus cu privire la "sange" si vei vedea care este diferenta .


livu2day a scris:

Nustiu daniel.drehluta... am avut multi Martori care a venit la mine si a incercat sa imi vorbeasca despre religa lor.
Insa a folosit niste carti si alte chestii, mi-a dat niste cartii si etc. Dar de Biblie nu a pus asa mare accent.
Plus nu am atacat religia ta, daca as face... as zice pe fata. Nu ma intereseaza ce religie e cineva ci mai degraba ma intereseaza daca ei urmeresc Biblia, daca ei urmaresc pasii Lui Isus.
Insa unile chestii care am auzit si am vazut ma lasat...


daca cineva vine la usa ta si incearca sa iti arate o invataura care nu este sprijinita de Biblie e clar ca nu are rost sa o accepti.Dar auma intrebare:daca totusi invataura lor este bazata pe Biblie si ceea ce stii sau ai invatat tu nu e asa iti pui un semn de intrebare daca pozitia ta este pe partea lui Dumnezeu sau nu?Haidem dar sa urmam Cuvantul Domnului si nu invataturi si datini omenesti!

Ultima modificare de daniel.drehluta (08/03/09 17:28)


_______________________________________
Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

08/03/09 17:21

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Mai degraba sa donezi sange si altele nu zice ca e pacat. Daca zice sa iti dai si viata pentru fratele tau care este una in Isus.
Insa si Isus Si-a varsat sangele Lui pentru noi, inca multi alti proroci si oameni a-Lui Dumnezeu sange a fost varsat pentru folosul nostru.
Nu te teme, daca e ceva dupa Cuvantul Lui... o sa ascult si El o sa imi spuna. Daca e lucrarea Lui, EL o sa isi apare lucrarea. Sunt multe alte chesti... imi place ca Martori merg si propovaduiesc insa anumite chesti sunt gresite.

E alt topic, daca vrei poti sa deschizi un topic si vorbim despre asta. In primul rand sa vedem cu adevarat ce baza de credinta aveti, ca anumite chesti din care cercetez mi sa par ca nu e total Biblic si sunt scoase din context. Daca vrei deschide topic si spune-ne despre credinta ta sau despre credinta a-voastra. O sa citesc si o sa cercetez, o sa iau ce este bun si atat.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/03/09 17:58

   
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
Numai adminul daca va vrea va deschide un nou subiect cu privire la martori si invataturile lor.

_______________________________________
Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

08/03/09 18:11

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Nustiu daca exista deja, daca nu exista... poti sa faci.
Nu e numai adminul si tu poti dar ar fi bine sa intrebi inainte ;)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

08/03/09 18:27

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 11    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net