TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Donarea sangelui / organelor Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 11
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
pt ca lucrez si eu in domeniu .

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

23/03/09 23:08

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09
a da, ca ce?

_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

23/03/09 23:11

Site web  
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

april a scris:


raTZiunea a scris:

voi nu ati vazut reclama la televizor, o operatie din trei este intrerupta din lipsa de sange

sa nu exageram. tu chiar crezi toate reclamele ? mare ti-e...credinta :D


april, nu e o reclama, ci o motivare la donare...e un studiu statistic recent si nu cred ca e exagerat, organizatorii lui nu au avut interese sa fie subiectivi. ;)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

23/03/09 23:24

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

raTZiunea a scris:

a da, ca ce?

ca...ceva :)

gabi a scris:

april, nu e o reclama, ci o motivare la donare...e un studiu statistic recent si nu cred ca e exagerat, organizatorii lui nu au avut interese sa fie subiectivi. ;)

au avut, sa obtina mai mult sange ;) . de ce se fac reclamele ? nu ca sa se castige ceva ?

nu contest faptul ca nu e nevoie de sange. am zis doar ca nu e adevarat ca a treia operatie se intrerupe din lipsa de sange. ar fi putut macar zice ca nu se face operatia respectiva din lipsa de sange, sau se amana, dar si asa ar fi exagerat numarul : una din trei.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/03/09 08:04

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

april a scris:

ar fi putut macar zice ca nu se face operatia respectiva din lipsa de sange, sau se amana, dar si asa ar fi exagerat numarul : una din trei.

In reclama asa zice, se amana ;)
Dar daca te iei dupa video, se hotarasc sa amane in momentul in care observa ca nu mai au sange, adica in mijlocul operatiei.Hai sa fim seriosi, cine incepe o operatie fara sa verifice daca are tot ce ii trebuie?(sange, etc)Nici macar romanii nu fac asa ceva. :D


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

24/03/09 10:26

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09

april a scris:

a da, ca ce?
ca...ceva :)


uau...ceva...de ce nu ai zis asa de la bun inceput, daca stiam ca lucrai ca ceva iti marea de la bun inceput credibilitatea !


april a scris:


au avut, sa obtina mai mult sange ;) . de ce se fac reclamele ? nu ca sa se castige ceva ?


da ce, sunt vampiri? vand sangele sau ce fac cu el de au nevoie de mai mult? chiar crezi ca castinga cineva ceva inafara de bolnavi care au nevoie de transfuzi?


_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

24/03/09 10:30

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

raTZiunea a scris:

da ce, sunt vampiri? vand sangele sau ce fac cu el de au nevoie de mai mult? chiar crezi ca castinga cineva ceva inafara de bolnavi care au nevoie de transfuzi?

nu am zis ca vor castiga altii in afara de bolnavii care au nevoie de transfuzii.

cat despre credibilitatea mea imi este egala parerea ta.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/03/09 12:52

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07

april a scris:

dar nu e adevarat ca o operatie din trei este intrerupta din lipsa de sange .

mda ... cred ca e oprita de lipsa spagii ... a felului saraciei in care se prezinta omul ... nu se uita nimeni la el ... e sarac ... iar saracii nu trebe sa ii opereze doctorii ... pt ca saracii ... sunt saraci si doctorii nu sunt saraci ... ce sa mai spun ca unii nu au nici asigurari platite ... e si cazul meu ... daca e sa mor asta e ... am alta asigurare poate ... voi fi vindecat de ISUS in vreun fel ...

p.s. apropo ... asta e raspunsul pentru april ... restul as dori sa nu ma citeze si nici sa nu ma comenteze ... am si eu voie sa discut numai cu cine vreau ... pa .

Ultima modificare de giany (24/03/09 13:13)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

24/03/09 13:10

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

april a scris:

nu contest faptul ca nu e nevoie de sange. am zis doar ca nu e adevarat ca a treia operatie se intrerupe din lipsa de sange. ar fi putut macar zice ca nu se face operatia respectiva din lipsa de sange, sau se amana, dar si asa ar fi exagerat numarul : una din trei.

Pai asta era ideea, ca se amana, nu se intrerupe/anuleaza. Si inca odata, nu era reclama, a fost un studiu statistic in urma caruia s-a organizat o campanie de donare, una foarte ampla mediatizata de televiziune/presa/telefonie mobila/radio/etc. :)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

24/03/09 13:40

Site web  
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09

april a scris:



cat despre credibilitatea mea imi este egala parerea ta.


zici ca lucrezi in domeniu, dar nu specifici ca ce? Atunci de unde sa stim noi de unde ai informatile, din cate stiu eu (fara suparare, si nu zic ca esti) poti sa fi o femeie de servici ca lucreaza in spital, de aceea am intrebat ca ce lucrezi, ca sa stim de unde iti iei informatile :)


april a scris:


nu am zis ca vor castiga altii in afara de bolnavii care au nevoie de transfuzii


Da, fi-ar ei sa fie de bolnavi, de ce sa le dam sangele care le salveaza viata, rai mai sunt astia.


_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

24/03/09 15:34

Site web  
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09

gabi a scris:

M-am tot uitat prin subiecte si nu am gasit discutie pe aceasta tema, si anume, nu stiu daca voi ati intalnit crestini care numesc donarea sangelui sau donarea de organe un pacat, nu le stiu exact bazele (sangele e viata sau alte motive) si as vrea sa discutam. Voi ce parere aveti despre asta?

Eu unul nu cred ca e vreun pacat, am donat o singura data sange pentru un prieten care avuse un accident si urma sa fie operat, dar ma tenteaza sa merg si acum mai ales ca sunt campanii pentru asa ceva si e mare nevoie. Cat despre organe, as dona probabil doar membrilor foarte apropiati din familie sau as lasa un testamaent ca daca sufar vreun accident sa mi se doneze tot ce se poate :) ...nu consider pacat.


Am donat sange si o voi mai face.Sunt multe persoane care au nevoie de sange.De cate ori am mers sa donez erau pe holurile spitalului persoane disperate pt a gasi donatori de sange pt rudele , prietenii, cunostintele lor.
Cat despre donarea de organe, de ce ar fi un pacat atata timp cat oricum aceste organe sunt supuse putrezirii.

Ultima modificare de maria_t (05/07/09 21:45)


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

05/07/09 21:44

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

...despre donarea de organe, de ce ar fi un pacat atata timp cat oricum aceste organe sunt supuse putrezirii.

Pai nu este pacat. Decat in conceptia unora. Conceptie egoista, as zice eu.


27/07/09 14:05

   
Cr!$s
membru

Inregistat: 07/01/09

Magdy a scris:

Pai nu este pacat. Decat in conceptia unora. Conceptie egoista, as zice eu.

nici eu nu cred ca ar fii pacat. odata ce poti sa ajuti pe cineva si poate sa ii mai dai o sansa de a trai...nu cred ca ar fii pacat si nu cred ca Domnul are avea ceva impotriva.

Ultima modificare de Cr!$s (27/07/09 15:57)


_______________________________________
frumusetea este in ochii celui care priveste

27/07/09 15:56

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09
Vad ca nici acum n-am primit u raspuns de la april, interesant.
Oricum, sunt de acord cu ultimele 3 posturi, fiti buni, donati si salvati vieti !


_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

30/07/09 16:55

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

raTZiunea a scris:

Vad ca nici acum n-am primit u raspuns de la april, interesant.

Ce raspuns ? Ca nu sunt femeie de serviciu in spital ? Mersi. Chiar daca as fi, tot as putea avea mai mult de-a face cu medicina decat o persoana care nu are deloc ;).


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

30/07/09 18:32

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09

april a scris:


Ce raspuns ? Ca nu sunt femeie de serviciu in spital ? Mersi. Chiar daca as fi, tot as putea avea mai mult de-a face cu medicina decat o persoana care nu are deloc ;).


Ma simt ca si cum as juca de-a mima, ok, deci nu esti femeia de servici, atunci...hmm....esti...instalatorul ?


_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

30/07/09 18:38

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

raTZiunea a scris:

Ma simt ca si cum as juca de-a mima, ok, deci nu esti femeia de servici, atunci...hmm....esti...instalatorul ?

Revino la subiect si lasa-ma pe mine in pace.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

30/07/09 18:40

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09

april a scris:


Revino la subiect si lasa-ma pe mine in pace.


E legat de subiect, este vorba de cunostintelor tale asupra subiectului cu pricina , si validitatea spuselor tale avand in vedere ca te-ai drept cadru medical. Sau ai mintit?


_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

30/07/09 18:43

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

raTZiunea a scris:

E legat de subiect, este vorba de cunostintelor tale asupra subiectului cu pricina , si validitatea spuselor tale avand in vedere ca te-ai drept cadru medical. Sau ai mintit?

Sunt cadru medical ( nu auxiliar = femeie de serviciu etc ) la bloc operator. Multumit ? Vrei si diplome ? Si crezi mai mult ceea ce spun acum ? Nu cred.

Acum revino la subiect.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

30/07/09 18:48

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09

april a scris:


Sunt cadru medical ( nu auxiliar = femeie de serviciu etc ) la bloc operator. Multumit ? Vrei si diplome ? Si crezi mai mult ceea ce spun acum ? Nu cred.

Acum revino la subiect.


Te superi daca te intreb ca ce? sunt un pic curios


Iar revenind la subiect, daca va pasa de oameni, si vreti sa ajutati, nu ascultati acest "doctor" si donati ! Veti salva o viata, sau cel putin veti ajuta una sa traiasca mai mult :)


_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

30/07/09 18:57

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

raTZiunea a scris:

Te superi daca te intreb ca ce? sunt un pic curios

Nu ma supra, poti intreba. Numai ca nu-ti raspund.

raTZiunea a scris:

Iar revenind la subiect, daca va pasa de oameni, si vreti sa ajutati, nu ascultati acest "doctor" si donati ! Veti salva o viata, sau cel putin veti ajuta una sa traiasca mai mult :)

care "doctor" ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

30/07/09 19:02

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09
faceam referinta la tine, de aceea am scris "doctor"

_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

30/07/09 19:04

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

raTZiunea a scris:

faceam referinta la tine, de aceea am scris "doctor"

Nu am indemnat nicaieri pe cineva sa nu doneze, asa ca ai grija la afirmatiile pe care le faci.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

30/07/09 19:06

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09

april a scris:


raTZiunea a scris:

faceam referinta la tine, de aceea am scris "doctor"

Nu am indemnat nicaieri pe cineva sa nu doneze, asa ca ai grija la afirmatiile pe care le faci.



Faceam referinta la cele spuse de tine, la faptu ca esti impotriva donari de sange (in ciuda faptului ca esti cadru medical !...mai rau, la bloc operator ), nu ma refeream la faptu ca ai zis "NU DONATI" ci sa nu de-ascultare spuselor tale, sa-si dea la o parte prejudecatile si sa faca un bine pentru omenire.

P.S. sper sa nu ajung vreodata la spitalul care lucrezi, nu stiu daca asta se aplica doar la mine, dar daca eu m-as regasi intr-o situatie de viata si moarte , as vrea sa am doctorul care ar incerca orice sa ma salveze decat cel care ar sta si m-ar lasa sa mor deoarece nu aproba metoda din motive de teologie sau moralitate propie.


_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

31/07/09 00:17

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

raTZiunea a scris:

Faceam referinta la cele spuse de tine, la faptu ca esti impotriva donari de sange (in ciuda faptului ca esti cadru medical !...mai rau, la bloc operator ), nu ma refeream la faptu ca ai zis "NU DONATI" ci sa nu de-ascultare spuselor tale, sa-si dea la o parte prejudecatile si sa faca un bine pentru omenire.

P.S. sper sa nu ajung vreodata la spitalul care lucrezi, nu stiu daca asta se aplica doar la mine, dar daca eu m-as regasi intr-o situatie de viata si moarte , as vrea sa am doctorul care ar incerca orice sa ma salveze decat cel care ar sta si m-ar lasa sa mor deoarece nu aproba metoda din motive de teologie sau moralitate propie.

NU sunt impotriva donarii sangelui si nici a organelor. Mai citeste o data tot subiectul inainte de a-mi aduce acuzatii nefondate .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

31/07/09 07:54

   
Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 ... 11    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net