TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Donarea sangelui / organelor Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

OLD TRAIAN a scris:


Nu cred ca cei ce asteapta organe se roaga zicand: Doamne da sa fie lovit unu' de masina

Nici eu nu cred ca se roaga asa, doar ma gandesc ca, indirect, asta se intelege.

Cand oamenii credinciosi (asa putini cum erau)  inainte de mantuitorul asteptau sa fie salvati,  oare asteptau gresit/ Unul dintre ei la aparitia  mantuitorului azis: "acum e bine, pot muri cai l- am vazut pe cel ce ne salveaza"
Nu asteptau gresit, pentru ca in primul rand ei asteptau salvarea spirituala, nu pe cea a trupului.

_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

01/03/11 22:56

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Nu se roaga sa moara cineva, ci se roaga sa poata primi un organ compatibil de la cineva care a murit cerebral deja. E o diferenta.

OLD TRAIAN a scris:

Poate sa si existe. Din cate am auzit, atunci cand sunt prelevate organe de la un mort, mortul ala trebuie sa nu fie chiar mort. :D

trebuie sa fie mort cerebral, dar sa fie mentinut inca artificial "in viata" - adica e conectat la aparat respirator, hidratat si monitorizat ca sa nu se opreasca inima.

OLD TRAIAN a scris:

E treaba de alegerea familiei, sau probabil va fi o lege cand personal persoana respectiva alege. Si va face document in aceasta privinta.

Exista certificat de donator sau, daca nu exista, hotaraste familia


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

01/03/11 23:02

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

april a scris:

Nu se roaga sa moara cineva, ci se roaga sa poata primi un organ compatibil de la cineva care a murit cerebral deja. E o diferenta.

Normal ca nu se roaga sa moara cineva.Ar fi chiar culmea.
Se roaga sa primeasca organul, da?Ei, si cum il pot primi?Prin moartea cuiva.
Eu ma intrebam daca o fi sau nu vreo relatie intre cele doua lucruri.Ceva gen cauza-efect.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

01/03/11 23:35

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

jezzy a scris:


Eu ma intrebam daca o fi sau nu vreo relatie intre cele doua lucruri.Ceva gen cauza-efect.

Eu n-as spune ca in cazul asta omul ar putea avea vreo implicatie decisiva. Totul este in controlul lui Dumnezeu.


02/03/11 00:15

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

jezzy a scris:

Ceva gen cauza-efect.

Speranta nu e niciodata o cauza. Daca ar fi fost asa Romania era departe. Poti sa te uiti la statistici sa vezi cati romani au sperat ca o vom duce mai bine dar asta nu s-a transpus deloc in realitate.

Ceea ce spui tu se numeste gandire pozitiva si este o intreaga teorie dezvoltata in jurul ei. Pe scurt, daca iti doresti foarte mult sa se intample un lucru si te gandesti la asta atunci se va intampla. O astfel de teorie vine in contradictie cu suveranitatea lui Dumnezeu.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

02/03/11 08:38

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

irlanda a scris:

Totul este in controlul lui Dumnezeu.


+Archangel+ a scris:

... suveranitatea lui Dumnezeu.

Mai, voi ganditi identic. :D

Mai e ceva. Cel care doreste sa primeasca un organ intern, nu este vinovat(nu se simte vinovat) pentru dorinta lui, stiind ca se va implini prin moartea cuiva?

Ultima modificare de emanuel (02/03/11 08:49)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

02/03/11 08:45

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

+Archangel+ a scris:

O astfel de teorie vine in contradictie cu suveranitatea lui Dumnezeu.

Dumnezeu e suveran, nici eu nu sustin altceva. Nu putem noi sa schimbam ceva daca El nu aproba. Dar daca aproba?


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

02/03/11 09:04

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Daca aproba e de bine, nu?

_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

02/03/11 09:45

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Zic 'aproba' in sensul de 'ingaduie', nu in sensul ca il felicita pe om pentru ce face.

_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

02/03/11 10:02

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Si asta care primeste ceva : inima, rinichi, ficat, etc, ar trebui sa fie fericit, sau sa se simta vinovat?
si
Ar trebui sa stie de la cine a primit sau nu?


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

02/03/11 10:05

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

jezzy a scris:

Zic 'aproba' in sensul de 'ingaduie', nu in sensul ca il felicita pe om pentru ce face.

Din moment ce exista organe ce pot fi donate inseamna ca Dumnezeu ingaduie, nu?


emanuel a scris:

ar trebui sa fie fericit, sau sa se simta vinovat?

Ar trebui sa se simta fericit.


emanuel a scris:

Ar trebui sa stie de la cine a primit sau nu?

Privind cinic nu e cazul sa stie deoarece nu are nicio legatura cu tragedia donatorului. Privind uman ar trebui sa stie si sa aiba o atitudine multumitoare si recunoscatoare fata de familia donatorului si in special a urmasilor lui.

Ultima modificare de +Archangel+ (02/03/11 10:31)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

02/03/11 10:26

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

Arch a scris:

Din moment ce exista organe ce pot fi donate  inseamna ca Dumnezeu ingaduie, nu?

Pai si am zis eu altceva?!
Problema e ca faptul ca Dumnezeu ingaduie, nu inseamna neaparat ca e bine.Si acum am putea sa dezvoltam:Ce inseamna bine?Dumnezeu poate sa faca ceva rau?
Si am intra intr-o disputa care dureaza din Eden.

Prea complicat!:D

Ultima modificare de jezzy (02/03/11 10:39)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

02/03/11 10:35

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

jezzy a scris:

Problema e ca faptul ca Dumnezeu ingaduie, nu inseamna neaparat ca e bine.

De ce n-ar fi bine?


jezzy a scris:

Dumnezeu poate sa faca ceva rau?

In niciun caz. Natura Lui nu Ii permite.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

02/03/11 11:06

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07

+Archangel+ a scris:

Natura Lui nu Ii permite.

Asta deja îmi sună a martorii lui Iehova, care susţin că Dumnezeu este dragoste, şi până la urmă toţi vom fi iertaţi, inclusiv Lucifer, şi vom sta fericiţi în rai, şi ne vom strânge de grumaji..  :D


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

02/03/11 11:21

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Eu nu cred ca se refera la bun in sensul de iubitor(si nici eu), in contextul asta.E bun, adica face binele.Adica e drept.

_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

02/03/11 11:29

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

mihaella a scris:

Asta deja îmi sună a martorii lui Iehova, care susţin că Dumnezeu este dragoste, şi până la urmă toţi vom fi iertaţi, inclusiv Lucifer, şi vom sta fericiţi în rai, şi ne vom strânge de grumaji..  :D

Nu prea cred ca ei sustin asta. Au multe alte greseli, dar asta sper ca n-o au. ;)

jezzy a scris:

Eu nu cred ca se refera la bun in sensul de iubitor(si nici eu), in contextul asta.E bun, adica face binele.Adica e drept.

Ce este binele? ce este dreptatea?

Cred ca deja tindem spre comentarii, spre oftopic, si vine vre-un moderator si ne vede. ;)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (02/03/11 11:37)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

02/03/11 11:35

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

+Archangel+ a scris:


De ce n-ar fi bine?

Ma refeream la cazul general.Dumnezeu ingaduie de ex razboaie, terorism, etc. cand ar putea sa-i distruga pe aia care le fac.

Old, binele si dreptatea sunt lucrarile lui Dumnezeu.Eu stiu ca uneori ce face El poate parea nedrept sau rau dpdv omenesc, dar nu e asa.

Ultima modificare de jezzy (02/03/11 11:55)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

02/03/11 11:51

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

jezzy a scris:

Problema e ca faptul ca Dumnezeu ingaduie, nu inseamna neaparat ca e bine.Si acum am putea sa dezvoltam:Ce inseamna bine?Dumnezeu poate sa faca ceva rau?

Uite, iti raspund printr-un citat. :D

jezzy a scris:

Eu stiu ca uneori ce face El poate parea nedrept sau rau dpdv omenesc, dar nu e asa.


:D :D

Ultima modificare de OLD TRAIAN (02/03/11 11:59)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

02/03/11 11:58

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Esti grozav!:P
N-am spus din ce pct de vedere e rau.
Eu cred ca El ingaduie uneori ceva rau(de ex) o crima, dar asta face parte dintr-un bine pe termen lung sau final.
De ex i-a ingaduit lui Iuda sa il vanda pe Isus.
Ai dreptate cu offtopicul.Cred ca despre bine si rau e alt subiect.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

02/03/11 12:07

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

jezzy a scris:

Ma refeream la cazul general.Dumnezeu ingaduie de ex razboaie, terorism, etc.

Pot intelege de ce nu e bine sa faci razboi dar te-am intrebat de ce nu e bine sa primesti organe?


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

02/03/11 13:55

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Am zis aia pt ca tu ai dat argumentul ca donarea pentru ca e ingaduita de Dumnezeu,inseamna ca e ceva bun.Voiam sa-ti arat ca asta e un argument slab.
Pe de alta parte nici nu am zis ca primirea de organe ar fi ceva rau, doar ca poate implica anumite lucruri.Am indrugat destul pe tema asta.
Ideea e ca nici eu nu sunt sigura ca asa stau lucrurile, de aia am si intrebat.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

02/03/11 14:29

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Din discutii iese ce-i bun. Eu sunt tare curios de psihologia celor care au acceptat (sau asteapta) transplantul.

Cunosc 2 cazuri cu transplant renal. Una esuata, una in asteptare. Ambele cu dializa. La cea esuata nu stiu daca as putea sa intreb si sa nu ranesc mai tare, mai ales ca din cate am auzit ar fi intervenit si financiar sa urgenteze compatibilitatea. In celalalt caz pot sa intreb, desi cunosc in parte cazul, omul se gandeste mereu la moarte, e dezarmat, desi simuleaza faptul ca e tare, e pregatit, il stiu cu mult inainte de a se intampla.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (02/03/11 14:53)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

02/03/11 14:52

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

emanuel a scris:

Si asta care primeste ceva : inima, rinichi, ficat, etc, ar trebui sa fie fericit, sau sa se simta vinovat?

vinovat nu are de ce se simti. cred ca se simt toti fericiti .

emanuel a scris:

Ar trebui sa stie de la cine a primit sau nu?

Cred ca in America poate afla, daca familia donatorului vrea sa se stie. In Germania e secret, din cate stiu eu.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

03/03/11 11:59

   
redgreeneyes
membru

Inregistat: 27/12/05

mihaella a scris:


jezzy a scris:

Dumnezeu poate sa faca ceva rau?

Bineînţeles că poate, şi va face mult rău celor care în spatele sloganului "Dumnezeu e dragoste", nu fac nimic ca să iasă din starea de păcat.
Cum spunea un predicator, dacă iubesc copiii, voi urî avortul.
Dumnezeu este sfânt, deci urăşte păcatul, este drept, deci va pedepsi cu asprime pe păcătos, de aceea ne convine că este şi plin de milă, şi ar trebui să "profităm" de resursele harului Său cât sunt disponibile.

În ceea ce priveşte donarea organelor, încerc să mă pun eu în situaţia în care aş avea nevoie de un donator.
Cum mă voi ruga?
Nici o clipă nu mă voi gândi să moară cineva mai repede. Însă, oamenii mor de când e lumea.
Şi dacă tot acesta este cursul natural al vieţii, pot eventual să sper în găsirea unei persoane compatibile, un gând inofensiv, părerea mea.


subscriu!


01/07/11 21:52

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
http://www.jurnalul.ro/stiri/observator ... 92368.html

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

03/10/11 17:57

   
Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10 11    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net