TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Gestionarea banilor tai Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Ne place sau nu, traim intr-o societate guvernata de bani. Banii sunt conditia pentru satisfacerea multor nevoi umane: hrana, locuinta, nevoia se prestigiu si statut, etc.

Banii iti pot ingradi "libertatea de miscare" sau din contra te pot face atat de liber, incat nimic nu-ti mai poate aduce satisfactie.

Ce spune Biblia cu privire la bani?

1.Sa nu-i datoram:

Romani 13:8

"Sa nu datorati nimanui nimic, decat sa va iubiti unii pe altii: caci cine iubeste pe altii, a implinit Legea. "

Dar este acest lucru de fiecare data posibil?! exista datorii mai "indeptatite" decat altele?! exista vreo diferenta intre datoria la o banca si datoria catre o persoana fizica?!


2. Sa nu-i iubim:

Luca 12:15

"Apoi le-a zis: Vedeti si paziti-va de orice fel de lacomie de bani; caci viata cuiva nu sta in belsugul avutiei lui. "

1Timotei 6:10

"Caci iubirea de bani este radacina tuturor relelor; si unii, cari au umblat dupa ea, au ratacit dela credinta, si s-au strapuns singuri cu o multime de chinuri."

Evrei 13:5

"Sa nu fiti iubitori de bani. Multamiti-va cu ce aveti, caci El insus a zis: Nicidecum n'am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi.

Probabil, sa masori dragostea cuiva este unul dintre cele mai dificile lucruri, dar totusi Biblia ne ofera cateva directii prin care ne putem cerceta, daca banii ne stapanesc pe noi sau noi pe ei:

a. Il cinstim pe Domnul cu banii nostrii. Nu este cazul sa insist aici pentru ca este deja alt subiect care trateaza aceasta problema.

Proverbe 3:9, 10

"Cinsteste pe Domnul cu averile tale, si cu cele dintai roade din tot venitul tau: caci atunci granarele iti vor fi pline de belsug, si teascurile tale vor geme de must."

b. Imprumutam, daruim celor ce sunt in nevoie:

Proverbe 19:17

"Cine are mila de sarac, imprumuta pe Domnul, si El ii va rasplati binefacerea."

Proverbe 3: 27, 28

" Nu opri o binefacere celui ce are nevoie de ea, cand poti s'o faci. Nu zice aproapelui tau: "Du-te si vino iaras; iti voi da mane!" cand ai de unde sa dai."

Un lucru care mi-a atras atentia este ca Dumnezeu nu cere sa dai din ce nu ai; ci din ceea ce ti-a dat.
Aceasta afirmatie este sustinuta si de urmatorul verset:

Proverbe 11:15

"Cui se pune chezas pentru altul, ii merge rau, dar cine se teme sa se puna chezas este linistit."


3. Sa nu cheltuim mai mult decat ne putem permite:

Proverbe 12:9

"Mai bine sa fii intr'o stare smerita si sa ai o sluga, decat sa faci pe fudulul si sa n'ai ce manca."

Ultima modificare de MRU (28/07/09 18:52)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

28/07/09 17:21

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Gestionarea banilor- un subiect foarte important, dupa parerea mea. Modul in care ne gestionam banii arata cine suntem cu adevarat.

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

28/07/09 18:52

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Asta e o problema actuala si eu cred ca 'ajutorul potrivit' al barbatului il va ajuta sa isi gestioneze bine banii.

28/07/09 19:17

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

Turcu Ovidiu a scris:

Asta e o problema actuala si eu cred ca 'ajutorul potrivit' al barbatului il va ajuta sa isi gestioneze bine banii.


Eu cred ca, fiecare dintre cei doi, trebuie sa stie sa-si gestioneze banii inainte sa se casatoreasca. Altfel, casnicia lor va fi un dezastru.

Ultima modificare de antonela (28/07/09 20:53)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

28/07/09 20:53

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

antonela a scris:



Eu cred ca, fiecare dintre cei doi, trebuie sa stie sa-si gestioneze banii inainte sa se casatoreasca. Altfel, casnicia lor va fi un dezastru.


Ma gandesc ca s-ar putea ca unul dintre cei doi sa aiba abilitate mai buna in chivernisirea banilor. Poate fi el sau ea. In cazul acesta ar fi normal ca respectivul(a) sa aiba responsabilitati mai mari in trezorerie.

Daca se pricep bine ambii, atunci se va ocupa mai mult cel care are mai mult timp.

Dar ce te faci cand amandoi sunt mana-sparta; cand amandoi sunt 'catastrofa ' in economisirea banului comun?


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

28/07/09 23:06

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

mereu-tanar a scris:


Dar ce te faci cand amandoi sunt mana-sparta; cand amandoi sunt 'catastrofa ' in economisirea banului comun?

:D Isi schimba numele in familia Faliment! :)))


29/07/09 08:30

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07
Înainte de apariţia banilor schimburile de mărfuri între oameni se făceau anevoios existând aşa numitul troc. Adică un pescar dădea la schimb peşte unui agricultor pentru a primi legume. Dar nu întotdeauna găsea un agricultor care să fie interesat de peşte. După apariţia banilor (bucăţi de metal rar exact cântărit) comerţul a explodat pur şi simplu şi astfel au înflorit marile civilizaţii.

Partea rea a banilor apare atunci când pot schimba viaţa oamenilor într-un mod mult prea rapid pentru a mai putea alege liber modul în care vor vrea să o trăiască. Nu de puţine ori am fost martor la planurile celor din jurul meu care începeau cu: "dacă aş câştiga la loterie atunci ..." care m-au făcut să-mi reconsider imaginea pe care o aveam până atunci despre bani.

Schimbarea adusă de prezenţa banilor se va face întotdeauna într-un sens al creşterii complexităţii vieţii şi nu al simplificării ei, iar dacă ea se face anormal de rapid atunci devine nocivă.

Creşterea complexităţii vieţii implică un proces (lung şi/sau anevoios) de învăţare şi readaptare la noi limite, iar acest proces poate fi foarte cronofag şi periculos când se încearcă scurtarea lui forţată şi când se face într-o singură direcţie: de a păstra/multiplica banii obţinuţi.

Deci, gestionarea banilor se face în cadrul mediului înconjurător ce se modifică în permanenţă în funcţie de prezenţa sau absenţa lor şi de percepţia valorii lor asupra celui care-i gestionează.

În ziua de astăzi apare la o scară mult mai mare decât în trecut deoarece este mult mai uşor de ţinut evidenţa lor şi viaţa se desfăsoară cu o viteză mult mai mare, fenomenul cheltuirii banilor pe care acum nu-i ai dar pe care o să-i ai în viitor (cu probabilitatea de rigoare) ;)

Ultima modificare de zambezi (29/07/09 11:13)


29/07/09 11:10

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Cred ca tine foarte mult de comunicarea dintre cei doi si de gradul de empatie a ambilor. Daca se discuta clar, limpede prioritatile si daca fiecare isi doreste ca si celuilalt sa ii mearga bine, nu cred ca ar aparea multe probleme. Asta nu inseamna ca niciodata, insa riscul scade simtitor.

In ce masura se poate aplica "strategia" asta depinde de structura sufleteasca a celor doi.


29/07/09 12:08

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Is cazuri in care sotia castiga mai mult decat sotul sau invers si cel care castiga mai mult are o tendinta de superioritate din aia smecheroasa, un fel de santaj din ala ciudat: eu am banii, tu faci ce vreau - si asta chiar in casatorie.

Biblia zice un lucru interesant in 1 Samuel 30:22-25 care se aplica si in situatia asta.


29/07/09 12:35

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

antonela a scris:

Eu cred ca, fiecare dintre cei doi, trebuie sa stie sa-si gestioneze banii inainte sa se casatoreasca. Altfel, casnicia lor va fi un dezastru.

Bineinteles. E absurd sa crezi ca odata casatorit devii un om perfect. Din contra: unele lucruri se acutizeaza. Daca unul s-a obisnuit sa cheltuiasca si banii pe care nu-i are, atunci, probabil, casnicia va ajunge sa fie perfect ilustrata de fabula "Racul, broasca si stiuca". :D:D:D

Eu nu vad gestionarea banilor o problema care tine, insa strict de casatorie/cuplu. Mi se pare o responsabilitate care trebuie asumata de cand ajungi in posesia unor bani, castigati sau nu de tine.

Imi aduc aminte ca liderul nostru de tineret ne povestea ca desi fusesera la parinti treisprezece copii, niciodata parintii sai nu s-au imprumutat. Dimpotriva, veneau altii si se imprumutau de la ei. Sigur, ar putea exista voci care sa spuna ca politicile sociale incurajau natalitatea ridicata.

Dar Biblia spune "Am fost tanar, si am imbatranit, dar n'am vazut pe cel neprihanit parasit, nici pe urmasii lui cersindu-si panea. (Ps.37:25)".

Eu cred ca Dumnezeu binecuvinteaza "putinul" tau si iti da intelepciune (daca o ceri!) sa-l chivernisesti astfel incat sa-ti acopere nevoile. Desigur adevaratele nevoi si nu cele induse de reclame. ;)
Iac.4:3 "cereti si nu capatati, pentruca cereti rau, cu gand sa risipiti in placerile voastre."


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

29/07/09 13:01

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

MRU a scris:

...Eu cred ca Dumnezeu binecuvinteaza "putinul" tau si iti da intelepciune (daca o ceri!) sa-l chivernisesti astfel incat sa-ti acopere nevoile. Desigur adevaratele nevoi si nu cele induse de reclame. ;)

Este diferenta intre nevoie si ...dorinta!


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

29/07/09 13:04

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

MRU a scris:

Eu nu vad gestionarea banilor o problema care tine, insa strict de casatorie/cuplu. Mi se pare o responsabilitate care trebuie asumata de cand ajungi in posesia unor bani, castigati sau nu de tine.


Sunt de acord cu tine.Nici eu nu vad gestionarea banilor o problema care tine, strict de casatorie/cuplu. Vorbisem despre acest lucru, pentru ca i-am raspuns lui Ovidiu.

Indiferent de pozitia pe care o avem,e nevoie de disciplina, dar si de multa intelepciune de la Domnul, in ceea ce priveste acest aspect.


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

29/07/09 13:39

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Dumnezeu iti acopera atat nevoile cat si dorintele. Si daca tot le deosebesti, care e dorinta si care e nevoie?

Psalmul 23 spune "Dumnezeu este pastorul meu, nu voi duce lipsa de nimic", dar corect ar fi "Dumnezeu este pastorul meu, nu voi dori nimic."

The LORD is my Shepherd, I shall not want.


29/07/09 13:49

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Si ce legatura are cu subiectul?

Ultima modificare de MRU (29/07/09 14:24)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

29/07/09 14:24

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
I-am raspuns lui OLD TRAIAN.

29/07/09 14:25

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
No, trist! Se pare ca-s singura aici care isi doreste lucruri... Ce e interesant e ca le si primesc, de cele mai multe ori cadou, fara sa le cer! Asta ma mira! Cine traieste in mod ascet - jos palaria in fata lui! Dar mie, daca CHIAR imi place o pereche de pantofi si SE POATE, fara a recurge la lucruri nepermise, fara a forma o obsesie, prin gandire rationala (de imi permit, ori ba) - imi pare rau, dar cumpar!

Cred ca daca ramai echilibrat nu e asa mare baiu de iti iei un mouse in forma de masinuta, daca chiar iti doresti. Cred eu. Dar asta tine de fiecare, evident!

Ultima modificare de UnderZero (29/07/09 14:28)


29/07/09 14:27

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Nu cred ca a sustinut cineva ca ascetismul trebuie sa fie stilul de viata al crestinilor.

Ideea e ca, oricat ai fi de sarac, Dumnezeu te va ajuta sa ai ce pune pe masa sau sa-ti platesti facturile, fara sa fii dator. Dar nu cred ca este cazul sa-l invinuiesti pe Dumnezeu, ca ai ramas dator la intretinere, pentru ca tu de fapt in loc sa-ti platesti facturile ti-ai cumparat 2-3 pafumuri de firma. Ca sa nu mai vorbesc de marturia pe care o face un crestin "vesnic" dator.

Sunt sigura ca toti avem de ce sa-i fim recunoscatori lui Dumnezeu, pentru ca ne da mai mult decat avem nevoie.

Ultima modificare de MRU (29/07/09 15:11)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

29/07/09 15:10

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Asa e...din pacate se mai intalnesc si cazuri de genul, desi nu cred ca sunt regula ci mai degraba exceptie? Sau?

29/07/09 15:27

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

UnderZero a scris:

No, trist! Se pare ca-s singura aici care isi doreste lucruri...

Join to the club. ;)

Este pacat sa te lafai in ultimul hal fara sa-ti pese ca cel care trece pe langa tine nu are cu ce-si hrani copiii. Dar nu mi se pare absurd sa iti cumperi o poseta pe care ti-o doresti sau o pereche de pantofi care ti-au cazut cu tronc. Asta daca-ti permiti, binenteles.

Nu e ok sa-ti faci idol din cheltuitul banilor. Nu e ok ca banii sa puna stapanire pe tine. Tot pacat mi se pare ca banii pe care ii ai pusi pentru impozite sau alte dari, sa ii dai pe mofturi sau figuri.

Cu intelepciune de la El eu cred ca am reusi sa mentinem balanta echilibrata.


29/07/09 16:38

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

Turcu Ovidiu a scris:

Dumnezeu iti acopera atat nevoile cat si dorintele. Si daca tot le deosebesti, care e dorinta si care e nevoie?

Psalmul 23 spune "Dumnezeu este pastorul meu, nu voi duce lipsa de nimic", dar corect ar fi "Dumnezeu este pastorul meu, nu voi dori nimic."

The LORD is my Shepherd, I shall not want.


Daca in engleza traduce "nu voi dori nimic" nu inseamna ca asa este corect, ci poate asa au interpretat traducatorii cel mai bine scrierea originala. Acuma cred ca Dumitru Cornilescu traducand Psalmul 23 a gasit sensul cel mai aproape de original, adica nu voi duce lipsa, sau nu-mi va lipsi.

In ce priveste chestia cu diferenta intre dorinta si nevoie, ma gandesc eu asa ca uneori ne dorim mai mult decat avem nevoie. Uneori suntem ispititi sa ne dorim pentru ca ne-ar placea un anumit lucru, alteori, pentru ca-i frumos, arata bine, iar uneori pentru ca are si cineva din preajma noastra, si nu putem fi mai inferiori, de aceea ne dorim.

Totusi Dumnezeu nu garanteaza implinirea tuturor mofturilor, dar Psalmul mentionat de tine indica spre implinirea trebuintelor noastre.

Stii de ce-mi doresc o masina...tare, (nu dau marca pentru ca nu stiu daca-i considerata reclama) , stii de ce? ca sa fie mai puternica decat SUV-ul prietenului meu, sau poate sa pot agata cea mai "tare" tipa. Totusi poate eu am nevoie de o fata serioasa, care-L iubeste pe Dumnezeu, si pe aceasta n-o atrag in primul rand cu limuzina, ci este un dar de la Domnul. Eu asa sper.

Cam asa vad eu diferenta intre nevoie si dorinta. Sunt de acord cu Under ca Dumnezeu nu ne limiteaza la strictul necesar, dar atunci cand nu ne indeplineste toate capriciile nu trebuie sa "dam din picioare', ci mai degraba sa chivernisim bine resursele financiare pentru a nu fi in lipsa. Daca risipim, iar apoi trebuie sa ne imprumutam pentru paine, cred ca nu-I putem imputa lui Dumnezeu.


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

03/08/09 20:51

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

MRU a scris:

Ideea e ca, oricat ai fi de sarac, Dumnezeu te va ajuta sa ai ce pune pe masa sau sa-ti platesti facturile, fara sa fii dator.

si totusi ,sunt cazuri de crestini care se lupta cu datoriile nu ca ar fi ei risipitori ,ci ca pur si simplu nu au bani, iar copii lor tin post fortat in unele zile. Ei unde se incadreaza? Afara din psalmul 23? E de dat vina pe soarta,pe Dumnezeu sau pe fratii care uita ca "pe saraci ii aveti toti timpul langa voi"?


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

04/08/09 22:09

   
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09

Turcu Ovidiu a scris:

Dumnezeu iti acopera atat nevoile cat si dorintele.


Da dar Biblia spune ca cine munceste cu o singura mana saraceste. Sunt(cunosc) crestini care spun "da Domnul, are grija Domnul...." (Domnul da, dar nu iti baga si in traista!!!) .Inca de mici trebuie sa te obisnuiesti cu  a fi atent cum iti cheltuiesti banii(asta intra in sarcina parintilor a le explica copiilor )

   Deci ca sa avem, pe langa faptul a trebuie sa muncim cu amandoua mainile, trebuie sa cheltuim acesti bani pe care ii castigam cu atata truda ,cu mare foarte mare atentie.

Ultima modificare de maria_t (04/08/09 22:49)


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

04/08/09 22:48

   
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09

RainSong a scris:


MRU a scris:

Ideea e ca, oricat ai fi de sarac, Dumnezeu te va ajuta sa ai ce pune pe masa sau sa-ti platesti facturile, fara sa fii dator.

si totusi ,sunt cazuri de crestini care se lupta cu datoriile nu ca ar fi ei risipitori ,ci ca pur si simplu nu au bani, iar copii lor tin post fortat in unele zile. Ei unde se incadreaza?


Poate aici e si treaba bisericilor de care apartin aceste familii sa-i ajute. Sunt biserici(ca cea din care fac parte) in care lunar se adun bani(la colecta de dupa cina) pt familiile aflate in dificultati materiale.


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

04/08/09 22:51

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

RainSong a scris:

si totusi ,sunt cazuri de crestini care se lupta cu datoriile nu ca ar fi ei risipitori ,ci ca pur si simplu nu au bani, iar copii lor tin post fortat in unele zile. Ei unde se incadreaza? Afara din psalmul 23? E de dat vina pe soarta,pe Dumnezeu sau pe fratii care uita ca "pe saraci ii aveti toti timpul langa voi"?

Ai dreptate. Nu la ei ma refeream. Sa fiu sincera nu am intalnit astfel de familii.
Cred ca e resposabilitatea membrilor Bisericii. Nu a fratilor(adica a celor din organizarea Bisericii), ci a tuturor membrilor. Bine, consider ca orice Biserica, ar trebui sa aiba o strategie de cheltuire a banilor stransi din donatii. Si sunt multe care chiar au. Iar din ea nu ar trebui uitati cei care trec prin astfel de situatii. Mi s-ar parea tare deplasat ca banii sa fie orientati catre tabere sau evanghelizari, iar saracii sa fie uitati.

Daca au rude crestine, probabil aceia au prima responsabilitate. Cel putin asa se recomanda in Timotei 5:16 "Daca vreun credincios, fie barbat, fie femeie, are vaduve in familie, sa le ajute, si sa nu fie impovarata cu ele Biserica, pentru ca sa poata veni in ajutor celor cu adevarat vaduve." Chiar daca versetul vorbeste despre vaduve, eu cred ca principiul e acelasi.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

05/08/09 17:53

   
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
Administrarea banilor.. cred ca ar trebui un curs in biserica despre bani si credinciosia lui Dumnezeu fata de cei ce-L iubesc. Multi nu stiu cum sa-si cheltuiasca sau economiseasca banii. Considera daca si-au platit facuturile pot sa se lafaie in cheltuieli. Dumnezeu are un dar pentru noi: intelepciune. Si ghici ce? o da fiecaruia fara plata.

Un om intelept se disciplineaza in cheltuieli si cauta un echilibru in ele.


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

14/09/09 02:12

   
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net