TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Fotografiatul in timpul inchinarii Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Nu stiu daca s-a mai vorbit despre subiectul asta pana acum, dar pentru mine este unul care ma irita foarte tare. Adica: Vine un frate american sau roman din alte parti in vizita la noi in adunare, sau mergem noi la ei. Incepe programul de rugaciune...TacPac!!! Blitzu-n fata. Ok... ne continuam rugaciunea si intram intr-o stare de meditatie la pacatele noastre si regretele incep sa-si faca datoria...TacPac!!! Blitzu-n ochi. Trecem si de asta ca doar suntem crestini si fratii vor o amintire cu noi. Incepe inchinarea prin muzica. Suntem intr-o stare de copleseala si bucurie sa-I cantam Domnului si-apoi..TacPac!!! Blitzu-n fata.
Probabil vi se pare cunoscuta chestiunea. Problema mea este: Ce facem? Suntem la vreun spectacol? La ce folosesc pozele din timpul rugaciunii si a inchinarii? Sa fie apoi vreun subiect de gluma despre fata cutarui frate sau sora, sau despre "sfintenia"cu care se inchina altcineva? Care-i rostul? Sau poate fratele american finanta adunarea din Romania si trebuie sa duca dovezi ale "cresterii bisericii"sa justifice banii? Exteriorul se poate calcula, dar interiorul cum il putem "prinde-n chip"? In afara ideii de teatru ma deranjeaza( sincer sa fiu) si din motivul "egoist" ca nu-mi place sa fiu intrerupt de la rugaciune si cu atat mai putin sa dau bine-n poza. Asa ca de multe ori ma opresc din rugaciune si ma uit tinta la fotografi cu privirea aia "Oare nu-ti sare obiectivul?" sa-nteleaga omu ca nu-i la circ. Sunt de principiul ca toate au vremea lor, si fotografiatu vremea lui. Poze de amintire se pot face si dupa program.
Ce parare aveti?

Ultima modificare de Sword (08/02/10 15:46)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

08/02/10 15:45

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Sa se puna taxa pe fotografiat!
Asa este la majoritatea manastirilor din Romania! Vrei sa fotografiezi lacasurile sau sfintii? Platesti, nene!

Cat despre deranjul la rugaciune, eu nu ma simt deranjat (atunci cand ma rog) ;), dar poate ar trebui blituri cu alt fel de lumina pe care sa n-o percepem, si bine-nteles aparate silentioase.(acuma, vorba fie, in bisericile Penticostale nu-i cazul de aparate silentioase pentru ca oricum nu se aud) Sper ca nu se simte cineva ofensat, pentru ca altfel retractez! ;)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (08/02/10 16:16)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

08/02/10 16:16

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Pai de unde stii ca nu platesc? Si poate din greu! Pentru ca, de multe ori, pozele sunt trimise bisericilor care finanteaza biserica respectiva!

Eu, unul, sunt de acord cu pozatul oricand dar, din bun simt, ar trebui dezactivat blitzul (banuiesc ca e lumina ca doar n-or sta pe intuneric) si ar trebui folosita o camera a carei diafragma sa nu faca zgomot. Orice camera din gama consumer e potrivita pentru asa ceva ca banuiesc ca nu sunt trimise pozele la National Geographic.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

08/02/10 16:53

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Stiu faze in care si predicatorul se vedea a fi deranjat de luminile blitului. Raman la aceeasi parere: Toate au vremea si locul lor. Nu cum am vazut alta data la inmormantari poze cu mortu din sicriu: "sa ma dau mai spre dreapta? Aaa...nu. Stai acolo putin mai jos ca intra si mortu in cadru" Asta era o alta faza in care mi se pare grosolanie, lipsa de respect si bun simt, si nu vad momentul chiar potrivit fotografierii. La fel si in biserica: "Ia frate! Prinde-ma si pe mine cum ma rog... stai asa, sa ma fac mai smerit..."

Ultima modificare de Sword (08/02/10 17:51)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

08/02/10 17:50

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Daca pozele se fac la anumite evenimente, cum ar fi nunta, botez, binecuvantare, sau pentru ceva dovezi in vederea unei sponsorizari mi se pare foarte normal.

Dar daca sint facute din plictiseala sau sa ne dam importanti sau mai stiu eu ce, cred ca potrivit ar fi sa se puna un afis care sa interzica pozatul in timpul serivciului divin.


08/02/10 18:32

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
La noi e afis sa se opreasca telefoanele in timpul slujbei. Dar nimeni nu o face, unora le suna, in timpul corului sau predicii si e jentant si pt tine, care nu ai nici o vina. Sau se joaca sau fac  diverse.

08/02/10 18:40

Site web  
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
La noi se da amenda de 50 RON cui ii suna telefonul in timpul slujbei. Si tot le suna...

08/02/10 18:42

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Dacă nu este botez, cununie sau binecuvântare, atunci eu, una, nu sunt de acord cu fotografiatul în timpul predicii sau a rugăciunii.

Chiar şi la evenimente, fotografiezi momentul respectiv, cuplul...etc... dar mi se pare lipsă de bun simţ ca, în timpul predicii, să faci diverse scheme prin biserică cu aparatul, astfel încât să derutezi predicatorul de nu mai ştie ce să spună.

Dacă sunt musafiri în biserică, veniţi de departe, sau dacă trebuie făcute foto pentru sponsori, atunci DUPĂ program trebuie făcute!!
După ce se termină programul se pot face fotografii cu miile, da' nu, frate, în timpul rugăciunii, că poţi deranja. Sunt care se roagă sincer, poate plâng că se simt cercetaţi de Duhul Sfânt. Mi se pare aiurea să apară unu' care vrea să imortalizeze momentu' şi să deranjeze pe fratele sau sora care se roagă.
Că fără să vrei nu te mai poţi concentra.


08/02/10 19:41

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
daca se fac la un eveniminent special cum ar fi botez,nunta,binecuvantare, (cateva poze dar nu tot timpul cu aparatul numa poze ca ii deranjant) atunci sunt deacord dar in rest nu ...

_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

08/02/10 20:30

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Toate la timpul lor. Asta spuneam si eu. La sarbatori, sarbatoriri, etc.. Dar nu cand esti mai afundat in rugaciune. Se pot face afara cu grupul, sau in excursii sau oriunde. Sau macar dupa program. Dar in timpul inchinarii sau predicii chiar nu vad rostul, decat ca scuza ptr. plictiseala, sau ca remediu al plictiselii. Totusi biserica nu-i spectacol, nici balci. Iar inchinatorii nu sunt dansatori in vreun club, nici predicatorul nu-i star TV

Ultima modificare de Sword (08/02/10 23:11)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

08/02/10 23:10

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Sword a scris:

Dar in timpul inchinarii sau predicii chiar nu vad rostul, decat ca scuza ptr. plictiseala, sau ca remediu al plictiselii.

Totusi biserica nu-i spectacol, nici balci. Iar inchinatorii nu sunt dansatori in vreun club, nici predicatorul nu-i star TV


Am inteles ca asta-i punctul tau de vedere, si ca nu vezi rostul fotografierii in biserica, dar cred ca exagerezi ca sa-ti sustii opinia, cand pui in contrast inchinatorii cu dansatorii din club; Cred ca nu are legatura, sau ce? vrei sa spui ca in biserica nu trebuie sa fotografiezi si fotografiezi doar cand mergi in club?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

20/08/11 21:04

   
un_crestin
membru

Locatie: timisoara,RO
Inregistat: 21/08/11

OLD TRAIAN a scris:


Sword a scris:

Dar in timpul inchinarii sau predicii chiar nu vad rostul, decat ca scuza ptr. plictiseala, sau ca remediu al plictiselii.

Totusi biserica nu-i spectacol, nici balci. Iar inchinatorii nu sunt dansatori in vreun club, nici predicatorul nu-i star TV


Am inteles ca asta-i punctul tau de vedere, si ca nu vezi rostul fotografierii in biserica, dar cred ca exagerezi ca sa-ti sustii opinia, cand pui in contrast inchinatorii cu dansatorii din club; Cred ca nu are legatura, sau ce? vrei sa spui ca in biserica nu trebuie sa fotografiezi si fotografiezi doar cand mergi in club?

pace fratilor,nici eu nu sant de acord cu fotografoerea in timpul rugaciuni sau filmare,eu cred ca e un timp aparte cand toata lumea din biserica trebuie sa fie in partasie cu DOMNUL,nu sa se faca poze,dar in timpul slujirii prin cantece poezii sau martirisiri nu am nimic impotriva,poate ca sant unii care vor sa mai reasculte acele cantari si poezii de lauda,cat despre tel mobile,sa fim seriosi,chiar daca nu le inchidem sau le lasam acasa,macar s-ar putea pune pe silent si vibratii,asa nu ar dranja pe nimeni si nici slujba,in concluzie nu vad ce rost isi au tel mobile la biserica,acolo mergem sa ne reinoim legamantul,sa invatam si sa ne rupem de lumea de afara si de tot ce e lumesc,parerea mea


23/08/11 19:50

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
eu mergeam la o biserica la tineret si de fiecare data era un baiat ce facea poze, aproape tot timpul intalnirii, 2 ore. Ma gandesc in primul rand ca e total aiurea pt el ca nu prinde nimic [desi lui ii place faza ce o face]. Dupaia eu nu suportam, cand il vedeam cu aparatul in zona mea ma iritam toata, face poze in care te prinde naspa si le si pune pe facebook. Si doar m-a vazut ca ma intorc in directia opusa de fiecare data, am inceput sa radem la un moment dat. I-am zis la pastor, mai in gluma, la care el: "dar ce au pozele?", insa am de gand sa merg la baiat, n-are niciun drept sa imi puna imaginea pe un site public :x Adica poate sa imi faca poze si sa le lipeasca pe perete sa il inspir, dar nu pe facebook, deja e prea seaca ideea de poze pe facebook.

Ultima modificare de RainSong (28/01/12 20:01)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

28/01/12 19:57

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08

RainSong a scris:

eu mergeam la o biserica la tineret si de fiecare data era un baiat ce facea poze, aproape tot timpul intalnirii, 2 ore. Ma gandesc in primul rand ca e total aiurea pt el ca nu prinde nimic [desi lui ii place faza ce o face]. Dupaia eu nu suportam, cand il vedeam cu aparatul in zona mea ma iritam toata, face poze in care te prinde naspa si le si pune pe facebook. Si doar m-a vazut ca ma intorc in directia opusa de fiecare data, am inceput sa radem la un moment dat. I-am zis la pastor, mai in gluma, la care el: "dar ce au pozele?", insa am de gand sa merg la baiat, n-are niciun drept sa imi puna imaginea pe un site public :x Adica poate sa imi faca poze si sa le lipeasca pe perete sa il inspir, dar nu pe facebook, deja e prea seaca ideea de poze pe facebook.

Sau chiar mai rau. Adica cineva preocupat toata slujba la aparat si la prins "capturi", nu stiu cat ii de preocupat cu D-zeu sau cu partasia lui cu El. Nu stiu cat e de preocupat nici de partasia altora. Si facand multe poze se surprind multe ipostaze comice sau chiar aiurea de tot. Asa ca daca la un moment dat se va satura de adunarea in care ii si vrea sa va discrediteze o va face foarte bine cu un colaj de poze cu "frati in inchinare", in care vor fi incluse doar faze "tari"...intelegi? Cam cum sunt multe filme de pe youtube in care sunt batjocoriti multi crestini.


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

31/01/12 19:39

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Nu ca nu sunt deranjat sa strige unu de langa mine, cand ne rugam, insa il accept. Ori durerea profunda il face sa strige la Domnul, ori obisnuinta. Da, merg la biserici penticostale. Deci, daca omul de langa mine efectiv nu poate vorbi incet incerc sa imi vad de traista mea. La fel si cu cei care cel mult misca buzele cand se roaga, nu ma apuc sa ma gandesc la ce ar putea ei sa se gandeasca ca numa nu se vede ca s-ar ruga.

Cam asa e si cu fotografiatu, nu ma intereseaza ca ma prinde cineva in ipostaze amuzante, sunt cum sunt si fie ca cineva imi face poza, fie ca nu o face, tot eu sunt.

Din punctul meu de vedere, pot face cate poze vor ei insa vor da rasplata lui Dumnezeu daca o fac cu gand rau sau din plictiseala. Si sa recunoastem, si noi ne plictisim si ne punem sa citim un psalm sau mai rau, ne gandim ce vom manca la ameaza. Si noi ne aducem aminte de o gafa din predici si ne amuzam tare cand stam uneori si depanam 'amintiri'.


RainSong a scris:

Adica poate sa imi faca poze si sa le lipeasca pe perete sa il inspir
Cum zici ca il cheama pe tip ? Poate imi trimete si mie o poza :D :P

_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

31/01/12 20:20

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08

daniel a scris:



Din punctul meu de vedere, pot face cate poze vor ei insa vor da rasplata lui Dumnezeu daca o fac cu gand rau sau din plictiseala. Si sa recunoastem, si noi ne plictisim si ne punem sa citim un psalm sau mai rau, ne gandim ce vom manca la ameaza. Si noi ne aducem aminte de o gafa din predici si ne amuzam tare cand stam uneori si depanam 'amintiri'.

Si cum ar fi daca aceste amintiri le vor depana "ceilalti"...? Adica nu credinciosii. Pe youtube, de ex. si tu sa fii dat ca exemplu de mascarici credincios....cum ti-ar place?

Ultima modificare de Sword (31/01/12 23:50)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

31/01/12 23:49

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

Sword a scris:

Si cum ar fi daca aceste amintiri le vor depana "ceilalti"...? Adica nu credinciosii. Pe youtube, de ex. si tu sa fii dat ca exemplu de mascarici credincios....cum ti-ar place?
Nu ma intereseaza cata vreme consider ca eu nu fac nimic gresit.

Te deranjeaza acele filmari in care pocaitii sunt prezentati ca si nebuni ? (fie vorba intre noi, ceea ce vad la unele nici eu nu consider ca ar fi rezultat al calauzirii Duhului Sfant)

Sau la ce anume te referi, la situatia in care ai lacrimi pe obraji, eventual fata posomorata ?


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

01/02/12 00:17

   
4givenByJesus
membru

Locatie: RO, Prahova
Inregistat: 14/04/08
ce bine o fi de cei din comunitatea Amish... din punctul asta de vedere... ;))


Sword a scris:

Si cum ar fi daca aceste amintiri le vor depana "ceilalti"...? Adica nu credinciosii. Pe youtube, de ex. si tu sa fii dat ca exemplu de mascarici credincios....cum ti-ar place?


daca e vorba de exemplu... "ceilalti" sunt atenti la toate detaliile... vaneaza orice... pentru unii, si cum canta o persoana, sau spune o poezie, care a fost filmata/pozata, si apoi postat(a) pe youtube acel video/fotografie, poate sa fie prilej de ras si critica...
aparent, si sa fie "totul perfect", cine vrea, tot gaseste nod in papura...
oricum, orice exces de folosire, nu este sanatos... pe langa faptul ca "polueaza vizual, pentru unii si fonic", poate fi si un prilej de intristare/poticnire pentru cei mai slabi in aceasta privinta...

Ultima modificare de 4givenByJesus (01/02/12 01:37)


_______________________________________
Oricât de tare m-aș supara, tot îmi trece... așa că, ce rost are să mă mai supăr?

01/02/12 00:33

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Probabil ca instinctiv as reactiona identic pentru ca la fel vad lucrurile. Ideal insa, privirea aceea ar trebui sa fie mai degraba usor dojenitoare si sa exprime si compasiune pentru inconstienta lui. Asta daca esti implicat cat de cat in ceea ce faci (esti in rugaciune si cu inima, nu doar cu mintea)... daca insa chiar esti adancit in rugaciune cu totul probabil ca nici nu il mai vezi sau auzi.

_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

24/01/15 09:29

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
In timpul rugăciunii nu-i chiar ok. Mai ales daca are bliț, dar si daca nu are. Asta pentru ca violează intimitatea celui ce se roagă. Conducerea bisericii ar trebui sa stabileasca ce nu se face.
Cel mai potrivit este ca atunci cand cineva e deranjat de fotografi in timpul rugăciunii sa depună plangere la conducerea bisericii si sa expună convingător motivatia.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

29/01/15 00:52

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net