TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/Facebook Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 5
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07
Facebook, cel mai in voga site de socializare la ora actuala. A aparut dupa hi5 si "a recoltat clienti" in ritm mult mai rapid. Mai nou, lumea "s-a mutat" de pe hi5 pe facebook.
Putem aici discuta aspecte pozitive si aspecte negative ale acestui site de socializare.

Mie imi place mai mult decat hi5, deoarece pot gasi pe oricine doresc (desigur daca are cont) foarte rapid. Are implementat un sistem de cautare destul de avansat.
Un alt aspect pozitiv este simplitatea (lipsesc cu desavarsire glitterele de pe hi5, yuppeee). :)
Alt aspect pozitiv este sistemul de sugestii: iti apar pe pagina profiluri ale unor persoane care sunt legate oarecum de tine (prieteni comuni, aceeasi scoala absolvita etc).

Aspecte negative, sau nefolositoare sunt cele nspe mii de jocuri si aplicatii cu ajutorul carora foarte usor poti sa cazi in capcana de a pierde timpul. Da, e ok sa te relaxezi, dar ai grija sa nu devii dependent de ele.
Ce nu-mi place e ca sunt bombardat cu tot felul de invitatii: ba de la MafiaWars, ba de la Tresure Isle, ba de la FishVille, Caffe-nu-stiu-cum, si nu este un sistem sa poti da ignore la toate odata, sau, cel putin la mai multe odata...

Voi? Aveti conturi pe Facebook? Ce parere aveti?

Ultima modificare de benny (13/05/10 11:13)


_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

13/05/10 11:13

   
alex
membru

Inregistat: 02/03/09
Eu am cont(si te am si la friends:D) si mie imi place ca e mai simplist fata de hi5. Ca site de socializare mi se pare ok..un lucru ce nu-l inteleg e de ce se creeaza asa numitele "fanpage". Partea cu jocurile nu ma pasioneza,dimpotriva ma enerveaza invitatiile la ele.  apoi ar fi comentariile la poze care de cele mai multe ori fie sunt ironice fie de genul "scoompik,poop dragutz" sau mai stiu eu..

Ultima modificare de alex (13/05/10 13:53)


13/05/10 13:51

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
eu o sa-mi editez contul si o sa revin cu intrebari si opinii.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

13/05/10 13:56

   
dhannyella
membru

Locatie: Cluj :)
Inregistat: 06/06/09
si eu am cont pe facebook...:D
nu prea intru din lipsa de timp...:(
oricum,am auzit ca e mult mai ok decat hi5-ul...sunt ceva intrebari interesante,nu stiu ce jocuri,nah...daca ai timp poti sa descoperi multe chestii dragute pe acolo:)


_______________________________________
"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

13/05/10 19:11

   
Christina
membru

Locatie: in God`s hand
Inregistat: 15/01/10
si mie imi place la facebook mai mult ca si la hi5 faptul ca e mai simplu, si am la friends chiar numai prieteni, nu toti necunoscutii. in general jocurile alea ma enerveaza da imi plac intrebarile alea la care raspunzi in legatura cu prietenii tai. si mi se pare ca socializarea e mai promovata decat pozele. la hi5 pozele sunt considerate farmecul site-ului si pe mine nu ma incanta asta.

13/05/10 20:05

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Christina a scris:

si mie imi place la facebook mai mult ca si la hi5 faptul ca e mai simplu, si am la friends chiar numai prieteni, nu toti necunoscutii.

tu ai acceptat cine sa-ti fie "prieten" pe ambele.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

13/05/10 20:42

   
alex
membru

Inregistat: 02/03/09

Christina a scris:

am la friends chiar numai prieteni, nu toti necunoscutii.

necunoscutii pot deveni cunoscuti :D glumesc care nu-ti place il stergi din lista si gata :D la hi5 tin minte ca am dat uneia ignore din lista si din cereri de nu stiu cate ori :P


13/05/10 23:02

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
si eu am cont pe facebook... asa de mult m'am bucurat cand am citit un titlu de stire care spunea ca facebookul va ramane fara farmville... dar bucuria mea nu a fost lunga, decat pana am citit cu atentie intreg articolul... de fapt acea organizatie care a facut jocul a hotarat sa faca un site special pentru jocul farmville, nicidecum sa il stearga de pe facebook:(... In rest, imi place mult facebook:)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

13/05/10 23:30

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
7 Things to Stop Doing Now on Facebook

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

14/05/10 00:01

   
Christina
membru

Locatie: in God`s hand
Inregistat: 15/01/10

alex a scris:

necunoscutii pot deveni cunoscuti :D glumesc care nu-ti place il stergi din lista si gata :D la hi5 tin minte ca am dat uneia ignore din lista si din cereri de nu stiu cate ori :P


exact asa mi s-a intamplat si mie .. si nu numai o data. pe multi i-am acceptat ca prieteni fara sa-i cunosc da acuma mie groaza sa-i  mai sterg ca ia timp.
sper ca pe facebook sa nu fac la fel :D


april a scris:

7 Things to Stop Doing Now on Facebook


multumim pt avertizare. oricum noi, cel putin eu sunt atenta la astea :D

Ultima modificare de Christina (14/05/10 20:53)


14/05/10 20:51

   
alex
membru

Inregistat: 02/03/09

Christina a scris:

acuma mie groaza sa-i  mai sterg ca ia timp.
sper ca pe facebook sa nu fac la fel

pai ca sa nu ia timp stergi tot contu :D daca ai pe facebook nu mai ai nevoie si pe hi5 :P
la mine si pe facebook au aparut din aia necunoscuti...era una din China sau asa ceva, direct ignore :D la unii le-am dat accept desi ii stiu doar asa din vedere, desi am fost tentat sa nu o fac :D

Ultima modificare de alex (14/05/10 22:50)


14/05/10 22:49

   
Christina
membru

Locatie: in God`s hand
Inregistat: 15/01/10

alex a scris:


pai ca sa nu ia timp stergi tot contu :D daca ai pe facebook nu mai ai nevoie si pe hi5 :P


nu ca nu vreau sa-mi sterg contul pt ca dupa aceea nu le mai pot vedea pozele prietenilor mei :D


15/05/10 10:27

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
mie mi se pare ciudat fenomenul asta facebook pentru ca a fost asa ,o explozie - gata, toata lumea adunarea, ne mutam acolo! :rolleyes: ahh ,ce bine ca nu ma tenteaza.

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

26/05/10 13:21

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
Fii liniştită, aşa a fost şi hi5-ul la început, e exact aceeaşi poveste....e în vogă până când apare altul

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

26/05/10 13:32

Site web  
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Imi e dor de vremea mircului :D

26/05/10 13:34

Site web  
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
Da măi, să ştii că deşi era contestat pe atunci, era de 1000 de ori mai inofensiv ca porcăriile astea noi.

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

26/05/10 13:37

Site web  
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
voi stateati pe mirc? Si cam ce conversatii aveati si cu cine?

gabi a scris:

Fii liniştită, aşa a fost şi hi5-ul la început, e exact aceeaşi poveste....e în vogă până când apare altul

faza e ca facebook-ul e folosit de multa vreme la americani, in schimb la noi abia acum, desi nu era anonim. Cred ca e ca la skype, acum 3 ani daca le ziceam la colegi sa intre de acolo sa-mi trimita ceva intrebau ce-i ala ..

Ultima modificare de RainSong (26/05/10 13:41)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

26/05/10 13:40

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
pt cei care au cont pe facebook, de dat mai departe :

http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 2702360070

http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 1344155461


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

26/05/10 19:15

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
How to Secure Your Facebook Account

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

28/05/10 11:58

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Pe mine una ma ingrijoreaza importanta facebookului in viata oamenilor. E incredibil cati utilizatori are la nivel mondial. Si mai ma intriga ceva. Oare de ce un barbat insurat nu si trece statusul si poze cu familia?!

Ultima modificare de MRU (14/04/11 12:39)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

14/04/11 12:38

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
poi depinde. sunt multi care trec "casatorit" precum si poze cu nevasta si copiii.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

14/04/11 12:47

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
eu am trecut casatorita,dar prefer fara poze :)

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


14/04/11 13:01

   
alex
membru

Inregistat: 02/03/09

MRU a scris:

Si mai ma intriga ceva. Oare de ce un barbat insurat nu si trece statusul si poze cu familia?!

pe mine ma amuza aia care isi tot schimba relationship status de la o relatie la alta sau chestii de genu...de parca tre sa stie tot badea ghita de pe facebook daca io's singur au' ba :D


15/04/11 00:07

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Pe mine mă enervează la culme jocul ăla cu ferma de pe facebook. :rolleyes:
Nu o pot dezlipi pe sora mea de la pc.
E foarte enervantă când se trezeşte de dimineaţă şi înainte de toate dă fuga pe facebook.
Nu mă stresează că ţine pc-ul ocupat atâta vreme, doar obsesia ei pt acest joc, pe care eu nu am căutat să-l înţeleg.


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

19/04/11 22:24

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

mihaella a scris:

Pe mine mă enervează la culme jocul ăla cu ferma de pe facebook. :rolleyes:
Nu o pot dezlipi pe sora mea de la pc.
E foarte enervantă când se trezeşte de dimineaţă şi înainte de toate dă fuga pe facebook.
Nu mă stresează că ţine pc-ul ocupat atâta vreme, doar obsesia ei pt acest joc, pe care eu nu am căutat să-l înţeleg.

Si fratele meu are problema aceasta, se pare ca-i prinde pe multi.El intra si de pe contul meu si joaca, nu stiu care-i ideea :(


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


20/04/11 12:57

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net