TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre pacat si mantuire/Folosirea Numelui lui 'Dumnezeu' Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 6
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
As vrea sa dechid o discutie pe marginea unui lucru care mie mi-a atras atentia . Cum putem pacatui folosind numele Dumnezeu, Domnul ... in viata de zi cu zi?
          Ce parere aveti de expresia " Of, Doamne " sau "Isuse !" spuse la nervi...sau cand ceva nu e cum am vrea noi . Oare nu luam in desert numele Domnului ? Nu este echivalentul unei injuraturi ? Mai puteti da si alte exemple sa le analizam si sa vedem de ce nu e corect sa le folosim in limbajul nostru?
          Un alt lucru pe care l-am observat ese ca se prescurteaza numele Dumnezeu in cele mai ciudate moduri : D-zeu , Dz...etc . Am o intrebare...de ce nu se prescurteaza alte cuvinte mai putin importante din mesaj si se prescurteaza aceste cuvinte? Sau de ce nu prescutam de obicei numele presedintilor sau alte nume fara valoare, si-l prescurtam pe acesta?
       Astept pareri si din partea voastra pe acest subiect , idei,posibile interpretari .

Ultima modificare de anca4j (08/11/05 23:34)


08/11/05 23:34

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Daca te aude cineva in America ca zici:"Of, Doamne!" sau "Isuse" pentru ei este cea mai tare injuratura. Inca nu m-am gandit la asta ca si cand as lua numele Domnului in desert. Eu prescurtez Dz ca sa scriu mai repede mesajul - cuvantul e lung si ca sa nu-mi pierd ideea prescuretez ce pot ce cred ca o sa inteleaga oamenii. Daca am folosi mai muite prescurtari eu as fi prima care as vrea sa le folosesc. Eu am facut stenografie la facultate si chiar imi plac prescurtarile. Eu cred ca orice cuvant pe care il folosesti cand esti suparat este ca o injuratura.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

08/11/05 23:51

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Credeam ca americanii au alte injuraturi...
Am cateva colege care zic Jesus, Maria si Josef cand sunt foarte mirate / surprinse, cand nu le vine sa creada ceva...Dar nu as lua asta ca injuratura...M-am gandit deja ca iau in desert Numele Domnului ( cu Maria si Iosif n-am nimic ) si ma cam enerveaza cand le aud...
Referitor la "D-zeu", si eu foloseam prescurtarea asta cand luam notite la adunare, pur si simplu ca sa scriu mai repede.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

09/11/05 00:06

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
si eu folosind prescurtarea aceasta ma gandeam ca nu prea e bine ce fac

_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

09/11/05 00:17

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
April, americanii au alte injuraturi, dar cand Jesse a venit in RO si a auzit pe cei mai multi zicand:"Of, Doamne!" s-a speriat tare. Bineinteles ca au alte injuraturi. Stiai ca si crestinii din Ro au injuraturi "crestine"? Ups!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

09/11/05 01:14

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Nu, nu stiam....si nu cred ca vreau sa le invat....poti sa le tii pentru tine...
Poate ar trebui sa definim cuvantul "injuratura"...Nu am DEX aici, ca altfel as fi facut-o eu...


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

10/11/05 19:43

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
April, crezi ca eu sunt bucuroasa ca stiu injuraturile alea? Hai ca am eu DEX-ul la indemana!

Injuratura = vorba sau expresie injurioasa(infractiune care consta in atingerea adusa onoarei sau reputatiei unei persoane prin cuvinte, gesturi sau acte jignitoare, insulta, jignire; actiune cu efect vatamator), de ocara, sudalma.


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

11/11/05 04:07

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Ok.Multumesc. Le-am zis alor mei ca vreau un DEX cadou...
Nu mi-a trecut pana acum prin cap ca exista "injuraturi crestine".Ma gandeam doar ca nu as vrea sa stiu cuvintele respective, nu voiam sa o iei personal...nu se pune problema ca te bucuri tu ca le stii....Cand am venit aici, nu stiam ce injuraturi au nemtii si am zis ca nu vreau sa stiu...pana la urma tot am aflat, s-a gasit cineva sa-mi explice...
Poate ca totusi ar fi instructiv daca le-as afla...hm...chiar nu stiu...Ce fel de injuraturi poate avea un crestin?...


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

11/11/05 07:57

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
April, ce-ar fi sa-mi dai adresa ta de mail ca sa-ti zic ce fel de injuraturi ar avea crestinii? Poate ma dau astia afara de pe forum daca le scriu aici!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

11/11/05 19:01

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Poti sa-mi scrii mesaj privat...daca tii neaparat....

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

11/11/05 19:42

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Mai bine nu! ce facem cu injuraturile pe care cineva le considera injuraturi si celalalt nu? De cele mai multe ori nu este luat Numele Domnului in desert sau cel putin din cate stiu eu, mai degraba il pomenesc pe cel rau! Nu prea am auzit prea multe injuraturi la viata mea deci nu prea stiu prea multe!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

11/11/05 23:46

Site web  
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
de ex. dc te impiedici de ceva si spui cam nervos : 'inapoia mea satana' sau 'sangele Domnului sa te munstre'....sunt tot un fel de injuraturi dupa parerea vs?

_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

13/11/05 20:54

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Am auzit pe cineva care zicea:"Dumnezeu sa te binecuvinteze!" Acuma ma intreb daca nu cumva lua numele Domnului in desert!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

14/11/05 07:23

Site web  
thais
membru

Locatie: Tulcea, Romania
Inregistat: 28/03/05
depinde cum zice.. cunosc o persoana care foloseste de multe ori aceasta expresie, deja cred ca nu stie ce zice.. trebuie sa avem grija si cui, cum si cat de des binecuvantam.. parerea mea

_______________________________________
esentele tari se gasesc in sticlute mici ;)

14/11/05 09:48

   
Fyn
membru

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 16/03/05
Si io m-am gandit adeseori la "vorbele de duh" care contin si numele lui Dumnezeu. Si de multe ori le folosesc, din pacate. Eu cred ca e o ofensa la adresa lui Dumnezeu. (ma refer la Trinitate) Si mai modern sunt si bancurile cu Sf. Petru, Pavel, Dumnezeu, rai.... Este vorba despre luarea Numelui lui Dumnezeu in desert.
Ce e vinovat Dumnezeu ca tu te-aiu impidicat pe drum, sau ti-ai dat cu ciocanul peste degete? Acum nu stiu cat e de normal sa spunem o vorba de duh. Nu neaparat care contine Numele lui Dumnezeu ci una neutra. Este o reactie a firii noatre, ca un fel de supapa care se deschide la presiune.

Trebuie sa vedem principiile Biblice. Cel putin, oamenii din vechime, atunci cand scriau numele lui Dumnezeu, sau il pronuntau, faceau lucrul acesta cu mare reverentza si cu mare frica. Acum noi Il punem pe Dumnezeu la breloc, sau il facem cutia noastra cu dorinte.....


_______________________________________
Verbum Domini Manet In Aeternum...
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...

14/11/05 14:05

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
Apropo de cei care scriau Biblia in vechime.... Inainte de a scrie numele Dumnezeu se duceau si se spalau , isi schimbau hainele, scriau Dumnezeu si apoi repetau acelasi lucru... nu e interesant?
      si de multe ori acum acest cuvant se foloseste destul de des in context gresit ... si eu gresesc de multe ori ...sper sa ma pot corecta


14/11/05 17:32

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Numele Domnului in ebraica nici macar nu avea vocale si nu se scria Iahve sau Elohim cum stim noi acuma ci se scria YHVH si se citea Adonai, pentru ca era un cuvant pe care nici macar nu puteai sa-l pronunti. Se crede ca era numele propriu a lui Dz si oamenii nici macar nu-l pronuntau.

Ultima modificare de Larisa (14/11/05 18:39)


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

14/11/05 18:39

Site web  
thais
membru

Locatie: Tulcea, Romania
Inregistat: 28/03/05
concluzie: atunci cand folosim Cuvantul Dumnezeu, Isus etc trebuie sa o facem cu respect si in momentul potrivit.  Legea lui Dumnezeu ne arata ca tebuie sa folosim cu multa grija numele lui Dumnezeu. Sa il folosim cand vorbim cu Dumnezeu sau cand vorbim despre Dumnezeu. Numele lui Dumnezeu este sfant, pt ca Dumnezeu este sfant.

"Binecuvantat sa fie Numele lui Dumnezeu din vesnicie in vesnicie! "
Daniel 2:20


_______________________________________
esentele tari se gasesc in sticlute mici ;)

17/11/05 11:43

   
Jesus Inside
membru

Locatie: Hunedoara,Romania
Inregistat: 15/11/05
Mai daca tot ati deschis discutia cu Numele lui Dumnezeu...vreau sa aflu si parerea voastra...am auzit, nu mai stiu de unde, ca in vechime nu rosteau Numele lui Dumnezeu pentru ca in momentul rostirii Dumnezeu era prezent in mijlocul lor si cei pacatosi erau mistuiti....si de aceea nici pana in ziua de azi nu se stie acel Nume al Domnului...voi ce parere aveti ?..probabil ca Larisa ar pute sa-mi dea mai multe detalii...

_______________________________________
Galateni 2:20

17/11/05 14:58

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Jesus Inside, stii catecul ala: "Cine a creat stele pe cer?" Daca iti aduci aminte noi il faceam cu semne si raspunsul era:"Tatal Dz". Noi aratam cu degetul aratator spre cer. Ei bine, am cunoscut o evreuca care mi-a zis ca ei nu arata niciodata cu degetul aratator spre cer pentru ca e injositor. Arati cu degetul acela un caine si nu spre Dz. Daca vor sa arate spre Cel de Sus ei ridica toata mana.
Nu exista nici o dovada scripturala ca oamenii erau mistuiti cand rosteau numele Domnului. Acum evreii nu rostesc numele Domnului. Evreii ortodocsi scriu in engleza numele lui Dz:"G'd!"


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

18/11/05 01:37

Site web  
Jesus Inside
membru

Locatie: Hunedoara,Romania
Inregistat: 15/11/05
multumesc mult pt raspuns.Chiar nu stiam unele lucruri pe care le-ai amintit :)

_______________________________________
Galateni 2:20

18/11/05 14:34

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Jesus Inside, stai sa ma explic: cand am intrebat daca stii cantecul nu ma refeream la faptul ca intr-o viata anterioara l-am cantat impreuna. Cand am zis daca iti aduci aminte ma refeream la faptul ca noi cei care il stim cantecul obisnuiam sa-l facem cu semne! Oricum, ai inteles ideea!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

19/11/05 03:05

Site web  
Jesus Inside
membru

Locatie: Hunedoara,Romania
Inregistat: 15/11/05
Stai linistita Larisa,m-am prins :)

_______________________________________
Galateni 2:20

19/11/05 17:14

   
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
Parerea mea este ca noi prescurtam in primul si in primul rand cuvinte des folosite si cuvinte ale caror interpretari le cunoastem cel mai bine. Cat despre expresiile acelea cred ca cel mai bine este sa le evitam si sa le inlocuim cu o rugaciune.

_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

12/12/05 22:03

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Eu in general folosesc prescurtarile care cred eu ca sunt general valabile si adevarul e ca iti usureaza mult munca si nu pierzi ideile. Na ca nu am facut nici o prescurtare! Buna ideea sa inlocuim expresiile cu o rugaciune, dar cum ramane cu acest inevitabil: "Doamne!" sau "Of, Doamne" poate fi considerat luat in desert Numele Domnului? Ma intreb acum daca stim care sunt numele lui Dz? Oo! Oare intra in discutie si astea: Dumnezeu pacea noastra, Dumnezeu neprihanirea, Dumnezeu steagul nostru ...?

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

13/12/05 00:23

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 6    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net