TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre pacat si mantuire/Pacatul, o mare dilema Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

Norkis a scris:

Pentru multi criticarea bisericii lui Dumnezeu a devenit a doua natura si o foarte populara forma de recreatie religioasa, ca o conversatie despre vreme.

Ce pot sa spun? Trist dar adevarat. Merita pusa la maxime. ;)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

18/07/08 08:37

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Multumesc frumos, ploiesteanule.:)


In generaltrecerea spre robia pacatului este progresiva si incepe intotdeauna cand ascultam o minciuna, ca Dumnezeu nu este suficient, ca amanarea nu este chiar atat de nociva etc.

Insa!Retineti!Satana promite cel mai mult, dar plateste cel mai putin, promite onoare si plateste cu rusine; promite placere si plateste cu durere; promite profit si plateste cu pierdere; promite viata si plateste cu moartea.

Norkis,


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

18/07/08 11:06

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Mai stiu o varianta: Satan promite mult, da putin si ia totul! :D

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

18/07/08 11:29

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Domnul Htristos poate privi nenorocirea lumii fara sa simta nici o urma de regret, pentru ca a creat omul. El nu vede in inima omeneasca doar pacatul si nenorocirea. In intelepciunea si iubirea Lui infinita, el vede posibilitatile omului, inaltele standarde la care acesta poate ajunge.

Isus stie ca, in ciuda fapului ca fiintele omenesti au folosit gresit binecuvantarile primate si au distrus demnitatea cu care le-a inzestrat Dumnezeu , totusi Creatorul va fi slavit prin rascumpararea lor.


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

18/07/08 19:56

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Deci, concluzia care o trag din ceea ce zici, e ca nefolosind talentul pe care a fost pus in noi de Dumnezeu, pacatuim. Si asa si e.

Dar, hmmm... Daca talentul tau nu e unul vizibil, ce faci? Uite de exemplu the_stranger e talentata la desen, benny e la muzica, Tamy si Andreea la poezie. Sunt daruri vizibile. Exista o cale de a descoperi talentul care a fost pus in tine?

Cineva zicea urmatoarele: "Incearca mai multe, si vezi unde esti mai bun."
E un sfat bun? :)


_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

18/07/08 21:38

   
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06

anomis a scris:

Cineva zicea urmatoarele: "Incearca mai multe, si vezi unde esti mai bun."
E un sfat bun? :)

Da.Acum nu trebuie să începi să faci ce ţi se pare mai la modă,ci trebuie să cauţi ceva ce te face pe tine împlinit.Nu cred că păcătuieşti dacă nu ştii ce dar ai,însă cred că e greşit să nu cauţi darurile care sunt "ascunse" în tine.


_______________________________________
His grace is enough!

18/07/08 21:45

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Exact. Cred ca Dumnezeu va aprecia si faptul ca am cautat sa gasesc acea comoara pe care El a ascuns-o in mine. :)

Si nu e vorba de ce e la moda, ci de ceea ce faci cu placere, si a carui rezultat este chiar... bun. :)


_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

18/07/08 21:49

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
anomis, nu stiu daca stii de testele cu talentele date de Duhul Sfant. Sunt teste ample dar foarte bune. Am facut doua teste diferite pentru a le verifica veridicitatea.

Cat despre talente ascunse, nu cred in aceasta idee. Dumnezzeu nu iti da un talent pentru a-l inchina doar tie insuti. Sunt convinsa!


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

18/07/08 23:39

   
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06

Norkis a scris:

Dumnezzeu nu iti da un talent pentru a-l inchina doar tie insuti. Sunt convinsa!

Bineînţeles că aşa e cum zici.Sinceră să fiu,sunt convinsă că ar fi păcat să foloseşti un talent doar pentru tine însuţi.


_______________________________________
His grace is enough!

19/07/08 10:19

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Norkis a scris:

talentele date de Duhul Sfant

Sincer, unde ai gasit tu formularea de talent in Biblie?
Mi se pare o contradictie de termeni sintagma talent dat de Duhul.

TALÉNT, talente, s.n. Aptitudine, înclinare înnăscută într-un anumit domeniu; capacitate deosebită, înnăscută sau dobândită, într-o ramură de activitate, care favorizează o activitate creatoare. ♢ Loc. adj. De talent = talentat. ♦ Persoană înzestrată cu aptitudini remarcabile. – Din fr. talent, lat. talentum.


Copyright (C) 2004-2008 DEX online. Copierea definiţiilor este permisă sub licenţa GPL, cu condiţia păstrării acestei note.


Darurile sunt date de Duhul Sfant: 1 Corinteni 12-14.

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (19/07/08 12:06)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

19/07/08 11:50

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Si cu pacatele cum a ramas ?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

19/07/08 12:58

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Pentru mereu_alaturi_de_tine: iti recomand sa citesti din noile versiuni/traduceri ale Bibiei in limba engleza sau franceza, cel putin

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

19/07/08 13:43

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
[Cea mai buna traducere a Bibliei ramane KJV]

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

19/07/08 13:52

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Eu cred ca aveam o discutie in limba romana.
Nu am definit eu notiunea de talent. Si daca s-ar folosi acelasi termen in limba engleza/franceza mi s-ar parea nerelevant, pentru ca au surse diferite:unul este innascut, altul primit la Botezul cu Duhul Sfant.

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (19/07/08 13:56)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

19/07/08 13:53

   
shalom-haim
membru

Locatie: paris franta
Inregistat: 06/07/08
pacatul??? Trebuie sa recunoastem ca diavolul s-a "modernizat" il
gasim sub forma: unor brateluse,lantzuri, inele cu ceva inscriptii "wwjd?" , jesus... etc!shi atunci sa-i vezi pe ai nostri cu se inghesuie sa cumpere ca cica astea-s bijuteri "pocaiesti", si din nefericire nu-si da seama caci pica in plasa satanei.
Ori in biblie nu scrie destul de clar: "SA NU DAI BANII PE CE NU SATURA SHI INCALZESTE?"

citind undeva mai sus despre  talente, nu am inteles de unde e scoasa chestia aia cu "talent ascuns?" da nici nu exista asa ceva! ori Dumnezeu cind iti da un TALANT nu til da pt ca nu-l sti folosi ci din potriva pt ca stie ca o sa-l intrbuintezi cum trebuie SPRE SLAVA LUI DUMNEZEU!!!

Atunci cind DUHUL LUI DUMNEZEU este in tine, nu mai stai la rascrucii de drumuri intrebindu-te ce este pacat sau nu, pt ca el va fi ca o CANDELA PT TINE, si-ti va lumina mintea. RUGACIUNEA ESTE CALEA CATRE CER!!!


19/07/08 21:19

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Adevarata siguranta in calea pacatului, a raului, a degradarii morale, o putem dobandi prin permanenta schimbare si reforma.

De asemenea, unii se plang ca au ajuns intr-o situatie spirituala degradanta si degradata datorita medilui; cu toate acestea, influenta rea nu este un argument inaintea lui Dumnezeu. El ne-a pus la dispozitie destule arme pentru a ne lupta impotriva celui rau. Depinde doar de noi sa ii ingaduim lui Isus sa ne acopere pacatele cu sangele Sau, si sa Il rugam sa  umple golul ramas in suflet si caracter cu Duhul Sfant.

Ultima modificare de Norkis (19/07/08 22:30)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

19/07/08 22:28

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
shalom io zic ca exagerezi la faza cu bratarile.cum ma poate duce pe mine o bratara la pacat?

20/10/08 18:55

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Pacat e pacat, la Domnul nu exista pacat mic sau mare ci pacat este ceva care faci impotriva Lui (Dupa ce ai fost introdus la Adevar si Legea adica biblia).

_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

06/11/08 21:27

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07
(Deoarece cursul discuţiei a deviat prea mult de la Geneza spre subiectul Păcat, voi continua aici)


mototey a scris:


ma refeream la pacatul Adamic... cum intelegi tu urmatorul aspect?... un Dumnezeu Sfant a lasat ca pacatul sa intre in lume, sa intre in viata omului...


Păcatul nu este altceva decât depărtarea de Dumnezeu, respingerea Lui din viaţa noastră. Înainte de toate Dumnezeu ne iubeşte. Orice iubire implică respectul persoanei iubite. Respectul implică libertatea de alegere. Dumnezeu a ales să-l iubească pe om iar acesta a ales să se depărteze de Dumnezeu.

Referitor la păcatul Adamic, este un subiect deosebit şi dacă îmi aduc bine aminte am răspuns ceva la topicul "Adam" de la aria "Personaje Biblice". Dacă vrei să explici mai detaliat ce înţegi prin "păcatul Adamic" te aştept acolo.


22/01/09 10:20

   
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07
O definiţie a copiilor învăţată la şcoala duminicală:

Păcatul este tot ceea ce facem, spunem sau gândim şi este neplăcut lui Dumnezeu. :)


_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

28/01/09 11:52

   
gabita
membru

Locatie: Bacau -Romania
Inregistat: 26/01/09
Tot ceea ce nu e in armonie cu vointa lui Dumnezeu, este pacat.
Oricine face pacat,face si faradelege...si pacatul este faradelege(1Ioan3,4).


28/01/09 23:51

   
brocoron
membru

Locatie: cluj, ro
Inregistat: 17/03/09
pacat inseamna "a gresi tinta".este o hotarare de a urma o cale diferita de aceea stabilita de Dumnezeu. este ca si cand am spune lui Dumnezeu "vreau mai degraba sa merg pe propriul meu drum..."

17/03/09 12:00

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07

benny a scris:

O definiţie a copiilor învăţată la şcoala duminicală:

Păcatul este tot ceea ce facem, spunem sau gândim şi este neplăcut lui Dumnezeu. :)

mie mi se pare fair play aceasta definitie ... nu tot ce e frumos pentru noi e si pentru DUMNEZEU ... in cuvintele lu` gianu ... iancu gianu ... :D:D:D


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

27/03/09 17:51

   
pacman44
membru

Locatie: Brasov
Inregistat: 22/05/09

Boltt a scris:

Pe scurt, consider ca pacatul este ignorarea vointei divine exprimata. Desigur acesta are o componenta comisiva si una omisiva.


Din cate am citit, Hitler credea sincer ca indeplineste vointa divina sa elimine evreii din Europa ocupata si chiar din toata lumea daca ar fi putut.Deci "vointa divina" e un termen subiectiv, in functie de un interes sau altul.


Cat priveste notiunea de pacat, aia e si mai interesanta.Si totul pleaca de la notiunea de "atotputernic".Adica D-zeu e atotputernic.Asta e afirmatia crestina (si nu numai).
Eu inteleg prin aceasta sintagma ca vointa lui D-zeu se indeplineste fara exceptie, El fiind atotputernic.Sper ca nu am inteles gresit.
Eu mai inteleg, din imi spune un prieten crestin fundamentalist, ca D-zeu ar dori ca noi oamenii sa fim/sa fi fost fara de pacat.Si cu toate astea nu suntem si nu am fost si cred ca nu o sa fim vreodata,deci presupusa vointa divina nu se implineste.
Fiecare trage propria concluzie...


22/05/09 17:43

   
pacman44
membru

Locatie: Brasov
Inregistat: 22/05/09

Norkis a scris:

Pacaul este incercarea mascata de a umple golul destinat lui Dumnezeu.

In ultima perioada pacatul imbraca o forma alegorica, ingenioasa si tot mai "pocaita".Pentru multi criticarea bisericii lui Dumnezeu a devenit a doua natura si o foarte populara forma de recreatie religioasa, ca o conversatie despre vreme. Asemenea persoane ar trebui sa fie prudente atunci cand vorbesc de rau biserica. In ciuda imperfectiunilor ei, eaa este “lumina ochilor lui Dumnezeu", cum spune profetul Zaharia.

Desi la disciplina "cunoastere de Dumnezeu" putem avea centura neagra pacatul ignorantei, imprudentei, ne-masurii ne afecteaza intr- asemenea masura incat, caracterul pe care ni-l slefuim devine tot mai scortos si mai fisurat.

Norkis


  Sunt sigur ca si Arhiepiscopul Tomisului, Inalt Prea Sfintia Sa Teodosie e de acord cu tine.E cea mai buna solutie: asimilezi orice investigatie despre caracterul acestui individ care cere atentii pt. a facilita accesul la "duhul sfant" cu un atac marsav impotriva bisericii si a lui D-zeu.Cum sa nu iubesti un astfel de om? Doar reprezinta "lumina ochilor lui Dumnezeu"!!
Detalii: http://www.romanialibera.ro/a152882/cat ... mania.html


22/05/09 17:50

   
Pagini: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net