TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Invidia & Nemultumirea Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (14/02/11 00:32)


07/12/10 21:47

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:14)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

07/12/10 22:17

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Fetelor imi cer scuze ca ma bag in discutiile voastre :D
mmeee9 a scris:

Tatal a vrut sa scape intreaga omenire..totusi...chiar si pentru sufletul meu nemultumitor si invidios???
Pentru El! Hristos a murit pt ca Dumnezeu te-a iubit pe tine. Faptele tale bune sunt roade aduse de tine la crucea pe care de mult scrie "esti a mea". De dorinta lui Dumnezeu de a-ti fi alaturi nu te indoi, nu trebuie sa moara Hristos de fiecare data cand iti merge rau ca sa iti reaminteasca ca TE IUBESTE si nu e indiferent.

Indrazneste sa faci ceva...:)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

08/12/10 01:19

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Din seara in care am vazut primele postari am tot incercat sa scriu, de pe telefon si mi s-a blocat butonul de send, iar am sters iar am scris..simteam ca innebunesc, de parca tot raul mi se intampla mie...a fost groaznic, imi venea sa-mi rod unghiile ...puteam doar sa citesc, la un moment dat am reusit sa trimit un mesaj si apoi cand am incercat sa le raspund celorlalti iar nu am mai putut, dar m-am bucurat enorm vazand ca ti-au raspuns foarte multi :) Doamne ajuta!
Am vrut sa-ti spun ca ceea ce simti tu am simtit si eu pana de curand si numai cu ajutorul Domnul am putut sa ma slefuiesc si acolo unde "pofta ochilor mei" era foaret mare.Primul lucru la care ma uitam pe strada erau fete, femei, ma uitat, le scanam din cap pana in picioare..culoarea ojei, a parului, hainele, incaltamintea, geanta, incercam sa vad cum isi combina hainele, ma uitam sa vad firma, etc.Apoi primul lucru cand aveam bani in portofel fugeam si-mi cumparam lucrul respectiv..era o invidie si vesnica nemultumire vis-a-vis de corpul meu, de hainele mele, nici nu vedeam cat de invidiata eram eu atat de preocupata eram de mine si de felul cum arat...vesnic ocupata pe strada sa ma uit sa vad "noutati" la celelalte.Probabil toate astea din cauza ca in liceu eram colega de banca a "smecherei" liceului, tot timpul intolita dupa ultimul trend :D iar eu eram cea mai simpla.Sunt multe de spus, fiecare isi spune parerea sau vorbeste din proprie experienta, dar rezolvarea este numai la El.El m-a salvat si pe mine de niste dependente care aparent pareau inofensive sau nici nu le bagam in seama, dar fooarrtee grave si care ne tin departe de Dumnezeu si nu realizam.Acum ma uit in oglinda si vad ceva cu adevarat frumos(chiar daca acum sunt nemachiata, fara bronz la solar sau haine de firma), ma vad foarte frumoasa, sunt impacata si multumita cu mine insami..inainte nu eram si ti-o spun cu mana pe inima.Eu am rog pentru tine sa te slefuiasca Domnul si sa lucreze in tine , sa devii asa cum isi doreste El.Dumnezeu sa te ajute si sa te intareasca sa treci peste aceste incercari.Doamne ajuta!!!


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


08/12/10 14:16

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:15)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

08/12/10 14:24

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
"aia" este un om la fel ca oricare altul, nu lasa invidia sa te faca sa te adancesti si mai mult in pacat, nu ai voie sa o urasti sau sa o vorbesti de rau, ai foarte mare grija, roaga-te Tatalui tau sa te poti uita la colega ta si sa vezi in ea calitati vis-a-vis de caracterul ei nu de exterior...si cu silicoane si fara, si cu botox si fara, si cu ruj si fara, si cu toale de firma si fara..tot viermii mananca acel trup de care noi ne tot ingrijim...asa ca ridica-te de unde esti, cere-i iertare Tatalui tau pentru caderea ta, roaga-te si mergi mai departe.Uita-te in oglinda si fii fericita ca vezi un diamant veritabil si lasa-L sa te slefuiasca in continuare!

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


08/12/10 14:31

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:16)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

08/12/10 14:53

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
resemneaza-ta...tu prin invidia ta poate gresesti mult mai mult ca ea :) ai grija la atitudinea ta si la ce faci tu, apoi uita-te la cei din jur.Sper sa reusesti sa-ti dai seama cand si unde ai gresit :)Domnul sa te binecuvanteze!

Ultima modificare de ROXANA82 (08/12/10 15:51)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


08/12/10 15:50

   
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
mmeee79,de ce nu incerci sa iti canalizezi energiile spre lucruri cu adevarat importante?te poti implica in multe proiecte,sau daca nu gasesti sa-ti faci tu al tau,sa-ti umpli mintea,inima,si mainile cu ceva util si de folos.Stiu ca pe vremea mea,nu prea era ce sa faci,cu toate astea,mi-am gasit destul de multa treaba,ocupandu-te de nevoile celor din jur,vei realiza ca ai multe lucruri de valoare pe care multi altii nu le au,si vei invata sa fii multumita. Eu nu prea stiu ce e aia sa invidiezi,ca n-am avut niciodata in mine dorinta sa fiu mai altfel,sau sa arat ca cineva,sau sa am ce are cineva,la cap. asta m-am multumit cu ce am avut,(sa nu crezi ca am fost o fata de bani gata,dar nu m-o interesat defel chestiile astea,si probabil si anturajul conteaza)insa am avut alte bube,dar cand m-am implicat in viata celor din jur mi-au trecut toate. Spre ex.implica-te la scoala duminicala,compune  poezii sau cantece,chiar daca nu or ajunge publicate niciodata,invata la un instrument,viziteaza copii la orfelinat,poate cunosti fam cu copii mici,incearca sa-i baby-sitter-esti :| oferindu-le parintilor un pic de timp liber,sa vezi cand esti ocupata,ca timpul zboara in favoarea ta,si te schimba DOmnul,de  nici sa vrei nu-ti mai amintesti cum ai fost.(eu ti-am dat ex,lucrurile care puteam sa le facem  in urma cu 15 ani,acu cred ca sunt mult mai multe oportunitati)Domnul sa iti dea izbanda.

_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

08/12/10 16:26

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:16)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

08/12/10 17:16

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

mmeee79 a scris:

multumesc Sarah..intr'adevar poate si de ce ma tine legata si internetul si tvul..asa ii de naspa:(( asa mult urasc televizorul...as vrea sa dau cu el pe geam..si cu netu la fel..stau pur si simplu ca o bleaga si ma uit...ca o..bleaga.
Cred, ca daca as compune ceva, as face ceva util prin casa..m-as putea schimba
Multumesc de sfat, fii binecuvantata!!




Si eu urasc televizorul :( nu esti singura..mai aprind din cand in cand pentru stiri :)
Eu te sfatuiesc sa citesti, foarteee mult..sa citesti zilnic din Biblie cat poti de mult, unde nu intelegi vino si pune intrebarile aici, mai citeste si carti crestine, daac intri la literatura vei gasi multe exemple de carti pe care noi le-am citit si ne-au placut.


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


08/12/10 17:19

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:17)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

08/12/10 17:40

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
mmeee este bine ca iti accepti problema, dar mai departe trebuie sa iei decizia sa nu o mai invidiezi. Este o diferenta intre "a dori" si "a vrea". Cand iti doresti, ramai la stadiul de a-ti dori, fara sa faci nicio schimbare, "a vrea" inseamna sa faci primi pasi spre a implini. Cred ca aceasta problema cu invidia e ca si cea cu iertarea. In momentul in care spui " destul. iert.", totul se schimba, si ierti cu adevarat. Sunt convinsa ca si in cazul invidiei merge cam la fel. Este greu, dar este si posibil.

08/12/10 19:20

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
x

Ultima modificare de tamarta (08/12/10 20:28)


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

08/12/10 20:17

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
Mesajul acesta l-am scris azi dimineata, dar n-am apucat sa-l trimit. Este lung, dar te rog sa-l citesti

  mmeee79, stii cat de mult as vrea sa pot da timpul inapoi, sa pot sa am din nou 15 ani? Atunci a fost momentul caderii mele. Pana acum n-am indraznit, dar mi-ai dat tu curajul. Am vrut sa-ti trimit mail, dar iata-ma ca iti scriu aici.

Pana in clasa a 8-a eram ratusca cea urata, eram acea tocilara cu ochelari, cu par scurt, plina de cosuri, ce se imbraca precum bunica si nu iese din banca toata ziua. Dar stii ce e ciudat? Ma simteam atat de frumoasa, de speciala.
Singurele mele probleme erau daca luam vreun 9 la vreo materie sau daca lua gol Steaua :D Fotbalul era pasiunea mea si era singurul lucru ce imi permiteam sa-l fac in timpul liber. Si eram apreciata de baietii de pe teren..apreciau viteza mea, curajul, devotamentul, apreciau faptul ca sunt diferita, ca nu sunt ca celelalte fete.

Poate te gandesti ca eram ridicata in slavi de colegi. Nicidecum. Radeau zilnic de mine, pe seama cosurilor, a frezei, a faptului ca eu eram mereu cea invatam si scriam tot si cea mai mare bucurie a lor era cand luam eu un 9.
Nu stiu daca iti poti imagina cum arata fata mea, dar eu n-am vazut pe nimeni care sa fi fost asa de grav. Am fost chiar si operata de 2 ori la fata. Dar prea putin imi pasa. Eram in lumea mea si eram fericita.

Dupa ce am intrat in clasa a 8-a s-au mai schimbat lucrurile. Era ultimul an. Plus ca fetele deja nu mai erau fetite, aveau forme si si le puneau in valoare si se machiau, se aranjau. Povesteau de baieti, de cat de fericite sunt, de faptul ca sunt iubite. Si atunci am inceput sa privesc la mine..si de atunci a inceput caderea mea. Mi-am lasat parul sa creasca, mi-l aranjam cu spuma, cu gel, ma machiam, nu ma mai imbracam ca o tocilara, vroiam sa slabesc. Le invidiam pe toate fetele din jurul meu. Ba ca erau mai slabe, ba ca aveau forme mai pronuntate si mai faine, ca aveau parul mai lung, mai blond, mai brunet, ca se imbracau mai fain..si tot asa. Nu mai aveam timp asa de mult sa invat, am renuntat la ochelari, nu mai mergeam sa joc fotbal, ca doar nu ii sta frumos unei domnisoare sa se arunce prin pamant dupa minge..si tot asa. Tot in acea perioada am facut ceva tratament mai puternic pentru problema cu tenul ce o aveam si am incetat sa mai fiu ratusca cea urata.
Pentru cei din clasa tot acea tocilara ramasesem. Fetele continuau sa-mi vorbeasca urat din invidie, iar baietii poate mai mult din rusine fata de ceilalti. Cum sa vorbeasca ei cu mascota clasei?

In schimb, a fost o profesoara de chimie care a observat schimbarea mea. Si m-a intrebat de ce vreau sa fiu urata, de ce vreau sa fiu ca celelalte fete? Ca eu aveam frumusetea ce celelalte n-o aveau..si ea mi-a insuflat dragostea pentru chimie, a investit in mine pentru ca a vazut ca am potential. Si asa am ajuns olimpica la chimie, asa am ales sa merg la liceu de chimie, la facultate in domeniul chimiei.

Nu a durat foarte mult asta, pentru ca acea profesoara a trebuit si plece si am
ramas iar numai eu si celelalte colege. Le vedeam zilnic mai frumoase si nu vedeam nimic frumos in mine. Incepusem sa lipsesc de la scoala, imi era rusine sa mai ies din casa..chiar daca eram vizibil mult mai frumoasa ca inainte. Dar acum nu ma mai priveam prin ochii lui Dumnezeu, ci prin ochii oamenilor. Desigur ca ma uitam si eu la telenovele toata ziua si in scurt timp nici nu trebuia sa ma mai uit la traducere, ca intelegeam tot. Traiam tragedia fiecare persoane din film si singura bucurie era cand fetele pe care le invidiam din film pateau cate ceva rau.

  Am luat capacitatea cu nota destul de mare si asta datorita faptului ca aveam baza dinainte. Am intrat la liceul la care am vrut. Am intrat in forta, cu capul sus si acea incredere in mine de nezdruncinat. Eram cea mai populara, eram in mijlocul atentiei, eram ridicata in slavi de toti. Poate te gandesti ca ma simteam minunat. Da, ma simteam, dar doar in acele clipe. Apoi ma simteam fara continut, ca o cutie goala, frumos impachetata(si poate ca asa se simte si colega ta). Am fost aleasa pentru preselectia la miss. Am mers la preselectii pana la final. Trebuia sa particip la bal, dar nu mai simteam nicio bucurie. Ma vedeam iar urata, grasa, fara nimic frumos. Ma comparam cu toate fetele din clasa, cu toate fetele de pe strada. Imi doream ochii de la una, parul de la alta, picioarele de alta..si tot asa. Si am renuntat sa mai merg la bal si s-a dus alta fata in locul meu.

  Incepusem sa ma apropii de Domnul, citeam, ma rugam, dar nu aveam acea bucurie ce doar copiii Lui o au. Continuam sa ma aranjez, din obisnuinta, dar nu mai vedeam nimic frumos la mine. Si anii au trecut si n-am vorbit cu nimeni si am purtat cu mine aceasta problema. La 17 ani Domnul a ingaduit sa aduca in viata mea un baiat minunat, Benny, care inca imi este alaturi si care doreste sa-mi fie alaturi toata viata[am 20 de ani acum]. Dar, pentru ca toate acele nemultumiri le-am tinut ani de-a randul in mine, nici pana in ziua de azi nu mi-am revenit complet.
  In liceu am surprins o discutie de a baietilor. Vorbeau despre fetele din clasa. Au facut un clasament a celor mai faine fete. Eu si cu o colega eram pe primele locuri. Asta pentru ca ei apreciau faptul ca nu eram ca celelalte, pentru ca am ales sa nu ma axez pe frumusetea fizica, ci sa fiu un om de caracter, sa fiu acolo pentru colegi cand au nevoie, sa fiu prima atunci cand e nevoie de o mana de ajutor; pentru ca nu incercam sa ies in evidenta injurand si laudandu-ma cu relatiile si betiile ce le-am avut, ci cu faptul ca sunt crestina si ca am alte principii. Chiar daca nu iti arata, te asigur ca ei apreciaza asta, doar ca e acel spirit de turma si ca s-ar face de ras daca ar arata compasiune si apreciere pentru tine fata de ceilalti.

Inainte nu stiam ce sa fac ca sa slabesc, refuzam sa port ochelari, iar acum, ma chinui de 2 ani sa ma ingras si nu reusesc nicicum si am si probleme destul de mari cu ochii. Am avut chiar si 3 operatii intr-un an si chiar in momentul de fata ar trebui sa ma operez. Si pentru ca ani la rand n-am avut incredere in mine, in ceea ce sunt, mi-e greu si acum uneori. Astea sunt consecintele faptelor mele. Imi doresc atat de mult sa pot da timpul inapoi. Sa ma rezum la lucrurile cu adevarat importante in viata. Mi-am pierdut esenta, valoarea, le-am dat pe lucruri de nimic. In ultimul timp au reaparut soapte de la cel rau, cum ca as fi prea slaba, ca cei din jur ma privesc ciudat si am zile in care nu vreau sa ies din casa, dar cu ajutorul Domnului reusesc sa trec peste astfel de momente. Incercand sa privesti la tine, la cei din jur, pierzi tot mai mult din ceea ce esti. Ai nevoie sa te regasesti, ai nevoie sa faci ceva ce iti aduce implinire, multumire, ceva ce te face sa te simti speciala. Eu am ales sa-mi folosesc timpul pentru a le arata celor din jur ca sunt speciali, incerc sa le ofer ceea ce eu am cautat si asteptat cu disperare. Le ofer prietenia mea, cuvinte de apreciere si incurajare si fara ocazii anume, anumite cadouri facute de mine prin care sa le arat ce simt, prin care sa ii fac sa se simta importanti. Si daruind celorlalti, primesc si eu. Primesc acea bucurie si implinire sufleteasca ce n-am intalnit-o inainte. Incearca si tu sa oferi iubire si apreciere celor din jur, incearca sa iti schimbi atitudinea fata de oameni, incearca sa fii pentru ei ceea ce tu ai nevoie sa fie altii pentru tine. Incepe cu o prietena, doua si apoi iti va fi mult mai usor. Apoi vei ajunge sa-i privesti si pe ceilalti cu alti ochi, inclusiv pe acea fata. Ea are frumusetea ei, iar tu ai frumusetea ta. Uitandu-te la ea nu faci decat sa iti ingropi frumusetea ce ai primit-o de la Domnul. 

  Este un citat care imi place: "Daca ai timp sa te plangi cu privire la un lucru inseamna ca ai timp sa si faci ceva cu privire la el"[b]. Asa ca lupta, incepand pe genunchi, in rugaciune. El a investit in tine, asa ca scoate tot ce ai mai bun si pune-ti in valoare calitatile. Nu-l lasa pe cel rau sa te calce in picioare, arata-i ca Cel ce e in tine e mai tare decat el si ca frumusetea primita de la El e mai presus decat orice alta frumusete.

  In plus, frumusetea unui om nu consta in chipul si hainele lui, ci in ceea ce este el cu adevarat, in roadele lui. Asa ca alege sa faci lucruri frumoase care ii dau slava Lui. Alege sa te privesti in oglinda si sa iti spui ca [b]estii fiica de Rege, ca esti speciala, ca ai pret in ochii Lui, ca esti scrisa in palma Lui cu semn de cuie si ca asta e mai presus decat orice altceva.
Hainele si frumusetea fizica vor trece, caci lucrurile care se vad sunt trecatoare, dar cele ce nu se vad sunt vesnice. Invata sa apreciezi ceea ce ai, invata sa te bucuri si de binele celorlalti. Incearca sa o privesti pe acea colega si pe toti ceilalti prin ochii Lui.


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

08/12/10 20:28

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
Wow....iti multumesc frumos pentru tot ce ai scris...iti multumesc din inima!!!!fii binecuvantata de Isus!!:*
Ma bucur mult de ceea ce am citit..ai foarte,foarte mare dreptate...wow.
Doar ca eu uneori uit ca frumusetea trece, uit ca hainele trec, uit ca toate trec...de aceea nu ma pot bucura de viata...nu ma pot bucura de prietenii pe care ii am, nu ma pot bucura de ceea ce am, de parintii mei minunati, de toata familia mea!!
DAr, cum spunea cineva...ORICE BATALIE SE CASTIGA PE GENUNCHI!


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

08/12/10 20:56

   
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (14/02/11 00:32)


08/12/10 23:07

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
tamarta,toata stima si respectul :)

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


11/12/10 09:35

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:18)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

11/12/10 23:15

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:18)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

12/12/10 21:31

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
Draga mea, incearca sa te linistesti! Reciteste tot ce am scris eu si celelalte persoane.
Intelege ca esti speciala si ca esti creata de Dumnezeu si tot ce a creat El este bun si frumos. Si colega ta si fata de la biserica au frumusetea lor, dar tu ai frumusetea ta, care este unica, ai ceea ce celelalte fete nu au. Invata sa te bucuri de asta, invata sa te pretuiesti mai mult, invata sa te privesti ca fiind o creatie minunata a lui Dumnezeu.
  Capul sus! Priveste la El si bucura-te de ceeea ce primesti de la El. Traieste-ti copilaria, adolescenta. Nu lasa ca cei mai frumosi si liberi ani din viata ta sa treaca asa pe langa tine, iar tu tot stresata sa fii. O sa vina anii studentiei, o sa vina viata de familie si vor aparea atatea si atatea probleme. Peste ani si ani o sa razi poate de gandurile ce le ai acum, dar nu iti poate garanta nimeni ca o sa prinzi acei ani. Si in plus, amintirea anilor de acum o sa te urmareasca o viata intreaga. Iti spun asta pentru ca stiu cum este la mine. Inca am si eu luptele mele. As fi vrut sa fi avut curajul la vremea potrivita sa vorbesc cu cineva, as fi vrut sa existe cineva care sa-mi spuna ceva ce sa ma readuca cu picioarele pe pamant, care sa ma readuca la realitate.

Nu te astepta ca totul sa treaca intr-o clipa, ca totul sa se stearga asa cum stergi creta de pe tabla cu buretele. Ranile se vindeca greu, dar pentru asta e nevoie de perseverenta, e nevoie sa aplici zilnic balsam pe rana. Si balsamul pentru ranile tale e Hristos. Nu te astepta ca noi sa-ti dam secretul acceptarii, frumusetii si tineretii vesnice. Noi iti dam solutii de moment, noi iti dam idei, iti spunem gandurile noastre, dar Hristos e Singurul ce iti poate da adevarata solutie. Dar pentru a afla solutia Lui trebuie sa stai sa vorbesti cu El si sa fii dispusa sa accepti totul ca fiind de la El.

Chiar daca vei mai avea caderi, chiar daca vei mai simti aceleasi sentimente si trairi, tu continua sa lupti, continua sa te gandesti la faptul ca esti o creatie unica si minunata a lui Dumnezeu. O sa fie greu, o sa ai zile bune si zile mai putin bune, dar alaturi de El vei fi biruitoare. Nu esti singura. Il ai pe El, ne ai pe noi :)


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

13/12/10 01:55

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
mmeee asa cum spunea si tamarta, voi, tinerii din ziua de astazi aveti mare "noroc" cu internetul si mai ales cu acest forum :) pe timpul meu nu erau, iar anturajul si-a spus cuvantul asupra mea....asa ca profita ;)

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


13/12/10 14:49

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:18)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

13/12/10 14:55

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Doamne ajuta!!!

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


13/12/10 15:00

   
emma_mada
membru

Locatie: Craiova
Inregistat: 20/10/10
mmeee, continua sa te rogi! si noi ne rugam pentru tine ;) Dumnezeu este intr-adevar atat de minunat! si extrem de iubitor!!! desi nu meritam ,El ne iarta si ne primeste inaintea Sa, chiar si cand ispitele ne-au rapus (sau noi ne-am lasat rapusi de ele :( ) Weekend-ul asta am trecut si eu printr-o faza dintr-asta, dar indurarea lui Dumnezeu m-a ridicat! Iti spun asta, ca sa nu incetezi sa vii inaintea lui Dumnezeu, oriunde te-ai afla (spiritual vorbind).
Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa te tina in Bratul Sau ocrotitor!


_______________________________________
"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

13/12/10 21:46

   
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net