TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/O Ultima Sansa! Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:21)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

20/12/10 22:13

   
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07
mmeee79, ai incercat sa vorbesti cu parintii tai despre aceste lucruri? Ei ce spun?

_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

20/12/10 23:51

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
@ mmeee79
Cum sa nu te criticam? eu incep cu critica. ;) Ai gresit titlul. Nu trebuia "o ultima sansa" ci trebuia titlul "inca o sansa". :)

Iar acum incep sa te descurajez, nu? Sa nu crezi ca vaita va fi numai succese! Viata e o lupta, si biruitori sunt cei ce au luptat , nu cei ce au pazit gastele si ratele pe izlaz.

Iar daca lupta e de durata, iti trebuie multa perseverenta. Cand ai pierdut o batalie, nu e pierdut razboiul. Iar daca pierzi resurse pretioase trebuie sa te reincarci cu resurse ca sa poti continua lupta cu mai multa determinare.
Poate mai pierzi o batalie. Nu-i nimic. O iei de la capat. De alta data castigi o batalie; razboiul tot nu-i terminat. Din nou o iei de la capat, numai ca de data asta, pe langa resursele ce le acumulezi, ai si un moral ridicat. Infrangerile te calesc iar victoriile te fortifica.

Sau ti-ai imaginat cumva ca odata ce ai devenit credincioasa ai rezolvat problema spirituala si poti sta pe perne de puf?

Daca s-ar fi dorit sa mergi drept in rai, fara sa mai ai tangenta cu lumea asta asa cum este si cum incepi sa o dscoperi, Dumnezeu i-ar fi zis pastorului sa te boteze 5 minute. ;) Mergeai direct in rai. :D :D

POate vezi si ce a scris feedback, la comentarii intr-o discutie cu homeless, si vezi ca viata nu este chiar acsa roz cum pare din perspectiva infantila.
Cu toate acestea, daca ai teluri, ea merita traita.

Daca ai timp acuma in vacanta, as recomanda sa citesti ceva carti usoare ca lectura, dar semnificative in continut.
Daca ai cumva de unde sa imprumuti "lumini peste veacuri"  sau "graiul martirilor" poti sa vezi cum au trait si au stralucit oameni care aveau o perspectiva.

Si uite ca este un om caruia sa-i pese de tine. Dar nu e unul. Multele raspunsuri ce ti s-au dat arata ca multora le pasa de tine, desi nu ai postat la mai multe topicuri.
Ceea ce cred ca ai realizat este ca nu plangem pentru toate lucrurile pentru care plangi tu, si asta poate ca am trecut deja peste. Daca totusi tu crezi ca trebuie sa plangi in continuare pentru aceste lucruri, poti sa plangi daca vrei pe umarul nostru. Asta inseamna ca te intelegem si aici gasesti consolare.
Totusi, cand vei termina de plans pentru anumite lucruri, iti vei da seama care este realitate pe care, vrand-nevrand trebuie s-o accepti, pentru ca raiul inca nu este venit. Daca raiul ar fi in aceste lucruri, fii sigura ca nu ai mai astepta altul.

Si pentru ca tu iei in serios valorile spirituale, iti propun sa vezi perspectiva unui om care s-a dedicat cu totul slujirii lui Dumnezeu, si ne-am astepta ca acesta sa fie umplut cu toate favorurile posibile, si rasfatat de Dumnezeu din toate punctele de vedere. Iata ce scrie el intr-o scrisoare. "Chiar in cortul acesta  deci, gemem apasati; nu ca dorim sa fim dezbracati de trupul acesta, ci sa fim imbracati cu trupul celalt peste acesta, pentru ca ce este muritor in noi sa fie inghitit de viata"

Nu-ti spun cine si unde a scris asta.

Ultima modificare de emanuel (20/12/10 23:58)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

20/12/10 23:53

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:21)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

21/12/10 00:07

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Batalia a inceput de mult si pe genunchi nu faci decat sa prinzi puteri. Vroiam sa scriu la celalalt topic dar nu am mai lungit-o. O nepoata avea o colega fiica de popa si maicasa parca era profa la scoala lor. In fine, doar la concursuri unde nu se putea sti cine a scris lucrarea o intrecea, mereu era a doua in clasa. Dupa ce te-am citit am intrebat-o daca mai e colega cu aceea fata. Stiam ca a zis ca nu merge la mate info in acel oras pt ca cealalta vroia sa mearga tot acolo si se saturase de ea. Pana la urma a mers la mate-info si aceea fata a mers la alt profil. Cand am intrebat-o cum e mi-a zis "acum am una mai ceva ca aceea, e geniu". Cumva s-a resemnat, probabil colega asta invata mai bine ca ea, nu stiu.

Te sfatuiesc sa nu te retragi prea mult, suntem fiinte care avem nevoie de persoane care sa asculte cel putin ce avem de spus.

Daca iti spun ca apreciez ceea ce ai facut aici, ca incerci sa cauti solutii pt problema ta ramai?  Vezi, nici nu ma intereseaza daca ramai sau pleci, mai bine sa pleci si sa fi ramas cu ceva. Daca nu ai gasit nimic bun chiar te sfatuiesc sa pleci, incearca in alta parte insa daca te-a binedispus discutiile de aici merita sa ramai.

Colegul care ma deranja cel mai tare era cel care se tinea cel mai destept si de fapt pe buna dreptate isi spunea "sunt cel mai mare hot(se refera la copiat la examene)", isi batea joc de toti, unu e prea prost ca nu intelege celalalt ca ia 10 pe linie, ceilalti sunt urati dar el era cel mai frumos etc. Imi zicea alt coleg ca si pe mine ma vorbea de rau iar eu raspundeam ca nu ma intereseaza si continuam sa il ajut pe cel mai cel. Am auzit multe replici "esti prea bun cu el" si atunci mi-am dat seama ca am realizat ceva. Testul l-am picat uneori, mi-a fost ciuda vre-o saptamana cand am vazut ce mult m-au depasit uni pt ca au copiat dar apoi m-am resemnat. Toate astea m-au invatat sa nu ma compar cu ceilalti, faceam comparatie intre noi doar ca sa trec peste frustrari, dupa examene imi ziceam ca in liceu copiam ca si ei deci n-am dreptul sa ii judec eu.

Nu esti cu nimic mai prejos decat noi. Tu ai problema asta cu 'nemultumirea', probabil e mandria de a fi cea mai cea. Eu am si problema asta :D dar am altele mai mari. Nu sunt mai bun decat tine si nu merit nici cu o sutime de procent mai mult decat tine. Tine minte ca nu treci decat printr-o ispita si trebuie sa inveti sa o biruiesti. Ceea ce ai izbutit sa faci nu prea are a face cu mantuirea ta, dragostea lui Dumnezeu fata de tine (ar trebui sa sti ca nu se schimba), meritele tale la fel ca intotdeauna nu sunt suficiente deci nu ai de ce sa gandesti ca nu meriti sa fi ascultata.

Zambeste, maine se poate sa fie mai bine :)

Ultima modificare de daniel (21/12/10 01:08)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

21/12/10 01:01

   
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07
...sau mai rau. Depinde... :D

_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

21/12/10 01:09

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
optimistule ! :P

_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

21/12/10 01:11

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Pai, maine-i mai bine; adica azi pentru ca se intra in vacanta. :)

Ultima modificare de emanuel (21/12/10 01:26)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

21/12/10 01:26

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:23)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

21/12/10 11:11

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Credeam ca te rogi si dupa o ora sau doua termini rugaciunea. ;)

Daca vrei sa vezi viata in biserica in primul rand trebuie sa fii trezita. Daca esti trezita faci galagie si ii trezesti si pe ceilalti de cumva dorm. :)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

21/12/10 23:25

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:23)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

21/12/10 23:28

   
emma_mada
membru

Locatie: Craiova
Inregistat: 20/10/10

mmeee79 a scris:

:))
Ma pun si ma rog iar dupa o ora, doua, redevin aceeasi, la aceeasi stare, desi am avut o partasie cu Domnul minunata.
Asta nu mai inteleg eu..de ce parca Domnul nu ma mai asculta, nu mai da raspuns problemelor mele? m-am saturat sa strig...si sa simt ca nimeni nu ma asculta...


Pai eu cred ca aici se da o lupta, asa cum s-a spus mai sus. Dovada ca Dumnezeu te asculta este si faptul ca mai poti avea "partasii minunate cu Domnul", asa cum ai zis si tu. Iar daca mai apoi revii la starea de tristete, depresie, raceala spirirtuala etc. (tu stii mai bine),este pentru ca celui rau ii este necaz si chiar asta vrea sa faci:sa renunti!!!
Ii vei face pe plac? ;) Eu iti spun sa nu faci asta! Vezi? Il ai pe Dumnezeu de partea ta, o ai pe mama ta, ne ai pe noi, care nu te cunoastem, dar carora ne pasa de tine! De ce crezi ca ne pasa? De ce crezi ca scriem aici? Doar nu ne-am vazut niciodata! Iti spun eu secretul: dragostea lui Dumnezeu ne strange! Suntem madulare unii altora! Ne bucuram si suferim impreuna! Ne rugam pentru tine! Isus e alaturi de tine! "Daca Dumnezeu e pentru noi, cine va fi impotriva noastra?" Lupta! "Nu ca am si castigat premiul sau ca am si ajuns desavarsit; dar alerg inainte, cautand sa-l apuc, intrucat si eu ma fost apucat de Hristos Isus." Filipeni 3:12


_______________________________________
"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

21/12/10 23:32

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (28/12/10 17:41)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

21/12/10 23:34

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:22)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

11/01/11 15:27

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Ma bucur ca ai trecut cu bine, si-l slavesc pe Domnul pentru asta.

Cand am citit acest post al tau stii ce mi-a venit in minte? Faptul ca a fost ispitit chiar Fiul lui Dumnezeu. Biblia zice ca dupa ce a fost ispitit in toate felurile, Diavolul l-a lasat. Daca afirmatia s-ar opri aici, ar fi tare bine, dar continua si mai spune ceva: "...pana la o vreme". Cu alte cuvinte, ai trecut un test, dar sa fi pregatita si pentru alte incercari. Ai o perioada de acalmie? E bine sa o folosesti ca perioada pregatitoare. Ai castigat o batalie, foarte bine. Razboiul continua, nu-i incheiat, si asta nu-i o profetie, ci este o normalitate in viata crestinului.

Ultima modificare de emanuel (11/01/11 15:38)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

11/01/11 15:37

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

emanuel a scris:

Ma bucur ca ai trecut cu bine, si-l slavesc pe Domnul pentru asta.

Cand am citit acest post al tau stii ce mi-a venit in minte? Faptul ca a fost ispitit chiar Fiul lui Dumnezeu. Biblia zice ca dupa ce a fost ispitit in toate felurile, Diavolul l-a lasat. Daca afirmatia s-ar opri aici, ar fi tare bine, dar continua si mai spune ceva: "...pana la o vreme". Cu alte cuvinte, ai trecut un test, dar sa fi pregatita si pentru alte incercari. Ai o perioada de acalmie? E bine sa o folosesti ca perioada pregatitoare. Ai castigat o batalie, foarte bine. Razboiul continua, nu-i incheiat, si asta nu-i o profetie, ci este o normalitate in viata crestinului.



Adica o continua batalie, un teren minat :D Domnul sa fie cu noi toti!


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


11/01/11 15:50

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:22)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

14/01/11 18:28

   
alex
membru

Inregistat: 02/03/09
Capul sus, nu e usor sa lupti, nu a zis nimeni asta. Gandeste mai pozitiv, cu atitudinea asta nu ajungi nicaieri ;)
Satan incearca sa ne castige pt el cu orice scop, insa nu trebuie sa renunti la a lupta. poate pierzi batalii, insa victoria e Domnului. "Pot totul in Christos care ma intareste" Filipeni 3:14.
Cu totii suntem loviti de cel rau intr-un fel sau altul, insa nu ne dam batuti. Arata-mi mie un crestin care nu e incercat...eu unul inca nu am vazut :)


14/01/11 21:30

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (14/01/11 22:51)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

14/01/11 22:37

   
emma_mada
membru

Locatie: Craiova
Inregistat: 20/10/10

mmeee79 a scris:

E foarte greu.Loviturile se primesc zilnic, tot mai multe.E foarte,foarte greu.
Mi-e greu sa mai spun si " iarta-ma " Tatalui meu, la cat de mult i-am gresit.Imi pare rau ca sunt asa cum sunt, si as vrea sa pot mai mult si mai mult,dar....nu pot!


Ma crezi ca exact asta am avut si eu zilele astea? Dintr-o prostie de-a mea nu mai indrazneam sa imi ridic ochii si glasul spre Dumnezeu sa Ii cer iertare, nu pentru ca ma gandeam ca nu ma mai iarta, stiam ca ma va ierta, insa ma gandeam ca iar voi calca stramb si... ce rost are? sa gresesc, sa primesc iertare si apoi sa o iau de la capat... M-am simtit foarte rau in sens spiritual, nu am pace cand nu sunt bine cu Domnul si eram nefericita, foarte impovarata. Dar tot Dumnezeu m-a ajutat si mi-a aratat ca ma iubeste. Pana la urma, tot la El am alergat, caci m-am convins ca nu pot fi implinita fara El! Nu pot intelege cat de mult ma iubeste, dar stiu ca am iubeste enorm, la fel si pe tine si pe oricare altul :)
Nu descuraja! Mergi inainte! Da, este greu, mai ales cand ai devenit atat de sensibila si te consumi atat de repede, dar nu uita ca Domnul te iubeste! Nu il lasa pe cel rau sa se bucure de tine! Cazi, te ridici, iar cazi, iar te ridici ;) Domnul te iubeste si nu te va parasi, draga mea! La cine sa alergam, daca nu la El? Cine sa ne dea pace si dragoste? Cine ne intelege, asa cum o face Domnul, in orice moment, chiar si atunci cand suntem de neinteles? Doar la El gasim alinare! Nu te lasa! :)

Dar... daca vrei sa ne spui, a mai intervenit ceva? La ce te referi cand spui ca iar ai gresit? E vorba tot de fata aceea sau altceva? Doar daca vrei sa ne spui :)
Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa iti dea biruinta!Si noua, la toti!:)


_______________________________________
"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

14/01/11 22:42

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:22)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

14/01/11 23:42

   
emma_mada
membru

Locatie: Craiova
Inregistat: 20/10/10

mmeee79 a scris:

Stiu ca nu e nimeni langa noi, stiu ca la nimeni de langa noi nu-i pasa de durerea noastra, stiu ca nimeni de pe pamant nu ne iubeste...dar stiu ca exista un Tata care ne iubeste!

Si, totusi, pe langa faptul ca Dumnezeu este langa noi (si asta e cel mai important ;)), cred ca nu esti chiar singura, cred ca exista inca persoane carora le pasa de tine, ce spui? ;)Atatia care ti-au raspuns, care te incurajeaza, care te sustin... nu esti chiar singura ;)

mmeee79 a scris:

[...] sau daca nu exista nici un baiat care sa se uite la mine

Draga mea, eu zic sa nu te grabesti, asta nu e un motiv care sa te nelinisteasca, ai atata timp!!! Sunt fete mai mari care nu se grabesc si nu isi fac probleme, cel mai important e ca baiatul acela sa Il slujeasca pe Dumnezeu cu adevarat si sa aveti o relatie serioasa, dar deocamdata... :D nu e un motiv de ingrijorare


_______________________________________
"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

14/01/11 23:58

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (15/01/11 00:05)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

15/01/11 00:05

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:23)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

15/01/11 00:11

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Doar Dumnezeu ne iubeste neconditionat pe fiecare.
Altcineva nu chiar ca El.

Pai, daca s-ar gasi si altcineva care sa iubeasca asa ca El, poate L-am trada!


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

15/01/11 00:15

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net