TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Supunerea Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 7
brightsky
membru

Locatie: Pontypridd, Wales
Inregistat: 01/07/05
Supunerea e un factor atat de important oriunde! cu alte cuvinte sa iti vezi lungul nasului!
s-a vb despre supunerea in casatoorie..hai sa vb putin despre supunerea in biserica! cu tristete am observat ca tinerii din ziua de azi au cam uitat ce inseamna asta...
cred ca atata timp cat traiesti in teama de Domnul traiesti si in supunere. Libertatea in Hristos, sa fie oare acest lucru un motiv pt care tot mai multi dintre tineri uita ce inseamna supunerea?


_______________________________________
I have seen Jesus, for He is in everything I touch!

04/04/06 00:12

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
atata timp cat in biserica se traieste dupa Cuvant,tinerii nu au nici o scuza. Cauza rebeliunii este una singura si anume faptul ca ei nu sunt nascuti din nou;au crescut indoctrinati,au o forma de evlavie; nesupunerea, neascultarea de parinti,toate isi au radacina aici. Este bine sa se faca diferenta intre sunt pocait si parintii mei sunt pocaiti.(daca pritenii si colegii spun ca esti pocait,ar trebui sa constientizam ca nu-i adevarat). Revenind la biserica,vinovati sunt tot fratii,care, au stiut cum nu se putea mai bine sa ii educe de mici pe copii ... rezultatele se vad. Vina nu trebuie aruncata doar asupra tinerilor,pentru ca ei au fost impiedicati sa aiba o dezvoltare armonioasa din punct de vedere spiritual, chiar de fratii din biserica. Ei nu au motivat citirea Bibliei, partasia,etc..., au vrut doar posturi in conducerea bisericii. Cu asa "pocaiti" e normal ca si copiii lor sa le calce pe urme.

nu vreau sa generalizez(proababil asta e impresia pe care a facut mesajul de mai sus),dar se intampla in majoritatea bisericilor ...


04/04/06 01:48

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Ceea ce s-a intamplat in bisericile noastre este faptul ca s-a trecut de la respect la familiarism. E foarte greu sa-i fii supus cuiva cu care te tragi de sireturi in restul saptamanii. Cred ca e foarte importanta intr-o familie relatia dintre tata si mama. Asta va fi reperul copilul in viata si mai ales cand va ajunge la casa lui.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

04/04/06 05:19

Site web  
brightsky
membru

Locatie: Pontypridd, Wales
Inregistat: 01/07/05
si eu cred ca atat tiomp cat te tragi de sireturi cu cineva in cursul saptamanii este greu sa ii fi supus pe urama...
mi-a placut cum ati gandit...dar ce faci atunci cand majoritatea dintre tineri fac parte din familii necrestine si nu au nici un exemplu acasa; usor usor apare rebeliunea ca urmare a lipsei unui cadru familiar crestin ...asta ducand apoi la lipsa supunerii in biserica! ce ar trebui facut aici?


_______________________________________
I have seen Jesus, for He is in everything I touch!

04/04/06 17:14

   
Cris Cristi
membru

Locatie: CLUJ-NAPOCA
Inregistat: 22/02/06
Problema aceasta a supunerii s-a accentuat mai ales dupa revolutia din Romania...cand am primit asa zisa libertate si nu am stiut ce sa facem cu ea, fiecare si-a insusit-o cum ia placut...si asta s-a vazut si in biserica...parintii s-au apucat de muncit pentru copiii lor, ca ei sa aiba de toate...si copiii au primit educatia televiziunii...Copiii cu "bani de-a gata" , cu o anumita educatie ,superioara parintilor, dintr-odata s-au trezit mai destepti decat parintii lor...si barfa,invidia care au ajuns la moda ,(vesnica intrebare: -ce mai e nou?) au produs in noua generatie o atitudine de nesupunere fata de parinti ,si ,automat fata de Biserica si Dumnezeu...

Ultima modificare de Cris Cristi (04/04/06 19:19)


_______________________________________
"Toate izvoarele mele sunt in Tine." Ps.87:7

04/04/06 19:14

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Cred ca pe cei necrestini care totusi vin la biserica trebuie iubiti si trebuie instruiti. Atunci cand intri intr-o comunitate tre sa respecti anumite reguli. Cred ca un om intelept autoritar, dar calm va putea sa vorbeasca cu acesti tineri. Depinde si de cat timp petrece cu cei crestini chiar daca el provine dintr-un mediu necrestin. Mediul sanatos in care este s-ar putea sa-l influenteze in bine. Deci eu cred in relatiile sanatoase dintre membrii bisericii care pot schimba oamenii si in puterea Duhului Sfant!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

05/04/06 06:12

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Larisa a scris:

Am auzit de multe ori: "Copii, ascultati IN DOMNUL de parintii vostri". Interpretarea pe care am auzit-o este asemanatoare cu sfatul pastorului: atunci cand parintii tai iti cer sa faci un lucru care este impotriva princiipiilor sanatoase nu trebuie sa-l faci!


Ce parere aveti? Pana unde merge supunerea in cadrul familiei : a copiilor, daca parintii nu sunt crestini? Si as adauga si a sotiei, daca sotul nu este crestin?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

15/05/06 08:02

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
supunerea...hm...mai am mult de lucrat la capitolul asta pentru ca vad ce greu imi e sa ascult de cineva bine intentionat,de altfel...pe mine cand cineva imi spune :Nu trebuie sa faci asta! tomai asta ma atrage...stiu ca nu e un motiv de lauda dar sunt in stadiul de vindecare... =) dar sunt de parere ca trebuie sa existe o supunere si fata de parintii necrestini...nu stiu cati ati citit cartea GENOVEVA...e acolo o imagine perfecta a ceea ce ar trebui sa fie supunerea...chiar daca parintii i-au interzis sa mearga la biserica ea a ales sa ii asculte si lucrul asta a dus mai tarziu la intoarcerea lor la Dz...EL a ales sa lucreze prin marturia ei si ascultarea ei a facut mai mult decat daca s-ar fi apucat ,eu stiu ,sa le tina o predica...sunt situatii si situatii,stiu ca e greu si imi dau seama ca nu exista un raspuns standard la aceste intrebari si daca esti in aceasta situatie tot ce poti sa faci este sa te increzi in Dz si sa te rogi ca el sa iti arate voia Lui in orice situatie...Dumnezeu sa va binecuvinteze!

_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

15/05/06 19:38

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Deci, Livio, ce intelegi tu prin supunere?

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

09/01/07 03:45

Site web  
livio
membru

Locatie: suceava / romania
Inregistat: 04/01/07
ok Larisa,totusi lamurestema:ma intrebi de supunerea in familie?

_______________________________________
toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu

09/01/07 12:07

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Eu cred ca atunci cand stii ce inseamna supunerea o aplici in toate cazurile in care tu nu esti persoana in autoritate sa zicem sau acum depinde de tine cum vezi tu lucrul acesta. Cred totusi ca aici discutam de supunerea sotiei si ce intelegem noi prin asta. Astept parerea ta.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

10/01/07 06:29

Site web  
livio
membru

Locatie: suceava / romania
Inregistat: 04/01/07
ok,ce voi spune eu in familia mea va fi LEGE SI NU PERMIT NIMANUI
SA TREACA PESTE EL NICI DACA COBOARA DUMNEZEU DIN CER,CLAR!!!
(hei nu te speria,am facut o gluma,nu te gandi ca sunt asa de DUR)

ce inteleg eu prin supunere?:in primul rand consider ca barbatul trebuie sa aiba ultimul cuvant in orice problema (ATENTIE!nu zic ca sotia nu are dreptul sasi spuna parerea,ba din potriva sa se consulte amandoi ca in final barbatul se ia o decizie corecta si de comunacord).
vad cu durere in inima cum multi barbati abuzeaza de acest lucru.
o sotie sa asculte de barbat in toate iar barbatul sa o iubeasca,sa o protejeze dar toate aceste sa se petreaca intro armonie si sub lumina
cuvantului lui Dumnezeu.


_______________________________________
toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu

10/01/07 12:22

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

livio a scris:

ok,ce voi spune eu in familia mea va fi LEGE SI NU PERMIT NIMANUI
SA TREACA PESTE EL NICI DACA COBOARA DUMNEZEU DIN CER,CLAR!!!
(hei nu te speria,am facut o gluma,nu te gandi ca sunt asa de DUR)

Gluma, gluma da' ai grija.Ca mai zicea unu' asa, cica tot in gluma si s-a ales cu o sotie de nu mai spun...adica nu prea mai stii al cui cuvant e LEGE in casa lor.
Mie mi-e mila de bietu' om :D:D


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

10/01/07 15:46

   
livio
membru

Locatie: suceava / romania
Inregistat: 04/01/07
jezzy am facut numai o gluma. sa nu crezi acuma tu sau alcineva ca
sunt chiar asa de ''neghiob'',OK?


_______________________________________
toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu

10/01/07 16:39

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Ei...acum ai zis-o :) Nu mai incerca sa o dregi :D:D
Bine, bine daca tu spui ca nu esti asa "neghiob" te cred :)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

10/01/07 16:44

   
livio
membru

Locatie: suceava / romania
Inregistat: 04/01/07
in sfarsit am scoso la capat si cu asta.....of,of,of...fetele astea!

_______________________________________
toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu

10/01/07 17:06

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Faptul ca barbatul are ultimul cuvant asta nu inseamna ca voia lui se face ci rezultatul pronuntat de el va fi calea de mijloc la care s-a ajuns in urma DISCUTIILOR. Ultimul cuvant nu este egal cu toate avioanele care-i trec barbatului prin mine. Daca ar fi fost asa multe femei ar fi ramas nemaritate.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

11/01/07 04:51

Site web  
CodDot
membru

Locatie: Iasi / Botosani, Romania
Inregistat: 12/01/06
din cate am observat eu, inca din relatia de prietenie / curtare trebuie de discutat aceasta chestiune. Unul din aspectele care a distrus relatia mea a fost si nesupunerea. Acum, am aflat de la fosta prietena ca nu ma impuneam destul, eram prea maleabil si dragut tot timpul, permitandu-i orice, sau cand nu imi convenea mie ceva lasam tot timpul de la mine, neincercand indeajuns sa o conving sa accepte solutiile date de mine. Astfel ne-am obisnuit cu acesta stare de fapt.

Multe aspecte tin de perioada de curtare. Aceasta e perioada in care ne slefuim cel mai usor unul pe celalalt. Suntem cel mai lipsiti de preconceptii si suntem si mai putini caposi /capriciosi decat mai tarziu in viata cand imbatranim.

Un sfat de la cineva care a dat cu capul de prag... fiti tari pe pozitie, dar neaparat in dragoste


_______________________________________
Daniel Condurachi
my PORTFOLIO - http://www.byCodDot.com
my BLOG - http://blog.byCodDot.com

14/01/07 00:42

Site web  
jessy
membru

Locatie: Baia Mare, Romania
Inregistat: 09/02/07

jezzy a scris:

...nu stiu cati ati citit cartea GENOVEVA...e acolo o imagine perfecta a ceea ce ar trebui sa fie supunerea...chiar daca parintii i-au interzis sa mearga la biserica ea a ales sa ii asculte si lucrul asta a dus mai tarziu la intoarcerea lor la Dz...EL a ales sa lucreze prin marturia ei si ascultarea ei a facut mai mult decat daca s-ar fi apucat ,eu stiu ,sa le tina o predica...sunt situatii si situatii,stiu ca e greu si imi dau seama ca nu exista un raspuns standard la aceste intrebari si daca esti in aceasta situatie tot ce poti sa faci este sa te increzi in Dz si sa te rogi ca el sa iti arate voia Lui in orice situatie...Dumnezeu sa va binecuvinteze!

chiar e super GENOVEVA eu am citit-o
da, aceea e chiar supunerea adevarata, e un exemplu bun
in primul rand trebuie sa fie supunerea fata de Dumnezeu si apoi fata de sot, sotie parinti biserica servici, etc vine de la sine :))


09/02/07 21:24

   
jessy
membru

Locatie: Baia Mare, Romania
Inregistat: 09/02/07

CodDot a scris:

din cate am observat eu, inca din relatia de prietenie / curtare trebuie de discutat aceasta chestiune. Unul din aspectele care a distrus relatia mea a fost si nesupunerea. Acum, am aflat de la fosta prietena ca nu ma impuneam destul, eram prea maleabil si dragut tot timpul, permitandu-i orice, sau cand nu imi convenea mie ceva lasam tot timpul de la mine, neincercand indeajuns sa o conving sa accepte solutiile date de mine. Astfel ne-am obisnuit cu acesta stare de fapt.

Multe aspecte tin de perioada de curtare. Aceasta e perioada in care ne slefuim cel mai usor unul pe celalalt. Suntem cel mai lipsiti de preconceptii si suntem si mai putini caposi /capriciosi decat mai tarziu in viata cand imbatranim.

Un sfat de la cineva care a dat cu capul de prag... fiti tari pe pozitie, dar neaparat in dragoste


e nici chiar asa mai ales de la un barbat
barbatul trebuie sa stie sa fie puternic, bun crestin, sa fie mai stabil emotional :)
ca noi femeile nu prea suntem


09/02/07 21:30

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
cred ca se refera la a nu ne face noi rau intre noi sau chiar fiecare in dreptul lui...
deci supunerea e buna doar in fata LUI in principal.

Ultima modificare de giany_v (14/08/07 12:10)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

19/06/07 14:51

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Asa cum smerenia inseamna a-L lasa pe Dumnezeu sa fie Dumnezeu, supunerea inseamna a lasa ca autoritatile sa fie autoritati, iar, atat cat putem , sa le ajutam sa isi faca treaba cat mai bine.

Este foarte buna ilustratia data de J. Ortberg:
Muhammad Ali a refuzat o data în mod deliberat sã-şi lege centura de siguranţã în avion. Dupã ce o stewardesã de câteva ori sã se conformeze, Ali rãspunde: “Superman nu are nevoie de centurã de siguranţã!”, la care stewardesa îi rãspunde prompt:”Superman nu are nevoie nici de avion!”

Ultima modificare de Norkis (27/09/08 15:32)


_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

27/09/08 15:29

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

april a scris:

De ce este supunerea o invatatura crestina atat de putin "iubita"?

Ce parere aveti?


Putin iubita?! cred ca aici te inseli. :D:D:D:D

E foarte iubita de barbati. :rolleyes:

E greu sa renunti la eu-ul tau.

Supunerea biblica, din cadrul relatiei sot-sotie, eu nu cred ca pune sotul intr-o pozitie superioara sotiei. Ci il pune intr-o altfel de pozitie: de mai mare responsabilitate.

Ultima modificare de MRU (25/07/09 20:22)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

25/07/09 20:14

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

MRU a scris:



Supunerea biblica, din cadrul relatiei sot-sotie, eu nu cred ca pune sotul intr-o pozitie superioara sotiei. Ci il pune intr-o altfel de pozitie: de mai mare responsabilitate.


Asa este. Sotul trebuie sa fie supus lui Hristos si sotia trebuie sa fie supusa sotului ei. Daca cei doi nu se vor alinia acestei ordini stabilite de Dumnezeu, familia lor nu are nicio sansa sa castige batalia spirituala.


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

25/07/09 23:59

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

MRU a scris:


E foarte iubita de barbati. :rolleyes:

E greu sa renunti la eu-ul tau.



Spui din experienta, sau zici asa in mod tendentios?


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

27/07/09 00:13

   
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 7    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net