TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/Traim noi zilele din urma ? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 14
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05
nu sustin nici mid-tribulationismul nici post-treibulationismul...cea mai plauzibila mi se pare, dupa cum am mai spus, rapirea inainte de manie, dar nu vreau nici eu sa fiu categoric...

...dar haideti sa ne concentram mai mult aspupra subiectului...credeti ca traim vremurile din urma ?...ce intelegeti prin "vremurile din urma"?


17/12/05 19:35

   
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05
"Copilaşilor, este ceasul cel de pe urmă. Şi, după cum aţi auzit că are să vină anticrist, să ştiţi că acum s-au ridicat mulţi anticrişti: prin aceasta cunoaştem că este ceasul de pe urmă." 1Ioan 2:18

cum interpretati versetul de mai sus?...la ce se refera Ioan cand vorbeste depre "ceasul cel de pe urma" ?....


18/12/05 00:19

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Cuvantul Domnului ne vorbeste despre atitudinea credinciosului in vederea asteptarii venirii Domnului. Aceasta este absolut necesara si din cauza faptului ca data intoarcerii Domnului Isus este complet necunoscuta. Domnul Isus a spus insa de cateva evenimente care vor preceda venirea Sa.

       1 - Vestirea Evangheliei pana la marginea pamantului - Mat.24:14; Marcu 13:10; Rom. 11:25.

      2 - Intoarcerea lui Israel in tara sa si convertirea unui anumit numar dintre ei - 2 Cor.3:15;    Rom.11:25-29.

      3 - Aparitia unei mari apostazii ( lepadare de credinta ) si ivirea la orizont a necazului cel mare - Mat. 24:12; 2Tes.2:3; 2 Tim.3:1-7; 4:3-4.

      4 - Aparitia antichristului in faza initiala - 1 Ioan 4:3 ; 2:18; 2 Tes. 2:3-4 .

      5 - Mari dezastre si catastrofe naturale - Mat. 24:29-30 : Marcu 13:24-25.

Atitudinea crestinilor in aceasta vreme ar trebui sa fie in felul urmator :

           - Sa astepte venirea Lui - Rom.8:19,23; 1 Tes.1:10.

           - Sa creada ca El va veni - 1 Tes 4:14 .

           - Sa iubeasca venirea Lui - 2 Tim. 4:8 .

           - Sa se roage ca El sa vina - Mat. 6:10 ; Apoc.22:20.

           - Sa vegheze in vederea venirii lui - 1 Tes.5:6.

           - Sa grabeasca venirea Lui - 2 Pet.3:12.

           - Sa isi pastreze haina curata, ca sa aiba indrazneala la venirea Lui - 1 Ioan 2:28.

Aceasta venire a Domnului este numita secreta pentru ca nu are in vedere decat Biserica. Deci nu va fi o venire vizibila decat pentru cei alesi. 1 Tes.  4:16-17;  2 Tes. 2:1; Ioan 14:3; Mat. 25:6; Luca 19:15; 17:34-36; Apoc.3:10.

Ultima modificare de Larisa (21/12/05 00:29)


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

21/12/05 00:28

Site web  
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
cand cite-am ce ati postat, ma gandeam la o intrebare ridicata de Dl Isus: "cand va veni Fiul omului, va mai gasi El oare credinta pe pamant?"

dc da, atunci are pe cine rapi, dc nu atunci nu mai poate fi vb de rapire.


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

21/12/05 13:23

   
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
eu cred ca traim zilele din urma...numai uitandu0ma in juru meu vad cum multe din semnele venirii Lui se implinesc clar ca lumina zilei....

_______________________________________
joy

21/12/05 16:51

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
(
Larisa a scris:


Aceasta venire a Domnului este numita secreta pentru ca nu are in vedere decat Biserica. Deci nu va fi o venire vizibila decat pentru cei alesi. 1 Tes.  4:16-17;  2 Tes. 2:1; Ioan 14:3; Mat. 25:6; Luca 19:15; 17:34-36; Apoc.3:10.


Deci ar fi doua veniri? O data pentru Biserica si o data pentru restul? )


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

21/12/05 19:30

   
flaviu_pop
membru

Inregistat: 30/11/05
bineinteles april una pe nori cerului cand Hristos isi va lua mireasa in slava unde va avea loc nunta Mielului si judecata (pt rasplatire)biserici si va avea loc o adoua revenire atunci cand Hristos va veni pe pamant inpreuna cu mireasa sa pt domnia de o mie de ani.

22/12/05 11:13

   
flaviu_pop
membru

Inregistat: 30/11/05
dave4jc de ce in acest topic spui ca rapirea va avea loc inainte de necazul cel mare si in topicul "rapirea biserici"susti sus si tare ca rapirea va avea loc dupa necazul cel mare sau la mijlocul lui nu te inteleg.atunci cand eu am spus ca rapirea va avea loc inainte de manie tu mai contrazis si acum spui ca rapirea va avea loc inainte de manie(la fel ca mine)
  de ce faci asta?
  tiai schimbat parerea?
is tare curios.


22/12/05 11:25

   
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05
flaviu_pop, unde am spus eu ca rapirea va avea loc inainte de necazul cel mare?...nu mi-am schimbat parerea

22/12/05 15:01

   
flaviu_pop
membru

Inregistat: 30/11/05
dave4jc uitate la primul mesaj de pe a doua pagina din topicu asta si mai pove
  ce ai vrut sa zici prin manie nu necazul cel mare?
acuma chiar ca nu te inteleg. astept raspunsul tau


22/12/05 23:09

   
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05
prin manie nu inteleg necazul cel mare...
prin manie, si ma refer aici la mania lui Dumnezeu, inteleg perioada in care Dumnezeu ii va pedepsii pe cei care nu au crezut
cred ca necazul cel mare este impartit in 2 perioade: "mania lui satan", timp in care biserica va fi persecutata ( abia dupa aceasta perioada va avea loc rapirea), si "mania lui Dumnezeu"

teoria care prezinta astfel evenimentele se numeste "rapirea inainte de manie"...si dintre toate interpretarile premileniste mi se pare cea mai apropiata de adevar


22/12/05 23:28

   
flaviu_pop
membru

Inregistat: 30/11/05
acuma am inteles ce ai vrut sa zici ,da asta nu inseamna ca is de acord cu tine
raspunde te rog la intrebarea pusa de mine pe topicul rapirea biserici.


23/12/05 14:56

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
2Tim3:2-5 ne spune de zilele din urma si se pare ca traim astfel de vremuri

_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

06/01/06 02:05

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Nici un crestin nu va putea nega ca traim intr-o vreme serioasa si importanta. Ea avertizeaza pe fiecare credincios si pe fiecare adunare in parte la cuvintele Domnului:"Vegheati caci Domnul este aproape!". Necredinta si decaderea morala sunt in floare, desi Dumnezeu vorbeste prin catastrofe naturale,accidente in masa, foamete si prin atatea mijloace prin care incearca sa patrunda in constiinta omului de a-l abate de la drumul pierzarii. Mai mult ca oricand cuvintele:"Venirea Domnului este aproape...Iata ca Judecatorul este chiar la usa" este un fapt aproape implinit. Cum stam noi? Vrem sa ramanem in urma sau ne doboara oboseala si somnul lumii acesteia? NU, noi vrem sa spunem mai mult ca oricand, ca odinioara apostolii:"Noi nu suntem din aceia care se tem si dau inapoi!" De aceea sa croim "carari netede si drepte pentru picioarele noastre." Caci noi suntem Mireasa Lui, mostenirea Imparatiei Lui, poporul Sau ceresc , jertfa Lui ne-a curatat si ne-a pus deoparte, iar Duhul din noi ne da putere sa strigam: Ava,Tata."

Sa nu ne imbarbateze oare toate acestea ca sa-I slujim si mai mult?

Ultima modificare de mihaella (24/07/07 17:19)


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

24/07/07 17:17

   
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
Am auzit o povestire despre un pastor care a dorit sa vada cat mai e pana la rapire ... si Domnul la binecuvantat cu o viziune .. si in aceea viziune a vazut un ceas kre arata 12 fara 6 minute ... asta se intampla prin 1990 .... deci trebuie sa fim pregatiti ... ;)

_______________________________________
Semnat...

KJ.

10/03/08 21:06

Site web  
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Depinde care ora 12 pm sau am ?Transformam orele in minute facem o regula de 3 simple si calculam venirea Domnului ,conform bibliei care ne indeamna sa descoperim acest lucru:))
Scrie Larisa- Sa grabeasca venirea Lui - 2 Pet.3:12.VAd ca acolo se face o diferenta intre crestini care doreau o mantuire rapida (voi) si care nu stiu ce-i asteapta si alti(noi)care asteapta lucrarea Domnului rabdatori si neinfricati si as mai adauga plini de speranta.Caci daca nu stie Iisus cand e sfarsitul nici pe departe nu avem voie noi sa ne bagam in planul lui Dumnezeu si sa-l schimbam,grabindu-l.Adica rugaciunea noastra :vino Doamne, nu mai e buna ci mai bine e pentru noi sa predicam evanghelia cum o fi, numai sa vina ...si chiar ma intreb de ce nu mai vine??Il luam si la intrebari?Conform unui test din Nt toata lumea insemnand lumea deatunci cunoscuta.Romani 10:18Nu mai vb de traditie:))si crestina si ebraica la modul cum vedeau ei marginile pamantului...of ce puturosi am fost:))

Ultima modificare de bairstow (10/03/08 22:20)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

10/03/08 22:18

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
O varianta ar fi 1998  si cealalta 2006 ambii ani propusi fiind trecuti(nu se poate).
Of dar noi suntem defapt se pare in 2011?Si anul 1990 ar fi trebuit sa fie 1994 (greseala aia a calugarului Dionizie ).Of iar alte calcule.da celelalte variante sunt: var 1(2001) si atentie var2(2010).dar noi suntem in 2011.Nu e bine....
O fi viziunea de la alta sursa:(((

Ultima modificare de bairstow (10/03/08 23:07)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

10/03/08 23:04

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
O anumita carte care ti-ar fi de mare folos (A doua venire a  lui Hristos de Frazier)ti-ar arata ca acele semne din cap 24 nu prea au legatura cu cea de a doua venire.Sau oricum nu toate acele semne pe care le crezi tu ca ar avea vreo legatura.
Eu nu vad venirea asa de aproape.Acum traim in aceea vreme de liniste si bunastare.De meditatie catre o noua era...O era pagana...
P.S. O sa primesti un mesaj sa nu imi mai dai replici:))Presupun...


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

30/03/08 15:17

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
atata timp cat Domnul Isus le spune ucenicilor ca nu este treaba lor sa stie timpul si soroacale cand Fiul Omului va cobori din nou pe norii cerului, eu cred ca si pe noi nu ar trebui sa ne  intereseze asa de mult acest aspect... mai degraba sa ne preocupe daca El va veni in clipa urmatore si ne va lua la El in slava sau nu ... :)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

30/03/08 17:48

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Cutremurul din Sichuan, 2008:

    Hero.ppt

Ultima modificare de filip (12/06/08 11:44)


12/06/08 11:44

Site web  
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Marcu 13:8 Un neam se va scula împotriva altui neam, şi o împărăţie împotriva altei împărăţii; pe alocuri vor fi cutremure de pământ, foamete şi tulburări. Aceste lucruri vor fi începutul durerilor.

Luca 21:11 Pe alocuri vor fi mari cutremure de pământ, foamete şi ciumă; vor fi arătări înspăimântătoare, şi semne mari în cer.

Ultima modificare de Magdy (12/06/08 15:03)


12/06/08 15:03

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Aceste lucruri se refera la daramarea templului.Se intreaba Frazier in "A doua venire a lui Hristos":creste intr-adevar numarul cutremurelor?.Si putin mai departe:caci datele adunate de-a lungul secolui xx arata o scadere a numarului de cutremure.Si iara mai departe:"informatia" oferita de propovaduitorii sfarsitului indicand o crestere dramatica a activitatii seismice este de cele mai multe ori produsul inselator si contrafacut al unei imaginatii surescitate.Singura trimitere la sursa de informatie este ceva foarte vag, de genul:conform cu societatea  geologica americana sau :un seismolog....Incepand cu Matei 24 cu 29 ne vorbeste Domnul Iisus despre venirea lui.
Cand vom trai in zilele din urma?:cand religile se vor uni si biserica ortodoxa se va alipi de duhurile inselatoare ale falselor religii.De aceea se intreaba Iisus:voi mai gasi ....?Desigur biserica ortodoxa nu va fi distrusa complet, dar in mare parte da.Atunci se va arata antihristul care va unii bisericile crestine intai intre ele si porma le va uni si cu cele pagane.Imparatia de 1000( mii de ani) de ani va fi imparatia antihristului.


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

20/06/08 20:10

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

bairstow a scris:

Imparatia de 1000( mii de ani) de ani va fi imparatia antihristului.

bairstow, conform Bibliei Cine va domni o mie/mii de ani?


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

20/06/08 21:01

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

bairstow a scris:

...Cand vom trai in zilele din urma?:cand religile se vor uni si biserica ortodoxa se va alipi de duhurile inselatoare ale falselor religii.....


Ai şi ceva argumente biblice cu care să-ţi susţii afirmaţiile?

Cât despre :

bairstow a scris:

...Imparatia de 1000( mii de ani) de ani va fi imparatia antihristului.


Nici în Biblia ortodoxă nu am găsit scris aşa ceva!


20/06/08 21:25

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Raspund lui +Archangel+ :Iisus va domni(mii de ani), dar el defapt domneste.Imparatia mea, spune Iisus, oricum nu e pamanteana ci cereasca.Tu sti la ce ma refer.
Revenind la Magdy crezi ca antihrist, cand va intemeia imparatia lumeasca( pe mine nu m-ati primit dar pe altul il veti primi) ne va spune ca va dura 7 ani?Am mai spus, usor au strecurat adventistii marea erezie a mileniului si a faptului ca antihrist a trecut(sau imparatia lui) find papalitatea.Daca antihrist a trecut(antihrist insemnand si in locul lui Hristos),noi adventistii(?) stim ca acum cel ce va veni va fi Iisus.Oare asa sa fie?Cati au prezis intoarcerea lui Iisus dar l-au omis pe antihrist pe baza acestor false invataminte?

Ultima modificare de bairstow (20/06/08 23:35)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

20/06/08 23:34

   
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 14    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net