TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Relatia cu parintii Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8
celine
membru

Locatie: Midlands
Inregistat: 26/05/08
Old Traian, ai citit tot ce am scris noi? Deja o luăm de la cap.
Ps: Pe aici pe la mine copiilor le sunt vĂ¢ndute ţigări şi alcool.


11/06/09 12:13

   
cami
membru

Locatie: here and there :)
Inregistat: 17/07/07

OLD TRAIAN a scris:

Bine ca acuma nu se dau tigari si alcool minorilor.
Serios ? la mine nu e deloc asa ... si nu sunt chiar asa departe de cluj :P chiar si cand aveam vreo 10 ani, cand m-a trimis o matusa sa-i cumpar tigari, nu a comentat nimic vanzatoarea; daramite acum, cand imediat fac 18 ..

Alcool nu i-am cumparat inca niciodata. Isi cumpara el cand vrea. Sper sa nici nu ajung pana acolo. Si lui i-a interzis medicul pt ca de curand i-a depistat ceva probleme la inima, dar el nu tine cont.

Atat fumatul , cat si bautul in exces sunt dependente si pt un om dependent e fff greu sa recunoasa asta, cu atat mai putin sa renunte la a mai consuma. Asa ca, pana si multi medicii esueaza aici.


_______________________________________
"If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world." - C. S. Lewis

11/06/09 12:19

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
In multe locuri este asa. Un copil mic nu prea are de ales. El va cumpara pentr ca sa aiba in casa liniste imediata. Si in plus nu poate avea suficient discernamant. Un adolescent, o adolescenta in schimb au discernamant mult mai bun, si parintii vor tine cont mai mult de ei; le vaor respecta alegerea. Ma refer la parinti normali; pentru ca ceilalti, trebuie luati caz cu caz, cei anormali nu sunt doi la fel!

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

11/06/09 12:20

   
cami
membru

Locatie: here and there :)
Inregistat: 17/07/07

OLD TRAIAN a scris:

Ma refer la parinti normali; pentru ca ceilalti, trebuie luati caz cu caz, cei anormali nu sunt doi la fel!
Nu cred ca exista parinti care sa poata fi numiti "anormali". ci doar cu deficultati, cu vicii. In niciun caz nu i-as numi anormali, decat in situatii de nervi sau mai stiu eu ce chestii grave !
OLD TRAIAN a scris:

Un adolescent, o adolescenta in schimb au discernamant mult mai bun, si parintii vor tine cont mai mult de ei;
Si, in pofida faptului ca un adolescent sau o adolescenta, au mai mult discernamant, de multe ori nu au de ales, ci trebuie sa se supuna autoritatii.

Ultima modificare de cami (11/06/09 12:26)


_______________________________________
"If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world." - C. S. Lewis

11/06/09 12:25

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

cami a scris:

..., in pofida faptului ca un adolescent sau o adolescenta, au mai mult discernamant, de multe ori nu au de ales, ci trebuie sa se supuna autoritatii.


daca n-au de ales se supun, dar nu capituleaza fara lupta, doar nu sunt lasi! Lupta: a nu se inteleger cearta, ci munca de lamurire, negociere, atitudine!

Ultima modificare de OLD TRAIAN (11/06/09 12:32)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

11/06/09 12:32

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

cami a scris:

Voi cum ati proceda sau cum ati procedat intr-o astfel de situatie ?
Am citit foarte putin, de fapt am prins doar ideea :D :D 

Cine nu a fost in situatia asta e cam pe langa subiect ;) :D  Eu am fost in situatia asta, uneori am mers alteori nu. De regula mama ii zicea lui tata ca nu merg, eu eram crestin doar cu numele.

Daca ii ceri sa nu te mai trimita o sa se supere iar dupa 2-3 suparari o sa-si dea seama ca iti face rau isi va cumpara singur si se va obisnui sa-si cumpere singur ;)

Altfel pusa intrebarea: Pana unde sa asculti de el ? daca te trimete dupa droguri ? daca te trimete dupa alte prostii ?   Parerea mea e ca tu alegi pana unde alegi sa asculti de el in situatia asta ;) Peste 20 de ani o sa-ti zici ca majoritatea dintre noi de ce nu am facut nimic ? De ce nu facem nimic ?   Poate are dreptate traian, suntem lasi :)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

11/06/09 15:17

   
belinda
membru

Locatie: pe aripile vantului....:D
Inregistat: 13/11/08

daniel a scris:


Altfel pusa intrebarea: Pana unde sa asculti de el ?


Biblia spune sa ascultam in Domnul de parinti..si subliniez"in Domnul"


_______________________________________
"Mandria omului va fi smerita si trufia oamenilor va fi plecata;numai Domnul va fi inaltat in ziua aceea"(Isaia 2:17)...

11/06/09 19:28

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

just_for_jesus a scris:

Biblia spune sa ascultam in Domnul de parinti..si subliniez"in Domnul"

Si ce inseamna concret "in Domnul", daca tot ai subliniat ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

11/06/09 19:35

   
belinda
membru

Locatie: pe aripile vantului....:D
Inregistat: 13/11/08
adica...daca tata iti spune sa ii cumperi tigari si sa fumezi si tu una...tu ar trebui ca mai intai sa te gandesti  daca Domnului i-ar placea asta. Daca tata insista atunci tu trebuie sa il ignori si apoi sa ii citesti Cuvantul Lui Dumnezeu...eu sunt sigura ca Dumnezeu se va bucura foarte mult daca tu nu vei asculta de "tata" in aceste momente.

_______________________________________
"Mandria omului va fi smerita si trufia oamenilor va fi plecata;numai Domnul va fi inaltat in ziua aceea"(Isaia 2:17)...

11/06/09 20:06

   
cami
membru

Locatie: here and there :)
Inregistat: 17/07/07

just_for_jesus a scris:

atunci tu trebuie sa il ignori
Asta nu e deloc o solutie, ba dimpotriva asta cred ca i-ar face mult rau, atat celui dependent cat si copilului. Nu cred ca Dumnezeu asteapta ca, copilul sa-si ignore tatal, ci sa se implice cumva .. cred ca pe parcurs se invata si cum anume.

_______________________________________
"If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world." - C. S. Lewis

11/06/09 20:26

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

just_for_jesus a scris:

adica...daca tata iti spune sa ii cumperi tigari si sa fumezi si tu una...tu ar trebui ca mai intai sa te gandesti  daca Domnului i-ar placea asta. Daca tata insista atunci tu trebuie sa il ignori si apoi sa ii citesti Cuvantul Lui Dumnezeu...eu sunt sigura ca Dumnezeu se va bucura foarte mult daca tu nu vei asculta de "tata" in aceste momente.
Sti cand poti sa-i citesti Cuvantul lui Dumnezeu ?  Cand Domnul pune punct la tot ce este si lasa Duhul Sfant peste acel om. Asta am inteles eu, practic, nu teoretic, nu ipoteze etc.

Daca vrei sa se lase de fumat, baut sau alte vicii nu ar trebui sa fi unu din cei care il ajuta sa fie asa. Nu stiu cand e momentul propice sa-i spui dar este, il simti si o faci. Domnu isi face lucrarea fie prin copil fie prin pastorul X. 

Mi-am amintit ceva ce ma condamna (conform parerii sustinute de mine mai sus). Imi zice tata uneori sa-i dau (bani) marunti sa-si cumpere bautura si ii dau. Poate va spun la ce concluzie am ajuns (pana acum nu m-am gandit ca eu contribui, m-as dezvinovati spunand ca isi cumpara oricum dar....). De zis i-am zis de multe ori sa nu bea, ca nu-mi place etc

later...asta e ultimul mesaj aici/pe tema asta. ;)

Ultima modificare de daniel (11/06/09 21:39)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

11/06/09 21:26

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
x

Ultima modificare de lorre (04/05/12 16:46)


12/06/09 13:01

   
GeoAli
membru

Locatie: Valenii de Munte
Inregistat: 28/05/09
eu ma inteleg bine cu parintii mei........uneori ne mai certam..ce nu-mi place e ca trebuie sa-mi aminteasca ca ei nu erau asa,nu faceau asa dar uita ca si ei au fost tineri...  :D in rest totul e sooper...ma bucur ca am parinti crestini... si tot timpul sunt alaturi de mine ... :)

_______________________________________
Iubirea adevărată se exprimă prin vorbe puţine dar prin fapte multe, bune şi frumoase.

12/06/09 14:02

   
polooradea
Exclus

Locatie: oradea
Inregistat: 07/09/09
ma inteleg foarte bine cu mami... cateodata o fac sa rada in hohote, fiindca aproape tot timpul glumesc cu ea.. insa un lucru nu-mi place... sa ma duc la real cu ea :|

Ultima modificare de polooradea (10/03/10 17:49)


_______________________________________
multi o ard aiurea..
http://www.youtube.com/watch?v=WLAjvZ2wgUQ

07/01/10 18:35

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

polooradea a scris:

insa un lucru nu-mi plac... sa ma duc la real cu ea :|

eu ar trebui sa merg cu ai mei la supermarket mereu ca astia nu prea au simtul masurii si cheltuie la bani ,mi groaza sa ma uit pe bonul lung de enspe km.

  Ma inteleg mai bine cu ai mei. Nici daca as vrea nu am timp sa ma cert cu ei, pe mama o vad deseori 1 ora pe zi, poate nici atat - noi mergem la inot, ea nu-i venita acasa pana pe la 7:30pm cand plecam noi [programul platit ii pana la 4pm], cand ajungem pe la 9 si ceva deja e tarziu. Dimineata cand ma trezesc eu, ea-i plecata. Tata si el vine mai tarziu .. sambata merg de obicei la tara si ii vad abia seara.
  Analizam de ce ma cert cu ei, in special cu mama: are anumite obsesii [de exemplu cand am facut poze de album am mers toata plansa ca m-a tocat atata la cap pana am luat bluzele pe care le-a vrut ea, dupa ce imi spusese cat de groaznic arat cu cele alese de mine; dupaia aeriseste foarte mult si e curent si frig in casa etc] si multe chestii merg dupa cum vrea ea.
Oricum, avem si o probleme cu felul in care intelegem ce zice una alteia, parca vorbim limbi diferite :))
   Bun, incerc sa o inteleg pentru ca de la lucru vine franta fizic si psihic, ii este foarte greu. Oricum ,o sa-mi duca ei dorul cand plec la faculta, poate atunci vom ajunge sa ne intelegem perfect :D


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

10/03/10 17:38

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

RainSong a scris:

[...o sa-mi duca ei dorul cand plec la faculta, poate atunci vom ajunge sa ne intelegem perfect :D

Da vrei sa mergi la paris, sau la Melbourne, sau cum asa?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

11/03/10 13:28

   
Stefania
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 19/06/10
Noi nu prea ne intelegem bine.

Cu tata nu m-am impacat niciodata fiindca nu este crestin si are o gramada de idei (de genul: extraterestri, reincarnare etc.) pe care a incercat sa mi le impuna cu/fara forta. Aveam o perioada in care il uram pur si simplu pentru ca nici el nu se obosea sa-mi arate ca m-ar iubi. Momentan prefer sa il ignor politicos, fiindca mi-e teama sa mai dau drumul la sentimentele de atunci si mi-e teama ca poate nu l-am iertat cu adevarat. Asa ca doare...

Nici relatia cu mama nu este prea stralucita. Este crestina, dar nu am fost niciodata apropiate. Pretinde sa apelez la ea cand am vreo problema si imi reproseaza cand tin lupta singura doar in mine. Am incercat cand eram mica sa ma apropii de ea, dar cand indrazneam numai sa deschid un subiect mai delicat (pubertate, schimbari fiziologice, baieti etc. - importante la varsta aceea!) ma repezea imediat si ma trimitea la plimbare, asa ca am renuntat sa-i mai impartasesc ceva prea personal. In general evit sa ne certam, desi este foarte foarte suspicioasa si ma intreaba la tot pasul ce fac - daca ar putea ar veni cu mine pana si la baie :D

Intr-un fel, relatia mea cu familia m-a trezit la realitate atunci cand credeam ca viata e roz. Am putut sa vad destule lucruri negative pentru care voi lupta sa nu le am atunci cand imi voi intemeia o noua familie.


19/06/10 23:30

   
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08
Credeti ca un om care se implica foarte mult intr-o lucrare publica in biserica nu poate fi un familist foarte bun?

ps: nu stiu daca e locul potrivit pentru intrebarea asta, dar in alta parte nu stiam unde. Daca e ceva, o mut. :)


_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

24/04/11 23:22

   
alex
membru

Inregistat: 02/03/09
Eu consider ca trebuie sa fie un echilibru in toate si daca e implicat in biserica asta nu inseamna sa isi neglijeze atributiile familiale. Personal nu ii pot intelege pe aceia care zic ca fac lucrarea Domnului si petrec timp acasa cu familia mai deloc..

25/04/11 15:03

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Depinde cat de ingaduitoare e sotia.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

25/04/11 15:14

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

FiicaDeRege a scris:

Credeti ca un om care se implica foarte mult intr-o lucrare publica in biserica nu poate fi un familist foarte bun?

ps: nu stiu daca e locul potrivit pentru intrebarea asta, dar in alta parte nu stiam unde. Daca e ceva, o mut. :)
E potrivit locul, ne dam seama din ce punct de vedere sa abordam intrebarea.

Cica zicea un copil de pastor "eu stiu ca tata isi lua biblia si pleca...". Cred ca e posibil sa fie implicat mult in slujire si totodata un parinte atent cu odraslele sale. In general, as zice ca e putin probabil sa fie asa. Daca nu esti prezent cand copilul are nevoie degeaba ii faci morala dupa ce isi rezolva singur problemele, cum stie el.


alex a scris:

Personal nu ii pot intelege pe aceia care zic ca fac lucrarea Domnului si petrec timp acasa cu familia mai deloc..
Isus duce problema mai departe decat a defavoriza relatia cu familia in raport cu El. 

Matei 19:29 "Si oricine a lasat case, sau frati, sau surori, sau tata, sau mama, sau nevasta, sau feciori, sau holde, pentru Numele Meu, va primi insutit si va mosteni viata vesnica. "


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

26/04/11 00:40

   
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08

alex a scris:

Eu consider ca trebuie sa fie un echilibru in toate si daca e implicat in biserica asta nu inseamna sa isi neglijeze atributiile familiale.

Perfect de acord, alex. Dar eu nu ma refeream la o abandonare a familiei, ci la cat de mult se implica un slujitor in relatiile familiale.

+Archangel+ a scris:

Depinde cat de ingaduitoare e sotia.

Mare adevar ai zis aici. Deci, intr-un fel, sotia unui pastor are un rol mult mai important in mentinerea relatiilor din familie?

daniel a scris:

Cred ca e posibil sa fie implicat mult in slujire si totodata un parinte atent cu odraslele sale.

Teoretic asa as zice si eu, dar m-ar interesa parerea unor oameni in aceasta situatie. :)


_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

26/04/11 01:13

   
alex
membru

Inregistat: 02/03/09

daniel a scris:

Isus duce problema mai departe decat a defavoriza relatia cu familia in raport cu El. 

Matei 19:29 "Si oricine a lasat case, sau frati, sau surori, sau tata, sau mama, sau nevasta, sau feciori, sau holde, pentru Numele Meu, va primi insutit si va mosteni viata vesnica. "

aici deja e vorba de altceva, de alta lucrare, aceea de evanghelist sau misionar. nu cred ca Dumnezeu il cheama pe fratele predicator din biserica sa isi paraseasca familia...

FiicaDeRege a scris:

Dar eu nu ma refeream la o abandonare a familiei, ci la cat de mult se implica un slujitor in relatiile familiale.

nici eu nu am zis de abandonare, doar de neglijare..


FiicaDeRege a scris:

Deci, intr-un fel, sotia unui pastor are un rol mult mai important in mentinerea relatiilor din familie?

eu zic ca da si iti pot da si un exemplu in sensul asta. la noi la biserica e un frate care mai mereu e plecat fie in germania fie in israel fie in alte parti si sotia lui de cele mai multe ori ramane acasa. daca ea nu l-ar sprijini si nu ar fi ingaduitoare cu el, crezi ca el ar mai putea pleca in lucrare?


daniel a scris:

Cred ca e posibil sa fie implicat mult in slujire si totodata un parinte atent cu odraslele sale.

si eu zic la fel...sunt si la mine la biserica frati implicati in diverse lucrari atat in biserica cat si in afara, in evanghelizare si cu toate astea sunt preocupati si de familie..:) deci eu zic ca se poate.


26/04/11 02:26

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

FiicaDeRege a scris:

Deci, intr-un fel, sotia unui pastor are un rol mult mai important in mentinerea relatiilor din familie?

Si da si nu. Sotia trebuie sa inteleaga ca sotul nu ii apartine in totalitate si ca trebuie sa-l imparta cu foarte multi oameni dar si sotul trebuie sa inteleaga ca pe primul loc este familia.

Nu am fost niciodata de acord cu pastorii care si-au vazut singuri de lucrare. Pe cat de mult se poate trebuie implicata si familia. Pastorul meu nici macar nu conduce pe cineva acasa fara sa mearga si sotia lui daramite sa plece in alt oras fara ea. Desigur exista exceptii si exceptii dar regula este ca intreaga familie sa fie implicata in lucrarea de pastoratie.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

26/04/11 08:25

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

FiicaDeRege a scris:

Teoretic asa as zice si eu, dar m-ar interesa parerea unor oameni in aceasta situatie. :)
Am citit cartea unuia "mare" si multumea printre altele sotiei si copiilor ca sunt ingaduitori cu el. Zicea ceva in genu "ne vedeam rar chiar daca eram acasa, eu studiam, scriam, nu aveam timp pentru ei..etc, multumesc celor ce au oferit copiilor atentia de care au avut nevoie".

ps: cand o sa aflu de unu foarte implicat in biserica si totodata in familie iti spun :D


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

26/04/11 10:35

   
Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net