TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Lucruri lumesti, care par normale si in biserici Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 12
patry!y
membru

Locatie: ro_maina
Inregistat: 29/12/05
pt. fete: DE CE?  de ce trebuie sa se machieze? nu pot altfel sa se aranjeze? pe unele le imbatraneste chestia aceasta. si voi, baieti, va place cand sunt fardate? V-ar placea sa le intalnitzi intr-o zi pe "printzesele" voastre fara fard pe fatza? ce parere vetzi avea? va vetzi schimba atitudinea fata de ele? Dar, in final, ESTE PACAT?

_______________________________________
Jesus died for you...! Would you live for Him?

01/01/06 14:20

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
scuze ca-ti tai avantul, dar despre ce vrei tu sa discutam s-a discutat destul de mult la celelalte topicuri din subiectul asta, si nu numai. crezi ca ii necesar sa reluam batutul apei in piua?

_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

02/01/06 02:30

Site web  
scalcom
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 13/04/05
sunt si eu de acord cu gfod. Chiar patry!y este PACAT?????

03/01/06 10:12

   
patry!y
membru

Locatie: ro_maina
Inregistat: 29/12/05
scuzatzi de deranj dl. gfod...
si pt. scalcam, parerea mea este k da, nu dau argumente, nu pt. k nu le-as avea, dar nu mai vreau sa deranjez pe niciunul dintre voi, in special pe dl gfod...
facetzi ce doritzi voi... numai sa mai cititzi si Biblia... inca o data... SCUZE!


_______________________________________
Jesus died for you...! Would you live for Him?

03/01/06 20:35

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Am vazut-o odata pe o americanca care a venit la scoala biblica nemachiata dupa vreo cateva luni in care am vazut-o machiata. Arata de parca era batuta. Si draga de ea avea numai 20 si ceva de anisori. Nu vreau sa ma gandesc cum o sa arate femeia asta peste 20 de ani! Femeile se machiaza pentru ca ele cred ca vor arata mai bine si vor atrage atentia mai usor.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

04/01/06 17:42

Site web  
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
si eu am putut vedea ce a facut machiajul din fetele ce iau cazut in mreaja
e trist lucru asta, dar mai trist e ca daca vrei sa le zici ceva(sa le avertizeze) nici nu vor sa te bage in seama
si cu parere de rau se intampla si la cele din biserici sa  inceapa azi un pic ................pana ajung sa foloseasca tot tacamul.................


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

04/01/06 18:06

   
patry!y
membru

Locatie: ro_maina
Inregistat: 29/12/05
va multzumesc la totzi k mi-atzi dat raspunsuri... si sunt de acord cu larisa si doitili... Domnul sa va rasplateasca la totzi timpul pe care l-atzi acordat acestei probleme si sa ne ajute pe totzi si pe toate sa fim dupa placul Lui, nu dupa placul lumii si a celor din jur... inca mai astept parerile voastre, daca nu va cer prea mult... ms!

_______________________________________
Jesus died for you...! Would you live for Him?

04/01/06 20:16

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
cunosc un pe cineva care i-a pus o conditie prietenei sa nu se machieze. explicatia lui era ca odata cand era mic a fost cu familia in vizita la ceva prieteni de familie si totul a fost ok, pana seara cand doamna gazda si-a dat jos machiajul, in momentul cand a vazut-o baietelul musafir s-a speriat ca de moarte si a inceput sa tipe de a trebuit sa se sfarseasca vizita mult mai repede de cum era prevazut.

la intrebarea dc noua baietilor ne plac fetele fardate, pot sa spun ca din punctul meu de vedere imi place sa le privesc dar nu mi-ar place sa am o astfel de fata, mie si sucurile imi plac sa fie naturale, cu atat mai mult....

dc este sau nu pacat, cred ca este vb de incredintare(parerea mea, acuma depinde si cum se fardeaza), oricum cred ca este valabil versetul din romani care zice ca si-au primit in ei plata nelegiuirilor lor, nu cred ca-i trebe mai mare pedeapsa cuiva decat sa vada ca la 25de ani arata ca maica-sa de 50.


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

04/01/06 20:40

   
patry!y
membru

Locatie: ro_maina
Inregistat: 29/12/05
de acord cu u, ionelcim si ms de raspuns! :) Ziceai k depinde si cum se fardeaza... da, este si aceasta o chestie... da' inaintea lui Dumnezeu tot machiate sunt, fie mai putzin, fie mai mult...! Acuma k sumt mai placute la vedere cele mai putzin machiate ii alta treaba...parerea mea...!:)

_______________________________________
Jesus died for you...! Would you live for Him?

04/01/06 21:21

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
ceea ce am postat a fost pctul meu de vedere, parerea Dlui cu privire la machiaj nu o stiu(sincer), nu cred ca este pacat simplul fapt ca te machiezi, insa tre sa fim atenti ca de pacatuit este foarte usor, poate ca cineva se poticneste, sau dam cuiva prilej sa vb lucrarea Dlui de rau si atunci...., da asta este valabil si pt baietii pe care-i vad cu tot felul de frizuri ciudate, asa ca sa impresioneze...sunt curios pe cine.

_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

04/01/06 21:41

   
patry!y
membru

Locatie: ro_maina
Inregistat: 29/12/05
cum ai zis k asa ii si pt. baietzi cu tot felu' de frizuri ciudate... oricum tra' sa se frezeze si ei, acuma nu ciudat...! nu stiu pe cine vor sa impresioneze... poate k pe ei... :p

_______________________________________
Jesus died for you...! Would you live for Him?

04/01/06 21:51

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
ogilnjoara oglinjoara cine-i cel mai frezat din tara?

_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

04/01/06 21:55

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
spunea un frate intr-o predica ca atunci cand ne machiem ii spunem lui Dumnezeu ca a gresit atunci cand ne-a creat ca trebuia sa ne faca buzele mai rosii,tenu mai... ochii mai ..si ne aratam noi mai vrednici corectand ceea ce a gresit El
nu au fost chiar astea cuvintele predicatorului dar cam asta a fost mesajul


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

04/01/06 23:28

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
ce sa-i spun eu lu' predicatorul ala. imi place ca stiu toti sa "predice" de la amvon cum tre' sa arate aia, cum trebuie sa fie ala, etc....ca sa aiba fratii pentru ce se lua la bataie. lasa-le domnule, sa se machieze toate, daca asa au chef, sa-si faca toti frizuri care mai de care mai urate si stricate, ca poate intr-un final si-or da seama ca-s mai urati asa...

_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

05/01/06 12:41

Site web  
patry!y
membru

Locatie: ro_maina
Inregistat: 29/12/05
da, gfod, poate o sa-si dea seama, poate nu, oricum, noi in calitate de copiii ai lui Dumnezeu trebuie sa le spunem k nu e bine ceea ce fac... chiar daca ii greu si o sa parem demodatzi... de fapt nu suntem, si chiar daca am fi, noi trebuie sa ne asemanam mai mult cu Hristos... nu cu lumea caci e trecatoare si noi imbatranim si nici toate machiajele si fardurile si frizurile din lume nu vor putea sa-tzi ascuda anii pe care ii ai... oricum noi avem o rasplata in ceruri... care este mult mai mare si vesnica...Domnul sa ne ajute pe toti la aceasta...!

_______________________________________
Jesus died for you...! Would you live for Him?

05/01/06 20:42

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Amin!
dar....femeile se machiaza inca din vremurile antice....nu-i o chestie noua. mie mi se pare normal ca o femeie sa se machieze la ocazii speciale, sau la chestii de-astea. dar nu tot timpul.


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

05/01/06 23:37

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Si eu sunt de acord cu machiatul finut la anumite ocazii - asta in cazul in care stii sa te machezi! O colega de-a mea se machia tot timpul la lumina din baie si cand iesea afara ziceai ca a scapat un borcan de fard pe fata ei. Nu mai zic de cat de vineti erau ochii ei! Ideea e ca tre sa stii cum sa o faci daca tot vrei sa te machezi. Daca nu stii mai bine ramai naturala pentru ca oricum radiezi o lumina diferita.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

06/01/06 01:11

Site web  
patry!y
membru

Locatie: ro_maina
Inregistat: 29/12/05
Da, gfod, poate k femeile se machiaza din vremurile antica, dar eu ma refeream la cele pocaite, din adevaratul sens al cuvantului, si chestea cu ocaziile speciale ii valabila si cand marg la biserica...
OK, Larisa, dar si daca machiajul este finutz, tot machiaj este in fatza lui Dumnezeu... nu stiu eu, dar oare Domnul ne va intreba cat de tare ne-am machiat sau daca ne-am machiat... (si k s-ar potrivi ce a spus doitili mai sus...)
Eu ma gandesc la faptul k ne machiem doar pt. o ocazie, care trece si ramanem noi, asa cum suntem... si nu potzi sa sti cand Dumnezeu te va chema Acasa, si cum vei merge, machiata??? asta doar figurativ... k nu stie nimeni cum va fi atunci...


_______________________________________
Jesus died for you...! Would you live for Him?

07/01/06 22:49

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Poate intrebarea ar trebui sa fie: de ce ne machiem?

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

07/01/06 23:02

Site web  
patry!y
membru

Locatie: ro_maina
Inregistat: 29/12/05
Da, Larisa, chiar asa... daca stie cineva sa spuna...
Eu nu stiu toate cauzele, dar una ar fi k sa parem mai dragutze, sa ne punem in valoare ochii, buzele, etc.... sa pozam ceea ce nu suntem... sau k sa parem mai mari,(exemplu: fetele de 16 ani sa para de 18 k sa le bage baietzii in seama) sau femeile in varsta sa-si ascunda varsta inaintata...


_______________________________________
Jesus died for you...! Would you live for Him?

07/01/06 23:12

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Sau sa ascundem anumite "defecte" : cearcane, cosuri...etc....

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

07/01/06 23:14

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Ca sa fim mai atragatoare!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

09/01/06 03:01

Site web  
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
"sa ne schimbam 'look-ul'"

_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

09/01/06 10:43

   
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
Parerea mea este ca orice fata este frumoasa asa cum este ea. Ce atata machiaj? Pentru mine o fata care se machiaza nonstop este o fata care a pierdut ceva si in acelasi timp o fata care cauta ceva: ori moda ori baieti. OK este bine sa tre machiezi la anumite ocazii, dar cand acest lucru devine o obisnuinta, pt mine o fata isi pierde toata naturaletea; parca nu ma este ea insasi. Trei sferturi din farmecul ei dispare. Mai ales ca prin tara la noi lumea nu prea stie sa se machieze, adik ori se machiaza prea puternic, ori machiajul nu se potriveste cu tinuta si de cele mai multe ori nu se potriveste cu momentul.

Fetelor daca faceti un lucru, macar sa-l faceti cum trebuie.


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

11/01/06 09:00

   
patry!y
membru

Locatie: ro_maina
Inregistat: 29/12/05
avetzi dreptate... da' mai putetzi scrie si alte pareri in legatura cu alte lucruri care par normale in biserici si de fapt nu is... parerea mea....
:D


_______________________________________
Jesus died for you...! Would you live for Him?

11/01/06 20:23

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 12    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net