TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Limite in relatia baiat - fata Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 14
lauryka
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 15/03/05
aici putem discuta care sunt limitele unei relatii crestine...
cum vedeti o asfel de relatie sau cum ar trebui sa fie ea si cum este in
ziua de azi... exagereaza tinerii prea mult astazi in comportamentul lor??
exista niste limite care ar trebui respectate?
     
insist sa fiti sinceri, cat se poate de sinceri... si sa va lasati parerea libera
sa fiti realisti...
be blessed!!


_______________________________________
Live each day as if you are the only Bible some people will read.

30/03/05 01:31

   
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05
as mai adauga si eu o intrebare: De la ce varsta credeti ca pot exista relatii intre baieti si fete?

30/03/05 21:09

   
scalcom
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 13/04/05
exista niste limite care ar trebui respectate ?
Da. Totul depinde de cei doi, mediul in care au crescut. Exista locuri in care este o limita legata de acest subiect care in alt loc pare caraghios. O data la o inalnire cu tineri discutam despre tinerii din ziua de astazi care au obiceiul de a sta de vorba inca o ora dupa ce ei sau plimbat prin oras c-am alte 3 ore. Exact ca cei care ies din biserici si mai stau de vorba inca o ora. Comic un invitat care nu era roman spunea ca suntem caraghiosi daca nu oprim in asemenea detalii, si din pacate avea dreptate.
Cred ca trebuie sa existe niste limite in relatii dar depinde de fiecare relatie in parte. Da eu cred in limite.


14/04/05 10:29

   
dino_ramsy
membru

Locatie: Suceava
Inregistat: 21/03/05
Cand spuneti prietenie in cadrul acestui topic probabil va referiti la acea relatie premergatoare casatoriei. Si daca nu am inteles gresit  atunci imi voi exprima punctul de vedere vizavi de acest sens al prieteniei.
    Cum am scris si mai sus, o astfel de relatie vizeaza casatoria. Prin urmare, in primul rand, sunt de parere ca o asa legatura de prietenie nu-si are rostul daca cei 2 implicati intr-un asemenea context nici nu se gandesc la casatorie.Spun asta pt ca in sens contrar nu vad ce beneficii ar putea aduce in final o astfel de idila, eventual resentimente, frustrari chiar ura.  Pana atunci, fie baiat, fie fata consider ca e suficienta (si chiar indicata) o analiza obiectiva (la rece) a eventualului partener de casnicie fara implicare sentimentala.
    Apoi,plecand de la aceasta premisa nu cred ca varsta e atat de importanta atunci cand stii ce vrei sa faci si esti pregatit(a) pt un asa angajament , insa fata tb sa aiba minimum 16 ani, iar baiatul cel putin 18 ani (asa spune si legea cand vb de casatorie).
     Poate ca am fost cam mecanicist in discutarea acestui subiect, da' asa cred ca e normal si logic. Hm...? Sper ca n-am batut campii! Astept parerile voastre!
     
               Fiti binecuvantati!


05/05/05 07:17

   
jla3_6alj90
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc
Inregistat: 18/03/05
deci fiecare cu parerea lui de ex eu sincer miar placea sa am un prieten,dar nu oarecare ci unul special, care sa inceapa (relatia)noastra doar printr-o simpla amicitie, sa aiba incredere in mine si invers si sa nu fie nik special deci doar sa fim cei mai buni prieteni si apoi no restu` mai incolo sa simtim ceva reciproc si no treaba cu sa fim fericiti pan la adanci batraneti no cam asa ceva no fiecare cu parerea lui gbu

_______________________________________
FRIENDSHIPS
  Are possible only when we open the window of our heart and allow the sunshine of someone`s life in...

15/05/05 18:07

   
mirella
membru

Locatie: Knoxville- TN
Inregistat: 18/03/05
stii..imi place ideea asta :) si asa e cel mai super aleX, sa fi'ti intai cei mai buni preteni...apoi iubiti...si eu imi doresc asta, si crek toti isi doresc ca perechea lor sa le fie si cel mai bun preten(a). iar voi mai sus zicea'ti de varsta...hmm..eu cred ca la casatorie si o relatie seriosa te poti gandi de pe la 17-18 ani...iar casatoria mult mai tarziu, asta o zic din punctul meu de vedere, dupa faculta de exemplu...sau pe la 25 ani :) dar nu stii cand vine dragostea asta ce se mai intampla...:)) oricum, un sfat vreau sa dau la toti:"nu va grabiti sa credeti ca iubiti"....uneori se face confuzie intre a tine la cineva si a iubi...iisus cu voi..ciao

Ultima modificare de mirella (15/05/05 21:58)


_______________________________________
"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

15/05/05 21:56

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
wow, eu abia astept sa ma insor. dar pana atunci....si mai wow, is o gramada de chestii interesante pe care vreau sa le fac. si chiar daca o sa fie grozava casatoria, is multe lucruri de la care o sa fii retinut. numai responsabilitatea unei familii o sa-ti taie pofta de aventuri.....de celelalte aspecte nici nu mai vorbesc....

m-as sfatui pe mine sa nu ma grabesc sa ma insor, ci sa ajung ceea ce trebuie, sa-mi fac o cariera, sau cine stie ce vrea Dumnezeu pentru mine, si dup-aia sa am gandesc si la alte chestii.....dar din cate ma cunosc, o sa fac inversul. sper sa nu....

dar pana atunci, dragii mei, sa visam la perechea "potrivita" si cum o sa ne izbeasca odata dragostea de sa nu ne dam seama ce s-o imtamplat.

oare ii greu sa privim chestia asta rational?

Ultima modificare de gfod (16/05/05 01:30)


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

16/05/05 01:28

Site web  
mirella
membru

Locatie: Knoxville- TN
Inregistat: 18/03/05
nah...apai de aia zic gaby...intai termini faculta, iti faci o cariera si apoi abia casatoria...si ai mare dreptate, din timp ce esti casatorit deja vin o gramada de responsabilitati...copii etc...
dar chiar asa..cand vine dragoastea asta nici nu stii ce se mai intampla...eu ma cunosc si stiu ca nu ma voi casatori la 18 ani...dar pe la 23 ma astept..:) desi vreau la 25 :)).iisus stie..


_______________________________________
"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

16/05/05 15:42

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
uite, chestia asta ii off topic, dar ma streseaza de numa'
va rog, suntem romani, si inca vorbim limba romana....pana o sa dispara si ea. asa ca hai sa ne numim asa cum trebuie.....de exemplu, numele meu este Gabi nu Gaby.......si daca vrea cineva altcumva, are tot dretpul sa-si mutileze numele cum o vrea......dar respectati-i va rog pe ceilalti!
no offense

Ultima modificare de gfod (16/05/05 23:01)


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

16/05/05 23:00

Site web  
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
E usor sa privesti dragostea din exterior, cand nu esti implicat, dar, din momentul in care esti implicat intr-o relatie si te indragostesti, totul se schimba brusc...devenim subiectivi si idealizam persoana iubita.
Cred ca e bine ca, inainte de casatorie, sa existe o perioada de prietenie  pentru ca cei doi tineri  sa aiba timp sa se cunoasca.
Casatoria implica asumarea unor responsabilitati foarte mari, asa ca e bine sa stii cu cine te insotesti pentru toata viata.
Varsta potrivita pentru casatorie?
Fiecare hotaraste pentru el insusi si cred ca e bine sa te casatoresti atunci cand  simti ca esti  pregatit din toate punctele de vedere pentru aceasta.
Exagereaza tinerii prea mult astazi  in comportamentul lor ??
Da, sunt tineri (ma refer aici la cupluri) care depasesc limitele bunului simt in public si acest lucru mi se pare o lipsa de respect fata de cei care sunt in jurul lor.
Multa pace!


17/05/05 11:57

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05

Fiecare hotaraste pentru el insusi si cred ca e bine sa te casatoresti atunci cand  simti ca esti  pregatit din toate punctele de vedere pentru aceasta.


ooops, aici cred ca gresesti. nu stiu daca introspectia ii chiar corecta uneori....asa ca nu-i chiar recomandabil ce ai zis tu, serios. oricine s-ar considera pregatit. un om inteligent si-ar da seama ca niciodata nu-i pregatit.....oare succesul in casatorie nu inseamna sa stapanesti arta compromisului?


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

17/05/05 13:09

Site web  
jla3_6alj90
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc
Inregistat: 18/03/05
acu vreau sa va povestesc o intamlare din viata mea era pe vremea asta anu trecut cand lam vazut prima data........ok mi sa parut dragutz wow asa .......no mam intalnit cu el si in tabara cand cica"mam indragostit de el"am vrut sa l pun pe dzeu pe primul plan da de unde cum asa tot la tip ma gandeam ......deci am facut din chestia asta o obsesie si am zis doamne daca nu ma lasi sa fiu cu el nu`sh ce fac si nam fo cu el si nam facut nik :)) no acu a trecut aproape un an si in timpul asta tot mam rugat si ptr mine si el si nu mai zic cat am suferit si no am zis doamne mam saturat fie voia ta numai sami fie bine ........asa zilele astea mam intalnit cu un prieten si iam povestit lui si ca am fo suparata din cauza asta nu faceam decat sa ma gandesc la el si mia dat intrun fel cu paru` in cap si nu mam mai gandit la tip asa ....... dupa aceea ma intalnesc cu un vecin si ma intreaba mai alex ce iti face prietenul ,mai, am ramas " fire place" mai asta de u stie ,doar nu a prieten adik de tipu` caremi place mai si mia dat iarasi de gandit eu cand am vrut sa nu ma mai gandesc la el no.....am ajuns acasa si am incept sa plang doamne de ce cand vrei sa uiti un lucru tot trebuie sa fie cineva care sati aminteasca de trecut si mam pus in pat eram singura am vrut sa o sun pe raluk o prietena dar era prea tarziu si am zis dc sa dau telefoane cand am un prieten langa mine care abia asteapta sai cer ajutorul si iam povestit domnului toata poveste mea si apoi poate nu va vine sa credeti mam schimbat deodata nu mai sunt aceasi pers din cauza ca mie imi mergea rau ma razbunam pe toata lumea si acum se vede sunt mult mai buna nu ma mai enervez asa de repede si in primul rand mam apropiat super mult de dzeu care ma pus sa caut in biblioteca si am gasit cartea "adio amoruri "de joshua harris vo recomand ca mie mia deschis larg ochii:) multumesc lu dzeu ca ma trecut prin o asa periaoada si ma facut sa ma apropii super mult de el slava lui ( intodeauna ma gandeam ca a fo cea mai mare pedeapsa ca mam indragostit de tipul ala )dar vad ca a meritat efortul :D
no si acu`s f f fericita


_______________________________________
FRIENDSHIPS
  Are possible only when we open the window of our heart and allow the sunshine of someone`s life in...

17/05/05 20:21

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
wow, chiar ma bucur ca ti-o folosit Adio, amoruri, de Joshua Harris......stii, eu chiar nu o recomand la nimeni, pentru ca tipul ala abia stie ce vorbeste. adica totul este teoretic la el. si nici pe departe nu a exploatat subiectul cat trebuia......probabil ca o sa mai acumuleze niste experienta si o sa-si dea seama ce o scris naspa in cartea aia. stiu, ii curios cum de un mucos ca si mine se apuca sa-l critice pe Joshua Harris, dar totu-i posibil in ziua de azi....:D

dar....daca voua va prieste sufletului ranit si inamorezat, Slava Domnului! o carte, o trupa, un om n-o sa reuseasca niciodata sa multumeasca pe toti oamenii.....eu-s unul din nemultumiti:)


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

17/05/05 22:13

Site web  
mirella
membru

Locatie: Knoxville- TN
Inregistat: 18/03/05
alex :) asa'i ca te simti mai bine acum dupa ce ai marturisit si aici? :D mai ales acum cand e ok aproape totul...las'ca iisus e cu tine...o sa iti fie bine..mai bine decat te astepti :) ma rog pt tine sa stii :P mai vb..ciao tu

_______________________________________
"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

17/05/05 22:42

   
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05

gfod a scris:


Fiecare hotaraste pentru el insusi si cred ca e bine sa te casatoresti atunci cand  simti ca esti  pregatit din toate punctele de vedere pentru aceasta.


ooops, aici cred ca gresesti. nu stiu daca introspectia ii chiar corecta uneori....asa ca nu-i chiar recomandabil ce ai zis tu, serios. oricine s-ar considera pregatit. un om inteligent si-ar da seama ca niciodata nu-i pregatit.....oare succesul in casatorie nu inseamna sa stapanesti arta compromisului?


Poate ca nu esti niciodata pregatit pentru casatorie...dar, cred ca ar trebui sa ne lasam frica de casatorie la picioarele lui Isus si sa ne asumam aceasta responsabilitate la momentul potrivit,  pentru ca aceasta responsabilitate aduce cu sine si o gramada de binecuvantari.
Cineva poate sa ma intrebe cand e acel moment potrivit.
Nu stiu, poate stiti voi...


30/05/05 11:24

   
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
Cand ziceam ca fiecare hotaraste pentru el, ma refeream la acei oameni care se cunosc foarte bine pe ei insisi si au capacitatea sa aleaga momentul potrivit pentru casatorie si, mai ales, persoana potrivita.

30/05/05 11:26

   
lp_erick_r
membru

Locatie: edmonton,canada
Inregistat: 07/06/05
ok alex stii carei faza ca dzeu iti inchide o usa ca sa iti deschida alta ptr jla3_6alj90

07/06/05 13:47

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
da monica, cred ca inteleg ce vrei sa spui.
si eu am oroare pentru oameni care au deja peste 40 de ani si intr-una turuie ca Dumnezeu are pentru ei persoana potrivia.....si ma gandesc, cu siguranta are pesoana potrivita pentru tine, dar este si alegerea ta pana la urma, nu astepta sa vina Isus in persoana, cu viitorul sot impachetat frumos si legat cu fundita.
exista o responsabilitate pe care ti-o asumi, si in casatorie riscu-i mare, cred eu. dar niciodata nu trebuie sa uitam de incredea in Dumnezeu. pana la urma, totul va fi bine daca ai incredere in El. numa sa nu transformam asta intr-o scuza pentru lipsa noastra de maturitate si responsabilitate si frica....


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

07/06/05 13:54

Site web  
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
Gabi cu I, responsabilitatea in casatorie e mare, cum zici tu, dar daca e asumata, ea da roade si inca ce roade...
Cum zicea cineva, casatoria e o loterie, dar este o binecuvantare pentru cei ce-si asuma acest risc. E fara indoiala vorba si de alegerea noastra, de buna sau de proasta noastra alegere...
Casatoria face parte din viata si chiar nu suntem creati pentru a fi singuri.
Si viitorul meu sot sigur nu-mi va fi livrat la pachet cu fundita, ci va fi o persoana normala  cu calitati, dar si cu defecte, o persoana capabila de sentimente profunde si care il va pune pe Dumnezeu pe locul intai.
Ma opresc aici, ca altfel risc sa umplu pagini intregi si, mai ales, risc sa te plictisesc.
Multa bucurie si pace!

Ultima modificare de monica (07/06/05 21:35)


07/06/05 21:35

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
monica, nu ma plictisesti. stii tu, fiecare are la cine visa, sau cel putin umbra lui/ei in minte si stie macar la ce sa viseze....
eu nu stiu daca vreau o sotie normala......in sensul de mediocritate. dar sunt sigur ca nu la aia te-ai referit. si sunt sigur ca te refereai la faptul ca nu-l astepti pe Fat-Frumos din cale-afara....:)
si imi plac ideile tale despre casatorie. cam asa cred si eu.....inca ma gandesc la ea ca la ceva minunat.....vad eu cum ii mai incolo.
until then.......ma bucur de libertate, ca pasarea cerului....:)


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

08/06/05 00:31

Site web  
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
Stii, Gabi, deocamdata vorbesc la modul teoretic, practica, insa, e cu mult mai grea, practica fiind casatoria.
E frumos sa visam, dar panala un punct, pentru ca riscam sa ne facem o parere prea ideala despre viitorul sot sau sotie. Ori, sa fim seriosi, nici unul dintre noi nu e perfect, fiecare avem si calitati si defecte.
Dumnezeu sa ne ajute sa ne maturizam, ca sa putem face o alegere buna atunci cand va fi cazul!
Iar faptul de a ne ruga pentru viitorul sot sau sotie, cred ca e un lucru bun.
Fiti binecuvantati!


08/06/05 08:14

   
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
eu una nu cred ca, casatoria este o loterie..NOP!...
si am o intrebare pt voi: credeti ca tb sa aveti doar un singur prieten cu care sa va casatoriti apoi?  .:)


_______________________________________
joy

09/06/05 22:58

   
m3diator
admin

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 08/12/04
chiar asa.. buna intrebare joy! vin si eu cu alta intrebare: dar ce spuneti despre a avea 3-4 prieteni pe an, si sa nu te casatoresti cu nici unu pana la urma? sa fie totul asa.. poate abureala sau pentru a nu fi singur (sau cine stie ce alte motive)

10/06/05 00:35

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
poate ar putea spune cei care practica acest "joc al culesului" mai multe....:D
         a....si inca o intrebare : cine a spus ca un nr mai mare de prietenii da valoarea unei persoane sau o face sa fie mai interesanta, atractiva etc...????? oare nu e invers??? mai ales in cazul in care nu se finalizeaza nici una prin casatorie... atunci care ar fi motivele???
       repet si intrebarile din urma pt ca au legatura ....si sunt interesante ;)

joy a scris:

credeti ca tb sa aveti doar un singur prieten cu care sa va casatoriti apoi?  .:)

si....

m3diator a scris:

dar ce spuneti despre a avea 3-4 prieteni pe an, si sa nu te casatoresti cu nici unu pana la urma? sa fie totul asa.. poate abureala sau pentru a nu fi singur (sau cine stie ce alte motive)


asteptam raspuns....:)

Ultima modificare de anca4j (10/06/05 10:03)


10/06/05 10:02

   
jla3_6alj90
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc
Inregistat: 18/03/05
sa o luam asa in fiecare relatie pe care o ai cu o persoana dai ceva din tine ... si dak ai mai multe relatii cu niste peroane cu care crezi ca te potrivesti sintrun final iti dai seama ca nu e asa dc sa nu asteptam momentul pe care dzeu ni la pregatit ptr tot si sa spunem ca intrun final iti gasesti persoana potrivita care tea asteptat sa spun asa u cei ii mai poti oferi ...RESTURI...din loc sa dai ceea ce merita ...sa fim seriosi acu fiecare intelege ce vrea dar eu vin si io cu parerea mea ...
take care si dl cu voi


_______________________________________
FRIENDSHIPS
  Are possible only when we open the window of our heart and allow the sunshine of someone`s life in...

10/06/05 13:36

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 14    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net