TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Limite in relatia baiat - fata Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 14
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Legat tot de ce se spunea mai sus : important e si in ce directie se uita cei doi...

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

01/11/05 22:36

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
De aia e important sa pui granite in relatia de prietenie. Uneori poate o sa sari gardul, dar macar o sa stii locul in care trebuie sa revii. E mai sanatos sa pui granite si sa incerci sa le respecti. Comunicarea e foarte, foarte importanta intr-o relatie. Ea face muzica intr-o relatie!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

02/11/05 22:05

Site web  
simple
membru

Locatie: pamant
Inregistat: 19/10/05
e bine sa-ti pui granite intr_o relatie , dar nu lasa niciodata sa le ajungi caci sigur atunci nu vei fi in stare sa te opresti


apropo de asta sa spun o experienta personala: nu stiu cum mai e prin Romania, dar aici cand esti fara prieten si fara o viata sexuala esti privit foarte ciudat ca un fel de paranoia! Dar parca si crestini nu inteleg de ce trebuie sa se pastreze curati! Daca toata lumea o face de ca noi sa nu o facem_ spun ei ...si din pacate nimeni nu mai ia nici o atitudine
"ei argumenteaza spunand ca ei sunt sub har si nu sub lege" sau isi pun intrebarea cand este instaurata casatoria?Ei spun ca in momentul in care in inima ta ai hotarat sa o iei de sotie.
as vrea sa stiu mai multe pareri...dupa ce mergi la sfat?Ei spun ca ceremonia religioasa este doar o marturie in fata Lui D-zeu?
Astept raspunsuri


_______________________________________
calator spre eternitate

05/11/05 21:14

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
In Ro lucrurile stau mai bine, dar cred ca nu in mult timp o sa ajunga si acolo ca sa fii privit ciudat daca nu ai nici un prieten sau daca nu ai relatii sexuale premaritale. Doamne pazeste-ne!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

07/11/05 22:04

Site web  
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
deja suntem destul de aproape de ceea ce spune Larisa, dupa cum merg lucrurile

Ultima modificare de doitili (09/11/05 00:38)


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

09/11/05 00:37

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Sunt asa de suparata pe diavolul. Imi vine sa-l fac bucatele - sper sa (nu)vada mesajul asta. Atata samanta de indoiala ce seamana in mintea si inima oamenilor de pretutindeni! Vreau sa fim oameni care sa facem o diferenta acolo unde suntem, dar de cele mai multe ori picam ca musca in lapte. Doamne ajuta-ne, Doamne da izbanda! Stiu ca Dz nu ne-a dat un duh de frica ci de dragoste, de chibzuinta si de putere. Suntem mai mult decat biruitori prin Isus Hristos! Amin.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

09/11/05 01:05

Site web  
POPA DORIN
membru

Locatie: BUCURESTI ROMANIA
Inregistat: 19/11/05
DE LA 16-18ani. PT. CA AU O VARSTA INAINTATA.

19/11/05 14:01

   
POPA DORIN
membru

Locatie: BUCURESTI ROMANIA
Inregistat: 19/11/05

mirella a scris:

stii..imi place ideea asta :) si asa e cel mai super aleX, sa fi'ti intai cei mai buni preteni...apoi iubiti...si eu imi doresc asta, si crek toti isi doresc ca perechea lor sa le fie si cel mai bun preten(a). iar voi mai sus zicea'ti de varsta...hmm..eu cred ca la casatorie si o relatie seriosa te poti gandi de pe la 17-18 ani...iar casatoria mult mai tarziu, asta o zic din punctul meu de vedere, dupa faculta de exemplu...sau pe la 25 ani :) dar nu stii cand vine dragostea asta ce se mai intampla...:)) oricum, un sfat vreau sa dau la toti:"nu va grabiti sa credeti ca iubiti"....uneori se face confuzie intre a tine la cineva si a iubi...iisus cu voi..ciao


19/11/05 14:10

   
mirella
membru

Locatie: Knoxville- TN
Inregistat: 18/03/05
dorin, vad ca ai postat si tu aici :) bravo, si bine ai venit pe siteu asta :)

_______________________________________
"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

19/11/05 23:08

   
POPA DORIN
membru

Locatie: BUCURESTI ROMANIA
Inregistat: 19/11/05
MERSI, MIRELA sa stii...ca ma bucur foarte mult de siteul asta. DOMNUL sa binecuvinteze pe toti, care au lucrat si lucreaza la acest siteu....Si sa fie binecuvantati toti care intra pe acest siteu...:)

20/11/05 17:51

   
man's
membru

Locatie: Bucuresti, Romania
Inregistat: 14/01/06
Salutare la toata lumea.
Sunt si eu nou pe forumul acesta, dar sunt foarte incantat de ceea ce am gasit aici.
Tot ce s-a postat cred ca este corect. As vrea totusi sa punctez un aspect in privinta limitelor. Eu personal nu sunt de acord cu prieteniile de proba. Consider ca orice prietenie trebuie tratata cat mai serios. Nu sa iti faci un prieten de dragul de avea unul, sau a fi in rand cu lumea.
Am si o intrebare. Cat timp considerati ca ar trebui sa tina o prietenie?


14/01/06 00:30

   
man's
membru

Locatie: Bucuresti, Romania
Inregistat: 14/01/06
As mai dori sa pun o intrebare. Este ok daca intr-o relatie ma tin de mana cu prietena inainte de casatorie? Nu credeti ca se poate ajunge prea departe?? Omul poate fi foarte usor ispitit. Cea mai mare greseala pe care o poate face o fata este sa il ispiteasca pe baiat fara sa isi dea seama!
Ce parere aveti? Pot raspunde si fetele.
Multumesc frumos.

Ultima modificare de man's (14/01/06 00:47)


14/01/06 00:45

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Depinde foarte mult de ceea ce urmaresc cei doi in perioada de prietenie de vor sa o lungeasca la nesfarsit. Eu cred ca atunci cand intri intr-o relatie de prietenie ai stat si te-ai gandit destul de mult inainte, te-ai rugat si esti gata sa mergi pana la capat: casatorie. Bineinteles ca daca partenerul are aceleasi ganduri esti pe drumul cel bun. Nici eu nu sunt de acord cu prieteniile de proba pentru ca astea spun un pic despre caracterul tau si despre instabilitatea ta. Cred ca o prietenie poate sa dureze cateva luni, cativa ani, dar nu vad rostul in a fi lungita. Eu inca sunt prietena cea mai buna a iubitului meu. Prientenia incepe inaite de casatorie si continua toata viata. Incepe atunci cand esti pregatit sa te jertfesti pentru celalalalt.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

14/01/06 02:01

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05

man's a scris:

Este ok daca intr-o relatie ma tin de mana cu prietena inainte de casatorie? Nu credeti ca se poate ajunge prea departe?? Omul poate fi foarte usor ispitit. Cea mai mare greseala pe care o poate face o fata este sa il ispiteasca pe baiat fara sa isi dea seama!
Ce parere aveti?

E ok sa te tii de mana cu prietena ta! E a ta! Cred ca lucrul cel mai important este motivul pentru care tu ai vrut sa fie prietena ta. Eu chiar incurajez lumea sa aiba cat mai multi amici si amice, dar sa se casatoreasca doar cu cele pe care si le aleg ca prietene pentru ca ii scutesc de multe belele. Depinde cat de "departe" este pentru tine "departe"! Daca telul este sa nu ai relaxie sexuala si il atingi poti sa zici ca nu ai ajuns prea departe. Daca telul tau este sa nu existe atingeri fizice si tu o tii de mana atunci este departe, nu-i asa? Cred ca fiecare se cunoaste pe sine si stie de ce este in stare. De aceea e bine de pus cartile pe masa si de lamurit cum stau treburile intre cei doi. Comunicarea este cea care la un moment dat iti poate salva relatia sau o poate imbunatati pe zi ce trece. Fetele nu-i ispitesc pe bajeti fara sa-si dea seama!

Ultima modificare de Larisa (14/01/06 02:10)


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

14/01/06 02:02

Site web  
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05
imi aduc aminte de o intrebare retorica vis-a-vis de tinutul de mana: "Cand tii de mana o fata e ca si cum ai tine o coada de ciocan sau volanul sau un capastru de cal?"
Cel mai bine e de stabilit de comun acord intre cei doi. Ceea ce trebuie sa fie fara limite/rezerve e sinceritatea (cu o singura exceptie sa nu treaca peste bunul simt). Trebuie stabilite multe , trebuie comunicate idealuri planuri etc.
Dupa cum se vede e implicare de un nivel la care de cele mai multe ori nu-ti mai permiti sa-l parasesti pe celalalt. Intelept este ca, cunoasterea celuilalt sa aiba log gradat si in momentul in care identifici primul obstacol inacceptabil in relatia aceea ori se clarifica situatia ori se pune STOP si cei doi raman doar amici.(pt ca daca devin dusmani va afla "tot satul" lucruri pe care cu siguranta nu le doresti stiute de multi)


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

14/01/06 12:39

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
In general nu raman amici cei care se despart. Poate de cele mai multe ori trec pe trotuarul celalalt. Asta e realitatea! Si atunci cand esti ranit incepi sa-ti dai drumul la gura si sa zici cat de rau a fost celalalt cu tine de te intrebi la un moment dat cum de au stat asa de mult timp impreuna! De aia nu-i fain sa ai prea multi prienteni pentru ca "tot satul" vorbeste si n-ai vrea sa fii in gura lui pentru ca afli si lucruri pe care nici tu nu le stiai!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

14/01/06 21:24

Site web  
sweet andra
membru

Locatie: vestul civilizat
Inregistat: 11/01/06
Daca Domnul e implicat in acea relatie atunci stii cand sa spui do not cross the line!

_______________________________________
"Dragostea sa fie fara prefacatorie. Fie-va groaza de rau, si lipiti-va tare de bine." Romani 12:9

21/01/06 11:43

   
simple
membru

Locatie: pamant
Inregistat: 19/10/05
a intreba cat de departe poti merge intr-o relatie fara sa fie pacat este aproape ca si cum ai intreba : oare cat de deaprte pot sa merg cu masina catre prapastie fara sa cad in ea?
Eu spun ca totul depinde de
1.CE masina ai;)
2.CAt de tari ii sunt franele
3.La ce viteza mergi
4.(sa nu semene cu predicile;) ) Cum e terenul pe care mergi


_______________________________________
calator spre eternitate

17/02/06 00:20

   
winnetou
membru

Locatie: Oradea, Romania
Inregistat: 22/12/05

laura_emma a scris:

a intreba cat de departe poti merge intr-o relatie fara sa fie pacat este aproape ca si cum ai intreba : oare cat de deaprte pot sa merg cu masina catre prapastie fara sa cad in ea?
Eu spun ca totul depinde de
1.CE masina ai;)
2.CAt de tari ii sunt franele
3.La ce viteza mergi
4.(sa nu semene cu predicile;) ) Cum e terenul pe care mergi



:D vrei sa ne traduci?


_______________________________________
i will be here 4You, i'll shine a life 4You

22/02/06 21:40

Site web  
Cris Cristi
membru

Locatie: CLUJ-NAPOCA
Inregistat: 22/02/06
Da faza cu masina e interesanta si eu sunt curios ce vrea sa zica...Intrebarea mea este de unde iti cunosti masina daca nu o poti testa cum merge...ar fii pacat sa o testezi pe o persoana nevinovata...

_______________________________________
"Toate izvoarele mele sunt in Tine." Ps.87:7

22/02/06 22:08

   
simple
membru

Locatie: pamant
Inregistat: 19/10/05

laura_emma a scris:


1.CE masina ai;)
2.CAt de tari ii sunt franele
3.La ce viteza mergi
4.(sa nu semene cu predicile;) ) Cum e terenul pe care mergi

ideea era:
1.Fiecare persoana este diferita,reactioneaza in mod diferit( pt cineva tinutul de mana poate sa isemne mai mult decat sarutul pt altcineva)
2.Cat de sus ti-ai fixat standardele si cat de "puternic" est (desi termenul e putin cam ciudat a utilisa in acest context)
3.La ce viteza mergi...intr-o relatie de prietenie cred ca putem fi deacord ca n putem sta pe loc...adica sa fim seriosi_asa suntem facuti sa dorim de fiecare data mai mult.Daca in prima zi te tii de mna fi sigur ca in 3 o saruti si etc...dar ca tanar crestin ar trebui sa ai multe radare si semne de limitare a vitezei.Incearca sa mergi cat mai "la relantiu"ca nu strica!
nota personala:(eu mi-am tinut prietenul prima dat de mna dupa 3 luni).dar atentie sa poti sa mergi la aceeasi viteza cu partenerul pt ca nu cumva sa ramai in urma;)sau sa te "piarda " pe drum...
sper ca m-am facut inteleasa:d


_______________________________________
calator spre eternitate

25/02/06 21:38

   
paola
membru

Locatie: arad,romania
Inregistat: 11/02/06
Parerea mea despre limitele intr-o relatie de prietenie este urmatoarea:
1.Dupa logodna tinutul de mana si 2. dupa casatorie sarutul si altecele

Ultima modificare de paola (15/06/07 13:17)


25/02/06 22:02

   
Cris Cristi
membru

Locatie: CLUJ-NAPOCA
Inregistat: 22/02/06

laura_emma a scris:

dar atentie sa poti sa mergi la aceeasi viteza cu partenerul pt ca nu cumva sa ramai in urma;)sau sa te "piarda " pe drum...

         
         Asta nu prea am inteles-o...eu zic ca mai bine ramai in urma de tot ...daca el o ia inainte =)
         Cred ca e bine sa-ti fixezi limitele inainte de a intra intr-o relatie de prietenie...si cand se ajunge la o relatie de prietenie sa  definiti impreuna limitele...se pot pune chiar penalizari in caz de incalcare a regulilor...;)


_______________________________________
"Toate izvoarele mele sunt in Tine." Ps.87:7

25/02/06 22:19

   
paycris
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 25/02/06
Daca te casatoresti dupa 30 de ani stai singur pana atunci?! E bine sa cunosti mai multe persoane chiar si nepotrivite  mai ales ca poate asa iti dai seama care e potrivita...

25/02/06 23:32

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

paycris a scris:

Daca te casatoresti dupa 30 de ani stai singur pana atunci?! E bine sa cunosti mai multe persoane chiar si nepotrivite  mai ales ca poate asa iti dai seama care e potrivita...

Ce fel de persoane? Cat de bine sa le cunosti?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

25/02/06 23:35

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 14    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net