TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/De-ale psihologiei/Melancolicul perfect Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Personalitatea melancolicului perfect
PUNCTE FORTE

EMOŢIILE MELANCOLICULUI  PERFECT

Profund şi gânditor
Analitic
Serios şi orientat spre un scop
Talentat şi creator
Potenţial de geniu
Artist şi iubitor de muzică
Filosof şi poet
Apreciază frumuseţea
Sensibil la ceilalţi
Se sacrifică pe sine
Conştiincios
Idealist

MELANCOLICUL PERFECT CA PĂRINTE

Stabileşte standarde înalte
Vrea ca totul să fie făcut corect
Păstrează casa în bună ordine
Strânge după copii
Îşi sacrifică propria voinţă pentru alţii
Încurajează educaţia şi talentul

Introvertitul * Gânditorul * Pesimistul

MELANCOLICUL PERFECT LA LUCRU

Urmeză cu sticteţe un program
Perfecţionist, cu standarde înalte
Conştiinţa detaliului
Perseverent şi meticulos
Ordonat şi organizat
Îngrijit şi curat
Econom
Vede problemele
Găseşte soluţii creatoare
Nevoia de a finaliza orice proiect început
Îi plac listele, schemele, graficele şi simbolurile

MELANCOLICUL PERFECT CA PPIETEN

Îşi face prieteni cu precauţie
Se mulţumeşte să stea deoparte
Evită să atragă atenţia asupra sa
Statornic şi devotat
Va asculta plângerile
Poate rezolva problemele altora
Profund interesat de alţi oameni
Mişcat până la lacrimi de compasiune
Caută partenerul ideal


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

20/01/06 01:05

Site web  
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
...si totusi e un melancolic

_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

20/01/06 22:07

   
cmiriam
membru

Locatie: Cluj Napoca, ROmania
Inregistat: 07/01/06
interesant melancolic dar foarte real...citind toate astea  m-am regasit intr-un procent destul de covarsitor

_______________________________________
"Sunt un vers inca nescris, un vers pe care Dzeu l-a inventat. "

21/01/06 00:29

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Ce mare nevoie are lumea de melancolici ca si de ceilalti, de fapt!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

21/01/06 00:43

Site web  
cmiriam
membru

Locatie: Cluj Napoca, ROmania
Inregistat: 07/01/06
Asta inseamna ca e nevoie si de mine ;) Amen

_______________________________________
"Sunt un vers inca nescris, un vers pe care Dzeu l-a inventat. "

21/01/06 00:43

Site web  
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
MELANCOLÍE, melancolii, s.f. 1. Stare de tristeţe, de deprimare, amestecată cu visare şi cu dorinţa de izolare; p. gener. tristeţe (uşoară), 2. Boală psihică care se manifestă printr-o continuă depresiune, prin tristeţe morbidă, prin apatie, delir, halucinaţii, anxietate şi obsesia sinuciderii. – Din fr. mélancolie, lat. melancolia

Cam asta inseamna sa fii melancolic. Eu cred ca copii Domnului nu sunt melancolici :) , dar totusi imi plac calitatile acelui "melancolic". Insa ii lipseste parca bucuria de a trai.

Ultima modificare de mit4jc (21/01/06 19:07)


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

21/01/06 19:05

   
CodDot
membru

Locatie: Iasi / Botosani, Romania
Inregistat: 12/01/06
melancolicul nu e caracterizat neaparat de melancolie

_______________________________________
Daniel Condurachi
my PORTFOLIO - http://www.byCodDot.com
my BLOG - http://blog.byCodDot.com

29/01/06 23:46

Site web  
Cris Cristi
membru

Locatie: CLUJ-NAPOCA
Inregistat: 22/02/06
Da cred ca un melancolic pierde multe oportunitati in viata dar daca e calauzit de Dumnezeu poate fii un geniu in ceea ce face....problema lui sunt sentimentele,instabilitatea lor...

_______________________________________
"Toate izvoarele mele sunt in Tine." Ps.87:7

22/02/06 20:35

   
asher
membru

Locatie: Tg-Jiu
Inregistat: 13/07/05
Temperamental sunt melancolic si totusi ma bucur de viata si de tot ce e frumos. E adevarat ca am avut probleme cu sentimentele si ca uneori nu mai gaseam nimic atragator la viata dar toate sunt trecatoare si Domnul iubeste pe toti copii Lui si nu ii lasa. :) El iubeste diversitatea si din acest motiv cred ca a lasat melancolicii. Toate temperamentele se completeaza reciproc. E datoria noastra sa invatam sa fim echilibrati din toate punctele de vedere. Eu cred ca totul se poate invata atunci cand o vrei cu adevarat!

Ultima modificare de asher (05/05/06 09:18)


_______________________________________
"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

28/03/06 19:52

   
anddrusca
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 05/09/05
ma tot uit la ce as mai putea taia de pe lista asta...dar se pare ca sunt si un melancolic convins....oricum, flegmaticul predomina la mine, dar nu in proportie ff mare fata de celelalte temperamente care au punctaje apropiate, mai putin colericul, in care nu ma recunosc prea mult...

_______________________________________
I'm thankful my feelings do not define me.  My Creator has deemed me his treasure, he calls me beautiful.  God's love is reliable and unchanging.  Therefore, I look to him before I look in the mirror.

02/05/06 23:06

   
Gigel cel viteaz
membru

Locatie: Bucureşti
Inregistat: 03/05/06

Caută partenerul ideal

Dar nu-l va găsi niciodată. :) Cu atât mai puţin printre alţi melancolici.


_______________________________________
Ateu.

03/05/06 01:43

   
asher
membru

Locatie: Tg-Jiu
Inregistat: 13/07/05

Gigel cel viteaz a scris:

Dar nu-l va găsi niciodată. :) Cu atât mai puţin printre alţi melancolici.


De unde stii tu mandrule viteaz?! :)  Esti tu ca Dumnezeu sa stii viitorul cuiva? Sau ai cautat tu si n-ai gasit? Cred ca orice om, indiferent de ce temperament are, daca e serios si sincer inaintea Lui Dumnezeu, va gasi persoana cea mai potrivita pt el, chiar daca vor mai fi frecusuri la inceput. E normal sa fie asa. Asa se dezvolta oamenii, si ca sa se dezvolte tre intai sa se smereasca si sa caute sa implineasca voia Domnului, nu crezi? 

Am sa mai revin daca mai e nevoie pt ca acum sunt intr-o pana de idei :P . Tu ce temperament ai fratioare?! Sunt tare cutios...

Ultima modificare de asher (04/05/06 11:34)


_______________________________________
"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

04/05/06 11:32

   
asher
membru

Locatie: Tg-Jiu
Inregistat: 13/07/05

anddrusca a scris:


Larisa a scris:

Personalitatea melancolicului perfect
PUNCTE FORTE

MELANCOLICUL PERFECT LA LUCRU

Urmeză cu sticteţe un program
Perfecţionist, cu standarde înalte
Conştiinţa detaliului
Perseverent şi meticulos
Ordonat şi organizat
Îngrijit şi curat
Econom
Vede problemele
Găseşte soluţii creatoare
Nevoia de a finaliza orice proiect început
Îi plac listele, schemele, graficele şi simbolurile

MELANCOLICUL PERFECT CA PPIETEN

Îşi face prieteni cu precauţie
Se mulţumeşte să stea deoparte
Evită să atragă atenţia asupra sa
Statornic şi devotat
Va asculta plângerile
Poate rezolva problemele altora
Profund interesat de alţi oameni
Mişcat până la lacrimi de compasiune



ma tot uit la ce as mai putea taia de pe lista asta...dar se pare ca sunt si un melancolic convins....oricum, flegmaticul predomina la mine, dar nu in proportie ff mare fata de celelalte temperamente care au punctaje apropiate, mai putin colericul, in care nu ma recunosc prea mult...



In loc de : Vede problemele


as zice eu : Vede provocarile, sau oportunitatile!... ;)


Da! Am evitat sa atrag atentia, dar sincer imi place sa fiu privit de altii ;)... (depinde cum, dar in mod normal, da imi place). Ma straduiesc sa schimb trecutul!, Am uitat de el! :) Va doresc si voua sa priviti oportunitatile prezente si viitoare si sa nu va mai compatimiti singuri pt ce n-ati facut asa bine in trecut! Va tine in loc asta! Stiti istoria se repeta daca te toti uiti la ea! Nu va mai invartiti in cerc! :P Hraniti-va cu literatura sanatoasa si rugativa Domnului pt putere de infaptuire. "Cu ce sunteti umpluti aia iese din voi!" :) Asta am auzit eu la un discurs! Imi place... :) 

Bye bye!

Ultima modificare de asher (04/05/06 12:06)


_______________________________________
"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

04/05/06 11:44

   
Lee...
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 28/04/06

mit4jc a scris:

MELANCOLÍE, melancolii, s.f. 1. Stare de tristeţe, de deprimare, amestecată cu visare şi cu dorinţa de izolare; p. gener. tristeţe (uşoară), 2. Boală psihică care se manifestă printr-o continuă depresiune, prin tristeţe morbidă, prin apatie, delir, halucinaţii, anxietate şi obsesia sinuciderii. – Din fr. mélancolie, lat. melancolia

Cam asta inseamna sa fii melancolic. Eu cred ca copii Domnului nu sunt melancolici :) , dar totusi imi plac calitatile acelui "melancolic". Insa ii lipseste parca bucuria de a trai.


      gresesti in ceea ce spui...mit4jc...definitia pe care ai gasit-o se refera strict la cuvintul "melancolie"... insa cand vine vb de temperament, lucrurile stau altfel...
       vreau sa stii ca exista "melancolici" mai plini de bucurie si de viata decat iti imaginezi...be inteligent mit4jc!!!


_______________________________________
!!! No Compromise !!!

04/05/06 13:44

Site web  
Gigel cel viteaz
membru

Locatie: Bucureşti
Inregistat: 03/05/06

De unde stii tu mandrule viteaz?!

Pentru că idealul nu poate fi atins niciodată, iar idealistul îl va căuta ori până va găsi ceva cât de cât de apropiat de ce-şi doreşte, ori până va coborî standardele din necesitate (nu e deloc uşor să fii singur după o anumită vârstă). Iar dacă posibilul partener e tot melancolic (deci idealist), şi acesta va aplica acelaşi raţionament, deci şansele de compatibilitate vor scădea şi mai mult.

Cred ca orice om, indiferent de ce temperament are, daca e serios si sincer inaintea Lui Dumnezeu

Cred că e mai important să fii sincer în faţa propriului eu. Restul vine de la sine.

Asa se dezvolta oamenii, si ca sa se dezvolte tre intai sa se smereasca si sa caute sa implineasca voia Domnului, nu crezi?

Tind mai degrabă să cred că trebuie să fie ei înşişi, sinceri, lipsiţi de ipocrizie şi nu sclavii unor idei şi idealuri - asta după ce şi-au conturat bine personalitatea. Puţini melancolici reuşesc, unii nici măcar nu-şi doresc asta.

Ma straduiesc sa schimb trecutul!, Am uitat de el!

O greşeală pe care o fac şi eu şi mă complac în situaţia asta. A fugi de trecut e echivalent cu a fugi de responsabilităţi. E mai plăcut, mai simplu aşa, dar încrederea în sine nu se capătă decât după ce îţi priveşti cu detaşare trecutul, detaşare posibilă numai dacă eşti mândru în totalitate de persoana care ai ajuns.


_______________________________________
Ateu.

04/05/06 13:50

   
asher
membru

Locatie: Tg-Jiu
Inregistat: 13/07/05

Gigel cel viteaz a scris:

O greşeală pe care o fac şi eu şi mă complac în situaţia asta. A fugi de trecut e echivalent cu a fugi de responsabilităţi. E mai plăcut, mai simplu aşa, dar încrederea în sine nu se capătă decât după ce îţi priveşti cu detaşare trecutul, detaşare posibilă numai dacă eşti mândru în totalitate de persoana care ai ajuns.


Mda mandru... as zice mai bine multumit de ce ai realizat impreuna cu Dumnezeu! Evident ca Dumnezeu nu iti da nimic cu forta! Ai si tu obligatiile tale. Stii e bine sa te mandresti cu ce ai realizat prin ajutorul lui Dumnezeu. Maybe, maybe exista ceva mandrie negativa in mine. Ma rog Domnului sa o scoata din viata mea. Si despre partenerul ideal nu cred ca sunt asa smintit sa cred ca pot gasi pe cineva super perfect, nu pretind ce nu sunt! Si idealist pot fi doar in unele domenii nu in toate! :)

PS: sa aveti cu totii o seara faina! :) Pace voua!

Ultima modificare de asher (04/05/06 16:21)


_______________________________________
"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

04/05/06 16:18

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Cat despre compatibilitatile dintre soti o sa vedeti ca in general un melancolic se va casatori cu un sangvinic si un coleric cu un flegmatic. Eu cred ca Dz are simtul umorului. Luptam in viata sa fim cu oamenii care au aceleasi motivatii, aceleasi aspiratii, acelasi temperament ca al nostru, dar ne casatorim cu persoana opusa si este minunat vreau sa zic. Cand unul uita(sangvinicul) celalalt(melancolicul) isi aduce aminte - de fapt nici nu a uitat, cand unul striga(colericul) ca vrea  lucrurile sa fie facute mai repede - in secunda asta- celalalt(flegmaticul) il priveste linistit si nu intelege de ce celalalt se zbate asa de mult. Dumnezeu este un Dz al provocarilor, al minunilor si maestrul capodoperelor! Renuntati sa mai cautati oameni care sa se asemene cu voi!

Ultima modificare de Larisa (05/05/06 06:09)


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

05/05/06 06:08

Site web  
asher
membru

Locatie: Tg-Jiu
Inregistat: 13/07/05
Despre partenerul ideal mai cred... este acela care ti-l da Domnul. Si cum Dumnezeu stie care ne sunt slabiciunile  si de ce avem nevoie ne va da si dragoste pt persoana respectiva. Ma rog Domnului sa ne dea la toti ochi ca ai Lui si urechi care sa priceapa glasul Lui.

PS: Nu va temeti! :)


_______________________________________
"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

05/05/06 09:17

   
Gigel cel viteaz
membru

Locatie: Bucureşti
Inregistat: 03/05/06
Şi care ar fi şansele ca partenerul să nu ne fie dat de Dumnezeu, ci de noi înşine?

_______________________________________
Ateu.

05/05/06 21:44

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Hm...nu ati vrea sa continuati discutia la alte topicuri?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

05/05/06 22:45

   
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
hmmmm...da...m-am uitat la celalte temperamente(sau cum se spune) si ma regasesc cel mai bine aici...:)

06/05/06 19:50

   
asher
membru

Locatie: Tg-Jiu
Inregistat: 13/07/05

april a scris:

Hm...nu ati vrea sa continuati discutia la alte topicuri?


Nu stiu April. Intreaba-l pe Gigel. :) Cred ca am incheiat discutia deja, si mai cred ca n-am prea avut de lucru cand m-am legat de cea spus Gigel. Ma iertati, va rog. ;) Treaba lui! Crede ce vrea. As mai crede ca e invidios pe melancolici sau ca nici el n-a avut ce face cand a scris cea scris. Promit ca ma voi gandii mai bine in viitor, cand voi vrea sa mai scriu ceva aici pe TC. Si tie "Mandrule Viteaz", :) te superi daca iti spun asa? ... iti doresc mult bine si pace de la Dumnezeu.

PS: Sa aveti o zi buna!
PPS: Domnul să-ţi fie desfătarea,şi El îţi va da tot ce-ţi doreşte inima. (Psalm 37:4)

Ultima modificare de asher (08/06/06 16:15)


_______________________________________
"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

08/05/06 11:08

   
Aruah
membru

Locatie: Timisoara
Inregistat: 19/08/06

Larisa a scris:

Personalitatea melancolicului perfect
PUNCTE FORTE

EMOŢIILE MELANCOLICULUI  PERFECT

Profund şi gânditor
Analitic
Serios şi orientat spre un scop
Talentat şi creator
Potenţial de geniu
Artist şi iubitor de muzică
Filosof şi poet
Apreciază frumuseţea
Sensibil la ceilalţi
Se sacrifică pe sine
Conştiincios
Idealist

MELANCOLICUL PERFECT CA PĂRINTE

Stabileşte standarde înalte
Vrea ca totul să fie făcut corect
Păstrează casa în bună ordine
Strânge după copii
ÃŽşi sacrifică propria voinţă pentru alţii
ÃŽncurajează educaţia şi talentul

Introvertitul * Gânditorul * Pesimistul

MELANCOLICUL PERFECT LA LUCRU

Urmeză cu sticteţe un program
Perfecţionist, cu standarde înalte
Conştiinţa detaliului
Perseverent şi meticulos
Ordonat şi organizat
ÃŽngrijit şi curat
Econom
Vede problemele
Găseşte soluţii creatoare
Nevoia de a finaliza orice proiect început
ÃŽi plac listele, schemele, graficele şi simbolurile

MELANCOLICUL PERFECT CA PPIETEN

ÃŽşi face prieteni cu precauţie
Se mulţumeşte să stea deoparte
Evită să atragă atenţia asupra sa
Statornic şi devotat
Va asculta plângerile
Poate rezolva problemele altora
Profund interesat de alţi oameni
Mişcat până la lacrimi de compasiune
Caută partenerul ideal


nu sunt ordonata si organizata...si poate nici potential de geniu, io stiu   :rolleyes:..in rest, le am cam pe toate :(

off, numa Domnu stie cat ma enerveaza asta, mai exista vreun melancolic exasperat de el insusi, pt ca eu asa sunt.

Invidiez de-a dreptul sangvinicii :)

o sa revin.


_______________________________________
deocamdata nu stiu..

19/08/06 23:40

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Nu indeplinesc conditiile urmatoare:

     Stabileşte standarde înalte
     Păstrează casa în bună ordine
     Urmeză cu sticteţe un program
     Econom

oare sunt prea multe si nu ma incadrez?


19/08/06 23:51

   
nicushor
membru

Locatie: Zalau, Romania
Inregistat: 26/01/07

seraphim a scris:

Nu indeplinesc conditiile urmatoare:

     Stabileşte standarde înalte
     Păstrează casa în bună ordine
     Urmeză cu sticteţe un program
     Econom

oare sunt prea multe si nu ma incadrez?

nu exista cineva care sa indeplieasca toate caracteristicile unui melancolic
daca cineva zice ca este melancolic, de fapt se insala singur
are un temperament predominant melancolic si mai imprumuta cateva caracteristici de la celelalte tipuri temperamentale
deci nu se poate vorbi de melancolicul pur


05/02/07 13:08

Site web  
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net