TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinism practicant sau cu juma' de norma!?/Experiente personale cu Dumnezeu. Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
maura
membru

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 03/02/06
Ma tot gandeam unde asi putea sa scriu ceea ce inseamna experientele personale cu D-zeu sau  cateva din experientele noastre cu D-zeu.
Sunt o multime de topicuri pentru asta si probabil ca de organizare si alte chestii  din astea se ocupa moderatorii acestui forum :D si vor sti ce sa faca si cu asta. Multumesc anticipat!

Ok,am promis ca va voi spune ceva si despre mine si va spun inca de la inceput ca nu-mi prea place sa scriu sau sa vorbesc despre mine sau mai bine spus toate-si au timpul si vremea lor.
Tocmai am implinit 30de ani si sunt extrem de fericita pentru ca D-zeu este D-zeul meu si este un D-zeu minunat!!!
Poate ca cei 30 de ani sunt multi sau foarte putini insa la capitolul “experiente personale cu D-zeu” nu cred ca ma poate intrece cineva nici de-ar avea 300de ani.
M-am nascut si am crescut intr-o familie penticostala insa lucrul acesta nu inseamna nimic,am avut toata libertatea din lume si viata mea a insemnat intotdeauna propriile mele decizii si hotarari. La 16ani eram deja ‘pe picioarele mele’ si un sprijin insemnat al familiei mele,aveam totul si din nimic puteam sa fac ceva.Ca orice tarar/a am incercat sa caut raspunsuri la toate intrebarile si mai ales sa-mi aleg drumul pe care urma sa-l urmez in viata si “D-zeul” pe care voiam sa-l urmez. Am privit si-n stanga si-n dreapta si tot la 16ani i-am predat viata mea pe deplin lui D-zeu si am primit botezul in biserica penticostala din care fac si astazi parte. Am primit apoi Duhul Sfant,Roadele Duhului Sfant si legatura mea cu D-zeu a devenit foarte apropiata.
La 24de ani,desi nu-mi lipsea nimic,eram de fapt robotul perfect si ma simteam ca atare,aveam totul insa nimic concret al meu,nu aveam nici macar o viata a mea,eram mereu pe drumuri de dimineata si pana..iarasi dimineata. D-zeu mi-a fost cel mai bun prieten in tot acest timp si orice hotarare pe care o luam o luam inpreuna cu EL. Ca orice tanara,aveam o multime de prieteni,iubiti si eram inconjurata mereu de multa afectiune,dragoste,etc. Insa D-zeu avea un alt plan cu mine,ma pusese deoparte pentru El si pentru lucrarile sale,eu insami voiam sa fac mai mult pentru El,dar de fiecare data eram neputiincioasa. Am ajuns la un moment dat sa spun:”D-ne nu mai pot!Fa ceva cu viata mea!” si intr-o seara de joi,m-am dus la biserica noastra stiind ca atunci sunt putini frati la bis si intotdeauna era un har mai deosebit iar ‘cei saraci’ strigau mai tare catre D-zeu.
Chiar a fost o seara deosebita iar eu m-am rugam lui D-zu si spuneam: “D-ne,tu ai fost mereu cu mine,dar din aceasta seara…iti dau tot ce am,viata mea e tot ce am,Ia-o…putin imi mai pasa de toate!(mi-asi fi dorit sa mor)eu nu mai pot!!!”
Atunci am stiut ca D-zeu ma ascultase si stiam caci urma sa se “intample ceva” si ca totul urma sa se sfarseasca intr-un fel sau altul.
Am venit acasa si nici bine n-am intrat ca a si sunat telefonul,vara si vecina mea ma rugase sa o duc cu masina ei pana la gara la SV(eu locuiesc in Hantesti 20Km pana la Suceava),ea pleca in Istrael iar mama ei,respectiv matusa mea pleca ceva mai tarziu in USA. Eu trebuia sa aduc masina acasa insa stiam foarte bine ca eu nu ma voi mai intoarce acasa!
Oarecum,in gluma mi-am luat ramas bun de la matusa mea,imitand-o pe vara-mea “Pa mama ca nu ne mai vedem degraba…”si am iesit printre “palmele” matusii mele care mi-a zis ca pe mine ma asteapta si ca noi ne mai vedem…
I-am raspuns un ‘nu’ scurt si am fugit. Cu noi a mai mers si vara mea mai mica iar pe drumul spre SV am lasat-o pe vara-mea Ema sa conduca ca era masina ei si de pe drum,intamplator l-am luat cu noi si pe prietenul lui Ema.
Eu ma asezasem in spate si ‘nu aveam nici o treaba’ cu tot ce discutau ei in masina. Gandindu-ma bine ca in masina mai raspundeam de ceilanti doi pe care trebuia sa-I aduc acasa i-am zis lui vara-mea ca la intoarcere ii dau masina lui Gabi,prietenul ei pentru a veni acasa. S-a uitat cam imprastiat la mine deoarece stia ca eu nu dau niciodata volanul din mana insa mi-a zis sa fac ce vreau eu. Pentru ca Gabi nu avea permisul la el m-a rugat sa scot eu masina din oras si sa i-o dau mai apoi.Asa s-a si intamplat,la iesire din oras,la intrarea in padure am trecut in dreapta si l-am lasat pe el sa conduca. M-am adancit in gandurile mele…asa am mai mers vre-o 3km,noaptea pe al 22-23 si deodata a inceput masina sa ‘danseze’ pe asfalt. Cand m-am uitat in fata am avut impresia ca ne orbesc farurile unei alte masini din fata insa mai tarziu am aflat ca doar eu am vazut chestia asta si ca drumul era liber.
A simtit ca  totul “se sfarseste”,m-am asezat linistita,poate prea linistita si fericita totodata,asteptand sa se izbeasca de ceva iar eu sa mor!
Am vazut cum masina paraseste carosabilul,indreptandu-se spre gardul viu apoi un copac.
Eram impacata,eram fericita! Ne-am izbit,rasturnat iar cupola de deasupra mea a ajuns pana la scaun. Nu aveam centura pusa si asa am fost ‘aruncata’ inspre sofer si iata asa i-am cazut sarmanului baiat in brate cand se astepta mai putin :D
Totul s-a petrecut repede,m-am asigurat ca ei sunt ok,nu aveau nici macar o zgaraietura,doar vara mea mi-a zis ca o doare putin un umar de la izbitura,atunci mi-am zis ca pot sa mor linistita! Ei habar nu aveau ce e cu mine ca eu le-am spus ca sunt bine,ma doare doar putin un picior si sa nu-si faca griji. Apoi “mi-sa rupt filmul”,imi auzeam bataile inimii din ce in ce mai slab…in clipa urmatoare am auzit pe Cineva strigandu-ma pe nume.
Cunosteam prea bine vocea aceea blanda si tot odata poruncitoare,nu era prima oara cand Imi vorbea,insa acum era prezent,era chiar langa mine! Am incercat Sa-l privesc dar nu reuseam sa-mi ridic ochii de jos,i-am vazut doar poalele camasii sale albe si prea stralucitoare pentru ochii mei.
Mi-a zis bland atunci: “Maura,lupta sa traiesti.Lupta sa traiesti ca prin tine multi oameni vor vedea Slava Mea si prin tine Numele Meu va fi Preamarit!” Apoi ca un cliseu mi-a facut de cunoscut tot ce e cu mine si starea in care ma aflu,greul care avea sa urmeze si tot ce ma asteapta si tot atunci am mai aflat ca in urma cu patru ani exact aceeasi zi 4mai,sora lui Gabi murise. Eu nici macar nu stiusem ca Gabi a avut o sora,era un tip foarte retras si nu vorbea cu nimeni,era de religie ortodoxa,insa incepuse sa mearga cu noi la biserica.
Atunci Mi-a zis din nou: “Maura,lupta sa traiesti!Multi sunt cei care au nevoie de tine!” apoi am inceput sa lupt si sa vreau sa traiesc. Isus,caci despre El e vorba,ma incuraja mereu si mereu…
Nu a durat mult “absenta” mea si printre zbaterile mele intre viata si moarte mai faceam si glume cu ceilanti asa incat nimeni nu stia cat de grav eram eu accidentata.Am ajuns repede la spital la SV si abia atunci,le-am spus celor de acolo ca era ceva mai grav decat o simpla durere de picior asa cum le spusesem eu in masina. Cand am ajuns la sital,am intrat in coma si nu prea stiu ce s-a intamplat si cum mi-ai facut razele pe acolo ca eu ‘nu eram prezenta’. Cand au realizat ei ce se intamplase cu mine m-au trimis de urgenta la Iasi.Aveam coloana fracturata,coaste rupte,plaman spart,asta doar asa pentru inceput…
Aceasta este varianta prescurtata…in fine,am ajuns la Iasi,nici nu va mai povestesc prin cate am trecut doar in acea noapte am facut naveta intre trei spitale din Iasi,eram foarte grav si din cand in cand mi-se mai blocau plamanii si nu mai puteam respira insa eu radeam,glumeam cu doctorii si nimeni nu stia niciodata cand imi era foarte rau sau cand spuneam eu ca nu mai pot respira…spuneau ca eu am sa mor razand si nimeni na avea sa stie nimic,ceea ce era foarte adevarat.
Acum am sa trec mai departe ca-i drum lung…dimineata la 10 am intrat in sala de operatie,glumind ca de obicei,m-au anesteziat iar medicii s-au apucat de treaba. Nu stiu ce s-a intamplat la o bucata insa langa mina a aparut din nou Isus. Mi-a intins mana iar eu m-am prins de Mana Sa. M-am desprins de trupul acela de pe masa,ma priveam si priveam cum decurge propria mea operatie,apoi urmandu-mi Calauza in zbor am iesit din spital,am ajuns afara si nu ma mai puteam opri in a ma minuna de tot ce simteam si cum ma simteam. Eram ca un fulg prin aer,apoi am ajuns undeva…si Mi-a dat drumul la mana. M-a lasat libera,o D-ne ce bine mai era si nu cred ca exista cuvinte de a descrie ceea ce simteam. Intr-un tarziu am realizat ca in jurul meu era o intreaga activitate,erau multimi de “oameni ca mine” insa eu eram prea uimita si preocupata de felul cum ma simteam,cum ma miscam…iar dupa un timp am auzit din nou o voce care m-a facut sa incremenesc! Nu era vocea lui Isus era insasi vocea Lui D-zeu,puternica si autoritara,insa si acea voce am mai auzit-o odata cu ceva timp in urma,intr-o alta inprejurare dar asta-I alta poveste.
Da,sa revenim…Mi-a zis din nou: “Maura,vin-o aici!” Nu-l vedeam insa stiu ca am simtit ca si cum un brat m-ar fi luat de dupa umeri ca un tata. Mi-a zis: “Priveste in jos” atunci parca s-a deschis cerul iar eu priveam in jos spre o multime fara capat de oameni preocupati fiecare de ale sale. Undeva pe acolo era si familia mea,prietenii mei,oameni pe care-I intalnisem sau nu-I intalnisem niciodata… “Vezi?” Mi-a zis apoi… “Ei au nevoie de tine.Acum,tu alegi!” probabil ca a stiut si care avea sa fie alegerea mea,stia ca am o slabiciune pentru oameni…probabil ca de aceea mi-a si dat sansa de a alege! Am ales sa ma intorc inapoi pe pamantul asta la oameni pe care ii iubeam si sa-mi duc pana la capat misiunea mea.
Asta a fost doar inceputul si vreau sa va spun ca pe oriunde am umblat,prima reactie sau cuvinte orcarui medic care ma vedea erau: “Pe tine Cineva acolo sus te iubeste” si am umblat un pic…24 de spitale in Romania.
Au urmat foarte multe complicatii si mi-ar trebui zile intregi pentru a putea povesti tot.
Cand simteam ca nu mai pot,Isus se prezenta la patul meu si-mi dadea putere si uite asa…traiesc si astazi si inca sunt un miracol pentru orice medic care ma vede si nu numai :)
Ar mai fi multe de spus insa ma opresc aici deocamdata :D daca vreti sa mai vedeti un miracol…am sa va dau adresa ;)

Ultima modificare de maura (18/02/06 05:15)


_______________________________________
Ma cred cea mai fericita dintre  pamanteni,insa nu trebuie sa o spun;e prea crud pentru ceilalti.

18/02/06 04:23

   
maura
membru

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 03/02/06
Asi putea continua firul povestirii mele insa nu ma prea pricep nici la asta,asa ca nu vreau s-o mai lungesc.
Trebuie sa mai fac o precizare; prima operatie s-a dovedit a fi o greseala a medicului care m-a operat la Iasi,iar lucrul acesta l-am aflat abia la cea de-a doua operatie a mea dupa un an de zile.
In fine,nimic ne e si nu a fost intamplare insa acum urma sa plec in Italia pentru o noua operatie foarte complicata,un nou experiment pentru medicina.
E adevarat ca de un an de zile sunt asteptata acolo dar mereu a intervenit ceva...si de cele mai multe ori am amanat-o eu,din motive financiare. De atunci,sau aproape de atunci D-zeu imi tot arata cam cum ar decurge "viitoarea mea operatie" insa niciodata n-am putut vedea finalul acelei operatii,pentru ca niciodata nu rezistam sa privesc pana la capat.
Din Italia astept doar un telefon sa mi-se spuna cand trebuie sa ma prezint acolo si bagajul meu este la usa.
Astazi insa s-a intamplat ceva,D-zeu mi-a vorbit si mi-a aratat si finalul operatie ce ar urma. Operatia s-ar dovedi un esec  total,paralizie totala si in final plecarea mea in eternitate.
D-zeu mi-a spus sa renunt la acea operatie si nici nu m-am dezmeticit bine ca au venit la mine in vizita cativa frati,veniti din diferite locuri.
Doar in 12 ore D-zeu s-a folosit inca de trei oameni pentru a-mi spune acelasi lucru!
Cum asi putea sa tac si sa nu va spun in continuare cat de minunat D-zeu avem?si cat de mult Ne iubeste pe fiecare dintre noi...
Asa dar si prin urmare...inca nu veti scapa de mine si inca voi mai putea citi tot ce scrieti voi pe acest forum.
Multumesc lui D-zeu pentru toate si va multumesc si voua pentru tot ce faceti aici :)


_______________________________________
Ma cred cea mai fericita dintre  pamanteni,insa nu trebuie sa o spun;e prea crud pentru ceilalti.

19/02/06 03:37

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
WOW. Domnul sa te binecuvinteze, maura .Esti o minune si ma bucur de tot ce a facut Dumnezeu prin tine si in tine....si din ce va mai face si in viitor. E bine sa asculti vocea Domnului, sa stii ce sa faci si cum sa reactionezi...Domnul sa te binecuvinteze cu mai multa putere si sa fie cu tine. Ma bucur mult ca te avem alaturi.

21/02/06 23:55

   
maura
membru

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 03/02/06
Multumesc anca. De n-asi fi ascultat vocea Domnului n-asi mai fi fost astazi aici si nu doar atat, El mi-a fost ghid prin viata aceasta de nenumarate ori. Cred insa ca oricine de pe acest forum are ceva de zis la acest capitol si D-zeu a lucrat mai mult sau mai putin in viata fiecaruia din noi insa cu siguranta EL a lucrat si o face inca.
Uneori suntem prea grabiti sa ne oprim,sa ascultam sau sa vedem minunea fiecarei clipe.
Am vazut caci mai este un topic asemanator si Slava Domnului ca nu sunt singura care L-a simtit pe D-zeu la lucru si-n zile acestea ;)


_______________________________________
Ma cred cea mai fericita dintre  pamanteni,insa nu trebuie sa o spun;e prea crud pentru ceilalti.

22/02/06 15:48

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Dumnezeu intr-adevar ne poarta de grija. Alaltaieri am mers ca sa cumparam un birou de la cineva si costa 75 de dolari. Am mers la biserica ca sa luam camionul pastorului nostru si sa-i dam masina noastra ca sa mearga acasa. Cand ma ajuns acolo ne-am dat seama ca nu incapea biroul in camion si Jesse s-a chinuit sa dea capota jos de la masina si nu a mers pentru ca era lipita. Au incercat sa dezasambleze tot biroul! Am sfarsit dupa doua ore de munca. Vanzatorul si sotia lui au decis la urma sa ne dea biroul cadou de nunta pentru ca ne-am chinuit asa de mult. Nu ne venea a crede. I-am lasat 20$ pentru ca ne-au ajutat asa de mult si am plecat fericiti acasa ca sa descarcam mobila si ne-am oprit pe drum sa mancam ceva pentru ca era deja 21:20 si noi mai aveam de descarcat mobila si de dus masina pastorului nostru ca sa ne-o luam pe a noastra. Seara am picat morti de oboseala, dar fericiti ca Dz ne poarta de grija. Daca dadeam cei 75$ eu nu mai aveam bani de cheltuiala pana la sfarsitul lumii, dar Dz mi-a purtat de grija. Biroul era un cadou pentru Jesse de 1 Martie. Domnu-i bun!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

22/02/06 20:07

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Astazi dupa ce am venit de la biserica mi-am dat seama ca ceva ma deranja atunci cand mancam. Pe interiorul buzei inferioare imi iesise o besica. Puteam sa o frec cu putin bicarbonat pe care il aveam la indemana, dar am hotarat sa ma uit in oglinda si sa-I multumesc lui Dz ca El este cel care ma vindeca si ca prin ranile Lui eu sunt vindecata. De cateva ore besica nu mai e acolo. Locul este aproape neted ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat. Nu e nimeni ca Iehova!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

27/02/06 08:25

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Pentru nelinistea existentiala a unora ca dau exemple personale in raspunsurile mele asta va fi ultimul mesaj, dar asta nu inseamna ca Dz a incetat sa mai lucreze in viata mea ci ca abia incepe.
Acum ceva timp in urma am vrut sa ma angajez la un dollar store, dar cand m-am dus sa aflu raspunsul au zis ca deja au o intreaga echipa. Ei bine eram in drum spre Friday Lunch cand am aflat raspunsul si dupa mai mine de 20 de minute i-am zis lui Jesse sa intoarca masina sa mergem acasa si am inceput sa plang. Cand am facut stanga eram in stanga unui magazin care facea angajari. Am tras in parcare, am bocit un pic si Jesse s-a dus si a luat o aplicatie. Ei bine, dupa mai bine de o luna m-au sunat si au zis ca vor sa-mi ia un interviu, dar eu nu am dat de mesaj la timp si am sunat disperata acolo, dar deja tipul plecase. Am sunat a doua zi dimineata la prima ora si mi-au zis ca pot sa vin la ora 3. Interviul a fost luat de un manager italian foarte fain. Am fost reprogramata pentru alt interviu care a avut loc ieri cu un negru. Mi-au zis ca daca nu aud nimic de la ei pana joi la amiaza inseamna ca nu o sa ma angajeze.
Astazi este ASH WEDNESDAY - incepe postul Pastelui - asa ca am mers la biserica si dupa un program mai special am fost unsi cu cenusa si Jesse si eu ca sa ne amintim ca suntem tarana si in tarana ne vom intoarce. Am venit acasa si am stat pe mess si ma gandeam ca de vreme ce nu a sunat nimeni probabil ca nici astia nu au incredere in mine. In momentul in care Jesse mi-a auzit tonul cu care am rostit cuvintele alea a verificat mesajele si ghici ce a gasit? Un mesaj de la cei de la magazin care ne-au sunat putin dupa ce noi am plecat la biserica. I-am sunat repede inapoi si am aflat ca sunt angajata si la ora 15 am mers sa facem actele si pentru ca am stat o ora jumate mi-au platit ora asta! De vineri la treaba. Programul este de la 8-4:30. Doamne ajuta, Doamne da izbanda!
Cand am iesit de la completat actele mai frate, am constatat ca iar am uitat luminile aprinse si s-a dus bateria. Am stat un pic in masina ca sa-i asteptam pe cei de langa noi sa vina la masinile lor ca sa ne ajute. Pentru ca zaboveau am mers pana la Mc sa mancam. Jesse si-a luat un sandwich picat cu pui si eu mi-am luat pentru prima data in viata un Happy Meal, dar am fost asa de dezamagita cand am vazut ce jucarie mi-a picat.
Culmea ironiei e ca ieri dupa-amiaza a inceput sa ma doara mana dreapta tare de tot si pana dimineata s-a umflat bine. Sper sa-mi treaca pana maine cand se pare ca va fi ultima mea zi la Friday Lunch.


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

02/03/06 04:31

Site web  
CBernetic
membru

Locatie: Iasi, Romania
Inregistat: 21/12/06
Daca e vorba de angajari, Dumnezeu m-a ajutat foarte mult.

Tin minte ca eram foarte ingrijorat daca o sa iau bacul sau nu. Binenteles ca l-am luat, chiar cu o nota mult prea mare decat ma asteptam eu :)

O intamplare amuzanta de la BAC ... urma sa intru la proba orala franceza. Astept la usa, iese un fost coleg de clasa si-l intreb curios : ce ti-a dat ... ce ti-a cazut.

Raspunde ca biletul numarul 7 sau 5 (nu mai tin minte) ... in care trebuie sa vorbesti (in franceza binenteles) despre catastrofe naturale.

Imi da cateva exemple si pleaca.

Intru si eu cu inima la dinti in sala , aleg bilet ... surpriza ... biletul in care trebuia sa vorbesc despre catastrofele naturale. Am repetat si eu ce mi-a dictat colegul meu si ... hai cu nota 9 oral :)

Imediat dupa ce am luat bacul (nota buna la toate materiile - aproape), m-am si angajat la cea mai prestigioasa firma de constructii din Iasi, infiintata in 1959, ca primitor-distribuitor produse petroliere (post bun,   doar 2 in firma).

Din diferite motive, mai pe scurt ... firma si-a restructurat caile de afaceri, am plecat de acolo si acum lucrez la Petrom.

Si sunt constient ca pentru cei 21 de ani ai mei, e ceva extraordinar (privit si din prisma mea)

Acum, am in gand sa-mi iau un apartament ... fie el cu credit imobiliar ... fie cu orice , dar mi-l doresc mult si sper cu ajutorul lui Dumnezeu sa reusesc.

Dar, simt ca mai trebuie sa lucrez la ceva in relatia mea cu Isus.

Toate la randul lor, prin El.


23/12/06 15:56

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Aveam 20 de ani.Eram in Ploiesti cu masina si ma pregateam sa ies din parcarea unui centru comercial.Vroiam sa fac stanga,insa nu ma puteam asigura din partea stanga,fiindca erau tiruri parcate pe marginea strazii.Din dreapta,astepta o alta masina sa intre in parcare.Soferul acesteia mi-a facut semn cu mana ca e liber.Am bagat intra-ntaia si am pornit,insa masina s-a oprit brusc dupa cativa cm,ca si cum s-ar fi lovit de ceva!Dupa o fractiune de secunda,din stanga a venit cu mare viteza o alta masina!!!M-ar fi facut praf si pulbere daca n-ar fi fost Mana Lui care sa opreasca masina mea la timp!
   Soferul care mi-a facut semn ca e liber si-a cerut printr-un,semn,scuze!!
   N-a fost noroc,nu s-a oprit motorul,masina era bunicica,iar la condus ma pricep bine.A fost,pur si simplu Mana Lui!Slava Domnului!


26/02/07 10:50

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Intr-adevar, slava Domnului :)

Am si eu o experienta cu masina, dar nu v-o spun, ca va speriati si o sa fugiti cand printre blocuri cand ma vedeti la volan :D


26/02/07 11:35

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

Seraphim a scris:

[...] o sa fugiti cand printre blocuri cand ma vedeti la volan

Două întrebări, care se exclud oarecum una pe alta:
1. Mai apucăm să te vedem?
sau
2. Vei fi ultimul lucru pe care-l vom vedea înainte de "marele salt"?
:D:D


26/02/07 12:56

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Da de unde stii tu ca a fost vorba de un salt? Ca nu ti-am zis nimic din cate tin minte :D. Probabil ca ma vedeti, daca inregistrati si va uitati in slow motion, sau daca opresc sa va salut ... sau daca vrea masina pe care o conduc sa bata palma cu vreun stalp si veniti sa ma vizitati la spital ... :D:D

ps: daca nu, ne vedem dincolo  :rolleyes:

Ultima modificare de Seraphim (26/02/07 13:11)


26/02/07 13:09

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Eh, eh, ai înţeles tu bine ce va să zică "marele salt", dar faci pe nizznaiul... de "dincolo"... :p

26/02/07 14:30

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
(mai multe) experiente personale cu Dumnezeu, fratiorilor .

Se poate :) ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

26/02/07 14:33

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Adica faptul ca eu nu am murit nu e bine? :rolleyes:

26/02/07 17:54

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Seraphim a scris:

Adica faptul ca eu nu am murit nu e bine? :rolleyes:

Ce intrebare! Normal ca e bine !

Discutia o luase pe o panta umoristica, si am vrut sa va readuc putin cu picioarele pe pamant, ca asa sunt eu, cam stric placerea altora ;) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

26/02/07 18:01

   
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
mda, uneori

_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

26/02/07 21:20

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Eh, hai recunoaşteţi că până şi testarea vigilenţei lui April, face parte din micile plăceri de pe aici de pe forum. Aşa că nu mai plângeţi, ci... la arme! :x

Ultima modificare de Filip. (27/02/07 10:31)


27/02/07 10:29

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
De aproape o luna lucrez la un alt magazin si vad cum Dumnezeu binecuvinteaza locul acesta pentru ca suntem 3 crestine care ne rugam pentru seful nostru si pentru slujba noastra. Am vazut lucruri marete intamplandu-se si ma astept ca sa fim o lumina pentru ceilalti colegi. De cand am venit nu am facut altceva decat sa-I dau toata gloria lui Dumnezeu si sa conduc prin exemplu.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

01/03/07 07:19

Site web  
gicuvali
membru

Locatie: petrila
Inregistat: 05/03/07
M-am hotarat sa incep sa va scriu si eu cate ceva din experientele mele cu Dumnezeu.eu lucrez intr-o mina din Petrila ,judetul Hunedoara,sau valea jiului ,cred ca mai cunoscuta este asa,oricum pentru linistea unora nu am participat la nici o asa zisa mineriada;deci;sunt incadrat pe post ca si semnalist de put,pe atunci adica in anul 2003 semnalist principal la un put de mina la o adancime de 700 metri in pamant.Si aveam sarcina ca si in ziua de astazi de altfel printre altele sa introduc minerii in colivii speciale si sa-i directionez pe put catre orizonturile unde ar urma sa mearga catre locurile de munca.Si timp de 2 ani acest loc de munca era al meu,dar in ziua respectiva am simtit ca vreau sa nu mai lucrez acolo si m-am cerut la un alt put unde se baga material in mina.Si am fost repartizat acolo unde am vrut,am lucrat pana la 16 si cand mai aveam un singur drum de material de scos in mina a venit un coleg de al meu de munca de la putul la care ar fi trebuit sa lucrez si in ziua aceea,si mi-a spus spre groaza mea ca semnalistul care era in locul meu acolo ar fi dat semnal necorespunzator si a ,,prins"cu colivia un alt coleg de al meu de munca si care la randul sau a fost strivit cu colivia caza-nd in put de la peste 50 metri.Cand am auzit mi sau inmuiat picioarele ,chiar daca lucrez de 15 ani in domeniul mineritului,dar numai faptul ca un om a murit si ca puteam eu sa fiu care l-as fi omorat ma facut sa mi se faca rau.A fost singura zi in care eu nu am lucrat la acel put.De atunci nu mai scap de putul acela din cauza ca sefii nu-mi da voie sa merg altundeva,chiar daca pe umerii mei atarna o responsabilitate enorma,pot pentru o clipa de neatentie sa omor un om.Dar Domnul este credincios si zii de zi are grija de mine si nu permite sa mi se intample asemenea nenorociri.In ziua aceea cand am plecat spre casa un frate penticostal m-a luat cu masina sa sa ma duca acasa ca era in drumul sau si a spus un singur lucru:Slavit fie Domnul care se ingrijeste de copii sai"Iam dat perfecta dreptate .Va mai scriu si altele dar cu alta ocazie.GICUVALI.

06/03/07 20:34

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Multumim pentru ca ai impartasit asta cu noi gicuvali. Domnul sa te intareasca si sa te ocroteasca in continuare. Asteptam si alte experiente, sau daca ai timp ar fi fain sa participi si la alte discutii de pe forum :)

06/03/07 22:25

   
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
Dragii mei....Dumnezeul nostru este un DUMNEZEU minunat..si plin de Bunatate..fata de fiecare dintre noi!!!
      Dumnezeu ne-a trecut si pe noi,ca familie prin multe situatii limita..ultima a fost legata de bebelusul cu care eram insarcinata.Rezultatul analizelor a fost clar...Sindrom Down,sau retardata mintal...eram singura acasa,cand m-a sunat doctorita mea,sa-mi anunte rezulatul analizelor,era prima zi dupa Paste...am ramas inmarmurita...singura strigare a inimii a fost..DOAMNE,NU INGADUI ACEASTA!!!N-am putut sa vorbesc cu nimeni despre durerea mea,decat cu sotul meu...care imi impartasea durerea..si cu Dumnezeu....
      Seara la biserica,o sora a facut un scurt program cu copiii sai..si asta m-a cufundat intr-o amaraciune profunda...stiind ca eu nicodata nu voi putea face acest lucru..Au urmat multe vizite la specialisti..concluzia ecografelor era un copil care arata bine..si nimic mai mult...am renuntat la toate si m-am bazat pe Domnul care poate face minuni la care noi nici nu ne gandim...
     In sept.2006 am nascut,doctorita care se ocupa de mine a stat langa mine ore la rand,apoi mi-a facut cezariana..din cauza marimii bebelusei..si Dumnezu ne-a dat o fetita complet sanatoasa...e o minune,numai Dumnezeu a facut asta..au afirmat toti...numele ei e Rebeca-Salome,are 6 luni...se dezvolta normal...si nu incetez sa-I repet Domnului zilnic:MULTUMESC pentru comoara cereasca,pe care ne-ai daruit-o!!!e Darul Special din partea Ta,ptr.noi!!!
    Suntem prea mici pentru toate minunile Lui..dar sa nu incetam sa-I fim recunoscatori si ptr.cele mai minore lucruri...TOTUL este de la EL!!!
    si nu uitati:indiferent de situatiile limita prin care treceti...Dumnezu e INTOTDEAUNA ACOLO!!!
    Fiti BINECUVANTATI in fiecare incercare!!!Domnul ne da biruinte!!!!


_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

08/03/07 02:52

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Sarah, sunt sigura ca marturia aceasta va intari pe multi. Revin la serviciu pentru ca se pare ca aici Dumnezeu ma slefuieste din greu. Pe 1 Martie trebuia sa am o evaluare ca sa vada daca imi maresc salariul si daca ma promoveaza, dar seful meu a tot amanat evaluarea mea. Astazi eram asa de amarata pentru ca parca nu vreau sa invat o lectie pe care trebuia sa o fi stapanit de un an incoace de cand lucrez pentru seful acesta: numai gura e de seful meu. Parca de fiecare data sper ca o sa se schimbe, ca o sa-si faca treaba la timp, ca nu o sa mai fie sangvinicul care uita de toate indatoririle pe care le are. E o lectie dureroasa pe care eu am decis astazi sa o invat pentru totdeauna. Veneam plangand acasa de la serviciu si ascultam un cantec care zicea ca scopul meu ar trebui sa fie sa-L laud pe Dumnezeu, "blestemat este cel care se increde in om". Maine o sa merg la serviciu si o sa dau 110% din energia, timpul si dedicarea mea la fel cum am facut-o si pana acum.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

08/03/07 06:42

Site web  
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
In urma cu 2 zile v-am rugat sa va rugati pentru fetita noastra,si sunt fericita si Multumesc Domnului ca s-a atins de ea,si voua tuturor care ne-ati sustinut in rugaciune.Domnul sa va rasplateasca!
Dumnezeu mi-a oferit mie o experienta cu El.
Cand m-am trezit dimineata,fierbea saracuta,nu alta,i-am dat un siropel de febra si m-am pus langa ea,ma gandeam cum sa ajung cat mai repede la medic.Sotu ajungea doar a doua zi acasa,prietena mea,tocmai era programata la cezariana,si eu...acasa cu ea bolnava.In acele momente,Dumnezeu mi-a amintit cum proceda mama mea cand noi eram bolnavi.Imi amintesc ca nu erau in satul nostu decat vreo 3 masini,si oamenii erau asa ocupati,pana sa  ajunga ambulanta,putea-i muri,mama insa,sa aseza in genunchi si isi punea mainile peste noi si se ruga,cu atata pasiune,nu zic ca la clipeala intotdeauna Domnul a intervenit,dar cel putin se ameliora boala.M-am uitat in viata mea,mi-am analizat relatia mea cu Domnul,si mi-am spus,nu pot sa apelez la El numai cand ajung in furtuna,insa Domnul M-a atins cu dragoste,soptindu-mi:Indrazneste,sunt aici,langa tine.A fost o rugaciune unica in felul ei,dar pe langa ca El s-a atins de micuta noastra,si i-a ameliorat febra,s-a atins de mine,de inima mea,si mi-a dat o noua sansa.Multumesc,Doamne.
Ieri am fost cu ea la medic,ne-a spus ca are un virus,dar lucrurile deja intra in normalitate,si ieri pot sa spun ca si-a revenit foarte bine.Multumesc Domnului.


_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

27/07/07 18:56

   
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
Hmm, imi pare rau ca aici se posteaza cam rarut (mie imi spun prima data...)
Anul acesta a fost cu un inceput dificil,pentru familia noastra... m-am tot intrebat De CE?,si analizam mult viata mea,a sotului,dar parca eram asa fara putere sa schimbam ceva,si ne-am bucurat asa mult cand am stiut ca vom avea al doi-lea copilas,vedeam o mangaiere,in toate incercarile...insa...Dumnezeu a hotarat sa ni-l ia,inainte sa-l vedem,si asta a durut cel mai rau...Inima mea a fost sfasiata,si am inceput sa ma intreb cu ce ar fi o mogaldeata de vina,incat sa plece asa de repede.... In tot acest timp,simteam ca Dumnezeu ne vrea aproape de El,cu tot ce suntem,dar parca nu puteam face nici un pas,din locul unde ne aflam.Dumnezeu mi-a vorbit prin multe persoane in perioada asta,m-a ridicat,si mi-a dat putere sa pornesc...sa ma apropiu de El...si asta a adus vindecare inimii mele.
Ceea ce vreau sa va spun e ca de multe ori,uitam sa ramanem credinciosi Domnului in cele mai marunte lucruri,si parca constientizam situatia,dar nu avem putere sa schimbam ceva,cu toate acestea Dumnezeu ramane CREDINCIOS, si chiar daca ne pedepseste,o face cu dragoste,tocmai ca sa ne arate ca ne vrea BINELE,si ne vrea ai Lui.
Va rog mult,pe fiecare,cautati-L din toata inima pe Domnul,si traiti aproape de El,cu toate ca nu vom fi scutiti de incercari,El e cu noi in mijlocul lor,si noi avem mult mai multa indrazneala si putere,stand aproape de El.
Dea Domnul sa se posteze aici asa de des ca la alte topice....
Fiti Binecuvantati!!!


_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

05/04/08 05:27

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net