TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Maxime si cugetari/Darnicie / zgarcenie / egoism Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Da dupa venitul tau, ca nu cumva Dumnezeu sa-ti faca venitul dupa darnicia ta. (Peter Marshall)

Putem da fara sa iubim, dar nu putem iubi fara sa daruim. Dumnezeu nu ramâne dator nici unui om. (Oswald J. Smith)

Nu cât de mult din banii mei îi voi da lui Dumnezeu, ci cât din banii lui Dumnezeu voi  tine pentru mine?

Nu poti sa-ti iei banii cu tine în cer, dar îi poti trimite înaintea ta.

Binecuvântati sunt cei ce dau fara sa-si aduca aminte si care primesc fara sa uite.


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

11/03/06 17:33

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Imparte…

…painea cu altii, ea are gust doar daca-i franta.

…painea cu altii, painea taiata intareste.

…Cuvantul cu altii, este prea bogat pentru unul singur.

…Cuvantul cu altii, va fi spre eliberarea multora.

…suferinta cu altii, este incercarea fratilor tai.

…suferinta cu altii, porunca Domnului este dragostea.

…Lumina cu altii si va fi alungat intunericul.

…Lumina cu altii pentru ca nimeni sa nu ramana in noapte. (J. Hansen)


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

28/03/06 22:00

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
Saracia are nevoie de putin, luxul de multe, iar zgircenia are nevoie de toate. (B. Franklin)

_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

31/03/06 15:10

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Egoistul este ca omul care zboara cu balonul. Toti ceilalti oameni i se par mici. El arata mic tuturor.

Un egoist este omul care crede ca daca el  nu s-ar fi nascut, toti oamenii l-ar fi intrebat de ce.

Un egoist este omul care vorbeste atat de mult despre sine insusi incat nu mai poti spune nimic despre tine insuti.

Adevaratul egoist accepta chiar ca altii sa fie fericiti. Daca sunt datorita lui.

Numai moartea egoistului este deplina. Nimic din el nu mai ramane altora.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

01/04/06 20:20

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Este mult mai placut sa dai decat sa primesti. ( L.C.Douglas)

Nu dai nimic cand nu te dai pe tine insusi. (A.Munthe)

Darurile trebuie preuite dupa cel ce le ofera. (G.Tomasi di Lampedusa)

E mai usor sa fii generos decat sa regreti ca nu ai fost. (J.Renaud)

Cine da cui merita isi primeste, dand, rasplata. (Publilius Syrius)

Faceti danie; insa daca va este cu putinta scapati pe sarmani de rusinea de a va cere intinzand mana. (D.Diderot)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

17/04/06 11:03

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Cel zgarcit nu-i bun cu nimeni, / insa nici asa de rau, cum e chiar cu sine insusi, / - nu-i cu nime-n timpul sau.

Cel zgarcit e toata viata un sarac nefericit / oricat ar avea pe lume, el e pururea lipsit.

Dupa orisice zgarcit / vine-un alt nenorocit / ca sa-mprastie curand / ce-a tot strans un prea flamand.

Ai avere, - esti stimat / esti zgarcit, - esti blestemat / omul darnic si milos / e placut si e frumos.

Pentru ce traiesti in lipsuri numai ca sa mori bogat, / nu-i aceasta nebunie? - spune tu adevarat!

Zgarcitu-i ca magarul ce cara bani in sac / dar se hraneste numai cu cate-un pai sarac.
                                        ( Traian Dorz)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

16/07/06 13:26

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
Egoismul este un anestezic generat interior care-i permite omului sa traiasca fara dureri cu el insusi.

Numai egoistul sufera cu adevarat. Si tot timpul.

Cei ce ne datoreaza totul ne sunt dragi mai presus de orice.

Egoismul sfasie sufletul asa cum un tigru sfasie trupul

Legea egoistului: "Scoala-te tu, ca sa ma asez eu"


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

09/03/09 13:37

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Egoism - alegerea sinelui ca obiectiv suprem, ceea ce constituie antiteza dragostei supreme fata de Dumnezeu. (Augustus H.Strong)

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

02/09/09 13:43

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
"Vei sti ca esti egocentrist daca atunci cand cineva te contrazice sau ti se impotriveste, tu te enervezi." A. W. Tozer

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

31/12/11 11:05

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net