TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Dezamagirea in dragoste Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 15
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

tamarta4jc a scris:

stii cand spuneam si eu astea? cand lucrirule mergeau cat de cat normal in viata mea, pentru ca niciodata nu a fost bine...dar am invatat sa ma multumesc cu putin...
scuza-ma ca iti spun, dar daca ai trece prin ce trec eu, nu ai mai putea sa spui aceste cuvinte. Ok. are rostul ei. asta stiu. dar pe mine m-a daramat, m-a trantit la pamant, m-a facut sa nu mai vreau sa aud de nimeni si de nimic, am vrut sa fug sa uit de existente si de iluzii... Stii tu lacrimile care nu-mi mai ajung in ochi? stii tu gandurile care au ramas nerostite? stii tu cata incredere mi-am pus in Dumnezeu? Domnul a spus "Da", dar au aparut piedici, probleme, obstacole, impotriviri...si el a dat inapoi...eu indraznisem sa cred, sa sper, sa visez, sa iubesc...acum am ramas doar cu atat... totul s-a naruit...si tu stii mihaella.. ca totul s-a intamplat dupa ce inima mea a mai fost o data ranita... Ai mai putea spune dupa 2 dezamagiri consecutive aceleasi lucruri pe care le-ai spus mai devreme? Iti spun eu: "Nu"


Si eu iti spun: DA (la ceea ce a spus Mihaella).  Intr-adevar, cand treceam si eu prin starea initiala de dezamagire nu prea gandeam eu ca Dumnezeu ma iubeste sau ca imi poarta de grija.  Dar, dupa cativa ani buni, nu regret nici odata ca nu m-am casatorit mai devreme.  Din contra, vad mult mai clar cat de mult m-a iubit Dumnezeu si m-a ferit ca sa nu fiu dezamagit in dragostea adevarata, care nu este doar un sentiment.

Nu prea am inteles cum ai inteles ca e voia lui Dumnezeu.  Si apoi, Dumnezeu a dat inapoi?  Vezi, Dumnezeu nu se schimba.  El ramane credincios la ceea ce spune.  Noi, pe de alta parte suntem oameni, cu dorintele noastre proprii.  Putem sa gresim in ceea ce credem ca Dumnezeu vrea sa ne spuna.

Oricum tamarta4jc, ramai credincioasa si mai tarziu Dumnezeu iti va rasplati credinciosia care o ai fata de El in momente ca acestea.  Crede-ma, este spre binele si fericirea ta.  Dumnezeu nu greseste niciodata.


_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

22/12/07 04:29

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
nu era vorba de casatorie,..ci de altele...nu vreau sa mai dau detalii..mai ales pe forum...dar sunt rani foarte mari...
Domnul a vorbit printr-un prooroc...apoi si mie personal
zilele astea nu prea am mai intrat la calculator, am fost ocupata, dar aveam nevoie sa iau anumite decizii... sunt dura cu mine acum..este nevoie....sunt lupte mari si vreau sa trec peste toate. Nu stiu de ce am spus toate acestea pe forum, poate pentru ca nu mai vorbisem despre asta si nici nu am vrut...pentru ca nu mai rezistam si simteam nevoia sa vorbesc...
voi trece peste toate.am avut timp noptile astea, si acum..sa privesc la toate si stiu ca El este in control. poate ca, chiar este voia Lui, dar era nevoie de o pauza. Chiar daca totul se termina aici stiu ca El imi va vindeca ranile si va avea grija de inima mea
va multumesc tuturor :)


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

22/12/07 05:25

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Dupa prooroci sa nu te iei cand e vorba de asa ceva. Ma intreb daca l-ai si intrebat tu cumva? Un prooroc adevarat se duce el la tine, nu mergi tu la el. Ai grija la asa ceva. Nu stiu de ce, dar cred ca numai D-zeu nu ti-a vorbit dat fiind faptul ca reiese cum ca D-zeu e schimbator. Stim ca El este Da si Amin, asadar n-are cum sa fi vorbit D-zeu prin acel prooroc.

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

22/12/07 14:03

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Io nu-s îndrăgostii-iiit, io nu sufăăr din dragoosteee, ciudăă ciudăă ciuuuudăăă, nie-nie-nie-nie-nieee-nieee...


22/12/07 14:40

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Filip. a scris:

Io nu-s îndrăgostii-iiit, io nu sufăăr din dragoosteee, ciudăă ciudăă ciuuuudăăă, nie-nie-nie-nie-nieee-nieee...

Nu stii ce-ai pierdut ;) .

Si las' ca-ti vine si tie randul :D ( la indragostit, nu la suferinta ) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

22/12/07 16:37

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06

lara a scris:

Dupa prooroci sa nu te iei cand e vorba de asa ceva. Ma intreb daca l-ai si intrebat tu cumva? Un prooroc adevarat se duce el la tine, nu mergi tu la el. Ai grija la asa ceva. Nu stiu de ce, dar cred ca numai D-zeu nu ti-a vorbit dat fiind faptul ca reiese cum ca D-zeu e schimbator. Stim ca El este Da si Amin, asadar n-are cum sa fi vorbit D-zeu prin acel prooroc.

acea persoana nici nu ma cunostea..si a venit la mine si mi-a spus ce i-a vorbit Domnul...
mi-a vorbit si mie prin vise...am darul acesta de cand am primit botezul cu Duhul Sfant... si stiu mult prea bine ce mi-a spus Domnul atunci
ti-am spus..poate ca era nevoie de aceasta despartire pentru ca El sa ne faca constienti de anumite lucruri... dar...daca nu va mai fi nimic, inseamna ca acel "Da" a fost doar pentru un moment, si nu pentru toata viata... acum vreau sa reinvat sa accept voia Lui in viata mea...orice ar insemna asta

Filip a scris:

Io nu-s îndrăgostii-iiit, io nu sufăăr din dragoosteee, ciudăă ciudăă ciuuuudăăă, nie-nie-nie-nie-nieee-nieee...

sincer....imi pare rau pentru tine... eu nu regret ca m-am indragostit... ci doar ca s-a terminat... cand "o vei pati" vei intelege[asta daca nu cumva totul face parte dintr-o mare  gluma...]


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

22/12/07 19:35

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
ma apuca frustrarile  . eu nu stiam pana acu ca Dumnezeu poate spune "da" numai pt o perioada ,ce sadica mi se pare faza 0_o
Adica atunci cand Il intrebi daca el/ea e persoana potrivita tu te referi ca ii pentru o viata si El raspunde "da" pt o perioada numai  ? mie nu mi se pare corect :|

Ultima modificare de RainSong (22/12/07 20:07)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

22/12/07 20:02

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Măi, măi, da solidare e fetele astea. Dacă se poate să asigure fiecăreia dintre ele câte un vierme în cârlig... Le e ciudă când unii mai scapă...

Cât despre proorocii şi alte chestii. Nu tot ce avem noi impresia că este proorocie de la Domnul trebuie să fie chiar de la El. Se poate să îngăduie şi anumite teste peste noi.

Şi de asemenea, se poate ca să fie un mesaj de îndemn din partea Lui, dar din cauze legate de oameni, să nu se ducă la îndeplinire ceea ce El a ştiut că ar fi mai bine.

Trăim vremuri în care lucrarea de înşelătorie a lui Satana este la apogeu. Aşa că, dacă ne aruncăm înainte bazaţi numai pe proorocii, surogate de proorocii sau impresii de-ale noastre, s-ar putea să o sfârşim rău.

Aşa că, oricât ar fi de ciudată o rupere a unei relaţii ce părea "stabilită din veşnicie", eu zic că e mai bine să se efectueze înainte de a face un pas cu consecinţe pentru veşnicie. Vă treziţi că vă însuraţi şi de fapt sunteţi complet diferiţi. Şi apoi Domnul e de vină!

Aşa că eu zic că, aşa cum ar fi fost, Domnul le face un har celor pe care-i păzeşte de a intra în nişte legăminte extrem de serioase.

Se mai varsă nişte apă la soareci, se mai produc nişte cicatrice care mai târziu servesc la căscarea ochilor cât cepele, dar sufletele implicate sunt salvate de la a cădea într-o viaţă de chin.

Ce-i mai rău? Să te smiorcăi câteva zile sau săptămâni între nişte prieteni care te simpatizează şi te alină, sau să tragi o viaţă întreagă o cruce de fachir, cu cuiele pe care ţi le-ai bătut tu în ea?

Ultima modificare de Filip. (22/12/07 20:42)


22/12/07 20:41

Site web  
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
Filip m-ai lasat fara cuvinte acum [vezi ca se poate si serios?]

Ai dreptate in ceea ce ai spus, dar multe din aceste lucruri nu puteam sa le accept. A trecut mai mult de o luna, poate ca vor mai trece multe, dar acum stiu ca El se ingrijeste de toate si ca ma iarta ca, pentru un timp am fost suparata pe El, ca L-am judecat, ca Ii ceream socoteala. Cine sunt eu sa Ii cer Lui explicatii?


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

23/12/07 09:16

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

tamarta4jc a scris:

[vezi ca se poate si serios?]

Mă mai defectez şi io din când în când... Îngăduiţi-mi şi mie păcatul ista...

Cât despre partea cu cerutul de explicaţii... din câte am înţeles eu despre Dumnezeu până acuma, eu zic că ai tot dreptul să o faci. Ba chiar Domnul vrea să o faci. Fiecare are nevoie de experienţe ca ale lui Iov. Şi-apăi, scuzaţi-mă, da' atunci când aveţi conflicte cu Domnul, la cine aţi vrea să alergaţi ca să vi le rezolvaţi?

Eu am ajuns la concluzia că Domnul nu se supără cînd îi spunem în faţă că avem o problemă cu El, ci când acţionăm ca şi cum ne-ar fi teamă de El ca de un tiran pe care nu trebuie să-l contestăm cu nici un chip, sau să-l dezapreciem sau să comentăm în faţa lui, că ne arde imediat la tălpi.

Nu cred că aceasta este imaginea pe care vrea Dumnezeu să o avem despre El, o imagine fals creată, după părerea mea, de nişte oameni care vor să intervină în comunicaţia noastră cu Dumnezeu, pentru ca dacă ei nu o au, nici alţii să nu o aibă.

Dumnezeu este în primul rând plin de dragoste, apoi inteligent, capabil să facă faţă unei dispute, capabil să susţină o dezbatere, capabil să dea lămuriri şi capabil chiar şi să reziste şi să tacă din gură indiferent cât de asaltat ar fi de lacrimi sau blesteme, atunci când se întâmplă.

Mulţi au impresia că a discuta în contradictoriu cu Dumnezeu înseamnă a cârti împotriva Lui. Nu sunt de acord cu asta. Nu orice discuţie în contradictoriu cu El este cârtire. Adesea avem nevoie de clarificări, şi parte din părtăşia cu Domnul o constituie tocmai elementul educativ: El - Învăţătorul, eu - cel care am nevoie să fiu învăţat.

Dacă-i spun lui Dumnezeu că nu pricep cum a putut îngădui ceva peste mine, care m-a rănit rău, nu consider că cârtesc în faţa Lui ci, cel mult că-i cer socoteală într-un fel cam neruşinat. Dar sunt sigur că Dumnezeul care a trecut prin aceleaşi suferinţe ca şi noi, este perfect capabil să mă înţeleagă, şi să mă îngăduie chiar ca pe un vas mai slab care nu rezistă la presiune, şi are nevoie să o elibereze undeva.

Unde vreţi să vă eliberaţi presiunea? La psihologi? El ne cere să aruncăm asupra lui toate poverile şi îngrijorările noastre. Cui vreţi să aruncaţi gândurile îndreptate împotriva Lui? Lui Satana? Eu chiar şi ce gândesc împotriva Lui, tot Lui Îi spun. Prefer să cad în mâinile Lui, şi să mă pedepsească El dacă sunt prea impertinent, decât să-L ignor şi să mă duc "să-L bârfesc pe la spate" cu alţi oameni.

Dumnezeul meu este capabil să facă faţă frustrărilor mele, gândurilor mele deşarte, nimicniciei mele, firului de praf care se crede buricul pământului. Cum este Dumnezeul vostru? Balaur cu şapte capete la care numai dacă vă uitaţi puţin strâmb vă înghite de vii? Un Dumnezeu slab şi delicat care trebuie ferit de creaţia Lui căruia nu este capabil să-i facă faţă?

Mai folosiţi şi creierul, nu numai vorbele celor care au impresia că ei trebuie să se bage între noi şi Dumnezeu şi să ne explice ritualurile pe care trebuie să le urmăm în a ne apropia de El. Eu le mulţumesc frumos celor care vor să se bage între mine şi Dumnezeu, dar eu L-am primit pe Mântuitor în inima mea, nu pe ei. Şi cu El stau de vorbă despre orice. Iar lor dacă nu le convine, nu-i obligă nimeni să ia parte la discuţie.

Aşa că, suferinzilor, înainte de a vă apuca de plâns pe forumuri sau oriunde altundeva, mergeţi şi vărsa-ţi-vă frustrarea în primul şi primul şi întâiul şi cel mai dinainte mod la El.

Crezi că dacă te enervează Domnul nu poţi să i-o spui? Păi frate, eu ştiu că El ne cunoaşte gândurile chiar înainte de a ni le formula noi înşine! N-are sens să te ascunzi de El. Poţi să-ţi ceri iertare, poţi să arăţi că nu ai vrea să fie aşa, dar pe cine crezi că păcăleşti dacă negi o realitate care şi tu şi El ştiţi că există? De cine vrei să ascunzi gândurile tale?

Eu nu oblig pe nimeni să mă creadă că am dreptate. Eu am încercat pe piele mea. Treaba lui cum procedează fiecare. Nu sunt de acord cu multe chestii pe care le-a îngăduit Domnul în viaţa mea. Şi vă asigur, că atunci când stau de vorbă cu El pe tema asta, eu sunt cel care ajunge într-un final să cedeze, sau se încăpăţânează în a închide dialogul pentru că nu-i plac concluziile. Nu El. El duce dialogul până în pânzele albe, pentru că este capabil să o facă, şi pentru că are argumentaţia corectă şi bună de partea Lui.

Iar pacea pe care o obţin în urma încheierii unei astfel de dispute, e "stâncă". Nici un om nu-mi poate da aşa ceva. Cât despre cele neîncheiate din cauza mea... nici un om nu le poate încheia.

Eu zic oricui să meargă la El cu orice. Fie bun, fie rău. La El totuşi e cel mai bine.

Ultima modificare de Filip. (23/12/07 15:31)


23/12/07 14:53

Site web  
daaria
membru

Inregistat: 20/05/07

Îngăduiţi-mi şi mie păcatul ista...(Filip)


eu te-as sfatui sa "pacatuiesti" mai des...

eu nu stiu inca daca tu chiar glumesti in ceea ce zici sau chiar asa esti tu...

Ultima modificare de daaria (23/12/07 15:20)


23/12/07 15:16

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Ce găseşti bun în bucatele pe care le vezi în faţa ochilor, ia şi mănâncă, şi dă-i slavă lui Dumnezeu.

Ce găseşti rău, roagă-te Lui să-l mai ierte pe sclavul care a mai scăpat mizerie în farfurie când a adus bucatele Împăratului la masă.

Masa e a Lui, bucatele sunt ale Lui, sclavii sunt ai Lui. Lui să-i dăm slavă dacă ne bucură sufletul cu bucatele alese.

Iar dacă cercetăm toate lucrurile după reţetarul Lui, nu după gustul nostru, o să fim hrăniţi sănătos.

Iar cei mofturoşi ca mine, n-au decât să mai rămână din când în când flămânzi... Poate aşa or să aprecieze mâcarea primită altă dată...

(P.S. Ultima frază a fost pentru El şi "alţii"... Trebuia s-o spun şi pentru cei nevăzuţi aici, dar prezenţi ca şi El în multe alte locuri. Nu-i ignor. Şi nu mă dau drept altul.)

Ultima modificare de Filip. (23/12/07 15:35)


23/12/07 15:29

Site web  
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

Filip. a scris:

Io nu-s îndrăgostii-iiit, io nu sufăăr din dragoosteee, ciudăă ciudăă ciuuuudăăă, nie-nie-nie-nie-nieee-nieee...
[url=http://www.mysmilies.net]http://www.mysmilies.net/smiley.php?bil ... kvNDUuZ2lm
[/url]


Esti tare, Filip :D.  Ma opresc aici :), desi imi aduci aminte de copilarie :D.


_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

24/12/07 01:00

   
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

RainSong a scris:

ma apuca frustrarile  . eu nu stiam pana acu ca Dumnezeu poate spune "da" numai pt o perioada ,ce sadica mi se pare faza 0_o
Adica atunci cand Il intrebi daca el/ea e persoana potrivita tu te referi ca ii pentru o viata si El raspunde "da" pt o perioada numai  ? mie nu mi se pare corect :|


Daca analizam omeneste situatii din astea, s-ar putea sa ni se para ca Dumnezeu este sadic.  Dar, daca ne uitam cu ochii credintei si daca intelegem ca Dumnezeu ne iubeste asa de mult ca El ingaduie anumite situatii si anumiti oameni sa vina in vietile noastre pentru o vreme ca sa ne invete ceva, sa ne calauzeasca intr-o anumita directie, atunci vom vedea ca Dumnezeu este un Tata foarte iubitor care in toate ne vrea binele.
Nu vom intelege intotdeauna de ce ni se intampla anumite lucruri in viata si poate nu vom gasi un raspuns toata viata, dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu vegheaza asupra noastra.

Cat priveste raspunsul lui Dumnezeu la anumite intrebari, El raspunde in diferite feluri.  Asa ca, nu pot spune ca ceea ce a inteles Tamarta4jc ca un raspuns afirmativ a fost de la Dumnezeu sau nu.  Eu nu am intalnit nici un prooroc pana acum si nu am de gand sa merg la ei sa imi spuna ce mi se va intampla.  Apoi, visurile se pot naste si din multimea gandurilor.  Si mie mi s-a intamplat sa visez ceva despre o persoana si cumva imi spunea ceva despre inima ei.  Cred ca Dumnezeu mai vorbeste prin visuri, dar trebuie foarte mare atentie si sa nu ne cladim viata pe niste visuri.  Uita-te la Iosif unde a ajuns din cauza visurilor lui:  a suferit ceva timp pana s-au implinit.


_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

24/12/07 01:13

   
Moses
membru

Locatie: Timisoara, RO
Inregistat: 24/12/07
Cand cultivi in tine dragostea agape (vezi 1 Corinteni 13), stii tot ce trebuie sa faci! Priveste intotdeauna binele, prin ochii lui Dumnezeu. Atunci vei intelege ca daca o usa se inchide, EL are pregatita o alta usa pe care o va deschide pentru tine! "Binecuvantarea Domnului imbogateste si El nu lasa sa fie urmata de nici un necaz." Nimic nu este la voia intamplarii daca ochii tai sunt indreptati in sus (catre Isus)... Altfel, telul vietii este pierdut si solutia in dragoste de neconceput! <Imi plac foarte mult ideile de mai sus: black-panther, anca4j, larisa> Fiti biecuvantati de Domnul toti cei care ati postat! :)

_______________________________________
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste imposibilul!

24/12/07 13:08

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
Joseph7..stiu mult prea bine ce spun si stiu care a fost raspunsul Lui. Nu stiu de ce a ingaduit asta, dar stiu ca a fost de la El. Domnul imi vorbeste prin vise de un an jumate..si toate s-au implinit.
Deja am inceput sa privesc lucrurile altfel, datorita unei persoane de pe forum si Ii multumesc lui Dumnezeu pentru asta.

Fii binecuvantat si tu Moses si bine ai venit :)


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

24/12/07 14:49

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

tamarta4jc a scris:

acea persoana nici nu ma cunostea..si a venit la mine si mi-a spus ce i-a vorbit Domnul...
mi-a vorbit si mie prin vise...am darul acesta de cand am primit botezul cu Duhul Sfant... si stiu mult prea bine ce mi-a spus Domnul atunci
ti-am spus..poate ca era nevoie de aceasta despartire pentru ca El sa ne faca constienti de anumite lucruri... dar...daca nu va mai fi nimic, inseamna ca acel "Da" a fost doar pentru un moment, si nu pentru toata viata... acum vreau sa reinvat sa accept voia Lui in viata mea...orice ar insemna asta

Hmm...!!! Interesant! Daca ai avut confirmare din 2 surse atunci ori ai inteles gresit mesajul ori nu Domnul ti-a vorbit. Mai este si a treia varianta: respectivul a dat inapoi alegand sa nu faca voia Domnului. Ar mai fi, totusi, si cazul lui Balaam. In sfarsit, cum nu cunosc detalii cred ca multe variante pot fi posibile.

Ar trebui sa gasesti niste raspunsuri referitor la intamplarea asta pentru ca este posibil sa se repete si in alte domenii si cu consecinte, probabil, mult mai mari.

Iarta-ma ca am abordat mesajul tau mai rece si sper sa nu crezi ca sunt un ticalos insensibil! :)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

25/12/07 00:37

   
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

tamarta4jc a scris:

Joseph7..stiu mult prea bine ce spun si stiu care a fost raspunsul Lui. Nu stiu de ce a ingaduit asta, dar stiu ca a fost de la El. Domnul imi vorbeste prin vise de un an jumate..si toate s-au implinit.


Toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce il iubesc pe Dumnezeu (chiar daca nu intelegem) :).


_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

25/12/07 02:12

   
tinutz
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 03/02/08
Atunci cand esti dezamagit , sa nu ramai in acea stare!
Daca nu poti zbura, alearga. Daca nu poti alerga, mergi. Daca nu poti merge, taraste-te, dar, orice ai face, nu te opri!


03/02/08 18:49

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
Archanghel e ok..fii fara grija... chiar mi-a dat de gandit ce ai spus tu. El a ales sa ne despartim, fara nici o explicatie.Pana acum nu am mai scris nimic, dar am revenit, pentru ca acum mi-am dat seama de ce Domnul a ingaduit aceasta despartire si acum chiar ma bucur ca s-a intamplat asta. Cum spunea si Joseph toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce-L iubesc pe Dumnezeu. desi atunci nu intelegeam nimic, acum ii multumesc lui Dumnezeu ca lucrurile sunt asa cum sunt.
tinutz asta am facut...am incercat sa fac orice, numai sa nu ma opresc. Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat putere sa ma ridic.
si va multumesc si voua pentru gandurile voastre :)


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

05/02/08 20:33

   
ruthy
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 08/02/08
La 26 de ani sunt singura si trista. Nu am puterea de ma apropia de nimeni!Am mare nevoie deajutor

11/02/08 09:00

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Zi mai intai ce s-a intamplat!

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

11/02/08 09:25

   
ruthy
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 08/02/08
nu in mod special. Inca din copilarie am fost o fire retrasa, Colegii is bateau joc de mine ca sunt brunetasi ca avem cosuri, si de aici au fost o serie de probleme. Prieteni nu prea am, prea putini,
In relatiile cu oamenii... sunt stangace, nu stiu sa-i cuceresc,,,sa ma apropii sa comunic...
traiec permanent cu teama ca voi fi parasita
Parintii nu stiu alceva decat sa ma bata la cap sa ma marit.....
si asta imi face si mai mult rau.
Am propiul glob de cristal in care ma invart si care la orce miscare imi este frica sa nu-l sparg. Globul e lumea in care ma invart servici-casa si duminica la biserica,


11/02/08 10:05

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

ruthy a scris:

La 26 de ani sunt singura si trista. Nu am puterea de ma apropia de nimeni!Am mare nevoie deajutor



Ruthy,un anume dr.Paul Tournier a spus:"Când o tânără îşi acceptă cu adevărat situaţia de femeie necăsătorită,atunci ajunge la o eliberare atât de mare încât,în însăşi situaţia ei,ea va folosi extrem de eficient toate darurile ei feminine."

   Există în Noul Testament un exemplu de femeie necăsătorită,Dorca sau Tabita i se mai spunea.A fost singura femeie numită ucenică!!!
   Ea nu era o femeie deosebită,cu cine ştie ce talente.Ea ştia doar să coasă bine!(cel puţin asta ne face cunoscut Sfânta Scriptură.).Ei bine,neavând soţ sau copii pe care să-i slujească,ea s-a pus în slujba Domnului.A îndeplinit  ceea ce Domnul Isus a cerut.Şi-a pus talantul (cusutul) la lucru,pentru văduve şi orfani.Şi nu zice Domnul,oare:"Adevărat vă spun că,oridecâte ori aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti neînsemnaţi fraţi ai Mei,Mie Mi le-aţi făcut."??

   Fiecare femeie are talant (sau,poate,mai mulţi).
   Cele care sunt necăsătorite mai uşor se pot pune în slujba Domnului,fiindcă nu au alte obligaţii.
   Pot îndeplini ce ne cere Cuvântul să vedem de văduve şi orfani.Se pot ocupa de copiii din biserică,pot vizita bolnavii etc.

   E mult mai bine decât să-şi plângă situaţia.Până la urmă,fiind singure Domnul Isus le fereşte de multe greutăţi. ;)


11/02/08 10:05

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
magdy, a scris ca este singura si trista, nu ca ar fi avut dezamagire in dragoste...

poate-ti muti mesajul la Singuratate


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

11/02/08 19:36

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 15    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net