TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Batutul din palme Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 9
julian_ivancsuk
membru

Locatie: Austria,Linz
Inregistat: 08/12/05
Voi ce ziceti??pentru ca io am avut nishte discutii cu cineva si tot nu pot sal conving ca asa scrie in biblie...si faci spre lauda lui Dumnezeu nu??

_______________________________________
You can never go to far, where you cant't come back!

19/04/06 19:32

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Bateti din palme toate popoarele, mai putin Romania?! Asa scrie in Biblie? Nu vad de ce nu am putea sa ne bucuram inaintea Domnului si putem sa aplaudam mai marii nostri sau pe prieteni sau stiu eu pe cine. Eu am avut o prietena care nu era de acord cu manifestarea bucuriei intr-un mod vizibil. Ea zicea ca bucuria tre sa fie numai in inima mea. Hai sa fim seriosi - nu demult am discutat despre temperamente si moduri diferite de a ne manifesta. Nu este pacat sa bati din palme. Este o forma de inchinare la fel ca si plecatul pe genunchi sau inchisul ochilor la rugaciune.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

19/04/06 23:09

Site web  
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
da!sunt total de acord cu Larisa...daca putem aplauda oamenii dupa un spectacol sau ceva!
De ce nu L-am putea preamari pe Dumnezeu sau pe Isus?


19/04/06 23:27

   
julian_ivancsuk
membru

Locatie: Austria,Linz
Inregistat: 08/12/05
io is total deacord cu ceo zis larisa...
da ca sa applaudam pe ceva personalitate nus asa de accord...sa-L laudam numa pe Dumnezeu...ca oricum daca cineva o cantat fain si noi il aplaudam tot de la Dumnezeu o primit daru de cantat si numai El merita lauda...Sa-L laudam cu tot ce este in noi.Amin


_______________________________________
You can never go to far, where you cant't come back!

20/04/06 14:29

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Nu e ciudat cum atunci cand mergem la un concert sau ceva de genul acesta parca ne facem una cu cei care sunt acolo - ne aratam si noi fani infocati si cand mergem la biserica consideram ca trebuie sa ne luam masca trista cu fata pana la genunchi ... Eu sunt de acord ca Dz ne-a dat darurile, dar noi totusi il aplaudam pe cel ce a cantat. Imi aduc aminte ca intr-o tabara am fost provocati sa batem din palme pentru Dumnezeu - sa-L aplaudam. Mai nu pot sa va zic ce bucurie era acolo cand toata atentia si energia noastra s-a indreptat spre cel ce a creat-o.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

21/04/06 02:33

Site web  
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
Cineva numea palmele "instrumentul cu 10 coarde". Chiat daca ai fi afon sau sa nu te pricepi la nici un instrument, Dumnezeu tot ti-a dat unul ca sa il lauzi (cu unele exceptii patologice :( )

_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

21/04/06 09:41

Site web  
julian_ivancsuk
membru

Locatie: Austria,Linz
Inregistat: 08/12/05
amin larisa...chiar daca nus sigur ceai vrut sa zici....daca te referi la ce ma referi si io atunci ii bine....sau zici cai bine sai aplaudam pe altii?

_______________________________________
You can never go to far, where you cant't come back!

21/04/06 13:45

   
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
...singurul instrument pe care Dumnezeu ni la dat pt a-L lauda in Noul Legamant este acelasi folosit pt vorbire....Efeseni 5:19..., dar din pacate multi nu se multumesc cu ce vrea El  si  inventeaza tot felul de metode chiar daca Dumnezeu nu le cere asta.....apropo...va dau cateva idei...de ce nu-L laudati pe Domnul ragaind si tragand parturi....ar fi mai interesant decat sa aplaudati  ....

_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

22/04/06 00:01

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Ai grija cum vorbesti, te rog! Sunt unele lucruri si cu totii stim ca sunt pe lista neagra. Nu cred ca ragaiturile se compara cu batutul din palme. Daca este cineva aici care nu este de acord cu batutul din palme si manifestarea in timpul laudei si inchinarii vreau sa va asigur ca am fost si eu ca voi pana am decis sa ma inchin Domnului si sa nu mai uit la cei din jurul meu ce fac. Nu e treaba mea, nu e treaba lor sa-mi critice modul meu de inchinare. Daca vreau sa ascult predica in genunchi sau daca un versetele dintr-un cantec imi vb asa de mult de ce sa nu las lacrimile sa curga? Ca sa nu comenteze cei din jur si sa zica ca sunt o pacatoasa de ma pocaiesc in sac si cenusa? As fi pe o pista gresita daca relatia mea cu Dz ar depinde de ceea ce zic cei din jurul meu! Bucurati-va, bucurati-va, iarasi zic bucurati-va!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

22/04/06 04:47

Site web  
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
Isus a crescut in cultura iudaica si s-a manifestat ca evreu, inclusiv in lauda si inchinare, adica a cantat, a batut din palme si a dansat, si nu e nevoie sa ni se scrie aceste lucruri ca sa stim ca asa a fost. Autorii cartilor Bibliei le-au considerat lucruri normale, nemaiconsiderand ca e necesar sa le descrie, desi exista referiri.

_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

22/04/06 08:59

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Iepuras, am mare grije cum vorbesc, am folosit doar un procedeu literar numit hiperbola, cred ca in clasa a 6-a am invatat despre el, adica am exagerat nu pentru a insulta morala publica ci pentru a pune in evidenta falsitatea principiului pe care te bazezi tu.Daca tu mergi la inchinare doar ca sa te simti TU bine, fara sa-ti pese de impactul pe care il au asupra celorlalti actiunile tale...se pare ca ai pierdut esentialul.Tinta slavei si laudei trebuie sa fie Dumnezeu...asa ca tot ce facem in inchinare trebuie sa fie autorizat de El,iar El care S-a jertfit pt altii spune ca TREBUIE sa ne pese mai mult de ceilalti decat de noi.Daca ne folosim de inchinare, pt a ne produce noua stari placute nu facem decat sa Il transformam pe Dumnezeu intr-un clovn.....intr-un Garcea  care are unicul scop de a ne face sa ne simtim bine cateva minute si in cazul asta inchinarea e doar un spectacol ieftin.
Filipeni 4:4 zice " bucurati-va in Domnul", se pare ca ti-a scapat asta.

Ultima modificare de nascutinvingator (22/04/06 09:36)


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

22/04/06 09:13

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Isus a crescut si a trait sub Lege dar nu pt a ne duce si pe noi sub Lege ci pentru a ne elibera de ea si de restrictiile ei.Fapte 15 arata ca apostolii calauziti de Duhul Sfant au HOTARAT ca , noi crestinii nu trebuie sa urmam Legea.Isus , pe langa faptul ca a cantat, a dansat si a batut din palme...a respectat toata Legea , nu doar anumite parti ale ei , asa cum faceti unii dintre voi, si de asemenea a vindecat bolnavi si a iertat pacatele multora....face-ti si voi la fel daca puteti.Succes!

Ultima modificare de nascutinvingator (22/04/06 09:33)


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

22/04/06 09:20

Site web  
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
Ia-o incetisor. Modul de a-L lauda pe Domnul nu facea deloc parte din Lege.

Ultima modificare de T-pop (22/04/06 12:06)


_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

22/04/06 09:47

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Zau, dar din ce facea parte?

_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

22/04/06 09:52

Site web  
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
Din traditiile poporului evreu. Acestea nu au fost nici impuse nici restrictionate. (mai putin jertfele, care au fost legiferate)

Ultima modificare de T-pop (22/04/06 12:08)


_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

22/04/06 12:06

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Daca vrei sa afli ce crede Isus despre traditiile poporului evreu citeste Marcu 7:1-13.
Daca tu astazi, ca roman ,te inchini urmand traditiile evreilor si nu urmand principiile apostolice ale inchinarii care sunt universal valabile pentru orice timp, orice natiune si orice cultura, nu stiu ce sa mai zic. Pai daca nici Legea nu mai obliga crestinii astazi cum poti tu sa pretinzi crestinilor sa accepte niste traditii, care nici macar nu sunt ale propriului neam? Daca la invatatura apostolilor adaugam traditiile oamenilor obtinem orice altceva,in afara  de crestinism pur, autentic.
     Marcu 7:7,8:"Degeaba ma cinstesc ei dand invataturi care nu sunt decat niste porunci omenesti.Voi lasati porunca lui  Dumnezeu si tineti datina asezata de oameni.....
      Matei 7:21-23: " Nu oricine imi zice 'Doamne Doamne !' va intra in Imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui meu care este in ceruri...."
      Matei 17:5: "...Acesta este Fiul Meu prea iubit,in care Imi gasesc placerea Mea,DE EL SA ASCULTATI!"

Ultima modificare de nascutinvingator (22/04/06 15:20)


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

22/04/06 15:10

Site web  
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Bine frate, te cred, dar atunci ce fel de cantari trebuie sa cantam si in ce fel? muzica gregoriana tot numa' cu vocile ii cantata, la fel cea ambroziana, la fel se canta la tara la noi doinind, la fel menonitii canta cum canta, si exemplele pot continua. CUM?

_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

23/04/06 23:17

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
In inchinarea Bisericii trebuie sa cantam acele cantari , si in acel mod, care respecta principiile inchinarii in duh si adevar. Daca o cantare ii aduce slava Lui Dumnezeu, este inteligibila, are un mesaj(invatatura) corect din punct de vedere teologic si este cantata din inima doar vocal de catre intreaga congregatie( nu doar de un solist sau de cor) d.p.d.v melodic poate sa aiba orice stil, nu exista stiluri muzicale "sfinte".Sunt la fel frumoase si imnurile bizantine si cele compuse de exemplu in trezirile religioase din sec 19  , sau  cele 'populare', doinite. Daca ai har de compozitor poti sa compui chiar propriul stil , dar repet cantarile trebuie sa respecte principiile apostolice ale inchinarii in duh si adevar.

_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

24/04/06 07:40

Site web  
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
Ezechiel 21:14 „Şi tu, fiul omului, prooroceşte, şi bate din mîni!

asta inseamna sa bati din palme :) ... sunt de acord cu batutul din palme(maini) si de curand cand s-a pogorat Duhul Sfant intr-o seara in timpul cantarilor la mine la biserica s-a batut din palme, s-a cantat vreo 30de minute ... a fost o atmosfera plina de EL ... pt ca acolo unde este Dzeu este veselia si in inima unde locuieste El izvoraste bucuria care se manifesta in diferite feluri !


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

24/04/06 12:41

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Esti sigur ca era Duhul Sfant?....Duhul Sfant nu creaza 'atmosfera' nu este vreun fel de DJ ,are alt rol in Biserica si in inchinare...altcineva se ocupa cu show-ul si atmosfera....

_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

24/04/06 12:51

Site web  
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
hai sa-ti zic eu cum era :) eu eram la statie... hahaha.. dar erau vreo 3 acordeonisti, 2 chitaristi, 1 pianist, 1 cantaret cu vocea (el era singurul cuplat la statie, a si ala cu pianu) ... si DA sunt sigur ca era Duhul Sfant ... pt ca Il simt cand e prezent .... eu ascult rock si sincer iti zic ca nu imi plac acordeoane, sau cantari de alea cum se cantau, dar nu m-au impiedicat sa il simt pe Dzeu, ba din contra ... chiar daca nu imi placea muzica L-am simtit ...

_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

24/04/06 12:57

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Duhul Sfant nu se percepe prin simturi ,Duhul sfant este Dumnezeu si daca il reducem la dimensiunea noastra de oameni limitati, la simturile noastre, ne inselam amarnic,Duhul Sfant se (re)cunoaste dupa roade Galateni 5:22-26 nu dupa manifestari exterioare care pot fi foarte usor simulate si de catre vrajmas sau de catre oameni.

_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

24/04/06 13:10

Site web  
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
prin ce se percepe? apropo ai fost botezat cu Duhul Sfant? zi-mi si mie cum il simti daca nu il simti?
Incearca tu prin logica si vei esua ... Dumnezeu sfideaza logica de multe ori ... iar experienta cu Duhul Sfant o simti, o traiesti.


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

24/04/06 13:14

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
Nu stiu la ce te referi tu cand zici ca ai fost botezat cu Duhul Sfant, poate este o neintelegere terminologica, dar Botezul cu Duhul Sfant pe care l-a prevestiti Ioan Botezatorul si chiar Isus Hristos si despre care citim in Noul Testament , s-a manifestat doar de doua ori cu un scop precis, prima data in ziua cincizecimii ,Fapte 2 cand a inceput Biserica printre Evrei si apoi in casa lui Corneliu,Fapte 10 cand a inceput Biserica printre Neamuri.Petru afirma la Fapte 11:15-16 ca cele doua evenimente sunt identice si sunt numite Botezul cu Duh Sfant si Foc. Cam la 30-40 de ani de la aceste evenimente cand scria epistola catre efeseni Pavel spunea ca este "UN SINGUR BOTEZ" referindu-se desigur la botezul in apa pentru iertarea pacatelor care a fost poruncit, de Isus, sa fie invatat si practicat pe toata perioada bisericii.
  Eu am primit Duhul Sfant ca orice alt om  nascut din nou atunci cand am devenit crestin,Fapte 2 :37-41 , cand am fost botezat si pot demonstra prezenta Sa in mine doar prin roade,prin schimbarile pe care le-a facut in caracterul si in modul meu de viata de-a lungul anilor, nicidecum prin semne "spectaculoase" sau prin simturile mele, care din pacate de multe ori ma insala.


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

24/04/06 13:31

Site web  
julian_ivancsuk
membru

Locatie: Austria,Linz
Inregistat: 08/12/05
da tu stii carei semnu ca esti botezat du Duhu Sfint?nascutinvingator???

_______________________________________
You can never go to far, where you cant't come back!

24/04/06 18:50

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net