TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Invitatie pentru cei divortati Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
mihai
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 21/04/11
Numai bine

Ultima modificare de mihai (25/04/11 01:43)


21/04/11 13:16

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Mihai poate ne spui mai multe despre tine la alt topic si sa ne detaliezi ce ai vrut sa insemne mesajul de mai sus.Esti divortat sau vrei sa divortezi? Bine ai venit pe forum , Domnul sa te binecuvanteze!

Ultima modificare de Roxana (22/04/11 13:40)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


22/04/11 13:39

   
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08

Roxana a scris:

Esti divortat sau vrei sa divortezi?!

Din cate am inteles eu, e necasatorit.


_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

22/04/11 14:41

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Nu, mai citeste o data..are jumatate..deci e in prag de divort, citeste si citatul pe care il are scris.

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


22/04/11 15:11

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

mihai a scris:

Daca inima ta este curata

Si cine decide asta?

Ultima modificare de MRU (22/04/11 20:08)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

22/04/11 20:04

   
mihai
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 21/04/11
Pai citeste Ps 15...cred ca e destul de simplu..
fara nici o filosofie...asta apropo de inima curata.


22/04/11 22:25

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

mihai a scris:

Daca inima ta este curata, imi spunea un pastor care e cu totul impotriva divortului,
Dumnezeu iti va pregati un alt ajutor!

Nu curatia inimii tale iti da liber la recasatorie.

mihai a scris:

fara nici o filosofie...asta apropo de inima curata.

"Dar ma tem ca, dupa cum sarpele a amagit pe Eva cu siretlicul lui, tot asa si gandurile voastre sa nu se strice de la curatia si credinciosia care este fata de Hristos." (2Cor.11:3)

Fara nicio filosofie...apropo de inima curata care se poate strica si poate intra in contradictie cu credinciosia fata de Hristos si Cuvantul Sau, atunci cand cautam ce iubim/dorim.

Ultima modificare de irlanda (23/04/11 00:39)


23/04/11 00:38

   
mihai
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 21/04/11
Numai bine

Ultima modificare de mihai (25/04/11 01:42)


23/04/11 21:26

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Dar de iubit o iubesti?

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

24/04/11 14:24

   
mihai
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 21/04/11
Numai bine

Ultima modificare de mihai (25/04/11 01:43)


24/04/11 14:46

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Atunci sa inteleg ca ea vrea divortul si tu nu?

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

24/04/11 17:27

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

mihai a scris:


cred ca raspunsul este gresit dragul/draga mea..

Cred ca folosirea apelativelor gen dragul/draga mea nu este tocmai potrivita.

mihai a scris:


Ce este trist este ca judecati foarte usor..doar textual..nu si concret..or uneori lucrurile trebuiesc aduse la concret ca sa vezi cum aplici...

Din moment ce ti-ai "prezentat" situatia doar textual, nu si concret, nu inteleg de ce te dai lovit in aripa.

Vrei o judecata mai concreta, expune situatia mai concret. Nu vrei nicio judecata, nu-ti expune situatia in niciun fel in niciun  spatiu public cum este acest forum.

mihai a scris:


as aprecia rugaciunile voastre fierbinti pentru familia mea anul acesta. Numai bine!

Iti dai seama ca n-o sa se roage nimeni pentru ceva despre care nu stie nimic. Nu ne putem ruga pentru oricine sau pentru orice situatie.


24/04/11 23:46

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Mihai daca nu ne dai cateva delatii concrete vis-a-vis de situatiei familiei tale nu te putem ajuta.

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


26/04/11 12:13

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

mihai a scris:

cred ca raspunsul este gresit dragul/draga mea..


irlanda a scris:

Cred ca folosirea apelativelor gen dragul/draga mea nu este tocmai potrivita.

Este potrivita dar nu aici, ci cu cine trebuie.(daca este obiceiul acesta)

Chiar mihai, te asteptam sa spui ceva mai clar despre tine, pentru ca chiar te putem ajuta!


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

26/04/11 14:16

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Numai bine

Ultima modificare de mihai (25/04/11 00:42)

etc.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

27/04/11 20:16

   
elena alina
membru

Locatie: tg jiu
Inregistat: 10/08/11
Buna.Sunt o membra noua in forumul vostru si inca de la inceput ma regasesc si eu printre printre voi. Am trecut relativ bine peste ceea ce nu mi imchipuiam nici prin cele mai urate cosmaruri ca m i se poate intampla :SOTUL A DIVORTAT DE MINE..Si a gasit o amanta in timp ce eu ma chinuiam cu fetita noastra cea mica are ,11 luni,la spial(nu in judetul meu) ,in fiecare luna ,este bolnavica.I am dat sansa sa isi schimbe comporatmentul ,dar ne a refuzat categoric.Si iata ne divortati de 4 luni.SUNTEM CRESTINI AMANDOI...daca ne mai ptem numii asa...DATORITA LUI DUMNEZEU AM REUSIT SA TREC PESTE PROBLEMA ACEASTA,AM CONSIDERAT O CA FIIND CE A MAI MICA, FETITA MEA ESTE PE PRIMUL LOC.

10/08/11 23:19

   
elena alina
membru

Locatie: tg jiu
Inregistat: 10/08/11
....deja sunt divortata. fostul meu sot s a mutat cu ...femeia respectiva..nici un gand de impacare. Asta este. ce pot sa mai fac in situatia data??

20/10/11 21:13

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
sa-ti continui viata. fara el. singura sau cu altcineva?
p.s. il mai iubesti?


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

20/10/11 21:23

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Situatia ta este delicata si complicata in acelasi timp.
In primul rand trebuie sa te regasesti tu.
Nu as vrea sa incepem sa-ti dam sfaturi ci mai intai sa ne rugam pentru tine.
Ai putea sa ramai pe TC si la alte subiecte, sa citesti sa te familiarizezi, sa mai scrii, si poti stii ca nu esti singura ci ai multe surori si frati, chiar si aici pe TC. Pe langa rugaciune poti sa intrebi ce nu stii si noi sa-ti raspundem(binenteles daca stim), sau poate, uneori sa raspunzi la unele dintre intrebarile ce noi ni le punem, chiar daca nu suntem in situatia ta.

P.S.
Intrebarile puse de ultimul mohican nu sunt intamplatoare. :)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (20/10/11 21:27)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

20/10/11 21:26

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
old, gandesti cam mult :D (asta e un compliment)

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

20/10/11 22:15

   
elena alina
membru

Locatie: tg jiu
Inregistat: 10/08/11
Normal ca-l mai iubesc. Pot sa mi continui viata fara el,cu greu dar pot.NU POT SA TREC CU VEDEREA CA ACUM LOCUIESTE CU ALTA FEMEIE.Chiar daca as vrea nu ne mai putem impaca. In cazul in care se va intampla acest lucru, viata noastra nu va mai fi aceeasi. POATE AS FACE ACEST  LUCRU DE DRAGUL CELOR DOUA FETE.

21/10/11 23:27

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
ar fi o prostie. sa te impaci cu el de dragul fetelor. daca vrei o sa-ti detaliez. atentie maxima, eu nu zic sa te impaci sau nu cu el. asta tu stii, ci zic ca daca o faci sa fie pt ca asa vreti, asa simtiti, nu pt copii. ati avea de suferit si voi si fetele.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

22/10/11 08:57

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

elena alina a scris:

Normal ca-l mai iubesc. Pot sa mi continui viata fara el,cu greu dar pot.NU POT SA TREC CU VEDEREA CA ACUM LOCUIESTE CU ALTA FEMEIE.Chiar daca as vrea nu ne mai putem impaca. In cazul in care se va intampla acest lucru, viata noastra nu va mai fi aceeasi. POATE AS FACE ACEST  LUCRU DE DRAGUL CELOR DOUA FETE.


Si eu cred ca ar fi o greseala sa te impaci cu el de dragul fetelor, chiar daca traieste cu alta femeie, momentan, Domnul poate lucra la inima lui si a ta, iar sentimentele pot reveni, la o cu totul alta intensitate.Numai ca el a plecat si nu poti sa-l aduci inapoi cu forta.Divortul cine si l-a dorit? Poti starui inaintea Domnului cu rugaciuni pentru el , chiar si pentru femeia aceea si poate cu rabdare, credinta si dragoste il poti aduce inapoi acasa :)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


22/10/11 09:11

   
elena alina
membru

Locatie: tg jiu
Inregistat: 10/08/11
Divortul el si l a dorit.Eu am tot sperat intr o impacare. in momentul in care am vazut instintarea judecatoreasca ....sa pice cerul pe mine...Nu cred ca vor reveni sentimente mai puternice ,cel putin din  partea mea. Mai vorbim la telefon,nu da nici un semn ca i pare rau pentru ce a facut.

22/10/11 16:39

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
elena, sau alina, cum iti place sa ti se spuna: Faptul e implinit. Deocamdata trebuie sa-ti accepti situatia, sa te impaci cu tine, sa dezvolti relatia cu Dumnezeu, si sa ai grija de fetite. Tu trebuie sa suplinesti si rolul de tata. Chiar daca uneori ai impresia ca ai ajuns la capatul puterilor, si esti trantita la pamant, ridica-te. Vei gasi resurse sa mergi mai departe. Nu de la tine , ci de sus. :)

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

22/10/11 16:49

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net