TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinism practicant sau cu juma' de norma!?/Aduceri aminte... Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
redgreeneyes
membru

Inregistat: 27/12/05
Cand ne aducem aminte de Dumnezeu? Si mai ales cum?

http://littlebit-faith.blogspot.com/200 ... minte.html


16/05/06 08:33

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Eu cred ca depinde foarte mult cu ne umplem mintea. S-ar putea ca visele noastre sa reflecte ceea ce ne preocupa mai mult si nu zic acum ca tre sa avem vise sfinte ca oricum nu noi le creem constient, dar reactia la anumite evenimente din visele noastre reflecta principiile pe care le avem despre viata. Ne aducem aminte de Dumnezeu atunci cand suntem fericiti(eu una cel putin) cand sunt trista, etc. In general imi aduc aminte de cantece si versete pe care le-am citit. E foarte important cu ce alimentam mintea noastra. "Spune-mi ce citesti, la ce te uiti, ce vorbeste ca sa-ti spun cine esti!"

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

17/05/06 05:51

Site web  
@l3xi
membru

Locatie: Oradea, Romania
Inregistat: 16/06/06
in general ne aducem aminte de Dumnezeu cand suntem in necaz shi doar atunci (majoritatea dintre noi) venim inaintea Lui, doar atunci il cautam....cand ne merge bine uitam sa ii multzumim pt tot ce avem caci le avem din mana Sa

_______________________________________
Nimic fara Dumnezeu

18/06/06 23:41

   
angel_tabitutza
membru

Locatie: suceava, romania
Inregistat: 30/07/06
eu una personal....fiindca am inceput sa ma disciplinez spiritual... spre slava Lui imi aduc aminte de El in orice moment al zilei indiferent daca sunt sau nu vesela sau in incercare, dar de obicei cand esti foarte bucuros, cu capul in nori, poti foarte usor sa uiti de Dumnezeu! sau atunci cand iti da o biruinta poti sa zici ca tu ai trecut peste ea si tu ai facut astfel incat sa fii biruitor si uiti ca mana Lui a fost cea care ti-a dat biruinta! un verset fain din Biblie spune sa cugetam la Cuvantul sau zi si noapte si astfel cugetam si la El....si faptul ca noi ne aducem cat mai rar aminte de El dovedeste faptul ca suntem cazuti spiritual....cred ca un adevarat crestin nu uita in nici un moment de Domnul!!!

27/08/06 19:10

   
alina p
membru

Locatie: suceava,romania
Inregistat: 10/05/07
MULTE PERSOANE ISI ADUC AMINTE DE DUMNEZEU DOAR LA NEVOI SI IN NECAZ.este ffff bine sa ne aducem aminte de EL si in belsug la bine,in binecuvantari.

10/05/07 17:52

   
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06

alina p a scris:

MULTE PERSOANE ISI ADUC AMINTE DE DUMNEZEU DOAR LA NEVOI SI IN NECAZ.este ffff bine sa ne aducem aminte de EL si in belsug la bine,in binecuvantari.


e mai rau decat atat.... ne aducem aminte in necaz ,dar  atunci cand nu mai putem cand nu mai vedem nici o cale de iesire, cand am incercat tot, cand suntem epuizati... Ar f bine sa venim mereu la El si in necaz sa-i dam din start povara...


_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

11/05/07 00:00

   
Dana
membru

Locatie: romania
Inregistat: 04/01/07
Melancolia , tristetea care duc la pesimism ma fac sa ma gandesc la Dumnezeu . Dar de multe ori , nu ca sa caut ajutorul ci ca sa pun vesnica intrebare "de ce"?
Si nu inteleg , si as vrea sa stiu ...Dar abia dupa ce trece totul , privind in ansamblu se vede clar planul Lui , si atunci pot multumi de lucrarea lui desi uneori e dureroasa .

Ultima modificare de dana (29/05/07 22:02)


_______________________________________
people come into your life for a reason, a season or a lifetime...

29/05/07 22:00

   
GabiB
membru

Locatie: Lugoj,Romania
Inregistat: 09/07/05
Cu tristete spun, ca in ultimul timp, doar cand ma simt singura imi aduc aminte de Dumnezeu si ma gandesc la El.Insa tot in ultimul timp ma si simt singura tot mai mult.

_______________________________________
Toti stejarii au fost mai intai ghinde care au rezistat tuturor adversitatilor

30/05/07 12:45

Site web  
CatalinD
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 02/03/07
Şi un copac înflorit, sau trilul unei păsări cântătoare sau o privelişte frumoasă a creaţiei lui Dumnezeu îmi înalţă gândurile către Creatorul şi, prin harul şi îndurarea Sa, Tatăl meu bun.

_______________________________________
"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc şi ele vin după Mine. Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea." Ioan 10:27-28

30/05/07 13:20

   
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06
Mereu Il simt, mereu ma gandesc la El... Exact cum spune Catalin... pana si cele mai mici detalii a creatiei Sale ma fac sa radiez de bucurie si fericire... Mi-e teama, si ma rog ca tot ceea ce  simt acum sa ramana in mine, sa nu se reduca nimic din placerea de a-L simti si de ma gandi mereu la El...

_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

06/06/07 07:14

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Adevarul e,ca la bucurii inaltam un simplu :"Multumesc,Doamne!",iar la necaz imploram cerul in genunchi!
Am invatat sa multumesc cu adevarat si de-atunci Il simt pe Dumnezeu foarte aproape!
Nu se pot descrie senzatiile de fericire care ma inunda ,atunci cand Il simt aproape pe Tata;cand imi aduc aminte,in egala masura,si la bucurii si in impas!


06/06/07 10:27

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
"Bucuria mea lumea nu mi-a dat-o, bucuria mea lumea nu mi-a dat-o, bucuria mea lumea nu mi-a dat-o si nu mi-o poate lua" ziceau versurile unui cantec. Cred ca ceea ce ii socheaza pe cei necrestini este pacea pe care un crestin poate sa o aiba in mijlocul unui necaz.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

07/06/07 07:56

Site web  
alina p
membru

Locatie: suceava,romania
Inregistat: 10/05/07
asa e magdy...ai mare dreptate....trebuie sa ne pocaim...sa-i multumim lui Dumnezeu in orice moment...

19/06/07 00:45

   
florin arad
membru

Locatie: arad
Inregistat: 29/06/07
Da-mi, Doamne, puterea de a schimba lucrurile pe care le pot schimba! Da-mi puterea de a accepta lucrurile pe care nu le pot schimba! ! Dar cel mai mult te rog Doamne da-mi intelepciunea  de a le deosebi.

_______________________________________
Pentru ca nimanui nu ii pasa cand sunt trist, am hotarat sa fiu fericit.

30/06/07 20:41

Site web  
alina p
membru

Locatie: suceava,romania
Inregistat: 10/05/07
amin...Domnul sa te ejute...

01/07/07 00:44

   
florin arad
membru

Locatie: arad
Inregistat: 29/06/07

GabiB a scris:

Cu tristete spun, ca in ultimul timp, doar cand ma simt singura imi aduc aminte de Dumnezeu si ma gandesc la El.Insa tot in ultimul timp ma si simt singura tot mai mult.

Nu poti sa fi trista si sa te simti singura.
toti cei ce cred si stiu ca Dumnezeu exista, stiu ca el vegheaza pentru noi si este langa noi,intodeauna.
Noi trebuie sa fim fericiti findca Domnul vegheaza sa fim fericiti.
Dar e foarte important sa cautam fericirea in Domnul, si nu fericirea lumeasca.
Eu de cand l-am gasit pe Domnul, am gasit fericirea si linistea si niciodata nu am mai avut acea senzatie de singuratate, sau de nefericire.
Dumnezeu sa te ajute s-al gasesti cu adevarat si nu o sa mai simti nici suparare, si nici singuratate.AMIN.

Ultima modificare de florin arad (02/07/07 23:03)


_______________________________________
Pentru ca nimanui nu ii pasa cand sunt trist, am hotarat sa fiu fericit.

02/07/07 22:51

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Magdy a scris:

Adevarul e,ca la bucurii inaltam un simplu :"Multumesc,Doamne!",iar la necaz imploram cerul in genunchi!

Eu cred ca e bine si sa implori cerul, in momente grele, decat sa cazi prada deznadejdii.

Cred ca cel mai mult il caut pe Dumnezeu la necaz. Nu ma imbat cu apa rece nici cand inregistrez vreun succes...Dar necazurile de multe ori functioneaza, pentru mine, ca electrosocurile: ma trezesc din atitudinea "caldicica".

Ultima modificare de MRU (13/06/09 22:31)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

13/06/09 22:31

   
redgreeneyes
membru

Inregistat: 27/12/05

MRU a scris:

Eu cred ca e bine si sa implori cerul, in momente grele, decat sa cazi prada deznadejdii.

Cred ca cel mai mult il caut pe Dumnezeu la necaz. Nu ma imbat cu apa rece nici cand inregistrez vreun succes...Dar necazurile de multe ori functioneaza, pentru mine, ca electrosocurile: ma trezesc din atitudinea "caldicica".

subscriu. Amin.


14/06/09 07:34

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net