TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Singuratate Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 7
lexxx
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 06/09/06
As vrea sa deschid acest subiect care intrun fel ma priveste. Eu sunt un crestin care locuiesc in europa de vest. Situatia mea este urmatoarea: aici unde traiesc sunt prea putini tineri crestini si de cand sunt aici am avut mari dificultati sa gasesc prieteni si prietene. Pana am fost mic a fost bine dar crescand si colegi si prieteni mei au inceput sa se comporte cum se comporta lumea si sa faca lucruri care eu ca crestin nu le pot face. De aceea a trebuit sa ma despart de ei si crescand situatia a devenit tot mai dificila pt ca nu am intalnit tineri ca mine (crestini). Acum am 20 de ani si in perspectiva vreau sa ma si caratoresc. Aceasta lipsa de prieteni cu care poti sa vorbesti si sa te incurajezi este foarte grea si de multe ori se intsampla sa-mi pierd speranta si credinta.
As vrea sa va cer niste sfaturi mai ales celor care ca mine traiesc in strainatate.


06/09/06 15:06

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Este greu sa fii singur. Stiu cum este.

Dar si singuratatea are avantaje, nu numai dezavantaje :) . Ai mai mult timp pentru Dumnezeu. Si Il poti lasa pe El sa aduca persoane in viata ta, la timpul potrivit.

Practic, eu incerc sa pastrez relatiile pe care le am deja, chiar daca sunt la distanta. Si incerc sa imi imbunatatesc relatia cu Dumnezeu. Ca am mai mult timp, mai multa libertate, etc...


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

06/09/06 17:04

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Ma intreb de ce nu mergi la o biserica acolo unde esti. Nu este in zona chiar nici o biserica de romani sau nu neaparat de romani? Mie mi-a fost foarte greu la inceput cand am venit in State: faptul ca nu cunosteam pe nimeni, ca nu puteam sa ma duc la vecina dupa sare cand ramaneam in pana, ca nu aveam o biserica la care sa merg, ca nu aveam un serviciu pur si simplu apasau asupra mea ducand la o stare de depresie pe care nu vroiam sa o admit. Pana cand am gasit o biserica la care sa mergem si am inceput sa legam cateva relatii si pana am realizat ca viata alaturi de iubitul meu fara ca cineva sa ne bata toata ziua la usa e placuta. Eu chiar is curioasa daca tu mergi la o biserica si daca la biserica aia nu sunt si fete!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

07/09/06 03:56

Site web  
lexxx
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 06/09/06
April a scris:
 
Dar si singuratatea are avantaje, nu numai dezavantaje  . Ai mai mult timp pentru Dumnezeu


Este adevarat dar este greu sa slujesti lui Dumnezeu de unul singur, fara relatii bune cu fratii. Este chiar greu sa cresti spiritual. Viata crestina adevarata se poate dezvolta doar in relatii. Degeaba zici ca iubesti daca nu ai pe nimeni pe care sa iubesti cu adevarat.
Eu merg intro biserica dar acolo sunt foarte putini tineri de varsta mea. Nu este vorba doar de fete. Nu mi-am pierdut nadejdea in Dumnezeu si stiu ca el imi va da nevasta potrivita la timpul potrivit si prietenii potriviti la timpul potrivit. Stiu ca intr-o zi situatia asta se va sfarsi dar pana atunci va fi greu fara cineva care sa-ti fie prieten adevarat.


12/09/06 18:21

   
sweet andra
membru

Locatie: vestul civilizat
Inregistat: 11/01/06
Hey lexx....pace tie :).....sa stii ca Ochii Domnului vegheaza si asupra ta.....si decat sa fii inconjurat de oameni care doar pretind ca iti sunt prieteni mai bine...mult mai bine e sa stii ca ai un Prieten minunat acolo Sus si e cu tine mereu.......:)...oamenii te dezamagesc...El nu! Fii binecuvantat :)

_______________________________________
"Dragostea sa fie fara prefacatorie. Fie-va groaza de rau, si lipiti-va tare de bine." Romani 12:9

12/09/06 18:36

   
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06

lexxx a scris:

Este adevarat dar este greu sa slujesti lui Dumnezeu de unul singur, fara relatii bune cu fratii. Este chiar greu sa cresti spiritual.

E greu sa cresti spiritual daca vrei sa crezi ca e greu sa cresti spiritual.Dumnezeu te poate ajuta sa cresti spiritual doar prin mesajul care se predica la biserica.Da este putin mai greu sa slujesti Lui Dumnezeu "de unul singur",dar in momentul in care Il ai pe Isus nu esti singur.


lexxx a scris:

Viata crestina adevarata se poate dezvolta doar in relatii.

Da,viata crestina se bazeaza pe relatii de prietenie intre crestini,dar nu nu mai intre crestini,poti fi prieten si cu un necrestin si sa ii spui despre Isus.


lexxx a scris:

Degeaba zici ca iubesti daca nu ai pe nimeni pe care sa iubesti cu adevarat.

De iubit,poti iubi pe oricine,poti da dovada de dragoste prin faptul ca ajuti lumea cand este in nevoie(de exemplu dai o bucata de paine unui om care are nevoie).Nu trebuie sa iti ajuti neaparat prietenii crestini.


lexxx a scris:

Eu merg intro biserica dar acolo sunt foarte putini tineri de varsta mea. Nu este vorba doar de fete. Nu mi-am pierdut nadejdea in Dumnezeu si stiu ca el imi va da nevasta potrivita la timpul potrivit si prietenii potriviti la timpul potrivit. Stiu ca intr-o zi situatia asta se va sfarsi dar pana atunci va fi greu fara cineva care sa-ti fie prieten adevarat.

Dumnezeu e cu tine si la necaz,Dumnezeu e cu tine tot timpul,n-are rost sa disperi,chiar tu ai spus ca situatia asta se va rezolva :).Asa ca ai rabdare si incredere deplina ca toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce-L iubesc pe Dumnezeu.
Dumnezeu sa te binecuvanteze.


13/09/06 10:52

   
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
Intr-adevar, nu e usoara viata in strainatate-am avut si eu parte de experiente bune si rele, dar aceste calatorii m-au ajutat sa cresc din punct de vedere personal si, mai ales, sa-mi pun toata increderea in Dumnezeu.
Privind acum in urma ma simt mult mai matura pe toate planurile: spiritual, al relatiilor, al profesiei.
Lexx, nu te descuraja, mergi inainte si, ce e cel mai important, incearca sa nu te izolezi si sa participi la evenimentele crestine din zona ta-nu stiu in ce tara esti, dar in Europa exista destul de multe evenimente (conferinte, tabere, concerte crestine).
Bucura-te ca ai aceasta ocazie sa descoperi o alta lume si sa inveti din toate.
Dumnezeu sa-ti calauzeasca pasii si sa-ti dea putere sa perseverezi in relatia ta cu El!

Ultima modificare de monica (13/09/06 11:51)


13/09/06 11:50

   
lexxx
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 06/09/06
Aveti dreptate, dar nu este asa usor cum ziceti. Eu nu deznadajduiesc pentru ca o vreau nici nu ma simpt rau pentru ca vreau. Este un sentiment de greutate cu care ma lupt si nu il vreau  dar de multe ori nu reusesc. Monica a spus sa nu ma izolez dar am uitat sa va spun un mic detaliu: sunt in aceasta situatie de peste 6 ani. In aceasta situatie mi-am trait toata adolescenta. Cand eram mic eram diferit (vorbaret, sociabil, etc) dar acrasta situatie de singuratate indelungata m-a schimbat profund si mi-a afectat caracterul. Pt mine a devenit greu orice lucru despre care voi vorbiti ca si cum ar fi simplu (stiu ca pt voi este). Nu mai stiu cum se costruieste o relatie, nu mai stiu cum si ce sa impartasesc cu altii si de multe ori imi este greu sa ma apropii de necunoscuti, inclusiv de frati. Nu stiu ce sa vorbesc cu oamenii si pt ca am devenit destul de tacut chiar daca in copilarie eram indrasnet si vorbaret. Aceasta situatie m-a distrus  si acum totul este mult mai greu.

21/09/06 11:43

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Atunci cand am inceput sa lucrez la serviciul acesta scoateam cateva cuvinte pe zi, nu aveam prieteni, inca invat limba, nu stiam la ce sa ma astept de la oameni, de la Dumnezeu, dar pe masura ce am inceput sa vorbesc mai mult, sa ma implic mai mult am ajuns sa-mi fac prieteni si acum cand sunt cuminte la serviciu toata lumea ma intreaba daca sunt bolnava. Acum am ajuns la punctul in care pot sa zic ca nu am nevoie de prieteni - cel putin nu am nevoie de prieteni americani - dar intr-adevar aceste relatii putine pe care le avem ne tin in viata. Lexxx, cred ca e imposibil sa nu gasesti pe cineva cu care sa iesi din cotidian! De vreme ce ai scris acest subiect nadajduiesc ca vrei sa iesi din situatia aceasta si sper ca vei face tot posibilul ca sa nu te mai complaci in situatia aceasta si sa pozezi pe victima. Succes si sa-mi zici si mie ce metode ai aplicat! Eu una am cautat mai intai o biserica cu oameni ai lui Dumnezeu in care m-am implicat si relatiile cu oamenii au inceput sa se dezvolte incetul cu incetul. Pot sa zic ca acum dupa 1 an avem doar patru cupluri ca si "prieteni de familie", dar e un inceput!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

22/09/06 03:43

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Voi posta un mesaj mai lung. Am citit recent o carte despre singuratate si am scos niste ganduri care mie mi s-au parut interesante. Poate vor mai folosi cuiva :) .Deci:

„Cand ne gandim la a fi parasit, sau singur, ne referim la absenta din jur a oamenilor; cand nimeni nu e alaturi de tine, cand nu ai cu cine sa vorbesti. Sau descoperim ca oamenii din jurul nostru „nu sunt pe aceeasi lungime de unda“ cu noi – nu ne inteleg, ceea ce poate fi chiar mai rau decat sa nu ai absolut pe nimeni in jur. Asadar, potrivit experientei mele, singuratatea nu este inlaturata daca este cineva langa tine. Trebuie sa fie o persoana speciala – care sa ma inteleaga, cineva care sa stie sa asculte si care poate fi prezent, langa mine, cand am nevoie de el.”

Insa, “nici cea mai intima tovarasie omeneasca nu poate satisface cele mai profunde nevoi ale inimii. Inimile noastre sunt singure, pana nu se odihnesc in Cel ce ne-a facut pentru Sine.”

Numai Dumnezeu ne poate satisface toate nevoile.

“Ne este greu sa ne gandim ca e nevoie si de curaj pentru a trece prin singuratate, si aceasta pentru ca nu ne gandim la singuratate ca la o suferinta. Cu toate acestea i se potriveste cea mai simpla definitie pe care o cunosc: sa ai ce nu vrei sau sa vrei ce nu ai. Nu vrem sa fim singuri. Singuratatea decurge din faptul ca vrem ceea ce nu avem.”

De ce nu ne rezolva Dumnezeu uneori singuratatea?

“Exista multe lucruri pe care Dumnezeu nu le rezolva tocmai pentru ca ne iubeste. In loc sa ne scoata din problemele pe care le avem, El ne vorbeste. In necazul sau singuratatea sau durerea noastra, El ne spune: ‘ Aceasta este o parte integranta a calatoriei. Chiar daca este portiunea cea mai grea, nu este decat o portiune si nu va dura tot drumul. Aminteste-ti incotro te calauzesc. Aminteste-ti ce vei gasi la capatul calatoriei – un camin, un port si un cer. ‘ “

“Este posibil atat sa accepti, cat si sa induri singuratatea fara amaraciune cand exista o viziune a gloriei din spatele ei. Acesta este un lucru diferit de suspinul resemnarii sau infrangerii, de abandonarea descurajata in fata unei sorti rauvoitoare, cand doar ‘stai si accepti’. Fata de imprejurarile pentru care in lume nu exista un raspuns final, avem doua posibilitati: fie sa le acceptam considerandu-le alegerea inteleapta si plina de dragoste a lui Dumnezeu spre binecuvantarea noastra ( aceasta se numeste credinta ), fie sa fim iritati, considerandu-le o dovada a indiferentei Lui, a absentei purtarii Lui de grija, chiar a inexistentei Lui ( ceea ce inseamna necredinta ). “

“Singuratatea noastra nu poate fi rezolvata intotdeauna, insa ea poate fi intotdeauna acceptata ca fiind insasi voia lui Dumnezeu pentru momentul respectiv, ceea ce o va transforma in ceva frumos. “
“Daca tot ceea ce ne cere acum este disponibilitatea de a accepta disciplina relativ simpla a singuratatii, nu putem considera acest lucru o parte a darului Lui, acela de a ne permite sa umblam cu El ? “

Daca ne gandim ca Dumnezeu ne-a dat totul, nu am trebui sa-I oferim si noi Lui tot totul ?

“A-I da lui Dumnezeu totul nu inseamna a-I da numai trupul meu ca o jertfa vie, ci si orice altceva: tot ce sunt, tot ce am si tot ce sufar. Iata un domeniu vast, insa cel despre care discutam noi este o anumita forma de suferinta : singuratatea. Am spus ca ea poate fi considerata un dar – ceva primit si acceptat.”
“Ceea ce pun pe altarul consacrarii nu este nimic mai mult si nimic mai putin decat ceea ce am in momentul de fata.”
“Acum inteleg altfel jertfa. Si nu doar intelegerea mea este alta, ci si viata mea. Accentul acum nu il mai pun pe pierdere, privare sau pe pretul care trebuie platit. Vad totul ca pe un act de inchinare inteligenta si ca pe un dar pe care Dumnezeu mi l-a dat ca sa I-l dau inapoi Lui, astfel incat El sa faca ceva din el. “

“Unii oameni considera ca celibatul este o obligatie, un handicap, o privare, chiar un blestem. Altii il vad ca pe o proprietate nemaipomenita, o autorizare pentru a fi ‘ca valul’, o ocazie de a face ceea ce iti place. Eu il vad ca pe un dar. Ca sa faci din acest dar o jertfa s-ar putea sa te coste mai mult decat orice altceva, fiindca inseamna sa renunti la visul drag in legatura cu ce ai vrut sa fii si sa accepti ceea ce nu ai vrut sa fii.”

“Este vorba de a vedea singuratatea ca pe un dar – un dar care trebuie primit, si apoi jertfit pentru Dumnezeu , astfel incat El sa se poata folosi de el.”

“Singuratatea este un pustiu, insa daca o primesti ca pe un dar, daca o accepti din Mana lui Dumnezeu si I-o aduci Lui inapoi ca jertfa cu multumiri, ea poate deveni o carare spre sfintenie, spre glorie, spre Dumnezeu Insusi. “

“Am descoperit adesea ca singuratatea data lui Dumnezeu dispare. Nu o mai pot gasi. Inima mi-e eliberata.”
“Dar apoi revine, sub o alta forma poate, dar tot ca singuratate – ca sa-mi aminteasca de faptul ca am fost creata pentru Dumnezeu, ca inima mea nu-si poate afla odihna altundeva, ca nimic din ceea ce poate oferi lumea nu o va satisface.”

“Raspunsul la singuratatea noastra este dragostea – nu sa gasim pe cineva care sa ne iubeasca, ci sa ne predam in bratele lui Dumnezeu care ne-a iubit dintotdeauna cu o iubire vesnica. Dragostea fata de El se va exprima atunci printr-o jertfire cu bucurie si din toata inima in dragoste fata de altii.”

“Sa-L lasam pe Dumnezeu sa transforme singuratatea noastra in putere de a sluji. Sa-L lasam pe El sa ne elibereze de noi  insine, astfel incat sa putem deveni slujitorii altora. Asa cum temelia unirii noastre cu Hristos este dragostea Sa jertfitoare, tot asa temelia unirii noastre cu altii este aceeasi – dragostea care se uita pe sine si problemele ei si se jertfeste pentru altii.”

( Citate din “ Cararea singuratatii ”, de Elisabeth Elliot )


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

18/10/06 21:33

   
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05
asta e o dezvoltare a ideii "este bine pentru tanar sa poarte un jug in tineretea lui" :)
totusi: "nu e bine ca omul sa fie singur"


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

19/10/06 23:29

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

black-panther a scris:

asta e o dezvoltare a ideii "este bine pentru tanar sa poarte un jug in tineretea lui" :)
totusi: "nu e bine ca omul sa fie singur"

Dar " Toate îşi au vremea lor, şi fiecare lucru de sub ceruri îşi are ceasul lui." Si singuratatea :)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

19/10/06 23:35

   
lexxx
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 06/09/06
Amandoi aveti dreptate, si black-panther si april.
Versetele care le ati  citat garanteaza ca singuratatea nu este pentru totdeauna.
Va multumesc mult pentru incurajari, m-au ajutat mult.

April, poto sa-mi spui cum se numente cartea din care ai luat citatele?


08/11/06 13:06

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

lexxx a scris:

April, poto sa-mi spui cum se numente cartea din care ai luat citatele?

“ Cararea singuratatii ”, de Elisabeth Elliot

Ma bucur daca te-am putut ajuta cumva :) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

08/11/06 16:23

   
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
lexxx, cand am postat mai sus am postat ca si cum ar fi totul usor, recunosc. Stiu cum e sa nu ai prieteni, am trecut si eu prin astfel de momente. In special cand m-am pocait, am fost parasita de toti din scoala, dar mi-am gasit o prietena, care imi este si sora in Hristos cu care pot vorbi orice, e drept ca mi-a fost greu, dar Isus m-a invatat sa ridic capul si sa privesc inainte, chiar atunci cand l-am gasit mi-am dat seama ca nu totul sta in prieteniile noastre cu oamenii, ci in relatia cu Dumnezeu,care poate implini orice nevoie.
Iti doresc sa mergi inainte cu multa credinta si sa ai pace, caci Domnul ne ajuta sa trecem prin toate.
De asemenea mi-a placut ce a scris April.Chiar vara asta am fost o saptamana la munte(la niste cunostinte de familie)unde nu aveam multi prieteni (tineri de varsta mea) si chiar asta am facut, am stat si am studiat Cuvantul Lui Dumnezeu si am avut partasie cu El cat timp am putut.
Domnul sa te binecuvanteze si curaj, increde-te in El cu toata inima ta, in rezolvarea oricarei incercari si ai sa vezi ca El nu te va parasi.


08/11/06 18:16

   
Diana-s-2-da-r
membru

Locatie: Tg-Jiu,Romania
Inregistat: 27/12/06
Mult succes,Lexxx in cultivrea noilor relatii si prietenii.Domnul fie cu tine!April,citatele pe care le-ai trimis sunt superbe si cred ca ele sunt de mare folos multora care trec prin situatii asemanatoare!!Vreau sa va multumesc tuturor celor care ati postat mesaje la acest topic!Ma faceti sa imi dau seama ca nimeni nu trebuie sa se simta singur(teria e usoara,dar practica ne omoara..)Lexxx,nu poti sa spui ca nu ai prieteni!Vezi cat de incurajat si de sustinut esti?:) ;) (Unul dintre multele avantaje a site-urilor gen tanarcrestin;) )
   Dar ce te faci atunci cand ai prieteni crestini si tot te simti singur/a?Mie mi se intampla uneori...Eu m-am nascut in Tg-Jiu si am crescut inr-un orasel din apropierea lui,dar acum invat intr-un oras f departe de casa ,unde pot spune ca nu am prieteni.Imi e f greu,avand in vedere ca apuc sa imi vad prietenii si biserica in care am crescut doar in vacante...Partea si mai grea e ca am senzatia uneori c relatiile dintre noi se racesc...nu pentru mine ,ci din partea lor...:(


06/02/07 15:43

   
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06

lexxx a scris:

Acum am 20 de ani si in perspectiva vreau sa ma si caratoresc. Aceasta lipsa de prieteni cu care poti sa vorbesti si sa te incurajezi este foarte grea si de multe ori se intsampla sa-mi pierd speranta si credinta.
As vrea sa va cer niste sfaturi mai ales celor care ca mine traiesc in strainatate.

Eh LEXX... Stii ce e cu singuratatea asta? Ea doare enorm, dar nu omara de tot... Cineva spunea ca nu poti trai langa cineva atat timp cat nu ai invatat sa traiesti singur.... Stii la ce ma gandesc? Singuratea e o cale frumoasa de a invata pe oricine sa pretuiasca acea persoana care ii va fi alaturi... si cand te simti singur gandeste-te ca exista alte persoane care au pe cineva langa si se simt la fel de singure cum te simti u care nu ai pe nimeni...


_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

09/03/07 03:31

   
maryan
membru

Locatie: Pitesti/Romania
Inregistat: 21/02/07

lexxx a scris:

Acum am 20 de ani si in perspectiva vreau sa ma si caratoresc. Aceasta lipsa de prieteni cu care poti sa vorbesti si sa te incurajezi este foarte grea si de multe ori se intsampla sa-mi pierd speranta si credinta.
As vrea sa va cer niste sfaturi mai ales celor care ca mine traiesc in strainatate.



esti intr-o situatie grea si nu e usoara rezolvarea... pt necrestini este aproape de netrecut (vezi atatea depresii, sinucideri, etc.); insa pt noi crestinii nu ar trebui sa fie chiar asa... avem pe Cineva care poate sa ne scape intr-o clipa de singuratate; daca vrei cu adevarat si crezi acest lucru El o va face prin diverse metode: simpla Lui prezenta iti va alunga singuratatea sau iti va trimite prieteni, ocazii in care sa mergi si sa-ti faci prieteni etc.

sa te casatoresti cu motivatia centrata pe ideea sa scapi de singurate este gresit...
s-ar putea ca in loc de una sa apara doua singuratati... trebuie, mai inainte, sa inveti sa traiesti si singur si sa te bucuri si in asemenea momente (de fapt, la drept vorbind, nu esti niciodata singur... El mereu e cu tine!)

si mai e un lucru... ai intrat pe acest forum si dintr-o data ai o multime de prieteni cu care poti comunica, de la care poti primi sfaturi sau carora le poti cere parerea! deci ai atatea posibilitati...;)

Ultima modificare de maryan (09/03/07 10:03)


_______________________________________
Prietenul adevarat iubeste oricand, si in nenorocire ajunge ca un frate. Proverbe 17:17

09/03/07 09:59

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
in singuratate il cunoastem pe Dumnezeu mai bine ca oricand, pentru ca El ne ramane credincios chiar si atunci, oricat de greu ne-ar fi, daca ii cerem ajutorul, El e gata sa ni-l dea, cel mai bun sfat il primim de la cel ce ne cunoaste fiecare particica a inimii , si doar El stie ce e mai bine pentru noi. Chiar de ne e greu de multe ori, Dumnezeu stie ca invatand sa traim in singuratate cu bucurie ne vom putea bucura mult mai mult cand nu vom mai fi singuri. Am simtit pe pielea mea ca daca las starile de moleseala, de tristete sa-mi cuprinda inima, nu-mi va ajuta la nimic. cu putina vointa si multa credinta putem fi fericiti in singuratate :) .

10/03/07 20:33

   
asher
membru

Locatie: Tg-Jiu
Inregistat: 13/07/05

anca4j a scris:

cu putina vointa si multa credinta putem fi fericiti in singuratate :) .


i agree :)


_______________________________________
"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

10/03/07 21:26

   
Krockie
membru

Inregistat: 11/03/07
Buna,ma bucur tare mult ca am descoperit forumul asta.Pt cei care sunt singuri din diferite motive tin sa le spun ca eu sunt una dintre persoanele care a trebuit sa ma obisnuiesc cu ideea ca voi fi singura toata viata.Nu stiu de ce a ingaduit D-zeu sa fie asa.Am 25 de ani si am o boala de piele ,nu se vede nimic atunci cand sunt imbracata dar cu siguranta nimeni nu ar accepta sa traiasca cu o persoana care sufera de asa ceva.Nici macar eu.Cel mai dureros mi se pare faptul ca nu voi putea sa am copii....Mi-au trebuit cativa ani buni sa accept situatia si mi-a fost cu atat mai greu cu cat am fost indragostita si am senzatia ca si persoanei respective ii placea de mine,stiti cum e,in general ne dam seama de lucrurile astea....Dar am facut tot ce am putut sa il ocolesc pt ca chiar nu puteam sa-i spun care e adevarata mea problema.De fapt nu o stie nimeni inafara de mama, de doctori si de Dumnezeu.Nu mai spun ca inima mea a fost pur si simplu zdrobita.M-am intrebat de multe ori de ce m-am nascut si asa mai departe dar citind Biblia mi-am dat seama ca doar Dumnezeu ma poate iubi cu adevarat asa cum sunt si probabil el stie de ce lucrulile sunt asa cum sunt.Am multe motive sa-i multumesc,in primul rand pt familia mea si apoi pt faptul ca nu sunt hadicapata mental ceea ce probabil ar fi si mai grav pt ca as fi o povara pt cei din jur.Din fericire mai am putin si termin facultatea si cred ca Domnul ma va ajuta sa-mi gasesc si o slujba si sa traiesc decent.....dar singura

11/03/07 12:24

   
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
Bine ai venit, Krockie, pe forum.
M-a impresionat mult mesajul tau si, mai ales, credinta ta in Dumnezeu.
Sa stii ca nu esti singura, cel putin, NU aici, pe forumul TC.
Uite un verset care pe mine m-a incurajat intr-un moment din viata mea cand eram foarte singura:
Totuşi, în toate aceste lucruri noi suntem mai mult decât biruitori, prin Acela care ne-a iubit.”  Rom 8:35-37

Ultima modificare de monica (11/03/07 21:17)


11/03/07 21:16

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Krockie sunt sigur ca esti o fata mult mai matura decat cei de varsta ta(nu zic din punct de vedere fizic)... Totusi citind mesajul tau ma durut inima sa vad cum te-ai rasemnat... Stiu cazuri de persoane cu probleme foarte grave de care Dumnezeu sa ingrijit. Astazi cu o viata de casnicie foarte frumoasa...
Te rog... puneti toata increderea in Dumnezeu care sunt sigur ca daca a ingaduit ca tu sa cresti cu aceasta incercare, tot El chiar acum prepara si rezolvarea la problema ta. Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa iti umple "singuratatea" cu binecuvantari minunate...   
p.s. sunt pline orfelinatele de copii chiar foarte mici care asteapta o mama ca si tine...
Sa stii ca mia fost foarte greu sa-ti scriu pentru ca mia fost frica sa nu gresesc... Deci daca am gresit te rog sa ma ierti... God bless you :)


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

11/03/07 22:38

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Dodo are o idee chiar foarte bună. Mă mir că nu mi-a trăznit şi  mie prin cap de la început. Dar o preiau şi o dezvolt un pic.

  Şi eu ştiu un caz, pe o fată necăsătorită care a ajuns să ia copii în îngrijire şi e foarte fericită. Mai alesă că la Dumnezeu nu neapărat copii biologici sunt cei care contează, ci cei prin credinţă. Ţii minte ce i-a zis lui Avraam de înmulţirea seminţei sale şi de ce zicea Pavel cu copiii prin făgăduinţă? Biologia nu e o problemă înaintea lui Dumnezeu.

  Iar despre boli de piele, cunosc o persoană căsătorită care are aşa ceva. Bănuiesc despre ce este vorba.
  Despre căsătorie nu-i obligatoriu să fie cum zici tu. Sunt şi oameni perfect sănătoşi care nu sunt căsătoriţi. Totul ţine de conjunctură, ca să zic aşa. Adică de ce are Dumnezeu pentru tine în viaţa ta. Nu-i obligatoriu ca boala ta să fie cauza pentru care nu te-ai căsătorit sau nu te vei căsători. Şi asta e valabil pentru oricine. Aşa că nu eşti cu nimic mai deosebită de nimeni.

  Deci, dacă vrei copii, poţi să ai. Mai ales femeile au capacitatea de a se dărui sufleteşte unor copii, indiferent de "provenienţa" lor, şi mai ales celor nenorociţi. Nu pot să-ţi dau prea multe detalii, dar acuma nu vorbesc de femei necăsătorite sau fără copii, ci de femei căsătorite, cu copii, la o vârstă înaintată, şi care au luat alţi copii în îngrijire, având pentru ei aceeaşi dragoste.

   Deci am văzut şi cazuri de fete necăsătorite cu copii luaţi în îngrijire, şi de femei sau mame cu copii luaţi în îngrijire. Şi cazuri de succes. Totul depinde de ce vrei tu. Dacă crezi că neapărat trebuie să creşti ceea ce provine din cromozomii tăi... uită-te la ce necazuri au şi cei care au copiii lor proprii biologici. Nimeni nu garantează că cromozomii tăi vor produce ceva bun în viaţă. Numai Domnul poate face să crească ceva bine.

  Ţi-ai pus problema dacă Domnul nu are în plan ca tu să te îngrijeşti de nişte copii pe care El i-a adus pe lume prin cineva, despre care ştie că nu are capacitatea de a se îngriji de ei, şi vrea ca tu să-i creşti? Dumnezeu face adesea asocieri dinastea bizare pentru a ne forma spiritual în a ne supune necondiţionat voii Sale.

  Dacă propunerea venită de la dodo te pune pe gânduri, poţi să te rogi ca Domnul să îţi dea un răspuns în privinţa ei.

  Supcess!

Ultima modificare de Filip. (12/03/07 09:03)


12/03/07 09:03

Site web  
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
Krockie , boala asta poate fi si un test al credintei tale, Dumnezeu e un Dumnezeu care vindeca !!!Te poti gadi la varianta asta si trebuie sa te lupti sa intelegi clar care e voia lui Dumnezeu cu privire la viata ta. Roaga-te mult sa intelegi asta ! GBU

12/03/07 10:02

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 7    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net