TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Biblia si cartile Bibliei/Eclesiastul Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09

UnderZero a scris:

Stii ce ii cel mai si cel mai trist? Ca multa lume nu accepta adevarurile Eclesiastului decat dupa ce experimenteaza ei insisi esecuri. Mandria asta...!


Scrie in Proverbe  ca Dumnezeu Lucreaza pentru ca oamenii sa capete intelepciunea in 2 moduri: prin incercari sau prin citirea din Scriptura.Unii o capata direct cand o citesc, altii trebuie incercati . Nu stiu insa daca e mai vrednic unul decat altul sau au doar structuri interioare diferite .
Eu inca nu mi-am dat seama daca e vorba de "EU" mai mare la unii sau doar au o minte mai intortocheata si nu pot pricepe.


_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

07/07/09 19:37

   
cami
membru

Locatie: here and there :)
Inregistat: 17/07/07
Pastorul Paul Negrut are ceva predici pe marginea acestei carti. Am ascultat din ele si vi le recomand. Se gasesc pe resursecrestine.ro.

Chiar imi place cartea asta :) . Prezinta asa de bine si intr-un mod f realist viata zilelor noastre .. exact asa cum e ea. Cred ca e cartea mea preferata din Biblie :p


_______________________________________
"If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world." - C. S. Lewis

13/07/09 13:19

   
soph`
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/04/09
urmează să facem şi noi la grupa de studiu cartea Eclesiastul, sper să o pot înţelege mai bine :)
....
revin cu ideei.

Ultima modificare de soph` (15/10/09 18:30)


_______________________________________
.say it with a smile.

15/10/09 18:29

   
epicx
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/02/10
Eclesiastul mi se pare o abordare a existentei umane din perspectiva omului. Or din aceasta perspectiva, si dupa ce le-a incercat pe toate, Eclesiastul trage niste concluzii absolut logice, cum ar fi "totul este desertaciune si goana dupa vant" sau "nu este nici o diferenta intre om si bou, din moment ce amandoi isi termina existenta in tarana" etc.
Ceea ce mi se pare cu adevarat important, este nu ramanerea la aceste adevaruri primare si (mult prea) concrete, pe care desi le stim totusi de multe ori nu le constientizam (deci o citire din cand  in cand a eclesiastului mai ales de noi cei tineri mi se pare super ultila) ci concluzia cartii, care cheama omul, si in special tanarul (ca doar suntem pe tanarcrestin :) ) la o raportare la Stapanul divin! Eclesiatul spune (parafrazez): "Bucura-te, fa ce vrei, fii vesel si traieste-ti viata din plin, traieste-ti clipa, fumeaza, fa sex, strange averi, calatoreste si viziteaza multe obiective turistice, aduna multe diplome de matesterate si doctorate,etc numai ca nu uita ca ti-am spus ca totul este desertaciune si goana dupa vant si ...sa stii ca exista o judecata divina. Deci te sfatuiesc solemn sa te raportezi la divin in detrimentul desertaciunii"

Morala mi se pare solemna si superba: INCHEIEREA TUTUROR LUCRURILOR ESTE TEMEREA DE DOMNUL. Si cred ca se cere si de la noi ca sa intelegem antiteza dintre "lucrurile care se vad" si cele "care nu se vad". Adica intre cele efemere si cele eterne.

Este un subiect de actualitate si de mare importanta!

Ultima modificare de epicx (16/02/10 10:13)


16/02/10 10:01

   
epicx
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/02/10
daca te bucuri ca Solomon, care a incercat totul inclusiv "bucuria fiilor oamenilor", atunci e clar ca nu ai bucuria adevarata si sensul corect. Eu cred ca aceasta carte pune fata in fata bucuriile vremelnice, de cele eterne pe care Biblia le reveleaza.

"Ramaneti in bucuria Mea".
"V-am scris aceste lucruri ca bucuria voastra sa fie deplina"
"El privea la bucuria care ii era pusa inainte"
etc


16/02/10 11:14

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

epicx a scris:

daca te bucuri ca Solomon, care a incercat totul inclusiv "bucuria fiilor oamenilor", atunci e clar ca nu ai bucuria adevarata si sensul corect. Eu cred ca aceasta carte pune fata in fata bucuriile vremelnice, de cele eterne pe care Biblia le reveleaza.

Asta e o afirmatie rautacioasa, nu te supara! :rolleyes:

Noi vorbeam de Eclesiastul 11:9, da?
Asta e imediat dupa Eclesiastul 11:8, si inainte de Eclesiastul 11:10. Afirmatia trebuie sa o vezi in contextul in care a fost pusa, pentru ca sa nu-i dai o interpretare proprie, ci aceea data initial.

"Deci": asa incepe versetul 8. Inseamna ca-i o concluzie dupa tot ce a spus pana aici! Adica in viata asta bucura-te responsabil.

Nu acesta este tiparul lumii noastre! Tiparul momentului este:"placeri fara urmari"!

Cap.12 din cartea Eclesiastul cred ca argumenteaza de ce trebuie ca in vremelnicia noastra  sa ne raportam corect la Dumnezeu!

Ultima modificare de OLD TRAIAN (16/02/10 12:19)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

16/02/10 12:12

   
epicx
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/02/10
Old, nu ma supar, dar nu inteleg ce te-a suparat pe tine! Te rog explica.

Eu am inteles ce vrei sa spui tu, si anume faptul ca trebuie sa te bucuri de viata, si ai mare dreptate. Sunt multi crestini care se tarasc si care traiesc o viata posomorata si din inertie, ceea ce nu e normal pentru un crestin.
Dar consider ca, contextul se refera la altceva. DAca ne referim la versetul indicat de tine, atunci el spune asa: "...dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată. "

La ce se refera cand spune:"toate acestea"?

PS: eu ma refeream (si) la contexul cartii

Ultima modificare de epicx (16/02/10 15:11)


16/02/10 15:11

   
polooradea
Exclus

Locatie: oradea
Inregistat: 07/09/09
cel mai mult din eclesiastul imi place 12:12. :)

_______________________________________
multi o ard aiurea..
http://www.youtube.com/watch?v=WLAjvZ2wgUQ

16/02/10 15:14

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net