TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre pacat si mantuire/Harul lui Dumnezeu Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
Kevin Levrone
membru

Inregistat: 24/04/05
Un subiect vast si de o importanta capitala.
Ce intelegeti voi prin harul lui D-zeu?
Este un subiect despre care s-au scris multe, sunt multe interpretari, dar un subiect despre care nu se prea vorbeste sau se predica in biserici (cred ca fratii de la vechile carari stiu de ce !!! ).

Cea mai importanta caracteristica a harului lui D-zeu, este cred eu ca harul aduce mantuire.Sau mai bine zis una deintre cele mai importante features of the grace of GOD.

Your opinion pls?


17/10/06 20:15

   
rubenK2
membru

Locatie: Lupeni, Romania
Inregistat: 15/09/06
Inainte sa ma pocaiesc eram f rau si faceam aproape orice pacat care-l poate face un om din lume. L-am ranit mult pe Dumnezeu si l-am batjocorit o gramda. Totusi El m-a lasat in pace pana am ajuns sa inteleg k nu e bine ce fac eu si m-am pocait. :) ASTA E HARUL LUI DUMNEZEU !!!

Harul este ceva ce Dumnezeu iti da ca sa te intorci la el..un fel de Second Chance ;)


_______________________________________
Libertatea nu e abilitatea de a face ceea ce vrei sa faci...
E puterea de a a face ceea ce trebuie sa faci...

18/10/06 08:14

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Harul este o Persoana: Isus Hristos. ( Daniel Cocar)

Mila inseamna sa nu primesti ce meriti. Har inseamna sa primesti ceea ce nu meriti. Dreptate, sa primesti ce meriti. Ce alegi? ( Daniel Cocar)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

18/10/06 08:23

   
eusunt10
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 04/10/06
sa ne dam destepti... doua cuvinte pentru har folosite in biblie:

1.HESED – dragoste statornica, neprihanire si loialitate. Uni comentatori indica o traducere mai adecvata ar fi: dragostea legamantului. In NT este tradus in gr. ELEOS = mila
2.HEN – favoare, indica o relatie superior – inferior, ceva nemeritat. In NT este tradus gr. CHARIS – iertare umana sau divina.

in romana se traduce mai simplu:  "prost sa fi noroc sa ai"

propun 3 tangente la Har ca sa vorbim un pic de realitate:

1.realatia dintre pacat, lege si har – de care avem nevoie?
2.pocainta si harul – cum putem sa il obtinem?
3.oameni ai harului – unde sunt ei?


_______________________________________
"The beating will stop when morals improves..."

18/10/06 09:27

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
este un CADOU.... atata tot!

Ultima modificare de giany_v (10/07/07 20:34)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

19/06/07 15:00

   
mariana29
membru

Locatie: Ineu Romania
Inregistat: 13/03/08
harul lui D-zeu este libertatea pe care o ai de umbla in poftele lumi,si de a gasii totusi iertare atunci cand cu toata inima vii smerit in fata lui. multumim D-lui ca inca exista in lume Harul LUI

13/03/08 17:38

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

mariana29 a scris:

harul lui D-zeu este libertatea pe care o ai de umbla in poftele lumi(i)

Oare? :rolleyes:

Ultima modificare de OLD TRAIAN (13/03/08 18:04)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

13/03/08 18:01

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
Harul este un dar nemeritat. Doar faptul ca noi suntem inca in viata acum este harul lui Dumnezeu... venind la jertfa Fiului Sau, Domnul Isus Hristos, noi avem harul de a ne numi copii ai Sai... Dar mariana, nu sunt de acord cu tine... si iti spun si de ce... daca tu crezi ceea ce afirmi este ca si cum ai indemna pe ceilalti sa pacatuiasca ca si asa Dumnezeu iarta daca vii la El si iti ceri iertare... viata de pocainta este biruirea firii pamantesti ;)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

03/04/08 20:44

Site web  
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
Eu vad harul lui Dumnezeu ca fiind un act de gratiere al lui Dumnezeu pentru vietile noastre pacatoase. Conditia prin care putem beneficia de har sunt sa ne pocaim de pacate si sa ne cerem iertare. Pasul urmator este sa ne sfintim si sa ducem o viata dupa cum ne indeamna Sfanta Scriptura. Altfel harul isi pierde valoarea.

Harul l-am primit de la Dumnezeu prin Jertfa de pe cruce. Isus a murit pentru pacatele noastre. Depinde de fiecare din noi daca vrem sa-l primim sau nu.


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

20/07/09 10:53

   
mihai
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 21/04/11
Harul are doua aspecte fundamentale:
- una mantuitoare Romani 6.23
- si un sfintitoare Tit 2.13-14
Izvorul ambelor aspecte este puterea lui Dumnezeu descoperita in Hristos fata de noi prin JERTFA si INVIEREA Lui


21/04/11 14:23

   
Mara123
membru

Locatie: Bucuresti, Romania
Inregistat: 28/06/11
Eu cred ca harul lui Dumnezeu a fost cel mai bine descris de mit4jc. Chiar sunt de aceeasi parere cu el. :)

_______________________________________
jocuri logice

28/06/11 13:13

   
summer
membru

Locatie: Arad
Inregistat: 24/06/11

mariana29 a scris:

harul lui D-zeu este libertatea pe care o ai de umbla in poftele lumi,si de a gasii totusi iertare atunci cand cu toata inima vii smerit in fata lui. multumim D-lui ca inca exista in lume Harul LUI

Te iarta daca te lasi de ceea ce ai facut.Nu poti sau mai bine zis nu trebuie sa pacatuiesti in continuare pentru ca exista har.


_______________________________________
always smile

28/06/11 14:29

   
lucianstef
membru

Locatie: Timişoara, Romania
Inregistat: 20/07/11
hm, dupa mine harul e un talent pe care nu multi il au! si talentul nu sa fie obisnuit, (cantat etc) poate chiar talentul de a iubii pe cel ce iti este aproape!

_______________________________________
Jocuri pentru copii

27/07/11 10:42

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Si Dumnezeu il are sau nu? Pentru ca discutia este despre harul lui Dumnezeu.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

27/07/11 11:25

   
lucianstef
membru

Locatie: Timişoara, Romania
Inregistat: 20/07/11
ca bine zice un user de mai sus. Harul este un dar nemeritat dar cu toate acestea Dzeu il ofera.

_______________________________________
Jocuri pentru copii

17/07/12 14:02

Site web  
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net