TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Spalarea picioarelor Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Cand spune ca cine s-a spalat nu mai are nevoie sa-si spele decat picioarele si va fi curat... eu inteleg ca, cine s-a cait/smerit de fapta cea rea nu mai are nevoie decat de mantuirea prin credinta si va fi "imbracat" in curatie prin sangele Mielului (despre acestia sevorbeste in Ap. 7:9-14)

25/08/11 21:36

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

jezzy a scris:

...
Eu nu cred ca era valabila,si asta din motivul ca Iuda nu era curat in restul corpului, ca sa continui metafora.

Eu nu cred ca Iuda era mai nespalat decat altii.

Daca te referi la partea spirituala, aici poti sa tragi ce concluzii voiesti, dar Iisus nu se referea la spiritual cand a zis: "cine s-a scaldat...", ci i-a raspuns lui Petru care nu vedea sensul spiritual, ci doar cel fizic; i-a spus ca nu-i nevoie de baie. Banuiesc ca aveau o traditie a imbaierii inainte de a participa la sarbatoarea pascala.

.Cand spune ca cine s-a spalat nu mai are nevoie sa-si spele decat picioarele si va fi curat, si adauga "voi sunteti curati, dar nu toti" eu trag concluzia ca Iuda nu era curat nici in rest, iar faptul ca si-a curatit picioarele nu l-a ajutat cu nimic.Ma gandesc ca e cam ca oamenii care fac fapte bune si au o aparenta de crestinism, dar care nu au experimentat o nastere din nou autentica.

Sper ca nu te referi la ortodocsi. :D

25/08/11 22:30

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

"Cine s-a scaldat n-are trebuinta sa-si spele decat picioarele, ca sa fie curat de tot; si voi sunteti curati, dar nu toti."(Ioan 13:10)

In conversatia Sa cu Petru, Domnul Isus face referire la botez.

Cine s-a botezat/scaldat o data nu are nevoie s-o faca de fiecare data cand mai pacatuieste, ca sa fie curat, ci este nevoie doar de o spalare/scaldare partiala, spalare a picioarelor, ca greselile/pacatele/murdaria care s-au adunat pe drumul vietii sa fie iertate si spalate atat in relatiile dintr noi cat si in relatia cu Domnul si astfel sa ne putem impartasii cu trupul si sangele Domnului avand astfel parte cu El.

jezzy a scris:

Pur si simplu asta am inteles eu despre spalarea picioarelor, si as fi dispusa sa imi schimb parerea daca se dovedeste ca am gresit.

Nu-mi rezulta ca esti dispusa sa-ti schimbi parerea. De la inceput ai fost chitita pe caracterizari indraznete fata de cei care practica spalarea si in continuare cauti contraargumente la orice dovada care ti se aduce .

jezzy a scris:

Nu, o faci de dragul de a demonstra ca ai dreptate.

Daca vreau sa demonstrez ceva atunci vreau sa demonstrez dreptatea Bibliei, nu a mea. Ca exemplul spalarii picioarelor si porunca ca orice om care-si spune urmas al lui Hristos, sa implineasca acest exemplu, nu-mi apartin.

Te-as ruga, daca mai continui aceasta dezbatere, sa ma scutesti de impresiile tale mult prea subiective si umbrite de prejudecati, legate de intentiile cu care particip la discutiile pe acest  forum, si sa te rezumi strict la subiectul discutiei.

jezzy a scris:

Referitor la ce ai intrebat, da, Petru era curat, pentru ca Insusi Isus o spune:"sunteti curati, dar nu toti".

Era curat, dar nu de tot. Si ca sa fie curat de tot trebuia sa accepte spalarea picioarelor.

Ultima modificare de irlanda (26/08/11 00:50)

26/08/11 00:49

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

OLD TRAIAN a scris:

Eu nu cred ca Iuda era mai nespalat decat altii.
Daca te referi la partea spirituala, aici poti sa tragi ce concluzii voiesti, dar Iisus nu se referea la spiritual cand a zis: "cine s-a scaldat...", ci i-a raspuns lui Petru care nu vedea sensul spiritual, ci doar cel fizic; i-a spus ca nu-i nevoie de baie.

Bineinteles ca ma refer la partea spirituala, ca la aia se referea si Isus.
Adica, daca accepti faptul ca la faza cu "sunteti curati, dar nu toti", se referea la partea spirituala, atunci de ce nu putem fi de acord si ca la partea "cine s-a scaldat..." tot spiritual vorbea?

Sper ca nu te referi la ortodocsi. :D

N-are nici o treaba ortodoxia sau orice alte sisteme religioase cu nasterea din nou si credeam ca ma consideri suficient de cu capul pe umeri ca sa nu presupui asa ceva despre mine.Sunt constienta ca exista ortodocsi, crestini autentici, nascuti din nou, cum la fel de bine pot exista penticostali(doar un exemplu), fara sa se fi intors la Dumnezeu cu adevarat.

irlanda a scris:

In conversatia Sa cu Petru, Domnul Isus face referire la botez.

Nu cred ca face referire la botez, ca daca ar fi asa, ar insemna sa accepti si faptul ca botezul te mantuie(=te curateste), lucru cu care mi se pare ca nu esti de acord.

p.s.ai putea sa o lasi mai moale cu tonul cu care te adresezi, sa nu creada lumea ca ne certam ;)

Ultima modificare de jezzy (26/08/11 13:07)

26/08/11 12:39

irlanda
membru

jezzy a scris:

Nu cred ca face referire la botez, ca daca ar fi asa, ar insemna sa accepti si faptul ca botezul te mantuie(=te curateste), lucru cu care mi se pare ca nu esti de acord.

Nu accept ca scaldarea proriu-zisa de la botez ma mantuie ci accept ca aceasta scaldare ca o implinirea a poruncii Domnului si ca acest semn exterior indica spre realitatea interioara de nasterii din nou si spalarii de pacate, realitate care intr-adevar mantuie.

La fel si in cazul spalarii picioarelor. De la botez, cu certitudine toti mai pacatuim, si prin realizarea spalarii picioarelor intelegem ca avem nevoie de iertarea/marutrisirea lor atat intre noi cat si inainte lui Dumnezeu.

jezzy a scris:

p.s.ai putea sa o lasi mai moale cu tonul cu care te adresezi, sa nu creada lumea ca ne certam

Nu ma luam acum tu pe mine cu "sa o las mai moale cu tonul" cand de fapt tu esti cea care a provocat acest ton.

26/08/11 13:49

jezzy
membru

irlanda a scris:

Nu accept ca scaldarea proriu-zisa de la botez ma mantuie ci accept ca aceasta scaldare ca o implinirea a poruncii Domnului si ca acest semn exterior indica spre realitatea interioara de nasterii din nou si spalarii de pacate, realitate care intr-adevar mantuie.

Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui, dar oricum te invarti in jurul cozii, pentru ca nu trebuie sa imi vii cu ce inseamna botezul, ca stiu foarte bine ce inseamna.Dar ai spus ca Isus vorbea cu Petru despre botez, lucru cu care nu sunt de acord, si nici tu nu esti, pentru ca altfel ai contrazice tot ce ai spus despre botez.Asocierea asta botez-curatire nu exista nicaieri in Biblie, botezul vine dupa curatire.
Domnul Isus spune "daca nu te spal eu , nu ai parte cu mine".Ce ar trebui sa inteleg de aici, ca cei care nu s-au botezat, nu  sunt mantuiti?

26/08/11 16:42

irlanda
membru

Ma invart eu in jurul cozii sau esti tu incapabila sa intelegi?

jezzy a scris:

Asocierea asta botez-curatire nu exista nicaieri in Biblie, botezul vine dupa curatire.

Ti-am spus ce inseamna botezul ca sa pricepi versetul din Ioan 13:10.

Botezul vine dupa curatie/nastere din nou dar este expresia fizica a acestor lucruri. Este expresia fizica a unui cuget spalat/curat/iertat .
Ce nu pricepi de aici?

jezzy a scris:

Domnul Isus spune "daca nu te spal eu , nu ai parte cu mine".Ce ar trebui sa inteleg de aici, ca cei care nu s-au botezat, nu  sunt mantuiti?

Daca nu te spal Eu nu ai parte de impartasirea cu trupul si sangele Meu.

Spalarea de care spune Domului Isus si cu care-l conditioneaza pe Petru, nu face referire la botez, la botez face referire cand spune ca cine s-a scaldat o data nu mai are nevoie decat de o scaldare partiala ca sa fie curat de tot.

Ultima modificare de irlanda (26/08/11 18:14)

26/08/11 17:53

Oblio
membru

irlanda a scris:

La fel si in cazul spalarii picioarelor. De la botez, cu certitudine toti mai pacatuim, si prin realizarea spalarii picioarelor intelegem ca avem nevoie de iertarea/marutrisirea lor atat intre noi cat si inainte lui Dumnezeu.

jezzy a scris:

Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui, dar oricum te invarti in jurul cozii, pentru ca nu trebuie sa imi vii cu ce inseamna botezul

Foarte corect ce a spus irlanda.
jezzy, irlanda face o paralela, explica faptul ca,asa cum nu ritualul ca manifestare fizica/exterioara implineste Botezul, la fel si in cazul spalarii picioarelor. Insusirea lor cu mintea, vointa si inima le valideaza. Cand la nivel rational ai inteles catre ce cheama simbolurile si le adopti ca pe deziderate noi si definitive de viata, harul Domnului va cobora asupra ta si iti va face inima sa freamate pentru ele.
Personal raman convins ca, a primi sa fii spalat inseamna sa recunosti ca nu poti sa te sfintesti singur, ai nevoie de Altcineva cu putere pentru asta ("daca nu te spal Eu , nu ai parte cu Mine"), iar a spala picioarele altora inseamna ca ai ales ca prioritate slujirea aproapelui si nu un loc "deasupra".

Hai sa punem accentul mai degraba pe acest aspect: cum trebuie inteles actul simbolic cu mintea si inima? Sa nu mai ducem o lupta a orgoliilor vis-a-vis de practicarea ori nepracticarea spalatului picioarelor. Se pare ca pentru ritualul spalarii picioarelor (fizic vorbind) avem toti o convingere individuala definitiva si declarata, sa ne-o respectam. Slava Domnului ca nici una din acestea nu este vitala pentru mantuire, deci putem nadajdui toti.

Ultima modificare de Oblio (26/08/11 20:56)

26/08/11 20:55

jezzy
membru

irlanda a scris:

Botezul vine dupa curatie/nastere din nou dar este expresia fizica a acestor lucruri. Este expresia fizica a unui cuget spalat/curat/iertat.

Da, ai dreptate cu asta, dar revin la ce am tot zis pana acum:faptul ca speli picioarele cuiva care nici macar nu are nevoie de asta, nu e expresia fizica a smereniei, oricat de mult ti-ar place tie sa crezi ca e.Prin faptul ca practici spalarea picioarelor, nu faci altceva decat sa reduci ce a facut Isus la un simplu ritual, iar in cazul asta porunca Lui de a actiona in umilinta si dragoste, isi cam pierde forta.

Si nu e vorba aici de nici o lupta a orgoliilor, daca vrei sa practici spalarea picioarelor, e problema ta proprie si personala, insa eu consider ca smerenia si umilinta e un mod de viata.Nu poti sa fii azi smerit, si maine nu.
Acum, stiind ce ai spus despre tigani la un moment dat, as putea sa te intreb: i-ai spala picioarele unui tigan?

28/08/11 15:47

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

irlanda a scris:

la botez face referire cand spune ca cine s-a scaldat o data nu mai are nevoie decat de o scaldare partiala ca sa fie curat de tot.

Adica botezul nu este marturia unui cuget curat ci aproape curat?

28/08/11 21:53

valeriu
membru

Inregistat: 02/01/11

jezzy a scris:

Si eu cred ca Domnul Isus a spalat picioarele ucenicilor, in primul rand pentru ca exista o necesitate fizica(aveau picioarele murdare), dar mai mult decat atat, exista si o necesitate spirituala, in contextul in care ei avusesera discutii despre cine va fi cel mai mare.
Din acest motiv si intreaba Domnul Isus:"Înţelegeţi voi ce v-am făcut Eu?", sau ii spune lui Petru :"ce fac Eu, tu nu pricepi acum".

jezzy!
Aici ai atins răspunsul legat de această practică: spălatul picioarelor.  Cearta care s-a iscat între apostoli L-a determinat pe Isus să le dea acea pildă (Luca 22:24; Ioan 13:15). Ce este trist, este că aproape toate religiile lumii (mă refer la cele creştine), chiar dacă practică spălatul picioarelor, NU au învăţat nimic din pilda lui Isus. Dovada este forma ierarhică din adunare.
      Toţi ştim faptul că darul pe care-l dorim să-l primim de la Dumnezeu, adică viaţa veşnică, nu este condiţionată de picioarele noastre spălate sau nespălate în adunare şi nici dacă spălăm sau nu picioarele cuiva.
    Legea lui Moise a avut destule porunci privitoare la diferite spălări, dar Isus le-a desfiinţat. De ce ar da Isus o nouă poruncă asemănătoare? (Evrei 9:10).

28/08/11 22:07

Oblio
membru

valeriu a scris:

...Cearta care s-a iscat între apostoli L-a determinat pe Isus să le dea acea pildă (Luca 22:24; Ioan 13:15).

Cearta precede "spalarea picioarelor" doar in Luca nu si in Ioan.

valeriu a scris:

Ce este trist, este că aproape toate religiile lumii (mă refer la cele creştine), chiar dacă practică spălatul picioarelor, NU au învăţat nimic din pilda lui Isus. Dovada este forma ierarhică din adunare.

"Voi să nu fiţi aşa. Ci cel mai mare dintre voi, să fie ca cel mai mic; şi cel ce cârmuieşte, ca cel ce slujeşte." (Luca 22:26) Acest verset nu spune ca nu trebuie sa existe carmuitori ori ierarhie (administratie) in Biserica, ci ca atitudinea unui carmuitor sa fie cea a unui slujitor, gata a oferi tot ajutorul si a pune puterea de care dispune spre folosul celor mai mici decat el. E drept ca sunt putini cei care inteleg sa adopte din inima o astfel de atitudine.

Ultima modificare de Oblio (29/08/11 13:28)

29/08/11 13:26

jezzy
membru

Oblio a scris:

Cearta precede "spalarea picioarelor" doar in Luca nu si in Ioan.

Daca Ioan nu vorbeste despre cearta, nu inseamna ca nu s-a intamplat.In Ioan nu se vorbeste nici despre Cina.

29/08/11 13:34

irlanda
membru

jezzy a scris:

faptul ca speli picioarele cuiva care nici macar nu are nevoie de asta, nu e expresia fizica a smereniei, oricat de mult ti-ar place tie sa crezi ca e.

Faptul ca nu speli picioarele cuiva, nu e expresia fizica a smereniei, oricat de multa smerenie pretinzi tu ca ai.

jezzy a scris:

Prin faptul ca practici spalarea picioarelor, nu faci altceva decat sa reduci ce a facut Isus la un simplu ritual, iar in cazul asta porunca Lui de a actiona in umilinta si dragoste, isi cam pierde forta.

Asta-i o placa negandita pe care o pun cei care se cred mai smeriti daca nu practica spalarea picioarelor...

Prin faptul ca nu practici spalarea picioarelor, nu faci altceva decat sa  ignori o porunca a Domnului.

Daca prin impliniea pratica a acestei porunci anulezi umilinta si smerenia pe care le cere Domnul de la noi, inseamna ca si atunci cand te-ai boitezat sau cand te impartasesti cu trupul si sangele Lui, anulezi insemnatatea lor teoretica.

jezzy a scris:

e problema ta proprie si personala, insa eu consider ca smerenia si umilinta e un mod de viata.

Si cu ce anuleaza implinirea practica a acestei oranduiri modul de viata in umilinta si smerenie?

Esti mai smerita si umila daca nu practici spalarea picioarelor? Sau sint mai ptin smerita si umila daca o practic?

jezzy a scris:

Nu poti sa fii azi smerit, si maine nu.

Ete fleosc....Adica tu vrei sa-mi spui mie ca esti smerita secunda de secunda?!?

Poti sa fii azi smerit si maine din cauza nevegherii si nu-ti mai incapi in piele de orgoliu. Sa fii smerit si alte caracteristici ale unui credincios, inseamna o lupta de o viata inteaga in care nu intotdeauna iesi invingaor.

Pentru ca traim inca in  trupurile acestea de carne supuse firii pamantest.

valeriu a scris:

Ce este trist, este că aproape toate religiile lumii (mă refer la cele creştine), chiar dacă practică spălatul picioarelor, NU au învăţat nimic din pilda lui Isus.

Si mai trist este ca cei care desi nu implinesc aceasta pilda a lui Isus isi fa iluzii ca au invatat ceva din ea. Tu crezi ca poti sa inveti ceva din aceasta pilda, neimplinind-o sau mai degraba implinind-o?

Arch a scris:

Adica botezul nu este marturia unui cuget curat ci aproape curat?

Botezul este marturia unui cuget curat de tot. De la botez incoace, cugetul se mai mudareste si are nevoie de o spalare partiala, ca sa fie curat de tot cum a fost la inceput.

29/08/11 20:53

valeriu
membru

Inregistat: 02/01/11
Dragii mei! Bineînţeles că am ceva de învăţat din acea pildă, dar o consider în continuare o pildă, nu o poruncă. O poruncă demnă de urmat găsim pe urma acestei pilde: Ioan 13:34, 35.  „Vă dau o poruncă nouă: Să vă iubiţi unii pe alţii; cum v-am iubit Eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii.
Prin aceasta vor cunoaşte toţi că sunteţi ucenicii Mei, dacă veţi avea dragoste unii pentru alţii.”

Şi aceasta este o poruncă? –  Luca 22:36  “Şi El le-a zis: „Acum, dimpotrivă, cine are o pungă, s-o ia; cine are o traistă, de asemenea, s-o ia; şi cine n-are sabie, să-şi vândă haina, şi să-şi cumpere o sabie.” Ar trebui să ne cumpărăm sabie?

29/08/11 22:43

Oblio
membru

jezzy a scris:

Daca Ioan nu vorbeste despre cearta, nu inseamna ca nu s-a intamplat.In Ioan nu se vorbeste nici despre Cina.

Jezzy, de ce isinuezi ca as sustine asa ceva? Daca recitesti postarea mea cu atentie, vei vedea ca se vrea a fi o simpla erata la ce a scris Valeriu (probabil in graba), Ioan 13:15 nu vorbeste despre cearta (nu am spus ca nu a avut loc), si a doua legata de ierarhie, nu forma ierarhica face nula invatatura din pilda ci poate atitudinea ierarhilor (acolo unde este cazul)

30/08/11 19:50

jezzy
membru

Oblio a scris:

Jezzy, de ce isinuezi ca as sustine asa ceva?

E greseala mea, ca nu am citit cu atentie.Scuze.

irlanda a scris:

Faptul ca nu speli picioarele cuiva, nu e expresia fizica a smereniei, oricat de multa smerenie pretinzi tu ca ai.

Ia nu ma mai parafraza, ca ajungem la situatii ridicole, precum asta.Eu nu am zis nicaieri si nici nu sustin ca faptul ca nu spal picioarele ma face mai smerita.Daca sunt smerita sau nu, o stie Dumnezeu.De fapt, cam asta e si ideea:in momentul in care incepi sa vorbesti despre propria-ti smerenie, e cam dusa pe apa sambetei.

irlanda a scris:

Prin faptul ca nu practici spalarea picioarelor, nu faci altceva decat sa  ignori o porunca a Domnului.

Apropo de implinirea poruncilor, ia zi-mi, te rog, de cate ori ti-ai taiat mana sau ti-ai scos ochii, ca sa implinesti porunca din Matei 18:8-9.

irlanda a scris:

Esti mai smerita si umila daca nu practici spalarea picioarelor? Sau sint mai ptin smerita si umila daca o practic?

Pai e tocmai ce am spus eu de la inceput:practicarea sau nepracticarea spalatului picioarelor, nu influenteaza cu nimic viata ta de smerenie.

Ultima modificare de jezzy (30/08/11 23:02)

30/08/11 23:00

irlanda
membru

jezzy a scris:

Ia nu ma mai parafraza, ca ajungem la situatii ridicole, precum asta.Eu nu am zis nicaieri si nici nu sustin ca faptul ca nu spal picioarele ma face mai smerita.

Nu zau...uite ca am chef sa te parafrazez pentru ca prin faptul ca-i numesti pe cei care spala picioarele fatarnici sau nesmeriti se subantelege ca-i consideri pe cei care nu o practica sinceri sau smeriti. Logic. N-o mai da la intors acu'.

jezzy a scris:

Apropo de implinirea poruncilor, ia zi-mi, te rog, de cate ori ti-ai taiat mana sau ti-ai scos ochii, ca sa implinesti porunca din Matei 18:8-9.

(ca tot vorbeai de situatii ridicole...)

De multe ori mi-am taiat mana si mi-am scos ochii.

jezzy a scris:

practicarea sau nepracticarea spalatului picioarelor, nu influenteaza cu nimic viata ta de smerenie.

Totusi, sa speli cuiva picioarele este intr-o oarecare masura o dovada de smerenie.

Practicare sau nepracticarea spalatului picioarelor nu trebuie sa influenteze ceva ci este rezultatul influentei pe care o are sau nu intelegerea exemplului Domnului Isus de a fi slujitorii tuturor.

01/09/11 00:15

jezzy
membru

x

Ultima modificare de jezzy (01/09/11 19:33)

01/09/11 11:22

Old
Moderator

Mai fetelor,

cred ca depasiti putin si cadrul si tonul discutiei.

Mai bine sa discutam pe tema; chiar daca e polemica, combatem ideile nu persoanele.

01/09/11 18:35

jezzy
membru

Ok, ai dreptate.Eu m-am potolit.

Ultima modificare de jezzy (01/09/11 19:32)

01/09/11 19:31

summer
membru

Inregistat: 24/06/11
Cata "cearta" de la spalarea picioarelor.Ne este ata de greu sa spalam picioarele fratilor sau surorilor noastre? La noi in biserica se practica spalarea picioarelor.Sincera sa fiu pana sa citesc acest subiect nici nu m-am gandit ca sunt biserici in care acest act se considera nesemnificativ.

02/09/11 13:10

Old
Moderator

Uneori trebuie spalarea picioarelor ...cu sapun. :D :D

02/09/11 13:48

summer
membru

Inregistat: 24/06/11
Imi vine greu sa cred ca unii vin murdari la cina si trebuie "lustruiti" bine :)

Ultima modificare de summer (02/09/11 13:56)

02/09/11 13:56

Old
Moderator

Nu "lustruiti", ci "sapuniti" :D :D. Daca toti ar fi curati, spalarea picioarelor ar fi lipsita de sens.

02/09/11 15:44

Pagini:  1 2 3 4 5    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la