TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Muzica romaneasca crestina Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 8
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
Cum vi se pare muzica romaneasca crestina?
Sunt cativa artisti care promit:
Pur si simplu, Electric, 3,2,1, imi cer scuze daca am omis pe cineva.
Mi-ar placea sa se cante mai multe cantece originale, nu doar traduceri.
Astept cu interes parerea voastra.
Fiti binecuvantati!


16/03/05 11:50

   
fish_Drei
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc, Romania
Inregistat: 16/03/05
sa nu discutam nume... hai sa ne "agatam" putin in general de muzica crestina din ro... :)

_______________________________________
b ready!

18/03/05 14:26

   
aditzuro
membru

Locatie: Arad
Inregistat: 18/03/05
parerea mea ca cea mai originala trupa este BORN AGAIN!
nici o traducere. in plus si ca stil muzical nu imita pe nimeni.


18/03/05 23:52

   
lauryka
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 15/03/05
in primul rand cred ca muzica crestina tre' sa fie aia care il lauda pe dumnezeu ...apoi contemporana, depinde de gusturi , de biserica , de pastor si membrii ei ...cel ami mult conteaza sa primim mesajul cantecului ...si privitor la muzica din ro ...e faina , dar ar fi si mai faina daca nu ar fi asa multe copii;nu ca nu imi place muzica straina , ba din contra imi place ff mult dar hai sa fim si noi putin originali ...doamne ajuta :)...

_______________________________________
Live each day as if you are the only Bible some people will read.

19/03/05 00:12

   
fish_Drei
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc, Romania
Inregistat: 16/03/05
muzica buna e muzica originala, dupa parera mea... sa nu se inteleaga gresit... nu tot ce e original e bun .. :) acu' hai sa fim serioshi... insa aici e vorba de doua stiluri de muzica crestina... worship (de inchinare) si de spectacol... (nush daca m-am exprimat corect aici..) nu puteti sa condamnati oamenii care copie muzica pe care o aud... bine-nteles pt worship, si o aduc intr-o biaserica sau alta... k la cate bis avem prin ro... fiecare sa aiba melodiile ei de worship, am avea cam 904387202374982349823496 de piese in lb romana... nu ca ar fi rau dar... come on! --- si in leg cu trupele care o fac mai mult de spectacol... originalitatea e cheia... parerea mea! :P

_______________________________________
b ready!

19/03/05 15:21

   
dbogdan
membru

Locatie: Chicago,USA
Inregistat: 21/03/05
Vreau sa va salut pe toti... si cred caci o sa vb mai des pe net..
Cred ca le-ar prinde bine si la Romani sa mai compuna melodi si iei si versuri... Dar nu numai cea contemporana este tradusa dar si cea veche... am auzit foarte multe melodi vechi in limba engleza...

Si cred caci totusi exista ceva special in melodiile americane care sunt traduse in multe tari si lmibi ceea ce nu se poate explica... De exemplu cand am avut conventia de tineret s-a pus o problema cand am organizat programul si intrebarea a fost aceasta :
Dar daca mai multe formatii v-or dori si cante aceeasi cantare nu ar trebui sa le spunem sa o schimbe sa nu fie tot aceeasi melodie sa nu se plictiseasca tinerii?
La care Pastorul a raspun: "Nicidecum melodiile care sunt cantate si simt sa fie cantate de mai multi tineri si formati au un motiv in spatele lor de ce sunt asa populare. " Si asa a fost celebra cantare Here I am to worship ma gandesc tradusa sub numele de Lumina Lumi cred. Deci aceasta cantare a fost cantata ca si cum s-ar fi cantat pentru prima data...

O cantare inspirata de Duhul Domnului care aduce zeci de mi de oameni in inchinare a fost data pentru intreaga Biserica de pe tot pamantul fiinf nelimitata de limba sa originala... Este ca o carte buna care este tradusa de exemplu The purpose driven life- Rick Warren tot asa si o cantare poate sa fie oferita pentru toata lumea caci uneste oamenii de prentutindeni este ca si Biblie oferita universal...

Numai Bine.


21/03/05 09:44

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
muzica trebuie sa ii aduca lauda lui Dumnezeu...in primul rand
    Daca e originala sau tradusa...si asta e important - optez totusi pt cea originala, adica sa 'munceasca' artistii mai mult....insa si traducerile de calitate sunt binevenite :)
    fiti binecuvantati!


21/03/05 16:36

   
dbogdan
membru

Locatie: Chicago,USA
Inregistat: 21/03/05
Nu este vorba de predica... Dar din experinta altora poti invata multe lucruri... Eu am crezut caci aceasta experienta relatata scurta era buna pentru subiectul acesta...  Inca aici nu este greu daca am scris 30 de randuri la alt subiect am scris 40 sa vezi acolo oboseala  iti i-a in jur de 1 minut in plus :P :)

Acum serios este bine de multe ori sa expunem ce au patit alti sa putem invata de la iei si sa ghidam viata noastra. UN proverb romanesc spune : Omul destept invata din greseala altora. Omul obisnuit si simplu invata din greselile lui. Si cel prost nu invata din greselile nimanui.

Anca tradusa sau netradusa cantarea daca este insuflata de Dumnezeu este buna. Dar cand faci bani  cantand in cazul 321atunci exista o problema daca numai se traduce si in rest lenevim...

Numai bine,
GBU.

Ultima modificare de dbogdan (22/03/05 10:24)


22/03/05 03:41

   
m3diator
admin

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 08/12/04
nu vreau sa discut aici nume sau altceva.. insa muzica romaneasca cam lasa de dorit, or este copiata or cea care se vrea originala nu prea are multa originalitate si lasa de dorit or la partea de versuri or la melodie. oare este mai usor sa copiezi pe altii si sa reproduci ce fac ei?? se pare ca da, din nefericire.
sunt totusi unii care sunt originali in muzica lor si au toata aprecierea mea, din nou..nu vreau sa spun nume aici :)

personal prefer muzica in engleza ptr ca e mul mai faina (asta ptr ca o inteleg :D), totusi e placut cand esti printr'o tabara sau ceva intalnire unde sunt prezenti oameni din diferite nationalitati si e asa de bine cand pot canta toti aceeasi cantare - fiecare in limba lui, este oarecum asemanator cu ce va fi in Ceruri, mi se pare, nu? cand vom canta toti lauda lui Dumnezeu.

astept si alte pareri aici, vreau sa precizez ca este un forum cu discutii libere in/prin/din care vrem si dorim sa invatam cat mai mult. daca e nevoie de discutii contradictorii e ok dar hai sa nu ne certam ok? cat despre cat de lungi sa fie raspunsurile - ei bine, sa fie cat mai condensate posibil, chiar daca inseamna si 50-80 randuri :) prin asta am spus tot nu? stiu ca intelegeti. be blessed!


22/03/05 13:35

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
Personal, am experimentat de multe ori bucuria de a canta aceeasi cantare, si... in ceruri, dupa cum a zis si m3diator, vom canta toti lauda lui Dumnezeu. Muzica in engleza are lucruri de valoare, pe care le-am putea folosi si noi...acum depinde de fiecare ce si cum intelege ...
    Intr-adevar, muzcia romaneasca lasa de dorit, si sper sa se ridice formatii noi care sa valorifice tot ce a pus Dumnezeu mai bun in ei... si sa fie originali in sensul bun al cuvantului :). exista totusi cateva formatii care au aceste calitati, dar se poate mult mai mult!
   intrebarea ar fi ce putem face noi??
fiti binecuvatati!


22/03/05 15:52

   
lavinia
membru

Locatie: timisoara, Ro
Inregistat: 26/03/05
Salut...n-am citit chiar toate mesajele de aici...totusi vreau sa zic si eu ca cele mai faine worship songs pe care le-am auzit sunt compuse de americani.Si...sunt grozave si cantate in romaneste in bisericile noastre.Chiar si traduse...sunt f profunde si ne conduc in inchinare...ceea ce e destul de important...
Numai bine... sa va faca Domnul!:)


_______________________________________
"Fara Dumnezeu, fara credinta, omul devine un animal rational care vine de nicaieri si merge spre nicaieri." tutea

28/03/05 00:24

   
mates
membru

Locatie: Codlea, Romania
Inregistat: 29/03/05
NU am citit tot ce scrie aici, dar daca ati canta ati vedea altfel lucrurile ...
Oricum, nu conteaza ca e traducere, ca nu, ca e originala, ca nu, ca e copiata, ca nu, si asa mia departe, conteaza atitudinea celui care canta ce canta si cat de mult simte el ce canta, si ce scopuri are, asta conteaza, restul sunt mofturi de-alea noastre, gusturi si pretentii, care nu le acuz.
Mie poti sa imi dai vinete cu maioneza facute cel mai mare bucatar, ca eu daca gust vomit, la fel e in muzica, fie ea de orice fel...


_______________________________________
"Forma si aparenta sunt mai importante ca esenta?"

29/03/05 14:25

Site web  
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
pai..cam asa e mates...muzica nu are nici o valoare daca nu e parte din viata personala a fiecaruia...in romana, engleza, chineza...etc..
   eu cant mult si ma ajuta.atat in relatia mea cu Dumnezeu, cat si in viata de zi cu zi.
As lansa o provocare...sa apreciem mai mult ce avem ;)...si daca sunt unii prea mofturosi...si nu gasesc mai nimic bun...in muzica romaneasca de ex, sa inceapa sa cante ei, sa compuna versuri melodii ;)
  fiti binecuvantati!


29/03/05 22:18

   
fish_Drei
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc, Romania
Inregistat: 16/03/05
tocmai am venit de la conferinta peniel si ma doare sa zic ca... muzica rom de worship ar trebui sa ia o turnura noua... ca din '98 pana acuma... tot asha e.. (ar trebui sa fie o muzica ce prograseaza... nu?

_______________________________________
b ready!

30/03/05 17:11

   
mates
membru

Locatie: Codlea, Romania
Inregistat: 29/03/05
Da ma tylerjpdurden (Cristi :-)), io nu vorbesc de drepturi de autor, ca tu faci un album cu traduceri si iei banii care erau ai altora, stiu bine cum stau lucrurile , trec peste asta si vorbesc de esenta lucrurilor (citeste mai jos sub linie)...

fish_drei, deasupra ta a scris anca4cj o chestie foarte desteapta. La ce te referi, ca n-a progresat muzica romaneasca, sau nu e la nivelul din USA?

Apropo, uite ce am scris eu, mersi ca ma oprobi:
<<NU am citit tot ce scrie aici, dar daca ati canta ati vedea altfel lucrurile ...
Oricum, nu conteaza ca e traducere, ca nu, ca e originala, ca nu, ca e copiata, ca nu, si asa mia departe, conteaza >ATITUDINEA< celui care canta ce canta si cat de mult simte el ce canta, si ce scopuri are, asta conteaza, restul sunt mofturi de-alea noastre, gusturi si pretentii, care nu le acuz.>>

La ce te referi cand zici ca "IAU BANI DE LA CANTARI"

Ultima modificare de mates (31/03/05 10:19)


_______________________________________
"Forma si aparenta sunt mai importante ca esenta?"

31/03/05 10:08

Site web  
fish_Drei
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc, Romania
Inregistat: 16/03/05
pai credeti-ma ca si yo cant mult! :) si ascult mult.. in toate lucrurile trebuie sa existe un element surpriza.. intr-o relatie de exemplu atunci daca doi oameni se cunosc prea bine unu' pe altu' parca se raceste tot... nu mai exista nimic ce sa descoperi. asha e cu muzica de worship in romania.. nu ca trebuie sa fie spectacol peste tot pe unde mergem dar... come on! tot asha e... tobele prea amplificate(de parca nu-i de-ajuns ca le auzim, trebuie sa le simtim :) nu zic asta ca sa fiu rau.. chiar recunosc ca fara tobe nu se prea poate.. instrumental super, voci nu prea(shtiu ca e greu live, dar din nou, come on!)... mai scriu dar n-am timp acuma

_______________________________________
b ready!

31/03/05 16:01

   
fish_Drei
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc, Romania
Inregistat: 16/03/05
http://users.skynet.be/fa997110/dacia.gif cam asha trebuie sa arate muzica din ro! :)

_______________________________________
b ready!

31/03/05 16:04

   
fish_Drei
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc, Romania
Inregistat: 16/03/05
hmmm.. trebuie sa scriu mai atent ca nu ma'ntelege lumea..
ish_Drei a scris:
asha e cu muzica de worship in romania.. nu ca trebuie sa fie spectacol peste tot pe unde mergem dar... come on! tot asha e...(TOT ASA E=MUZICA [] SI APOI VENEA O PAUZA) tobele prea amplificate(de parca nu-i de-ajuns ca le auzim, trebuie sa le simtim [...] bla bla bla... nu ma referam ca tobele sunt date tare pt spectacol... si apoi se vede ca n-ai fost lapeniel...(imi plac tobele f mult dar sa se auda de parca dadeai intr-o punga goala din cauza ca era data toba mare prea tare... laso'n colo de treaba... respect total cantaretilor... cred ca au fost sunetishii de vina... :)


_______________________________________
b ready!

31/03/05 18:25

   
dino_ramsy
membru

Locatie: Suceava
Inregistat: 21/03/05
For  fish_Drei : trebuie sa recunosc ca e o gluma buna!!! (ma refer la adresa aia trimisa cu vreo 3 mesaje in urma cand te refereai la aspectul muzicii crestine ro)

   Trecand la lucruri mai serioase am sa-mi spun si eu parerea referitor la muzica romaneasca crestina. E adevarat ca exista pseudoartisti care nu prea stiu altceva decat sa faca traduceri si sa copieze pe altii, insa sunt si alte persoane a caror munca(muzica) trebuie apreciata ca fiind originala si de valoare.
   Vorbind de originalitate cred ca e bine sa mentionez conceptia lui Eugen Lovinescu; cu toate ca el se referea la literatura cred ca urmatoarea idee poate fi adoptata si in domeniul muzicii. El spunea ceva de felul ca : "fiecare artist incepe sa creeeze prin a imita pe un altul". Si aceasta imitarea se poate observa cel mai adesea  in stilul muzical abordat. Legat de muzica in sine (de linia melodica) trebuie sa avem in vedere faptul ca exista doar 7 note muzicale + 5 semitonuri din care se formeaza acordurile, gamele etc., iar stilurile muzicale isi au fiecare masura  si ritmurile lor specifice; in consecinta nu ar trebui sa asteptam prea multa originalitate la acest nivel. Insa cred ca se poate lucra f mult la versuri si aici chiar trebuie sa fim  mai exigenti, (nu doar  versuri de "umplutura" si pt rima). Cat despre interpretarea vocala, multumim lui D-zeu ca cel mai ades ne-a dat timbre vocale distincte si astfel i se poate imprima unei cantari (piese) o nuanta specifica, faina si lipsita de monotonie. Ma dezgusta insa de multe ori exagerarea pe care unii interpreti o fac prin "floricele" lipsite de valoare artistica.
     Fiti intelepti, originali si binecuvantati!

Ultima modificare de dino_ramsy (01/04/05 01:59)


31/03/05 18:29

   
dino_ramsy
membru

Locatie: Suceava
Inregistat: 21/03/05
For fish_Drei & tylerjpdurden:   lasati-o mai moale, fratilor cu discutiile in contradictoriu bazate pe maruntisuri dintr-astea. Nu cred ca folosesc cuiva, ba inca mai faceti pe altii sa piarda timp citind aceste mesaje fara a putea lua ceva din ele. V-as reminti de o sugestie de-a lui fyn_festus: daca aveti de rezolvat astfel de neintelegeri folositi e-mail-urile!
  Multam' pt intelegere si sper sa nu fie cu suparare!


01/04/05 02:37

   
mates
membru

Locatie: Codlea, Romania
Inregistat: 29/03/05
Ma, cristi, tyler, ziceai pe pagina 1 ca 321 ia bani cand canta...

Ma, ii inteleg perfect, si o sa vezi, citeste acum cu ochii deschisi, sa vezi ca asa va fi si in situatia ta ! ! ! ! Ai sa vezi ca o sa cresteti in nivel cu trupa voastra si nu o sa fiti doar o trupa care canta o saptama pe an in concert, si o sa fiti chemati peste tot si ai sa vezi ca o sa gandesti altfel.

Oamenii aia nu fac altceva decat muzica, din ce sa traiasca??? Asta e "cariera" lor, si 2, cand o sa ii vad ca vin la concert cu BMWul o sa ii acuz...

Cum altii dau la sapa si iau bani si traiesc, trebe sa fie si ceva asemanator in situatia lor, si nu ma refer numai la ei ca sunt o groaza...
Daca fac asta doar penru bani, asta e alta treaba, si n-are rost sa discutam pentru ca n-avem de unde sa stim, dar daca nu e exclusiv pentru bani atunci e alta treaba...

Tine mine ca si tu o sa fi la fel, numai ca mai intai trebe sa ajungi la nivelul lor...

Ciao :)


_______________________________________
"Forma si aparenta sunt mai importante ca esenta?"

01/04/05 11:43

Site web  
fish_Drei
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc, Romania
Inregistat: 16/03/05
ok.. hai ca nu o sa va mai scriu de acuma d loc... k tot vad ca nu ma'ntelege nimeni... dar oricum ultimele cuvinte sunt: CUM CREDETI CA POATE SUPRAVIETUI O TRUPA CARE AVANSEAZA FARA UN SUPORT FINANCIAR? MAN.. or fi romanii mai descurcareti si fara bani.. dar nici chiar asha, mai! mai rau e de aia care vor cam mult si totdeauna! dar nu e cazu 321! va zic yo!

_______________________________________
b ready!

01/04/05 16:37

   
fish_Drei
membru

Locatie: Campulung Moldovenesc, Romania
Inregistat: 16/03/05

dino_ramsy a scris:

For fish_Drei & tylerjpdurden:   lasati-o mai moale, fratilor cu discutiile in contradictoriu bazate pe maruntisuri dintr-astea. Nu cred ca folosesc cuiva, ba inca mai faceti pe altii sa piarda timp citind aceste mesaje fara a putea lua ceva din ele. V-as reminti de o sugestie de-a lui fyn_festus: daca aveti de rezolvat astfel de neintelegeri folositi e-mail-urile!
  Multam' pt intelegere si sper sa nu fie cu suparare!


rolul unui forum e ca fiecare sa-si spuna parerea.. si totul trebuie sa decurga in contradictoriu.. :) ca altfel nu se mai numea forum..!


_______________________________________
b ready!

01/04/05 16:40

   
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05

tylerjpdurden a scris:

Paul:
   Noi chiar daca o sa fim in situatia lor NU O SA LUAM BANI. Sigur ca pentur a ajunge la un concert in Cluj de exemplu va fi nevoie ca cei care ne-aui chemat sa ne plateasca drumul, mancarea, cazarea si daca vor sa ne dea bani pentru cantat sa ne dea e problema lor dar noi nu o sa luam bani. Da, ai dreptate, o sa am alta atitudine probabil dar pana atunci...:)


cum adica nu o sa luati bani?...din ce vreti atunci sa traiti?...de unde o sa aveti bani pentru echipament??!!

gandeste-te bine la ce vrei...recunosc ca dorinta ta este una de apreciat insa cam nerealista

...si sa stii ca Dumnezeu nu este impotriva cantaretilor sau pastorilor care castiga ceva bani in urma lucrarii pe care o fac...citeste  1 Corinteni 9:7-14


01/04/05 18:01

   
mates
membru

Locatie: Codlea, Romania
Inregistat: 29/03/05
Daca echipamentul de la tabara inseamna "foarte bine", atunci :D

Ma, nu vreau sa te atac, dar gresesti! Stiu ca in inima ta e o dorinta buna, si eu o am si discut mult cu baietii chestiile astea, cateodata chiar ne contrazicem dar asculta-ma ca si TU o sa fi in situatia asta! Asta in cazul in care evoluati, pentru ca nivelul la care sunteti nu e unul unde sa ai pretentii la bani, dar ma incolo... oricum, o sa imi dai dreptate...

Ciao


_______________________________________
"Forma si aparenta sunt mai importante ca esenta?"

04/04/05 13:48

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 8    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net