TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Teste si probleme logice/Teste de inteligenta Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 6
dave4jc
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 24/03/05
Testul de inteligenta al lui Einstein

Prezumtii:
1. Exista 5 case fiecare de alta culoare.
2. In fiecare casa locuieste o singura persoana, fiecare de alta nationalitate
3. Fiecarui locatar ii place o anumita bautura, fumeaza o anumita marca de tigari si detine un anumit animal de casa.
4. Nici una din cele 5 persoane nu bea aceeasi bautura, nu fumeaza aceeasi marca de tigari, si nu detine acelasi animal de casa.

Se dau urmatoarele:

a.Britanicul locuieste in casa rosie.
b.Suedezul are un caine.
c.Danezul bea cu placere ceai.
d.Casa verde se afla in stanga casei albe.
e.Locatarul casei verzi bea cafea.
f.Persoana care fumeaza Pall mall are o pasare.
g.Locatarul casei din mijloc bea lapte.
h.Locatarul casei galbene fumeaza Dunhill.
i.Norvegianul locuieste in prima casa.
j.Fumatorul de Marlboro locuieste langa cel care are o pisica.
k.Locatarul care are un cal locuiste langa cel care fumeaza Dunhill.
l.Fumatorul de Winfield bea bere.
m.Norvegianul locuieste langa casa albastra.
n.Germanul fumeaza Rothmans.
o.Fumatorul de Malboro are un vecin care bea apa.

Intrebare:
“- Cine are acvariul cu pesti ???”

Albert Einstein a conceput acest test in secolul trecut . El sustinea ca 98% din populatia globului nu sunt in stare sa rezolve acest test.

Sigur ca poti cauta raspunsul undeva pe net dar asta inseamna ca faci parte dintre cei 98% care nu pot rezolva acest test. Oare nu ai vrea sa faci parte dintre cei 2%?!

Ultima modificare de dave4jc (08/05/05 16:19)


08/05/05 16:10

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
eu l-am facut mai demult , dar nu va spun... :D...oricum, e interesant...toata smecheria este sa faceti tabele, si apoi totul e mult mai usor ;)...spor

Ultima modificare de anca4j (07/02/15 20:26)


08/05/05 16:14

   
Fyn
membru

Locatie: Suceava, Romania
Inregistat: 16/03/05
Mai, da la acest test tre de luat si in considerare chestii de afinitate si alte chestii de relatii? Spre exemplu ca nu se intzelege cainele cu pisica si deci nu pot sa fie vecini, sau ca e facuta cafeaua din apa ....samd
sau tre de luat numa ceea ce e scris aici?


_______________________________________
Verbum Domini Manet In Aeternum...
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita...

09/05/05 16:02

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
trebuie luat numai ceea ce este scris....
sunt date suficiente pt a afla raspunsul ;)

Ultima modificare de anca4j (24/09/05 21:08)


09/05/05 16:50

   
prodeus
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 27/06/05
ordinea pe tabelul final este
culori: galb, albastru, rosu, verde, alb
nationalitate: norvegian, danez, britanic, neamt, suedez
bautura: apa, ceai, lapte, cafea, bere
tigari: Dunhill, Marlboro, Pall Mall, Rothmans, Winfield
pet: pisica, cal, pasare, pesti, caine

pestii sunt la neamt, bineinteles


_______________________________________
let there be truth

01/07/05 11:33

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
bv prodeus :)

01/07/05 20:54

   
little-angel
membru

Locatie: timisoara, romania
Inregistat: 16/08/05
si mie mi-a iesit testu' tot asa, doar ca la mine ordinea caseloe e: galben, albastru. rosu, alb si verde si prin urmare si celelalte chiestii au ordine putin schimbata ..cred ca pe mine m-o derutat chieste cu casa verde in stanga celei albe... acu' depinde cum gandesti...depinde din ce perspectiva te uiti: ori din perspectiva ta, ori din perspectiva casei! in fine...sper c-ai inteles... eu totusi sustin ca trebuia sa te uiti din perspetiva casei :p!
in orice caz raspunsul e agelas: germanul, locuitorul casei verzi are pestii!

Ultima modificare de little-angel (24/09/05 19:34)


_______________________________________
do your best, God will do the rest!

24/09/05 19:32

   
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05
pentru cei ce nu se impaca cu pixul si hartia pe site-ul sugerat de anca4j http://fun.vipnet.ro/joc.php se gaseste acelasi test sub numele de "A cui e veveriţa ?"
Hmm ... cei ce ati rezolvat testul cum va simtiti stiind ca va incadrati in acel restrans grup de 2%(cu aproximatie) al pamantenilor inteligenti? :D


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

27/01/06 10:02

Site web  
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
Wow, suteti destepti! :D    Eu l-am vazut  pe alt forum mai demult si am incercat sa il fac, dar nu am reusit ... :P

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

09/11/06 21:35

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05

our hearts hero a scris:

Wow, suteti destepti! :D    Eu l-am vazut  pe alt forum mai demult si am incercat sa il fac, dar nu am reusit ... :P


Sper că nu eşti supărată. Faci partea din majoritate ... ;)


27/12/06 11:04

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
Si tu din ce faci parte? Din minoritate? :D NU ma supar ... oricum, o sa te pun sa rezolvi o problema la care eu nu m-am prins :)

Ultima modificare de our hearts hero (26/01/07 14:03)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

27/12/06 12:33

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
ar fi chiar o idee buna, astept si eu cu nerabdare acea problema :) daca  s-ar putea cat mai rapid  :)

28/12/06 14:36

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
Trei tipi petrec o noapte la un hotel ieftin - ii costa doar 30$ pe toti trei. Impart costul, si platesc fiecare doar 10$. Dupa ce intra in camera lor, receptionerul isi da seama ca trebuia sa le ia numai 25$. Asa ca trimite comisionarul sa dea inapoi celor 3 tipi 5$. Comisionarul isi face griji de modul in care cei 3 ar putea imparti cei 5$. Asa ca le da tipilor doar 3$, si isi tine pentru el restul de 2$.
In final, cei trei tipi au platit cate 9$ fiecare pentru camera, in total 27$. Plus cei 2$ de la comisionar, fac 29$. Ce s-a intamplat cu celalalt 1$ ?

~ Asta era problema ... chiar nu imi dau seama :D ~

Ultima modificare de our hearts hero (28/12/06 16:00)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

28/12/06 16:00

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05

anca4j a scris:

si acum problema cu ion si vaca :D ...la inceput primeste 25000 pe vaca din care mama il pune sa duca 5000 inapoi....
tinand cont de aceasta fiecare ar trebui sa primeasca 2500 ( sa plateasca doar 10000 de caciula pt vaca ) insa ion isi ia bomboane .... de 3000 si in loc sa returneze 2500 (sa ramana pretul de 10000 persoana ) el da inapoi doar 1000 ( adica ramane fiecare cu 11500 ( pret in care se incadreaza si bomboanele ) deci 11500 *2 =23000 +  2000 pe care i-au primit inapoi = 25000
sper ca ati inteles....ideea e ca la urma nu se adauga bomboanele ( care sunt deja in 11500 ) ci banii returnati (2000 )




asta e asemanatoare....

pai 30 : 3 are veni 10 $ de persoana...
dar pe ei ii consta de fapt 25 $ , deci 30-25 = 5
din 30 scadem cei 3 dolari care i-au primit inapoi ( 3 * 9 = 27 )
si nu adunam cei 2 dolari luati de comisar...ci ii scadem !!! ca sa se ajunga la 25 $
deci 27-2 = 25.

LA URMA NU SE ADUNA BANII LUATI DE COMISIONAR, CI CEI 3 DOLARI !! PT CA CE A LUAT COMISIONARUL E DEJA INCLUS IN CEI 9 DOLARI, NU AU PRIMIT INAPOI ACEI BANI :)

Ca sa fie mai clar  :) ei au dat 9 dolari pe camera , in care e inclus si ce a luat comisionarul... si vine 9 * 3 = 27 plus cei 3 dolari ce i-au primit inapoi = 30


28/12/06 16:41

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
Wow, ce problema ... nu am chef sa o gandesc acu. oricum mercy pe explicatie :D

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

28/12/06 16:45

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Anca e gresita logica. Toata chestia e ca se impart cei 25$ la 3, si se aduna cate 1$ pt. fiecare plus cei 2$ ai comisionarului.

9.(3)$x3=27(9)$ ~28$
28$+2$=30$

ps:logica de programtor


28/12/06 17:12

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Mai, asta e test de inteligenta ?

Suna mai mult a problema buclucasa ;)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

28/12/06 17:14

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

iSeraphim a scris:

Anca e gresita logica. Toata chestia e ca se impart cei 25$ la 3, si se aduna cate 1$ pt. fiecare plus cei 2$ ai comisionarului.

9.(3)$x3=27(9)$ ~28$
28$+2$=30$

ps:logica de programtor

Wow, faci parte din minoritate! =)) Felicitari :P ... ai grija cu mandria .. mercy si tie pt explicatie :D


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

28/12/06 17:16

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
eu nu am folosit deloc aproximari...

nu mi se pare ca e greista logica... din moment ce fiecare a primit inapoi doar un dolar din cei 5 e LOGIC ca cei 2 dolari ce i-a luat comisionarul sunt inclusi in cei 9 dolari ce i-au dat fiecare pt camera ( 2 $ : 3 ) 
        Vrei sa iti mai explic 1 data? nu ma prind unde nu intelegi tu... se inmulteste 9 * 3 = 27 (suma in care sunt inclusi si cei 2 dolari...logic, ca doar au dat comisionarului din banii lor cei 2 dolari, nu i-au recuperat..) si aduni cei 3 dolari ce i-au primit inapi.
Unde am gresit cu logica ???  POATE IMI SPUNE SI ALTCINEVA CARE NU E PROGRAMATOR :D


28/12/06 23:44

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Păi, se spune clar că comisionarul şi-a luat banii. E adevărat că şi problema e pusă greşit. Nu ştiu, dar cred că avem amândoi dreptate.

Toată faza e că se împart doar 25$ la 3 (şi nu toţi 30$) ... La faza cu aproximările, eu am dreptate, pentru că scot acel $ la suprafaţă (când fac împărţirea ... iese câte 0.(3) pentru fiecare şi rămâne 0.1 pe care îl adunăm la final, 29.9 + 0.1=30), în timp ce tu nu spui nimic de el.

:D

Ultima modificare de iSeraphim (28/12/06 23:53)


28/12/06 23:52

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Priveste urmatoarea imagine si raspunde la intrebarea:"In ce directie merge autobuzul?"

http://www.haios.ro/sim_images/rezumate ... 965009.gif


Cica testul asta a fost facut unor copii prescolari care, culmea, au si raspuns corect.Eu nu :)


P.S.Argumentati raspunsul!

Ultima modificare de jezzy (03/01/07 15:57)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

03/01/07 15:48

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Merge inainte :P

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

03/01/07 16:10

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Am uitat sa spun ca exista numai doua raspunsuri posibile:stanga sau dreapta!

Destepti copiii aia prescolari :D

Ultima modificare de jezzy (03/01/07 16:12)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

03/01/07 16:10

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Hm, îmi amintesc de un tip care o testat nişte porumbei şi o sală plină de studenţi cu o chestie, iar porumbeii or ştiut să răspundă corect şi studenţii nu, pentru că studenţii aveau capul plin cu tot felul de lucruri şi nu au putut vedea ceea ce era evident simplu (după ce aflau rezultatul). Nu vă zic testul, poate o să daţi şi voi peste el cândva. Eamuzant.

Hai să mă bag deci la un răspuns complicat:
- fac două supoziţii:
1. preşcolarii trăiau într-o zonă în care se conduce în stil european continental (volan pe stânga)
2. ignorau faptul că, în mod corect, atunci când spunem că un vehicul "merge" el se poate deplasa de fapt şi înainte şi înapoi şi la stânga şi la dreapta şi voi presupune că pentru ei a merge înseamnă obligatoriu a se deplasa înainte.

Atunci: având în vedere că partea stângă faţă de direcţia de înaintare a unui autobuz în zonele de conducere cu volan pe stânga este prevăzută cu geamuri, iar cea din dreapta - cu geamuri şi uşi (uşă), aş zice că autobuzul "merge" spre stânga.


04/01/07 11:17

Site web  
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Bravo, Filip!Gandesti ca un prescolar!!
:D:D:D:D


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

04/01/07 11:22

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 6    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net