TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Implicarea lui Dumnezeu Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 9
GabiB
membru

Locatie: Lugoj,Romania
Inregistat: 09/07/05
Cand te lasi condus de Dumnezeu cu totul, nu ai regrete in viata si sigur deciziile si alegerile sunt cele mai bune.Dumnezeu stie mai bine ceea ce avem noi trebuinta si ce ni se potriveste.Sa nu ne aruncam imediat ce o persoana ne place.Sa intrebam pe Dumnezeu.

_______________________________________
Toti stejarii au fost mai intai ghinde care au rezistat tuturor adversitatilor

16/11/05 16:16

Site web  
sweet andra
membru

Locatie: vestul civilizat
Inregistat: 11/01/06
Daca nu-l pui pe Domnul pe primul loc in viata ta atunci sigur nu o sa ai parte de binecuvantarea Lui!

_______________________________________
"Dragostea sa fie fara prefacatorie. Fie-va groaza de rau, si lipiti-va tare de bine." Romani 12:9

20/01/06 18:29

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Sunt de acord cu ce a zis Andra! Nu suntem farisei daca zicem ca Domnul e pe primul loc in viata noastra! Cred ca in ziua de astazi parca ne e rusine sa vb despre lucruri spirituale ca sa nu zica lumea ca suntem super-spirituali!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

21/01/06 01:04

Site web  
ionel
membru

Locatie: baia mare rom.
Inregistat: 24/04/06
.Sa VA SPUN CE MI S-A INTAMPLAT ODATA. AM MERS SA-MI CUMPAR CEVA DAR FARA SA IL INTREB PE D-ZEU, SI CAND AM AJUNS ACASA AM CONSTTAT CA ACEL LUCRU ERA STRICAT SI D-ZEU MI-A SPUS CA ORI CE DECIZIE MARE SAU MICA TREBUIE SA LE LUAM INPREUNA SI STITI DE CE? PT. CA SA NU FIU DEZAMAGIt.

28/09/06 12:50

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Am mutat aici cateva mesaje de la un subiect asemanator, deschis in alta parte a forumului.

blue_soul a scris:

sunt tare curios cum ati reactiona  daca Dumnezeu var cere sa va casatoriti cu cineva pe care deabia il cunoasteti si pe care pe moment sar putea sa nu-l placeti?si deja sa aveti un iubit(a)?cum ati raspunde la cererea Lui Dumnezeu?pe cine ati alege?vreau raspunsuri sincere


lancelot a scris:

Nu stiu cum sa incep "contra" la postul tau :p insa eu cred ca noi suntem cei care ALEGEM. Putem alege insa dupa voia lui Dzeu. Nu cred ca Dzeu o sa-ti ceara sa te casatoresti cu o anume persoana. Te poate calauzi spre una, insa doar daca ii ceri. Conform subiectului..il vad pe Dzeu un fel de cupidon..ceea ce nu se prea aplica.


blue_soul a scris:

cunosc cazuri in scriptura cat si in viata de zi cu zi-deci uneori El e cupidon

si am cerut raspunsuri sincere nu argumentari :) ce ai face daca ai fi in situatia?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

18/10/06 20:31

   
Copilul Regelui
membru

Locatie: Irlanda
Inregistat: 26/10/06
Buna! Am intrat si eu din intamplare pe acest site si nu e rea intrebarea care ai pus-o.Stiu si eu un caz" un baiat vroia sa se casatoreasca si si-a ales o fata din biserica care-i placea. Au inceput sa discute dar fetei nu i-a placut de el, totusi baiatul a mers si a intrebat pe D-l si D-l ia spus ca da fata e pt el.pana la urma s-au despartit si baiatul s-a casatorit cu alta fata."(D-mne dami-o pe care vrei Tu dar tot pe Maria o vreau).Uneori D-l face dupa placerea noastra chiar daca nu e voia Lui. :(

Ultima modificare de Copilul Regelui (27/10/06 15:51)


_______________________________________
"Pot totul in Hristos, care ma intareste! "

26/10/06 19:31

   
stely777
membru

Inregistat: 06/01/08
pai Il implic 100% normal, pt ca El stie ce e mai bine pt mine, si ca sa iau decizia corecta... trebuie sa il intreb prima data si sunt sigura ca el imi va raspunde ...

_______________________________________
don't give up ... look up!

06/01/08 20:30

   
caryna
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 08/10/08
hmmm...sa zicem ca eu am pus inaintea LUI Dumnezeu si inca nu am nici un raspuns..? si nici eu nu sunt sigura ca vreau sa fiu cu acea persoana...? ce sfat mia-ti da??:D

_______________________________________
Jesus loves me!

07/11/08 13:48

   
abelusca
membru

Locatie: don't worry,be happy!
Inregistat: 20/03/08
Sfat: roaga-te inaintea lui Dumnezeu cu credinta... si asteapta in tacere glasul Lui de fapt raspunsul la intrebarilor tale si Domnul iti va spune care este aceea persoana pentru tine! Ai grija sa fii numai urechii la glasul Lui ,pe aceea "frecventa" a inimii ,incearca sa "prinzi" frecventa ,sa intelegi ce vrea El pentru tine!

Iti doresc multa binecuvantare de la Domnul si sper sa faci niste alegeri bune in viata,numai ascultand vocea Lui!

Ultima modificare de abelusca (07/11/08 14:09)


_______________________________________
http://www.youtube.com/watch?v=eEZIVeE0xLY

07/11/08 14:08

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

caryna a scris:

si nici eu nu sunt sigura ca vreau sa fiu cu acea persoana... ce sfat mia-ti da??:D

In primul rand depinde care sunt motivele pentru care nu vrei sa fii cu acea persoana. In al doilea rand, daca motivele sunt cele corecte, exista posibilitatea sa fi primit deja raspunsul. ;)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

07/11/08 14:18

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06

caryna a scris:

hmmm...sa zicem ca eu am pus inaintea LUI Dumnezeu si inca nu am nici un raspuns..? si nici eu nu sunt sigura ca vreau sa fiu cu acea persoana...? ce sfat mi-ati da??:D

am trecut si eu prin asta. el imi spunea ca ma iubeste si pe zi ce trece eu eram tot mai nesigura si simteam ca ceva nu este in regula, ca si cum Dumnezeu mi-ar spune ca nu e bine ce fac si ca trebuie sa dau inapoi. M-am rugat mult in acel timp, pentru ca doream mai presus de orice sa fac voia Lui. si Domnul mi-a vorbit de multe ori dar atunci eu nu vedeam, nu auzeam, pentru ca eram intr-un fel orbita de cuvintele lui. Totul pana intr-o zi, cand am ales sa petrec mai mult timp doar eu cu Dumnezeu. Si am stat de vorba cu El, i-am spus ce imi doresc, i-am vorbit despre temerile mele. L-am rugat sa priveasca in dreptul meu si sa-mi vorbeasca. si mi-a vorbit..
nu te astepta acum sa vina nu stiuc ine la tine si sa-ti spuna ca are din partea Domnului cateva cuvinte pentru tine. cel mai sigur raspuns este cel pe care il primesti tu. undeva, inauntrul tau exista raspunsul, pentru ca El ti-l sopteste mereu, dar este nevoie de liniste ca sa-l poti auzi. la mine "liniste" a insemnat o pauza de la relatie si atunci am auzit glasul Lui atat de clar... Atunci cand esti acea persoana e zilnic langa tine, cand vorbesti des cu ea/el, e greu sa intelegi ce iti spune Dumnezeu, pentru ca te poti lasa orbita de persoana de langa tine si de cuvintele pe care ti le spune.
ma rog ca El sa-ti dea intelepciune. increde-te in El, lasa-te condusa de El..si iti garantez ca re conduce pe un drum minunat.. asa cum m-a condus si pe mine :)

ps: si..mai pe scurt..a spus Archangel :D [diferenta dintre raspunsul unei fete si raspunsul unui baiat :D ]

Ultima modificare de tamarta4jc (07/11/08 14:21)


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

07/11/08 14:19

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

caryna a scris:

hmmm...sa zicem ca eu am pus inaintea LUI Dumnezeu si inca nu am nici un raspuns..? si nici eu nu sunt sigura ca vreau sa fiu cu acea persoana...? ce sfat mia-ti da??:D

ia pauza de la relatie (daca nu ai luat)  si daca nu primesti nimic renunta de tot ":D".


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

07/11/08 21:43

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
E destul de ciudat ceea ce spui tu, caryna. Cum adica, nu esti sigura ca vrei sa fii cu persoana aia? Vrei, sau nu. Nu cred ca exista nu stiu. Cand spui "nu stiu", te referi la, sau cel putin eu asa as zice:"Nu stiu daca e voia Domnului." Pentru ca nu ar trebui sa existe incertitudine in dorintele tale. Iti doresti sau nu? Si apoi, cand ai decis care e adevarata din astea doua afirmatii, roaga-te. :)

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

07/11/08 22:55

   
caryna
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 08/10/08
pei cum sa-ti spun eu...anomis...sunt la inceput cu acea persoana nu am mai avut nici o relatie...m-am rugat la Dumnezeu si as vrea un raspuns inainte sa ma implic in aceasta relatie...am zis nu st sigura pt ca ce va ma retine nu stiu ce? pur si simplu cred ca mie teama:(

_______________________________________
Jesus loves me!

08/11/08 18:23

   
caryna
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 08/10/08
si va multumesc pentru sfaturii! :)

_______________________________________
Jesus loves me!

08/11/08 18:25

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

caryna a scris:

pur si simplu cred ca mie teama:(

Asta e, uneori mai invatam si din experienta. ;)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

08/11/08 18:37

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Caryna, tu deja te-ai implicat in relatie, in sensul ca esti deja iubita acelui baiat?

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

08/11/08 19:03

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

caryna a scris:

pei cum sa-ti spun eu...anomis...sunt la inceput cu acea persoana nu am mai avut nici o relatie...m-am rugat la Dumnezeu si as vrea un raspuns inainte sa ma implic in aceasta relatie...am zis nu st sigura pt ca ce va ma retine nu stiu ce? pur si simplu cred ca mie teama:(

nu incepe relatia daca nu esti sigura.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

08/11/08 19:33

   
corneliu
membru

Locatie: in the middle of nowhere
Inregistat: 05/05/05
cand va aud "tre sa il implici pe Dumnezeu in domeniul cutare, in domeniul cutare.. in aia, in aia.. si in asta" imi vine sa... voi credeti ca Dumnezeu sta si va intreaba "Pot sa ma implic si Eu?", "Pot sa te ajut cu cutare lucru?" eu unul nu prea cred, eu cred ca ne ajuta chiar daca nu vrem noi si uneori nu ne dam seama de asta... si aici ma refer la crestini.

si pt caryna, teama aceea e de la dracu... doar dragostea lui Cristos pt tine poate alunga teama din viata ta, orice fel de teama! mai bine zis un crestin nu ar trebui sa aibe teama in viata lui...

1Jn 4:18 În dragoste nu este frică; ci dragostea desăvîrşită izgoneşte frica; pentrucă frica are cu ea pedeapsa; şi cine se teme, n'a ajuns desăvîrşit în dragoste.

Ultima modificare de corneliu (24/06/09 01:07)


_______________________________________
favoarea lui Dumnezeu nu poate fi inteleasa, trebuie experimentata

www.prinhar.ro

24/06/09 01:05

Site web  
alex
membru

Inregistat: 02/03/09

corneliu a scris:

cand va aud "tre sa il implici pe Dumnezeu in domeniul cutare, in domeniul cutare.. in aia, in aia.. si in asta" imi vine sa... voi credeti ca Dumnezeu sta si va intreaba "Pot sa ma implic si Eu?", "Pot sa te ajut cu cutare lucru?" eu unul nu prea cred, eu cred ca ne ajuta chiar daca nu vrem noi si uneori nu ne dam seama de asta... si aici ma refer la crestini.

Nu stiu care e problema ta ...da daca tu nu vrei sa il implici pe Dumnezeu in toate aspectele vietii tale,chiar si in cele mai mici detalii ale vietii , nu ai decat....da nu mai incerca sa iti impui parerea ta si celorlalti...Dumnezeu chiar vrea sa se implice numai noi trebuie sa vrem sa fac lucru asta...nu iti fa griji ca nu o sa se roage Dumnezeu de tine ("Pot sa ma implic si Eu?", )
Ps poate ca ma insel ...da asa mi se pare din tonul tau :))


24/06/09 01:55

   
harra
+

Locatie: home
Inregistat: 21/04/09

corneliu a scris:

cand va aud "tre sa il implici pe Dumnezeu in domeniul cutare, in domeniul cutare.. in aia, in aia.. si in asta" imi vine sa... voi credeti ca Dumnezeu sta si va intreaba "Pot sa ma implic si Eu?", "Pot sa te ajut cu cutare lucru?" eu unul nu prea cred, eu cred ca ne ajuta chiar daca nu vrem noi si uneori nu ne dam seama de asta... si aici ma refer la crestini.

si pt caryna, teama aceea e de la dracu... doar dragostea lui Cristos pt tine poate alunga teama din viata ta, orice fel de teama! mai bine zis un crestin nu ar trebui sa aibe teama in viata lui...

1Jn 4:18 În dragoste nu este frică; ci dragostea desăvîrşită izgoneşte frica; pentrucă frica are cu ea pedeapsa; şi cine se teme, n'a ajuns desăvîrşit în dragoste.

ai auzit de versetul "Despartiti de mine nu puteti face nimic"ia mai citeste,eu una l-am trait live

Ultima modificare de harra (24/06/09 11:01)


_______________________________________
Mai mult sa spun nu-s vrednic la cuvinte/caci vrerii Sale privind pe-a mele/ma-mpinse-nainte asmeni/iubirii ce roteste sorii si stele.Dante Aligheri

24/06/09 11:00

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09

harra a scris:

ai auzit de versetul "Despartiti de mine nu puteti face nimic" ia mai citeste,eu una l-am trait live


Asta se refera la faptul ca o persoana nascuta din nou nu e despartita de Cristos dar una care e nemantuita e despartita, nu?

Altfel nu ar zice: "Joh 10:28  Eu le dau viata vecinica, în veac nu vor pieri, si nimeni nu le va smulge din mîna Mea. "

De fapt, chiar si populara vorba What Would Jesus Do e gresita (WWJD) si nu e biblica. De ce? Pentru ca Isus e in tine si nu asteapta ceva de la tine ci chair atunci actioneaza si e foarte activ. Practic e una cu tine si se misca, vorbeste si actioneaza odata cu tine. Deci, corect este: "What Is Jesus Doing" sau "What Jesus Does".
]
Prin urmare nu ai nevoie de staruinta si intrebari fara raspuns si capuri date de perete ci ai nevoie sa recunosti actiunea imediata si clara pe care Isus o pune in inima ta, la fel si raspunsul. Duhul Sfant nu e o persoana inactiva care e activata doar cand intrebam ceva ci tot timpul actioneaza.

God is our refuge and strength, a very present help in trouble.

In romana nu suna la fel pentru ca e tradus gresit: "Dumnezeu este adapostul si sprijinul nostru, un ajutor, care nu lipseste niciodata în nevoi."
(Un ajutor foarte prezent!)


24/06/09 12:03

   
harra
+

Locatie: home
Inregistat: 21/04/09
Traducere  gresita nu e ,pt ca daca ai facea un curs de Teoria traducerii ai vedea care sunt principiile,e f buna si daca ai citi,aplica versetul nu ar mai fi nevoie de atatea "vorbe de cuvinte",Biblia engleza a fost tradusa din gr.veche,unde cuvintele au un inteles profund ...

Ultima modificare de harra (24/06/09 12:11)


_______________________________________
Mai mult sa spun nu-s vrednic la cuvinte/caci vrerii Sale privind pe-a mele/ma-mpinse-nainte asmeni/iubirii ce roteste sorii si stele.Dante Aligheri

24/06/09 12:10

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09

harra a scris:

Traducere  gresita nu e ,pt ca daca ai facea un curs de Teoria traducerii ai vedea care sunt principiile,e f buna si daca ai citi,aplica versetul nu ar mai fi nevoie de atatea "vorbe de cuvinte",Biblia engleza a fost tradusa din gr.veche,unde cuvintele au un inteles profund ...


Tocmai ai vazut comparatia intre cele 2 versete in 2 limbi diferite. Fa si tu comparatia. Hai ca iti fac eu:

In romana spune ca e un ajutor ca nu lipseste niciodata in nevoi (nu totdeauna ai nevoi, se subantelege, adica ar fi vremuri cand nu ai avea neaparat nevoie)

In engleza si implicit in original, pentru ca KJV e precisa, spune ca El e un ajutor foarte prezent in orice lucru!

E diferenta. Si chiar daca le-ai luat in romana tot ar insemna ca atunci cand ai nevoie de El e acolo, adica atunci cand ai dileme cu privire la un baiat/fata.

In engleza e si mai completa definitia.


24/06/09 13:36

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08

corneliu a scris:

cand va aud "tre sa il implici pe Dumnezeu in domeniul cutare, in domeniul cutare.. in aia, in aia.. si in asta" imi vine sa... voi credeti ca Dumnezeu sta si va intreaba "Pot sa ma implic si Eu?", "Pot sa te ajut cu cutare lucru?" eu unul nu prea cred, eu cred ca ne ajuta chiar daca nu vrem noi si uneori nu ne dam seama de asta... si aici ma refer la crestini.

Da, asa AR TREBUI sa se intample, dar dupa parerea cui? De obicei, chiar si crestini au mici domenii in care falimenteaza, unde ne incapatanam sa ne descurcam singuri. Domnul nu se auto-implica, daca tu ii refuzi ajutorul. Evident, soapta Duhului exista prezenta, dar daca tu nu o asculti, nu inseamna ca Ii refuzi ajutorul? Si, sincer...ascultam de fiecare data soapta Lui?

Ultima modificare de UnderZero (24/06/09 17:49)


24/06/09 17:44

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net