TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Satanismul Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 57
Moth!
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 21/04/07
Buna,deschid acest topic in dorinta de informare a celor dornici si sper ca voi fi tolerat cel putin o perioada pe site.Eu sunt un reprezentant al Satanismului Traditional,singura ramura a satanismului care poate fi considerata o religie in adevaratul sens al cuvantului.Scopul meu este sa fac o delimitare intre Satanistii rebeli,aceia care profaneaza morminte,omoara animale si comit toate acele crime si acte de violenta care sunt atribuite satanistilor si NOI,Satanistii Traditionali care la fel ca voi ne inchinam unui zeu,doar ca acesta este Satan si urmam o serie de dogme religioase.As vrea sa stiu de ce sunteti atat de dezgustati cand auziti de satanisti?Doar pentru ca suntem de religii diferite nu inseamna ca va suntem inferiori.Anyway....am venit cu ganduri pasnice pe-aici,in ideea de a prezenta diferentele dintre copiii teribilisti si noi,Satanistii Traditionali

Daca aveti orice fel de intrebare legata de Satanism voi incerca sa va raspund atat timp cat conversatia se va desfasura intr-un mod civilizat.
Eu nu sunt anticrestin si nici nu vreau sa convertesc pe nimeni dar am considerat ca lumea este de ajuns de dezinformata in legatura cu satanismul  si ideea de a fi pusi in aceasi categorie cu acei "satanisti" rebeli este deranjanta.Sper ca nu am jignit pe nimeni prin acest post asa ca astept acelasi respect si de la voi.Astept intrebari,daca aveti


Numa bine,

Moth ;)


26/04/07 01:18

   
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
Ce pot spune:  Satan a fost candva un inger de lumina, creat de Dumnezeul pe care noi il urmam.  Pentru ca satan a vrut sa fie deopotriva cu Dumnezeu, a fost pedepsit si aruncat din cer.  Acum, el stie ca nu poate sa il invinga pe Creatorul lui, Dumnezeu, si ca nu mai are mult timp, dar incearca sa traga cati mai multi oameni cu el in iad.  Satan a fost biruit atunci cand Domnul Isus Cristos a murit pe cruce pentru ca sa impace oamenii cu Dumnezeu.  Cei ce isi pun nadejdea in El, adica in Fiul lui Dumnezeu, Isus Cristos, au viata vesnica si vor ajunge in rai.

Imi este tare greu sa vad cum un crestin si un satanist pot sa fie pe "pace" atata timp cat stim ca satan este impotriva lui Dumnezeu.

Personal, eu nu ma uit la un satanist ca la o persoana inferioara.  Eu vad un om care a fost pacalit de un inger cazut care ii vrea raul.  Oare tu stii ca esti creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu?

Asta este ceea ce cred eu. 

Acum, poate poti sa ne spui tu de ce esti satanist?  Ce te face sa urmezi pe satan?  Cine este el pentu tine?

Ultima modificare de Joseph7 (26/04/07 02:31)


_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

26/04/07 02:29

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
"Cat suntem inca pe pace, eu iti zic bine-ai venit " :).

Mai este un subiect despre satanism, te-as invita sa-l citesti inainte :

Biserica satanista.

Nu crezi ca s-ar incadra acolo mesajul tau ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

26/04/07 07:48

   
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
Fascinant subiectul despre culte, erezii, religii.
Ce-am discutat noi la Biserica satanista se referea mai mult la satanismul modern.
Faptul ca exista atatea ramuri in satanism spune multe despre modul cum este perceputa relatia satanistului cu Satan si, probabil, modul lui de raportare la viata si relatia cu ceilalti.
Oriunde va fi pus acest subiect, de-abia astept sa discutam.
Moth!, cred ca ar fi interesant sa faci o paralela intre satanismul modern(ale carui idei le cunoastem cat de cat) si cel traditional. Nu se pune problema aici cine e inferior altora, eu nu consider inferior mie pe nimeni, deci nici pe satanisti.
Site-ul acesta e unul care isi propune sa dialogheze, sa clarifice, sa edifice pe cat poate.
Spor la discutii!

Ultima modificare de monica (26/04/07 10:56)


26/04/07 10:46

   
Moth!
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 21/04/07
Chiar nu ma asteptam la o astfel de primire :)

Joseph7 a scris:

Ce pot spune:  Satan a fost candva un inger de lumina, creat de Dumnezeul pe care noi il urmam.  Pentru ca satan a vrut sa fie deopotriva cu Dumnezeu, a fost pedepsit si aruncat din cer.  Acum, el stie ca nu poate sa il invinga pe Creatorul lui, Dumnezeu, si ca nu mai are mult timp, dar incearca sa traga cati mai multi oameni cu el in iad.  Satan a fost biruit atunci cand Domnul Isus Cristos a murit pe cruce pentru ca sa impace oamenii cu Dumnezeu.  Cei ce isi pun nadejdea in El, adica in Fiul lui Dumnezeu, Isus Cristos, au viata vesnica si vor ajunge in rai.

Imi este tare greu sa vad cum un crestin si un satanist pot sa fie pe "pace" atata timp cat stim ca satan este impotriva lui Dumnezeu.

Personal, eu nu ma uit la un satanist ca la o persoana inferioara.  Eu vad un om care a fost pacalit de un inger cazut care ii vrea raul.  Oare tu stii ca esti creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu?

Asta este ceea ce cred eu.

Acum, poate poti sa ne spui tu de ce esti satanist?  Ce te face sa urmezi pe satan?  Cine este el pentu tine?

Eu nu fac diferenta asta ,"bine" si "rau", de aceea nu consider ca sunt adeptul raului iar Satan este zeul intunericului s.a.diferenteirile astea si le face fiecare in minte.
Noi nu avem o biblie dupa care ne ghidam,cum aveti voi desi sunt cateva carti destul de importante pentru orice satanist.Nu il vedem pe Satan ca fiind rosu,cu furca,coarne etc.
Nu as vrea sa te contrazic dar despre prima parte a postului tau.....noi nu vedem asa lucrurile,eu cel putin nu consider ca Lucifer a fost creat de Dumnezeu dar ca intradevar i-a urmat porunca pana cand si-a dat seama ca Dumnezeu vroia ca toti sa-l urmeze si sa nu-i iasa din cuvant,astfel ingerii nu puteau avea vointa proprie,Lucifer nu a fost de acord cu asta,Dumnezeu a vazut asta ca pe un semn de revolta si a ordonat ca El si cei care il urmareau sa fie ucisi,astfel a inceput razboiul din Rai.Deasemenea nu cred ca El a fost izgonit din Rai ci a decis sa plece dupa razboi,scopul Lui fiind libertatea,nu sa il detroneze pe Dumnezeu,repet aceasta este doar parerea mea si tin sa fie luata ca atare.

Satan este pentru mine un mentor,un deschizator de drumuri si un aliat nicidecum un stapan pentru ca El nu vrea ca supusii lui sa i se-nchine ci vrea sa ii invete,El fiind cel care a luminat mintea oamenilor.
Il urmez pe Satan pentru ca sunt adeptul libertatii al expunerii Vointei proprii pe care El mi-o da
Nu cred ca pot sa explic de ce sunt satanist,e ca si cum v-as intreba de ce sunteti crestini,nu poti raspunde la intrebarea asta pur si simplu asa simt.

april a scris:

"Cat suntem inca pe pace, eu iti zic bine-ai venit " :).

Mai este un subiect despre satanism, te-as invita sa-l citesti inainte :

Biserica satanista.

Nu crezi ca s-ar incadra acolo mesajul tau ?

Am citit acel subiect si pot sa spun ca si eu am petrecut destul timp pe BSR si mi-am cam facut o parere despre ei,nu prea buna din pacate.
Satanismul modern d.p..d.v. nu este o religie ci mai mult un curent filozofic,in fine....eu reprezint satanistii traditionali asa ca de aceea am deschis alt topic

monica a scris:

Fascinant subiectul despre culte, erezii, religii.
Ce-am discutat noi la Biserica satanista se referea mai mult la satanismul modern.
Faptul ca exista atatea ramuri in satanism spune multe despre modul cum este perceputa relatia satanistului cu Satan si, probabil, modul lui de raportare la viata si relatia cu ceilalti.
Oriunde va fi pus acest subiect, de-abia astept sa discutam.
Moth!, cred ca ar fi interesant sa faci o paralela intre satanismul modern(ale carui idei le cunoastem cat de cat) si cel traditional. Nu se pune problema aici cine e inferior altora, eu nu consider inferior mie pe nimeni, deci nici pe satanisti.
Site-ul acesta e unul care isi propune sa dialogheze, sa clarifice, sa edifice pe cat poate.
Spor la discutii!

Cred ca am expus deja cateva idei despre ce inseamna Satanismul Traditional,prefer sa raspund la intrebari decat sa scriu inca trei pagini despre Satanism,asa ca daca aveti nelemuriri de orice fel intrebati

Ultima modificare de Moth! (14/05/07 01:33)


26/04/07 20:35

   
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

Moth! a scris:

Eu nu fac diferenta asta ,"bine" si "rau", de aceea nu consider ca sunt adeptul raului iar Satan este zeul intunericului s.a.diferentirile astea si le face fiecare in minte.


Tu nu consider ca esti adeptul raului, dar urmezi pe cineva care este.  Asta te face si pe tine, chiar daca tu nu consideri lucrul asta, parte din aceasta grupare a raului.
Daca satan este zeul intunericului, cine a creat lumina?



Moth! a scris:

Noi nu avem o biblie dupa care ne ghidam,cum aveti voi desi sunt cateva carti destul de importante pentru orice satanist.Nu il vedem pe Satan ca fiind rosu,cu furca,coarne etc.


Daca nu aveti o biblie dupa care va ghidati, de unde sti ce anume crezi tu?  Cine a scris aceste carti care zici ca sunt destul de importante?  Nici eu nu il vad pe satan ca fiind rosu, cu furca, coarne...asta este imaginatia omului.  Sa nu uitam ca a fost un inger de lumina.  Nu cred ca mai e el asa frumos acum o data ce s-a departat de cel ce a creat frumosul, dar se poate deghiza intr-un inger de lumina.


Moth! a scris:

Nu as vrea sa te contrazic dar despre prima parte a postului tau.....noi nu vedem asa lucrurile,eu cel putin nu consider ca Lucifer a fost creat de Dumnezeu dar ca intradevar i-a urmat porunca pana cand si-a dat seama ca Dumnezeu vroia ca toti sa-l urmeze si sa nu-i iasa din cuvant,astfel ingerii nu puteau avea vointa proprie,Lucifer nu a fost de acord cu asta,Dumnezeu a vazut asta ca pe un semn de revolta si a ordonat ca El si cei care il urmareau sa fie ucisi,astfel a inceput razboiul din Rai.Deasemenea nu cred ca El a fost izgonit din Rai ci a decis sa plece dupa razboi,scopul Lui fiind libertatea,nu sa il detroneze pe Dumnezeu,repet aceasta este doar parerea mea si tin sa fie luata ca atare.


Daca Lucifer nu a fost creat de Dumnezeu, de ce Il asculta  pe Dumnezeu inainte sa i se impotriveasca Lui?  Si vorbesti de niste ingeri:  acestia de unde au aparut?  Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia, ne spune ca ingerii au fost creati ca sa-i slujeasca lui Dumnezeu.  Odata ce creatia ta nu mai asculta de tine, bine-nteles ca vei lua masuri.  Biblia spune clar ca satan a fost aruncat din cer, daca nu ma insel, pe pamant.


Moth! a scris:

Satan este pentru mine un mentor,un deschizator de drumuri si un aliat nicidecum un stapan pentru ca El nu vrea ca supusii lui sa i se-nchine ci vrea sa ii invete,El fiind cel care a luminat mintea oamenilor.


Spui ca satan este pentru tine un mentor.  Ce te invata pe tine sa faci acest mentor?
Prin faptul ca spui ca sunteti supusii lui, va inchinati lui.
Si la fel i-a spus si Evei in gradina Edenului: 
"Atunci sarpele a zis femeii:  "Hotarat, ca nu veti muri:  dar Dumnezeu stie ca, in ziua cand veti manca din el, vi se vor deschide ochii si veti fi ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul"" (Geneza 3:4-5)....si dupa mii de ani uite unde am ajuns cu atata cunostinta: suferinta, moarte, durere.  Dumnezeu a avut alte planuri cu noi, oamenii, dar pentru ca am vrut sa fim ca Dumnezeu, sa cunoastem noi toate lucrurile, ceea ce aparent asta te invata pe tine satan, am ajuns in pacat si despartiti de Dumnezeu.


Moth! a scris:

Il urmez pe Satan pentru ca sunt adeptul libertatii al expunerii Vointei proprii pe care El mi-o da
Nu cred ca pot sa explic de ce sunt satanist,e ca si cum v-as intreba de ce sunteti crestini,nu poti raspunde la intrebarea asta pur si simplu asa simt..


Cred ca Dumnezeu ne-a lasat sa fim destul de liberi sa alegem ce vrem noi in viata prin faptul ca nu ne-a impus sa Il urmam.  Dar vom suferii consecintele alegerii noastre.  Ce te invata satan pe tine cu privire la viata aceasta si viata de dupa moarte?  Sau dupa ce vei muri nu mai este nimic? 

Si oare, nu ai vrea sa fi liber de pacatul care este in tine?  Oare nu ai vrea ca Dumnezeu sa te elibereze de lucrurile care te framanta pe tine, de lucrurile care le faci crezand ca iti aduc fericire, dar la urma vezi ca ti-au adus numai amar?  Nu esti tu oare rob placerilor si pacatelor tale?  Si vorbesc din experienta, pentru ca fiecare dintre noi experimentam aceste lucruri, dar gasim eliberare in Isus Cristos.

Sunt crestin pentru ca Duhul Sfant al lui Dumnezeu mi-a cercetat inima, m-a facut sa inteleg ca este un Dumnezeu care m-a creat dar de care sunt despartit din cauza pacatului.  Singura cale de impacare cu El si sa nu fi aruncat in iadul care a fost pregatit pentru satan si ingerii care il urmeaza, este sa cred ca Dumnezeu a trimis pe singurul Sau Fiu, Isus Cristos, sa moara pentru pacatele mele, si prin sangele Sau sfant sunt si eu curatit de pacatele mele.  Cred ca Dumnezeu a inviat din morti pe Isus Cristos si acum El sta la dreapta Tatalui si mijloceste pentru mine.  Cred ca Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu in care El ne descopera anumite lucruri despre cine este El, despre caracterul Sau, despre planul lui de a impaca o lume cazuta in pacat din cauza neascultarii.  Si as mai avea multe de spus.  De asta sunt crestin, pentru eu cred intr-o cale, calea vietii, care este Isus Cristos.

Am observat ca ai spus ca tu nu consider sau ca consideri anumite lucruri despre satan si religia pe care o urmezi.  Noi putem avea parerile noastre despre anumite lucruri, dar asta nu schimba in nici un fel realitatea.  Eu te-as incuraja, daca tot vrei sa il urmezi pe satan, sa afli mai multe despre scopurile lui pentru oameni si cine este el cu adevarat.  In ziua judecatii, care va veni cu siguranta, nu vom avea scuze inaintea lui Dumnezeu ca eu am avut o alta parere despre religie si satan si de asta nu m-am inchinat Dumnezeului adevarat.

Ultima modificare de Joseph7 (26/04/07 21:41)


_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

26/04/07 21:39

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

Moth! a scris:

Eu nu fac diferenta asta ,"bine" si "rau"

Pacat Moth ca nu faci diferenta. Sa stii ca atunci cand un lucru, o fapta, o persoana, etc iti cauzeaza suferinta, acel lucru este rau. Daca ei cutitul si iti tai mana este rau sa stii ( :) ). Satan este un fals, ipocrit, tatal minciunii. Diavolul intinde omului pe tava cunostinta, dar acea cunostinta care dauneaza, omoara. Consecventa pacatului este moartea. Diavolul pune pacatul intrun pachet frumos, bine impachetat si il ofera oamenilor. La prima vedere pare ca Diavolul este un prieten, un deschizator de drumuri, care ne ingadue toate lucrurile fara sa ne puna limita. Totusi cand deschizi pachetul gasesti moarte.
Ex: Drogurile sunt frumoase, chiar iti dau senzatii tari, sublime. Diavolul iti spune: probeaza sa vezi ce frumos este, dar fara sa iti spuna consecventele. Omul probeaza si nu dupa mult timp drogul devine o necesitate care nu mai provoaca placere ci aduce boala psihica si fizica. Aaaa multumesc prietene satan ca miai descis orizontul(inspre moarte)
As avea alte mii de exemple sa iti fac.
Tu ai o conceptie gresita de Dumnezeu. Dumnezeu a zis : Toate lucrurile iti sunt permise dar nu toate iti sunt de folos. Asfel Dumnezeu nu numai te lasa liber sa faci ca vrei dar iti si spune consecventa tuturor lucrurilor(daca vei citi Biblia vei gasi indrumare in viata si in cele mai marunte lucruri), astfel tu decizi ce este bine pentru tine. Atunci cand pacatuesti Dumnezeu e mahnit nu pentruca iai fi facut vreun rau ci pentruca tiai facut rau tie insuti.
Sa stii ca satan este un mincinos si vrea ca tu sa stii doar o parte limitata a lucrurilor. Dumnezeu in schib vrea ca noi sa cunoastem tot adevarul asfel incat sa ne ferim de lucrurile care ne-ar putea face rau. Pace tie.

Ultima modificare de dodo86 (26/04/07 22:43)


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

26/04/07 22:40

   
Moth!
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 21/04/07
Bun,hai sa vedem:

1.Am vrut sa zic ca nu ma consider adeptul raului si nu il consider nici pe Satan zeul intunericului
2.Eu nu trebuie sa ma uit in nici o carte pentru a-mi afla credinta,nu consider ca o carte scrisa acuma nu stiu cate sute de ani poate sa reflecte ce se afla in sufletul meu
Carti importante pentru mine ar fi:Diabolicon,Al-Jilwah,Apocrypha s.a.,aceste carti le-am citit doar pentru a-mi intensifica cunostiintele dar nu reprezinta pentru mine nimic mai mult decat niste simple carti,unele au fost scrise de satanisti traditionali,Al-Jilwah de ex a fost scrisa de Yezidisi.
3.Daca toate au fost create de Dumnezeu atunci el de unde a aparut?Uite daca voua va place sa dati citate,ia sa dau si eu vreo doua:

"Si dupa nenumarate ere de haos si agitatie, o forta s-a concentrat, s-a unit, si  a devenit dumnezeu.Aceasta forta si-a luat libertatea de a nu afecta crearea substantei si a materiei - pentru ca acestea il depaseau pe dumnezeu - ci adaptarea universului la o ordine suprema."

"In acest mod si-a facut dumnezeu simtita prezenta pe Pamant, si se intentiona ca totul sa ramana asa pentru eternitate.
Si cu toate acestea, forta nu controla intreg Cosmosul, pentru ca Eu, Satan, am fost conceput sa completez crearea lui dumnezeu.Insa printr-o fuziune astrala necunoscuta, Eu am primit Viata cu Gandire si Identitate, ceea ce dumnezeu nu si-a putut explica."

citatele astea sunt din Diabolicon,nu am pretentia sa va schimbati parerea despre cum au aparut Satan si Dumnezeu dar va rog sa o respectati pe a mea

4.La fel cum spuneai ca sarpele a indemnat-o pe Eva sa-si deschida ochii la fel face si Satan,repet INDEAMNA,satanistii nu traiesc cu frica de Satan pentru ca acesta ne-a dat lumina,gandirea,vointa si ne-a lasat sa ne alegem singuri drumul.
Supusii Lui putem fi doar prin simplul fapt ca il urmam si ii ascultam indemnurile,nu suntem supusii Lui prin faptul ca ne rugam la El,desi unii obisnuiesc sa faca si asta
5.Daca am fi continuat cum ne-a lasat Dumnezeu am fi trait si acuma in ignoranta si intr-o aparenta fericire dar de fapt am fi ca niste marionete controlate de El,Dumnezeu nu ne da libertatea de a alege pentru ca daca ar fi asa nu ar avea nimic impotriva ca noi sa fim de partea lui Satan,nu?Crestinismul este o religie a fricii si a ideei de intoleranta,dovada fiind cruciadele,Inchizitia,persecutiile etc.,mie imi place sa traiesc liber nedepinzand de nimeni si nimic,dar urmand o religie care mie mi se pare "comon sense" stiindu-se ca satanismul a fost prima religie a oamenilor,in plus urmand satanismul ai multe avantaje dar urmand crestinismul ce avantaje ai?promisiunea unei eternitati in Rai,si atunci cum ramane cu viata asta?nu merita traita din plin?

Daca am fost putin cam dur imi cer iertare dar mie imi place sa imi exprim punctul de vedere cu toate argumentele pe care le pot da.

Cu respect,Moth

Numa bine ;)

Ultima modificare de Moth! (14/05/07 01:43)


26/04/07 22:50

   
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
Nu mi-ai raspuns ce se intampla dupa viata asta?

_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

26/04/07 23:02

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

Moth! a scris:

La fel cum spuneai ca sarpele a indemnat-o pe Eva sa-si deschida ochii la fel face si Satan

Da chiar asa. Tu zici ca Dumnezeu ne controleaza ca pe niste marionete. Dar oare Eva nu avut libertatea sa manance din pom? Daca Dumnezeu ar fi vrut sa nu o lese pe Eva sa manance nu ar fi putut sa puna copacul intr-o cusca? Deci Dumnezeu a lasato pe Eva sa aleaga ce vrea dar a avertizato care era lucrul gresit. Eva a ales sa greseasca. Eva cunostea raul inainte de a manca din pom, dar la nivel mental. Pentru ea rau era sa manance din pom. Dupa ce a mancat din pom a experimentat raul facandul, pentru prima data. Nu a suferit oare Eva si consecventele pacatului nu au ajuns pana la noi? Adam si Eva erau persoane perfecte deci mult mai inteligente ca si noi. Daca ar fi ascultat de Dumnezeu singurul lucru de care ar fi trebuit sa se pazeasca pentru a trai fericiti, era sa nu manance din pom. In rest erau liberi sa faca ce vroiau. Oare astazi ca trebuie sa ne pazim de atatea lucruri nu este mai rau?
Cat despre greselile bisericii, este gresit sa acuzi biserica de astazi. Biblia era aceeasi si cand biserica taia si fulgera. Daca biserica de atunci sia facut de cap, ce vina are biserica de astazi?


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

26/04/07 23:07

   
Moth!
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 21/04/07
Dupa viata asta ajungem in Iad,din punctul meu de vedere doar satanistii pot sa ajunga in Iad,pentru ca Iadul este locul unde Dumnezeu nu poate ajunge si Satan n-o sa permita nici supusilor lui Dumnezeu sa ajunga acolo asa ca nu mai traiti cu frica, ca daca veti pacatui veti ajunge in Iad pentru ca nu este adevarat

26/04/07 23:10

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

Moth! a scris:

Dupa viata asta ajungem in Iad,din punctul meu de vedere doar satanistii pot sa ajunga in Iad,pentru ca Iadul este locul unde Dumnezeu nu poate ajunge si Satan n-o sa permita nici supusilor lui Dumnezeu sa ajunga acolo asa ca nu mai traiti cu frica, ca daca veti pacatui veti ajunge in Iad pentru ca nu este adevarat

Ha...e incredibil cat de smecher poat fi diavolul, lea gandit chiar pe toate. Pe alta parte el este tatal minciunii si ii este ciuda ca va suferi doar el. Trebuie intrun mod sau altul sa mai bage la suferinta si pe altii...
Moth! imi permit sa iti spun ca inca nu ai experimentat niciodata fericirea adevarata...si nu o vei experimenta pana cand nu vei cere Dumnezeului adevarat sa ti-o dea....

Ultima modificare de dodo86 (26/04/07 23:16)


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

26/04/07 23:14

   
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

Moth! a scris:

Dupa viata asta ajungem in Iad,din punctul meu de vedere doar satanistii pot sa ajunga in Iad,pentru ca Iadul este locul unde Dumnezeu nu poate ajunge si Satan n-o sa permita nici supusilor lui Dumnezeu sa ajunga acolo asa ca nu mai traiti cu frica, ca daca veti pacatui veti ajunge in Iad pentru ca nu este adevarat



Wooww.  Si spune-ne putin despre iadul asta in care vrei sa ajungi.


_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

26/04/07 23:17

   
Moth!
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 21/04/07
Stii tu cum ii....lucrurile interzise le doresti mai mult,asta se cheama curiozitate si toate progresele pe care le-a facut omul pana acuma se datoraza acestui fapt,daca nu era curiozitatea inca traiam in pesteri.Probabil de aceea a pus Dumnezeu pomul acolo ca sa le testeze curiozitatea si ei au avut curajul sa actioneze impotriva Lui si sa manance din pomi,chestia asta voi o numiti astazi "pacatul stramosesc"

Doar gandeste-te la faptul daca asta nu se intampla rasa umana,in afara de Adam si Eva nu ar fi existat pt ca Dumnezeu le cerea abstinenta cat timp erau in Rai

Ultima modificare de Moth! (14/05/07 01:47)


26/04/07 23:20

   
Moth!
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 21/04/07
Iadul nu este locul acela care se afla in flacari si care pt voi inseamna chinurile vesnice,Iadul este imperiul lui Lucifer pe care el la creat si nu va perimte ca supusii lui Dumnezeu sa ajunga acolo.


dodo86 a scris:

Moth! imi permit sa iti spun ca inca nu ai experimentat niciodata fericirea adevarata...si nu o vei experimenta pana cand nu vei cere Dumnezeului adevarat sa ti-o dea....


ar trebui sa afli mai multe despre mine inainte sa tragi concluzii pripite,nu stiu cum poti sa spui asa ceva cand intreaga voastra religie se bazeaza pe abstinenta,fericirea este un lucru subiectiv,fiecare are idei proprii despre fericire asa ca n-ai de unde stii daca am experimentat-o sau nu


26/04/07 23:26

   
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

Moth! a scris:

Stii tu cum ii....lucrurile interzise le doresti mai mult,asta se cheama curiozitate si toate progresele pe care le-a facut omul pana acuma se datoraza acestui fapt,daca nu era curiozitatea inca traiam in pesteri.Probabil de aceea a pus Dumnezeu pomul acolo ca sa le tasteze curiozitatea si ei au avut curajul sa actioneze impotriva Lui si sa manance din pomi,chestia asta voi o numiti astazi "pacatul stramosesc"

Doar gandeste-te la faptul daca asta nu se intampla rasa umana,in afara de Adam si Eva nu ar fi existat pt ce Dumnezeu le cerea abstinenta cat timp erau in Rai


:D  Mai, Moth, tu ma dai gata.  Dumnezeu le cerea abstinenta???? De unde reiese lucrul asta?  Oare de ce au fost creati pentru a procreea?  Si spune tu, iti place asa de mult lumea in care traim cu progresele ei?  Esti tu atat de fericit ca nu suntem in gradina Eden?  Sti, tu crezi anumite lucruri despre Dumnezeu, dar nu iti este teama de consecintele razvratirii tale impotriva lui.  Esti liber sa alegi, dar te avertizez ca esti pe o cale gresita si vei plange o eternitate in iadul in care ti-ai dorit sa ajungi alaturi de ilustrul tau conducator care nici macar nu da doi bani pe sufletul tau.


_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

26/04/07 23:28

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

Moth! a scris:

Stii tu cum ii....lucrurile interzise le doresti mai mult,asta se cheama curiozitate si toate progresele pe care le-a facut omul pana acuma se datoraza acestui fapt,daca nu era curiozitatea inca traiam in pesteri.Probabil de aceea a pus Dumnezeu pomul acolo ca sa le tasteze curiozitatea si ei au avut curajul sa actioneze impotriva Lui si sa manance din pomi,chestia asta voi o numiti astazi "pacatul stramosesc"

Doar gandeste-te la faptul daca asta nu se intampla rasa umana,in afara de Adam si Eva nu ar fi existat pt ce Dumnezeu le cerea abstinenta cat timp erau in Rai

Suppozitii. Eu de exemplu sunt sigur ca in gradina edenului ar fi fost mai multe lucruri pe care omul le-ar fi descoperit decat in toata istoria umanitatii trecute, prezente si viitoare. Cat despre abstinenta de unde stii?

Moth! a scris:

Stii tu cum ii....lucrurile interzise le doresti mai mult,asta se cheama curiozitate si toate progresele pe care le-a facut omul pana acuma se datoraza acestui fapt,daca nu era curiozitatea inca traiam in pesteri

Corect, dar cine oare a pus atata curiozitate si intelepciune in om? Sa stii ca voia lui Dumnezeu este ca omul sa cunoasca cat mai mult, dar sa nu practice lucrurile care ii fac rau. Dumnezeu a dat intelepciune lui Einstein sa descopere ca atomul poate fi impartit in multe alte particele astfel obtinand o energie enorm de mare cu foarte putin efort. Totusi Dumnezeu ar fi vrut ca omul sa utilizeze aceasta energie in scopuri bune nu pentru a costrui bomba atomica pentru a omora mii de oameni inocenti...

Ultima modificare de dodo86 (26/04/07 23:37)


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

26/04/07 23:36

   
Moth!
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 21/04/07
Hai sa revenim.De ce crezi ca a pus Dumnezeu pomul acolo si le-a spus sa nu manance din el dar in rest erau liberi sa faca orice chiar si sex.Oare nu a vazut Dumnezeu ca vine sarpele sa-i ispiteasca? mie mi se pare ca toate acestea le-a planuit Dumnezeu si in loc sa dati vina pe sarpe ca i-a ispitit mai bine ati da vina pe cel care a pus ispita acolo

Mie mi se pare ca absinenta asta este "practicata" si astazi de oamenii domnului,de ce le-ar fi dat frau liber tocmai lor,cei pe care i-a creat din tarana? 8-|. nu mi se pare logic


26/04/07 23:36

   
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

Moth! a scris:

Hai sa revenim.De ce crezi ca a pus Dumnezeu pomul acolo si le-a spus sa nu manance din el dar in rest erau liberi sa faca orice chiar si sex.Oare nu a vazut Dumnezeu ca vine sarpele sa-i ispiteasca? mie mi se pare ca toate acestea le-a planuit Dumnezeu si in loc sa dati vina pe sarpe ca i-a ispitit mai bine ati da vina pe cel care a pus ispita acolo


Moth! a scris:

Il urmez pe Satan pentru ca sunt adeptul libertatii al expunerii Vointei proprii pe care El mi-o da

Eu vad o discordanta intre afirmatiile tale.  Poate o poti observa si tu. 

Eu am impresia ca tu esti suparat pe Dumnezeu.  Crezi in El, sti ca exista, dar esti impotriva Lui si te-ai aliat cu dusmanul lui.  Domnul sa aiba mila de tine.  Cat mai esti inca in viata m-ai ai sansa sa te pocaiesti.

Crestinii practica abstinenta inaintea casatoriei pentru ca asa ne invata Dumnezeu si este bine.  Daca te casatoresti, aceasta unire fizica dintre un barbat si femeie este ceva ce completeaza dragostea dintre cei doi.  Daca tu vrei sa te razvratesti poti sa o faci, dar dupa aceea sa nu plangi de consecintele care vor urma.  De asta Dumnezeu a pus anumite reguli de viata pentru noi pentru ca vrea ca sa fim fericiti si sa fim scutiti de anumite probleme.


_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

26/04/07 23:48

   
Moth!
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 21/04/07
Ziceam numa de libertatea pe care El mi-o da,Vointa proprie ii evident ca nu mi-o da nimeni,scuze dar m-am cam grabit.
Nu am de ce sa fiu suparat pe Dumnezeu,doar ca nu pot "trai cu frica de el" sau sa-mi traiesc viata dupa principiul "crede si nu cerceta",parca chestiile astea is oarecum opuse cu ceea ce simt eu si de aceea am ales alta cale,afland mai tarziu ca principiile mele se regasesc intr-o religie,satanismul

Ultima modificare de Moth! (14/05/07 01:51)


26/04/07 23:54

   
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
Tu faci cum crezi.  Nu vad cum satan iti da tie libertatea de a alege pentru ca tu esti robit de pacatele si placerile tale.  Daca ai fi crestin ai avea libertate si mai mare pentru ca nu te mai chinuie pacatelea astea, nu ai mai fi rob lor.  Daca tu crezi ca satan iti da tie libertate, treaba ta.  Eu iti sugerez sa cercetezi si tu mai inde-aproape ce crezi.  Eu nu prea mai vreau sa continui conversatia asta.  Nu prea face sens.  Ne invartim pe langa dorinta ta de a trai in pacat si in razvratire cu Dumnezeu si tu numesti asta libertate.  Sunt atatia oameni in jurul tau care nu sunt satanisti si totusi au aceeasi libertate ca si tine:  sa faca ce vor.  Asa ca, reevalueazati tu ceea ce crezi despre satan si ce libertate iti da el.  Cu asta, inchei.

_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

27/04/07 00:01

   
Nocternus
membru

Locatie: Brad, Romania
Inregistat: 21/04/07
"Ha...e incredibil cat de smecher poat fi diavolul, lea gandit chiar pe toate. Pe alta parte el este tatal minciunii si ii este ciuda ca va suferi doar el. Trebuie intrun mod sau altul sa mai bage la suferinta si pe altii...
Moth! imi permit sa iti spun ca inca nu ai experimentat niciodata fericirea adevarata...si nu o vei experimenta pana cand nu vei cere Dumnezeului adevarat sa ti-o dea...."

Oai cate stiti voi despre "diavol"..ma bufneste rasul..vorbiti de parca voi l-ati invocat, voi ati fi facut proiectii astrale in Iad si Rai.
La voi e chiar foarte simplu, apare Iisus cu o poza cu Lucifer, ia un marker, ii face niste corarne si o furca, si va spune "sa nu credeti in El cand spune ca va poate oferi ceva, ca va "ispiteste", lasa ca va ofer io toate astea in Rai, voi pana atunci trebuie sa suferiti in numele meu, si sa va lasati calcati in picioare de preoti prin biserici"...
Si voi repede credeti fara sa verificati.Vorbiti despre lucruri pe care nu le cunoasteti deloc, decat dintr-o biblie care desi a fost scrisa de apostoli, a fost mult modificata...dar cati dintre voi stiti ca articolele din biblie au fost votate intr-un consiliu, in care s-a luat biblia originala si s-a votat ce e bine pt preoti si ce nu ?? aaa....cred ca v-a scapat.
Si hai sa nu ma iau d biblia voatra, sa o luam asa cum e...spui ca omul are vointa libera ?!?!? atunci de ce nu a lasat omul sa se inchine cui vrea ?? de ce toti a ordonat d-zeu ucidera preotilor lui Baal ?? daca asta intelegi tu prin vointa libera, ma dezamagesti.
Tot ceea ce dumnezeu nu va da voua, considerati ca este "ispita a diavolului".
Ceea ce mi-a oferit Satan nu o sa-mi mai poata oferi nimeni, pentru ca niciodata nu am fost refuzat.El vine intodeauna sa ne raspunda in ritual , si nu se ascunde dupa niste norisori, sus, acolo unde muritorul de rand sa nu-l poata ajunge.El mi-a oferit putere, dar mai ales intelepciunea de a o folosi.Cand l-am chemat prima data si a venit, am ingenuncheat in fata Lui si mi-a spus "ridica-te!! esti satanist, nu trebuie sa te inchini la nimeni, nici macar mie.Eu n-am nevoie de sclavi, ci de persoane puternice care sa lupte pt mine."Atunci a inceput antrenamentul meu.Hmm...oare de ce ma vrea Satan tare, ca sa-mi pot lua toate lucrurile prin propria putere, sa depind cat mai putin de El ? asta in timp ce d-zeu ma invata cum sa fiu slab,supus, umil...
In cativa ani am avansat destul de mult, am vizitat destule locuri din Iad, si stiu f bine cum functioneaza Iadul.Poate fi un paradis pt noi daca stim unele lucruri, sau poate fi un infern pt carestinul pacatos.
Raiul este un loc in care sunt primite sufletele care chiar daca au pacatuit, se caiesc pt greselile lor, si se supun vointei lui d-zeu.Acolo intr-adevar vor gasi liniste si pace, dar intr-un paradis constant, in care nu vei avea nici o putere de a actiona, nici o emotie, nimic...vei fi doar un suflet blocat in timp, blocat intr-o liniste de moarte...si cica tot noi veneram moartea...
Un suflet care nu se caieste, are vointa peste cea a lui d-zeu, deoarece nu cunoaste vinovatia.Acest suflet nu poate fi impietrit, deoarece a cunoscut vointa libera si atunci va fi aruncat in Iad, unde isi poate crea propriul paradis prin pricipiul haosului individual, adica fiecare suflet isi urmeaza propriile dorinte, fiecare in lumea lui, pe care o considera un ideal.Daca ajungi acolo si te gandesti doar la foc si suferinta, de asta vei avea parte.Noi stim mai bine cum functioneaza tot.

"Personal, eu nu ma uit la un satanist ca la o persoana inferioara.  Eu vad un om care a fost pacalit de un inger cazut care ii vrea raul."
Pacalit?? Sa-mi vrea raul !?!? Pana acum doar binele mi l-a vrut...si ii multumesc din toata inima pt asta!! 

"Tu nu consider ca esti adeptul raului, dar urmezi pe cineva care este.  Asta te face si pe tine, chiar daca tu nu consideri lucrul asta, parte din aceasta grupare a raului. "

uau...rau si bine...ce urmati voi este raul si binele vazut de d-zeu, nicidecum vazut de tine.Eu am propriul meu rau si bine, deoarece am propria mea vointa.Mai cititi si voi biblia sa vedeti acolo torturi facute in numele "domnului", sau asta face parte tot din "binecuvantarea" domnului ??deci asta e binele vostru...acum sa trecem la "rau"...Lucifer a facut un marele "rau" atunci cand i-a oferit Evei puterea de a vedea adevarul, deoarece i-a stricat lui d-zeu planul de a ne tine sub control.
Aveti grija ce faceti...tot ce va cer este sa ganditi.Voua va este oferit Raiul, o GRATUITATE, deoarece tot ce trebuie sa faci este sa te supui unui d-zeu si vointei lui.
Noua NU ne este oferita o gratuitate, deoarce pt Iad noi trebuie sa luptam in permanenta, sa avansam mai intai noi, ca apoi sa putem ajuta Iadul.Sa luam un caz concret...ce prefertati? sa vi se ofere un lucru gratuit intr-un supermarket sau sa-l platiti cu pretul corect...Nu uitati ca orice gratuitate ascunde ceva in spate...si calitatea este indoielnica.
Satanismul nu este pt oricine, este pt cei puternici care vor sa-si dedice viata lui Satan, si rasplata vine atat pe Pamant, cat si dupa.
Iubirea adevarata am cunoscut-o fiind satanist, deoarece niciodata nu sunt singur..am cu cine discuta.Cand am fost crestin, vorbeam singur in rugaciune, pt ca tot ce mi-a oferit d-zeu a fost suferinta.
Asa ca prefer "ispita" lui Lucifer.
Incercati sa ganditi departe de d-zeu, si o sa constatati ca "pacatul" nici nu exista pt voi, exista doar frica fata de d-zeu, supunere, sclavie..

Ultima modificare de Nocternus (27/04/07 00:08)


27/04/07 00:07

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Moth! trebuie sa iti dau o viziune mai completa a planului lui Dumnezeu pentru om. Asta am scris cu catva timp in urma:

dodo86 a scris:

Dumezeu este perfect, etern, atotputernic, atotstiutor, nu este conditionat de nimic (mintea omeneasca nu reuseste sa inteleaga aceste caracteristici ale lui Dumnezeu; de exemplu: ce este eternitatea? Ce este infinitul? Cum este posibil ca ceva sa nu aiba un inceput? Dumnezeu este Alfa si Omega: in Dumnezeu se explica inceputul si sfarsitul)

Exista o lume fizica(universul) si o lume metafizica(spirituala).Dumnezeu nu este conditionat nici de lumea spirituala nici de cea fisica. Lumea spirituala conditioneaza in mod constant lumea fizica. Totusi lumea spirituala are nevoie de fiinte din lumea fisica pentru a actiona in lumea fisica. De exemplu diavolul nu poate face nimic pe pamant fara sa se utilizeze de mintile multor oameni care in mod inconstient fac voia lui.

Lumea fizica nu a existat dintodeauna. ‘’La un moment dat’’ Dumnezeu(care este Duh) a decis sa creeze alti ‘’dumnezeii’’(cu vinta si intelect propriu: in aceasta omul se aseamana lui Dumnezeu) impreuna cu care sa stapaneasca lumea metafizica. Astfel a decis sa creeze o lume fizica(condizionata de legi fizice si de timp) in care sa instruiasaca, sa dea acestui ‘’dumnezeu’’ posibilitatea de a-si manifesta vointa si intelectul, sa-l invete ce este dragostea(agape) si sa locuiasca in el(prin Duhul Sfant) pentru al invata si al instrui pentru ca atunci cand il va chema in lumea metafizica acest ‘’dumnezeu’’ care este omul sa fie gata sa fie pus stapan peste lumea metafizica(stapanirea omului in lumea metafisica este condizionata de felul in care omul a fost dispus sa se puna la dispozitia lui Dumnezeu si sa invete caracterul lui Dumnezeu cat timp a fost in lumea fizica).

Dumnezeu a creat universul care este format din mai multe galaxii(sunt crestin convins dar nu am taria nici sa neg nici sa aprob ca in celelalte galaxii, Dumnezeu nu ar fi creat alte forme de viata: asa zisii extraterestri). In una dintre aceste galaxii(cunoscuta ca si calea Lactèe) Dumnezeu a decis sa aseze  printre altre planete, planeta Pamant in care a asezat omul. Tot universul este supus sub legi si forte fizice mentinute de insusi Dumnezeu.

Pentru inceput Dumnezeu a creat omul cu un corp perfect si la pus intr-o gradina perfecta si ia dat posibilitatea sa-si esprime intelectul si vointa. Multi crestini se iseala si astazi si nu inteleg de ce Adam(primul om) a fost creat fara cunostinta binelui si raului si tousi a ales sa faca raul. Adam nu a cunscut raul in mod practic pana cand nu a muscat din fructul interzis de Dumnezeu.Adam a cunoscut raul doar la nivel de intelect deoarce el stia ca mancand din mar va neasculta pe Dumnezeu si astfel va gresi. Dumnezeu avea partasie perfeca cu Adam. Deci omul a fost creat cu vointa si intelect si astfel fiind stapan peste gradina putea sa-si dea examenul inaintea lui Dumnezeu. Omul a cazut la examen alegand sa aculte de diavol(cred ca cunoasteti prea bine istoria lui Lucifer.pentru cercetari Ieremia, Iov….) care intrand intr-un corp al unei fiinte din lumea fisica(sarpele) a reusit sa insele pe om. Din acel moment partasia dintre om si Dumnezeu a incetat deoarece Dumnezeu este perfectiune in sfintenie si dreptate si nu suporta pacatul. Omul de atunci, fiind despartit de Dumnezeu a ajuns intr-o situatie jalnica. Dumnezeu a fost ranit enorm de aceasta alegere a omului si sia facut un plan de restaurare a relatiei sale cu omul. Pentru asi sadiface dreptatea lui perfecta a fost nevoie de o jerfa perfecta. Isus Hristos a venit pe pamant, a trait o viata perfecta si a fost omorat de noi neavand nici o vina. Pentru asi sadisface dragostea lui perfecta a primis pe Isus Hristos(insusi Dumnezeu) ca sa moara in locul omului. Singura conditie este ca omul sa accepte acest dar perfect a lui Dumnezeu. Draga prietene daca doresti sa afli daca toate aceste lucruri sunt adevarate, te rog sa te pui pe genunchi si sa te rogi cu o inima sincera astfel: ‘’Dumnezeule daca este adevarat ca ai creat pamantul si este adevarat ca vrei sa locuesti in mine si sa ai partasie cu mine ajutama sa te cunosc.amin’’.Iti propun sa citesti Biblia care este scrisoarea de dragoste a lui Dumnezeu pentru om scrisa de oameni sub influenta Duhului Sfant(Dumnezeu insusi care va locui si in tine daca vrei vrea).
(Cer scuze ptr greseli de gramatica. Multumesc)

Tu zici ca Dumnezu a planuit totul. Da este adevarat dar Dumnezeu nu a impus niciodata nimic ci sa utilizat de alegerile voluntare a fiintelor cu capacitatea de gandire si alegere independenta , pentru asi duce planul inainte. Poate vei intreba: daca Dumnezeu este atotputernic de ce nu la distrus inca pe Satan? Eu cred ca aceasta este demonstratia iubirii perfecte a lui Dumnezeu. Dumnezeu in mila Lui imensa a dat timp si lui Lucifer sa se intoarca sincer de pe calea lui. Dumnezeu isi va revela dreptatea lui perfecta fata de satan cu pedeapsa iadului.

Ultima modificare de dodo86 (14/05/07 23:00)


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

27/04/07 00:10

   
Nocternus
membru

Locatie: Brad, Romania
Inregistat: 21/04/07
Inrobit de pacate ?? nicidecum, facem asta pt ca asa vrem noi, din propria vointa, si niciodata nu as face un lucru care sa ma degradeze in vreun fel.Eu nu ingenuchez in fata nimanui, pe cand altii se lasa calcati in picioare de preoti...e trist cand vad asta, cand vad ce a ajuns omul sa faca...sa cada in genunchi in biserica.M-am saturat sa vad atata umilinta din partea omului...e dumnezeu, asa, si ce daca??
Daca este mai puternic decat noi, asta ii da dreptul sa ne inrobeasca ?? Eu prefer sa mor luptand pt Lucifer decat sa traiesc ca un sclav al lui d-zeu.Macar stiu ce planuri are pt mine, stiu pt CINE lupt...asta am aflat-o in ani de zile de proiectii astrale, nu peste noapte..


27/04/07 00:13

   
Moth!
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 21/04/07
Pacatul este o notiune abstracta pentru mine,adica de ce sa nu faci un lucru care iti aduce fericire,fara sa deranjeze pe cineva actiunea ta doar pentru ca Dumnezeu interzice asta? daca veti studia bine cele 10 porunci si veti citi printre randuri va veti da seama ca majoritatea reprezinta instincte naturale pe care Dumnezeu vrea sa ni le asupreasca

27/04/07 00:21

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 57    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net