TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Epafrodit Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Imi place foarte mult numele Epafrodit si oricand vorbea despre el, era simplu si ceva bun de spus.


Epafrodit era un membru al bisericii din cetatea Filipi. A fost trimis de filipeni să-l slujească şi să-l ajute pe Pavel în slujba sa. Dar după ce acesta a ajuns la apostol, s-a îmbolnăvit destul de grav se pare. Iar filipenii aflaseră şi s-au îngrijorat de soarta lui.

Interesant că Epafrodit, deşi aproape de moarte, în loc să se îngrijoreze de soarta lui, tot la mâhnirea celor din biserica din care făcea parte se gândea. Dorea ca îngrijorarea filipenilor să dispară.

Se pare că Epafrodit avea acelaşi fel de gândire ca al Domnului Isus, în care eu-ul dispare, iar sufletul are deplină compasiune faţă de ceilalţi. Epafrodit era îngrijorat, dar nu cu privire la sine, ci cu privire la alţii, cu privire la mărturie, cu privire la cei credincioşi. Dar Dumnezeu S-a îndurat de el, şi nu numai de el, ci şi de apostolul Pavel, ca acesta să nu aibe întristare peste întristare.

Pavel a luat decizia de a-l trimite înapoi pe Epafrodit celor din Filipi, pentru a alunga întristarea fraţilor de-acolo. Oricum Numele Domnului a fost slăvit în biserica aceea şi datorită minunii pe care Domnul a făcut-o prin vindecarea lui Epafrodit.

Filipeni 2
25. Am socotit de trebuinţă să vă trimit pe Epafrodit, fratele şi tovarăşul meu de lucru şi de luptă, trimisul şi slujitorul vostru pentru nevoile mele.
26. Căci dorea fierbinte să vă vadă pe toţi; şi era foarte mâhnit, pentru că aflaserăţi că a fost bolnav.
27. Ce-i drept, a fost bolnav, şi foarte aproape de moarte, dar Dumnezeu a avut milă de el. Şi nu numai de el, ci şi de mine, ca să n-am întristare peste întristare.
28. L-am trimis dar cu atât mai în grabă, ca să-l vedeţi şi să vă bucuraţi iarăşi, şi să fiu şi eu mai puţin mâhnit.
29. Primiţi-l deci în Domnul, cu toată bucuria; şi preţuiţi pe astfel de oameni.
30. Căci pentru lucrul lui Hristos a fost el aproape de moarte, şi şi-a pus viaţa în joc, ca să împlinească ce lipsea slujbei voastre pentru mine.


Să ne-ajute Domnul să avem şi noi dedicarea pe a avut-o Epafrodit în slujba Lui!

Ultima modificare de Magdy (09/01/09 10:36)


09/01/09 10:14

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Magdy a scris:

Să ne-ajute Domnul să avem şi noi dedicarea pe a avut-o Epafrodit în slujba Lui!

Amin. Si sa invatam sa pretuim astfel de oameni.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

09/01/09 10:40

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Ce frumos, iti multumesc din dragoste magdy.
Sa fi binecuvantata, mia facut ziua pina acuma... o zi frumoasa a inceput :D


Alte versete despre Epafrodit:

Filipeni 4:18 Am de toate, şi sunt în belşug. Sunt bogat, de când am primit prin Epafrodit ce mi-aţi trimis, - un miros de bună mireasmă, o jertfă bine primită şi plăcută lui Dumnezeu.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

09/01/09 12:59

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net